Προς το περιεχόμενο

Η Valve ετοιμάζει πιθανότατα τρόπο αναπαραγωγής παιχνιδιών Windows στο Linux


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, Rzarector said:

Με βάση το τι έχει γίνει τα τελευταία 20 χρόνια. Αυτό δεν είναι υποθέσεις, είναι η πραγματικότητα.

Τι έχει γίνει δλδ? Άλλαξε τιμές η MS? Αν ναι ποιο γεγονός την ανάγκασε?

23 minutes ago, Rzarector said:

Το Linux δεν έρχεται σαν προϊόν ούτε με την λογική μονοπωλίου όπως τα Windows. Έρχεται σαν μαξιλαράκι για όλους μας και κάτι που θα συνεχίσει να υπάρχει όσο λίγοι και αν το χρησιμοποιούν γιατί δεν είναι προϊόν που πρέπει να πουλήσει. Το Linux δημιουργήθηκε για την ελευθερία μας.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εξαιτίας του κρατιέται η MS και δεν αυξάνει τις τιμές κατακόρυφα...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, Silverage είπε

Μια φορά έβαλα Kali Linux στο laptop και για να μπαίνω μέσα έπρεπε να πατάω το e και να γράφω κάθε φορά "nouveau.modeset=0" γιατί κάποιο θέμα έχει με την κάρτα γραφικών της nvidia αλλιώς κόλλαγε σε μια μαύρη οθόνη. 

Έψαχνα μια ώρα να βρώ πώς να το κάνω να δουλέψει σε διάφορα ξεχασμένα forums.

Να μου λείπει.

Λάθος διανομή linux διάλεξες για να βάλεις στο pc σου. Τα kali linux είναι για συγκεκριμένο σκοπό και όχι για καθημερινή χρήση όπως π.χ. τα ubuntu  ή τα mint. Μια χαρά λειτουργικά συστήματα είναι οι διανομές linux για καθημερινή χρήση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες παντως να ξερετε στα φορα που συζητανε για το αν υπαρχει θεος, πιο πολλες πιθανοτητες εχουν να συμφωνησουν σε κατι απο οτι στο Win vs Linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δυνατό επιχείρημα (not) που άκουσα από linuxαδές όταν η συζήτηση έφθασε στην απουσία σοβαρού gaming από την πλατφόρμα του Linux: 

“Και γιατί παίζεις παιχνίδια στο υπολογιστή; Πάρε ένα PS4 να ξένοιασεις!”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω οτι ότι καλύτερο υπάρχει στο χώρο αυτή τη στιγμή είναι το GeForce Now beta της NVIDIA. Όποιος έχει καλή γραμμή και π.χ. κανένα NVIDIA TV SHIELD πρέπει να το δοκιμάσει! Το τελευταίο update τα σπάει! Έχω 200+ τίτλους διαθέσιμους από steam να τους παίξω στην τηλεόραση μου χωρίς να τους αγοράζω πάλι , και προσθέτουν συνεχώς! Επίσης έβαλαν Battle.Net και UPlay. Οπότε ότι τίτλους έχετε αγοράσει στους εν λόγω  agents τους παίζετε στην TV χωρίς να χρειάζεστε PC . Το lag βέβαια ίσως να είναι θέμα αν κάποιος έχει χάλια γραμμή ,  αλλά σε μένα πάει μια χαρά ( έχω  FTTH 500 Mbps Up/Down). Αν βάλουν και Origin μέσα γίναμε! 😁

Επεξ/σία από Paladin-}LoA{-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Πολύ δυνατό επιχείρημα (not) που άκουσα από linuxαδές όταν η συζήτηση έφθασε στην απουσία σοβαρού gaming από την πλατφόρμα του Linux: 

“Και γιατί παίζεις παιχνίδια στο υπολογιστή; Πάρε ένα PS4 να ξένοιασεις!”

Στη μια οθονη παιζω Bloodborne κι η αλλη παιζει ινσομνια σχολια συμφορουμιτων που βγαζουν τον καρκινο στη θεα της λεξης linux.

Μαμησε τα.  Δεν αντεχεται τετοια δυστυχια. Παω να βαλω windows 10 να σωθω ο "αθρωπας".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, Le Perv said:

Στη μια οθονη παιζω Bloodborne κι η αλλη παιζει ινσομνια σχολια συμφορουμιτων που βγαζουν τον καρκινο στη θεα της λεξης linux.

Μαμησε τα.  Δεν αντεχεται τετοια δυστυχια. Παω να βαλω windows 10 να σωθω ο "αθρωπας".

