Προς το περιεχόμενο

Χαμηλες ταχυτητες σε VDSL50 Cosmote


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια.

Ειμαι στο προγραμμα της Κοσμοτε για VDSL50 με τα παρακατω χαρακτηριστικα

image.png.acb16e108873017a24577ce2093a8756.png

Ξερω οτι το 40αρι οφειλεται σε ασχημη καλωδιωση, κατι που εχει δρομολογηθει να αλλαχθει απο Σεπτεμβρη (εχει γινει και μετρηση απο τεχνικο και οντως στην εισοδο της οικοδομης φτανουν ταχυτητες 50+).

Περα απαυτο τωρα, το προβλημα μου ειναι το εξης. Σε μετρησεις στο speedtest, δεν μπορω να πιασω πανω απο 5Mbps σε download, με το Upload να παιζει κοντα στο 4Mbps. Δοκιμασα και στα 3 καναλια 1,6 και 11, αλλα σε ολα ημουν στα ιδια (ισως και χειροτερα) νουμερα.

Οι μετρησεις τωρα εγιναν σε καινουργιο λαπτοπ, σε αποσταση ~10μετρα απο το ρουτερ και φυσικα ασυρματα. Το ρουτερ ειναι το Speedport Entry 2i, ειναι σωστα συνδεδεμενο (το χει τσεκαρει ο τεχνικος), ενω πανω του ειναι κουμπωμενο ενα σταθερο τηλεφωνο. Στο σπιτι υπαρχουν επισης ακομα 2 ασυρματα συνδεδεμενα, ολα με φιλτρακι.

Παρολα αυτα τα αρνητικα, δικαιολογουνται τοσο χαμηλες μετρησεις για μια τετοια ταχυτητα παροχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μετρήσεις δεν γίνονται στο steedtest αλλά κυρίως δεν γίνονται απο το wifi.

Φτιάξε πρώτα την γραμμή σου και μετα βλέπεις

Η "εγγύηση" ταχύτητας που σου δίνει ο κάθε πάροχος είναι απο τις εγκαταστάσεις του μέχρι το σπίτι σου. Οχι για ολο τον πλανήτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να φτιαξω τη γραμμη, εννοεις να αλλαξω τα καλωδια ή εχει και τιποτα αλλο να κανω? (αλλαγη θεσης ρουτερ, αποσυνδεσεις τηλεφωνων κλπ).

Με τον παροχο παντως δεν εχω παραπονο, γιατι ξερω οτι ειναι δικο μου θεμα που δεν φτανει στο σπιτι μου η ταχυτητα που μου "εγγυαται".

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λάθος τρόπος να "μετρήσεις" την γραμμή σου.
Είμαι σε ίδιο πρόγραμμα με εσένα όσο αφορά την ταχύτητα (Cosmote VDSL50).

ΓΙα δες result στο speedtest, ενσύρματα συνδεμένου PC στο router.
speed1.jpg.211665a5b1356694588c58193c3139b7.jpg

Αρκετά χαμηλή, ειδικά όταν βλέπω συγχρονισμό στο modem:
speed3.jpg.824b194a86db30edb851f6ac69ef6eb3.jpg

 

Για δες όμως actual download ταχύτητες από otenet speedtest (οι ταχύτητες είναι οι ίδιες από όπου και να κατεβάσω, το συγκεκριμένο link το έβαλα ως παράδειγμα):
speed2.jpg.3a5f1b4af7a03d20224e5d8b5f41c2e5.jpg

 

Κοινώς, δοκίμασε actual να κατεβάσεις κάτι, κατά προτίμηση ενσύρματα. Εκεί θα δεις τι γίνεται.

Επεξ/σία από icsd08063
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, icsd08063 είπε

Λάθος τρόπος να "μετρήσεις" την γραμμή σου.
Είμαι σε ίδιο πρόγραμμα με εσένα όσο αφορά την ταχύτητα (Cosmote VDSL50).

ΓΙα δες result στο speedtest, ενσύρματα συνδεμένου PC στο router.
speed1.jpg.211665a5b1356694588c58193c3139b7.jpg

Αρκετά χαμηλή, ειδικά όταν βλέπω συγχρονισμό στο modem:
speed3.jpg.824b194a86db30edb851f6ac69ef6eb3.jpg

Για δες όμως actual download ταχύτητες από otenet speedtest (οι ταχύτητες είναι οι ίδιες από όπου και να κατεβάσω, το συγκεκριμένο link το έβαλα ως παράδειγμα):
speed2.jpg.3a5f1b4af7a03d20224e5d8b5f41c2e5.jpg

Κοινώς, δοκίμασε actual να κατεβάσεις κάτι, κατά προτίμηση ενσύρματα. Εκεί θα δεις τι γίνεται.