Έχω κι εγώ PS4 για τα (μετρημένα και συγκεκριμένα) exclusives. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να εγκαταλείψω το PC εντελώς στο gaming κομμάτι; Για εξήγησε μου λίγο περισσοτερο τη λογική αυτή  - μήπως κάνω εγώ κάπου λάθος...

Επεξ/σία από DrFreeman
damn typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ThReSh είπε

Τι έχει γίνει δλδ? Άλλαξε τιμές η MS? Αν ναι ποιο γεγονός την ανάγκασε?

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εξαιτίας του κρατιέται η MS και δεν αυξάνει τις τιμές κατακόρυφα...

Και τιμές ανέβασε, και σκοτεινές πρακτικές εφήρμοσε, και απειλές έστειλε δεξιά αριστερά, και στα δικαστήρια έσυρε κόσμο, και θα έκανε πολλά ακόμη αν μπορούσε. Το τι σημαίνει και τι όχι η ύπαρξη του Linux για τις πρακτικές της MS στο εξήγησα. Αν δεν θέλεις να το δεχτείς ή να το πιστέψεις είναι άλλο θέμα. Έχω ασχοληθεί με αυτά τα ζητήματα εκτενώς γιατί ήταν η δουλειά μου τα προηγούμενα χρόνια. Έχω πάρει συνεντεύξεις από ανθρώπους που δουλεύουν στην MS, όπως και από ανθρώπους σε άλλες εταιρίες του χώρου. Αυτά που σου έγραψα βασίζονται σε πράγματα που γνωρίζω από άτομα που είναι στον χώρο. Ο,τι έγραψα είναι η πραγματικότητα και θα την δεις στην επόμενη έκδοση Windows που θα είναι cloud-based και με βάση κάποιο subscription model. Τότε θα υπάρξει και άλλη ροή χρηστών προς το Linux και θα είναι η πιο μαζική από ποτέ. Εδώ θα είμαστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Rzarector said:

Και τιμές ανέβασε, και σκοτεινές πρακτικές εφήρμοσε, και απειλές έστειλε δεξιά αριστερά, και στα δικαστήρια έσυρε κόσμο, και θα έκανε πολλά ακόμη αν μπορούσε. Το τι σημαίνει και τι όχι η ύπαρξη του Linux για τις πρακτικές της MS στο εξήγησα. Αν δεν θέλεις να το δεχτείς ή να το πιστέψεις είναι άλλο θέμα. Έχω ασχοληθεί με αυτά τα ζητήματα εκτενώς γιατί ήταν η δουλειά μου τα προηγούμενα χρόνια. Έχω πάρει συνεντεύξεις από ανθρώπους που δουλεύουν στην MS, όπως και από ανθρώπους σε άλλες εταιρίες του χώρου. Αυτά που σου έγραψα βασίζονται σε πράγματα που γνωρίζω από άτομα που είναι στον χώρο. Ο,τι έγραψα είναι η πραγματικότητα και θα την δεις στην επόμενη έκδοση Windows που θα είναι cloud-based και με βάση κάποιο subscription model. Τότε θα υπάρξει και άλλη ροή χρηστών προς το Linux και θα είναι η πιο μαζική από ποτέ. Εδώ θα είμαστε. 

Ναι αλλά το ποσοστό του Linux στο desktop/home use παρέμενει σχεδόν το ίδιο εδώ και χρόνια κι ας έκανε όλα αυτά που έγραψες, δεν άλλαξε κάτι πχ να διπλασιαστεί/τριπλασιαστεί κτλπ, για να πεις ότι είδε μαζική φυγή κι έτσι κρατιέται και δεν ανεβάζει τιμές ή δεν κυνηγάει τα πειρατικά. 

Ανησυχεί σημαντικά περισσότερο ότι οι χρήστες θα μείνουν στα Windows 7/8, παρά ότι θα φύγουν για Linux...

Δεν έγραψα πουθενά ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι cloud based, απλά ότι δεν είναι το Linux που αναγκάζει μέχρι στιγμής την MS να κρατάει τιμές χαμηλές κτλπ...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rzarector είπε

θα την δεις στην επόμενη έκδοση Windows που θα είναι cloud-based και με βάση κάποιο subscription model. Τότε θα υπάρξει και άλλη ροή χρηστών προς το Linux και θα είναι η πιο μαζική από ποτέ. Εδώ θα είμαστε. 

Δύο ερωτήματα. 