Ευχαριστω για την απαντηση

Δοκιμασα και το actual test που μου στειλες, και οντως το dl speed ανταποκρινεται στις "ασχημες" μετρησεις, αφου με το ζορι να παει στα 800Κb/s, με μεσο ορο κοντα στα 650-700.. Παντα βεβαια με τις συνθηκες που ανεφερα στο αρχικο ποστ καθως μου ειναι λιγο δυσκολο να τεσταρω ενσυρματα.

Το θεμα μου παντως δεν ειναι να δω τι μου στελνει ο παροχος, αλλα πώς (και αν) θα μπορουσα καπως να βελτιωσω τις ταχυτητες υπο τις υπαρχουσες συνθηκες (ειμαι με σπασμενο ποδι, οποτε αναγκαστικα τη βγαζω στο σαλονι, γιαυτο δεν υπαρχει και η δυνατοτητα ενσυρματης συνδεσης). 

Αν δηλαδη τα 2 ασυρματα τηλεφωνα στο δικτυο προκαλουν προβλημα, αν ενα ισχυροτερο ρουτερ θα εκανε διαφορα κλπ. Παντα κρατωντας ανοιχτο και τον παραγοντα καλωδιων, που οντως ειναι αρκετα παλια και σιγουρα θελουν αλλαγμα.

Επεξ/σία από Galazios10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.49268b533485d1e04b260a1ca7a8f01a.png

μεχρι τα πρωτα 25% παιζει γυρω στα 650-850Kb/s, με ΜΟ κοντα στα 700.

image.png.483152d05fa220cf4365fa00d0e2b7a2.png

Απο το 40-50% αρχισε να παιζει κοντα στα 950Κb/s κατα ΜΟ, πιανοντας αρκετα πικς κοντα στα 1,200 και 1,300.

Πλεον στα 70%-80% εχει σταθεροποιηθει κοντα στα 800. Το πικ του το επιασε κοντα στα 60%, 1,400Kb/s

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι πολύ χαμηλά.
Παρόμοια συνδεσμολογία με εσένα έχω: 2 ασύρματα dect πάνω στο router.
Και με το 2i που είχα και με το Asus που παίζω τώρα, το down / up ήταν σταθερότατο.

Πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσεις και ενσύρματα για να έχουμε μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστω! Με την πρωτη ευκαιρια θα κανω ενα ενσυρματο τεστ και θα επανελθω.

Προς το παρον θα δοκιμασω να φερω το ρουτερ καπως πιο κοντα στο σαλονι που καθομαι, μπας και βελτιωθει η κατασταση, εστω προσωρινα, που δεν υπαρχει αλλη δυνατοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα τελικα το εξης τεστ. Πηγα το λαπτοπ ακριβως διπλα στο ρουτερ και εκανα ασυρματη μετρηση. Τα αποτελεσματα αναμενομενα, καθως επιανε κοντα 38Mbps, οσα δηλαδη μου ειχε πει και ο τεχνικος. Συνεπως το προβλημα ηταν η αποσταση του ρουτερ απο το σαλονι οπου καθομαι.

Το μετεφερα στην κοντινοτερο γραμμη και σε καινουργια τεστ (παλι ασυρματα) ειμαι κοντα στα 35-36Mbps, μικρη δηλαδη απωλεια.

Εκανα και το τεστ με το download και ο ΜΟ κατεβασματος ηταν 4,2 Μb/s.

Συνεπως, ολα καλα. Χανω λιγο λογω της ασυρματης, αλλα αναγκαιο κακο. Μολις αλλαχτουν και τα καλωδια, οποτε και θα κουμπωνω σε 50αρα ταχυτητα, θα βελτιωθει ακομα περισσοτερο η κατασταση.

Ευχαριστω για τις απαντησεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι  έχουν τα settings σου.Εχεις δυνατότητα για 5GHz WiFi  ? 

Δες το screenshot μου. Tablet με WiFi σε διαφορετικό  δωμάτιο από αυτό του router..

με VDSL 50 γραμμή.

C7AD24E6-08F5-4548-9BFA-780874F559EE.jpeg

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καρτελα WLAN On/Off Configuration μου εχει μονο την επιλογη για 2,4GHz, η οποια ειναι στο Οn φυσικα.

Παντως μιας και το ανεφερες, στο ιδιο ακριβως σημειο που το λαπτοπ επιανε 5Mb/s οταν το ρουτερ ηταν μακρια, 

το κινητο επιανε την ιδια ωρα κατι 32-25αρια (S7 edge).

Δεν ξερω δηλαδη αν χρειαζεται το λαπτοπ καποια ρυθμιση.. Το εψαξα λιγακι, αλλα δεν βρηκα κατι που να επηρεαζει

την ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...