1. Εσύ (και εγώ και όλοι μας) αν είχες εταιρία που κατασκεύαζε λειτουργικό θα το είχες δωρεάν; Θα δούλευες δωρεάν; Θα πλήρωνες την υλικοτεχνική υποδομή που απαιτείται για την υποστήριξη από την τσέπη σου;

Επειδή υπάρχει open source (και δωρεάν) λογισμικό, δε σημαίνει πως δεν πρέπει να υπάρχουν και τα αντίστοιχα commercials. Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει ό,τι τον βολεύει. Όλα χρειάζονται.

2. Όντως η επόμενη έκδοση θα είναι cloud. Θα αργήσει η desktop έκδοση, αλλά θα υπάρξει άλλη ενδιάμεσα.

Το γεγονός για το μέσο χρήστη θα είναι καλό η κακό; Δηλαδή αν το λειτουργικό είναι cloud, όλα τα αρχεία του είναι αποθηκευμένα στο cloud, όλες οι εφαρμογές είναι στο cloud, όλα τα παιχνίδια τους είναι στο cloud, όλες οι ενημερώσεις του λειτουργικού γίνονται στο cloud χωρίς να απασχολείται ο χρήστης, χωρίς να είναι απαραίτητα formats, ασυμβατότητες και οι χρήστες θα μπορούν να χρησιμοποιούν οποιουδήποτε τύπου συσκευή χωρίς να χρειάζεται να μεταφέρουν ή να αντιγράφουν τα αρχεία τους... θα είναι προς το καλό ή προς το κακό; 

Αν οι χρήστες δε θα ωφεληθούν τότε έχεις δίκιο. Όλο και περισσότεροι θα αρχίσουν να χρησιμοποιούν Linux για να ξαναβρούν την «ελευθερία» τους (αλλά ενδεχομένως και να ξαναθυμηθούν τις ώρες που έχουν σπαταλήσει σε άχρηστα για την παραγωγικότητά τους ζητήματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Ναι αλλά το ποσοστό του Linux στο desktop/home use παρέμενει σχεδόν το ίδιο εδώ και χρόνια κι ας έκανε όλα αυτά που έγραψες, δεν άλλαξε κάτι πχ να διπλασιαστεί/τριπλασιαστεί κτλπ, για να πεις ότι είδε μαζική φυγή κι έτσι κρατιέται και δεν ανεβάζει τιμές ή δεν κυνηγάει τα πειρατικά. 

Ανησυχεί σημαντικά περισσότερο ότι οι χρήστες θα μείνουν στα Windows 7/8, παρά ότι θα φύγουν για Linux...

Δεν έγραψα πουθενά ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι cloud based, απλά ότι δεν είναι το Linux που αναγκάζει μέχρι στιγμής την MS να κρατάει τιμές χαμηλές κτλπ...

Κοίτα, μπορεί το Linux να μην έφτασε τα φοβερά ποσοστά ακόμη, αλλά ανέβηκε σημαντικά. Το 2003 πχ είχε περίπου 2% της μερίδας, το 2008 πήγε στο 4%, και αυτή την στιγμή που μιλάμε είναι στο 6%. Το θέμα είναι πως αν η MS είχε πιο επιθετική πολιτική, πχ. δεν άφηνε pirated versions (που πίστεψέ με είναι πολύ εύκολο για αυτούς να το τελειώσουν αυτό το θέμα) το Linux θα είχε ακόμη μεγαλύτερα ποσοστά. Το πρόβλημα για την MS είναι η ύπαρξη του Linux γιατί ξέρουν ότι τα ποσοστά μπορούν να διογκωθούν γρήγορα και εύκολα, αφού δεν μιλάμε για ένα αντίπαλο προϊόν. Για αυτό όπως σου είπα σε προηγούμενο σχόλιο απειλούσαν developers του Linux kernel για copyright infringmenets και προέκτιναν τις απειλές τους ακόμη και σε απλούς χρήστες. Όλα αυτά από τότε που το Linux είχε 1%. Γνώριζαν από τότε ότι ή θα το σκοτώσουν ή θα έχουν να το αντιμετωπίσουν σύντομα ως απειλή. Αν θέλεις link για αυτά που γράφω υπάρχουν να ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Rzarector said:

Κοίτα, μπορεί το Linux να μην έφτασε τα φοβερά ποσοστά ακόμη, αλλά ανέβηκε σημαντικά. Το 2003 πχ είχε περίπου 2% της μερίδας, το 2008 πήγε στο 4%, και αυτή την στιγμή που μιλάμε είναι στο 6%

Πηγή γι' αυτό? Γιατί στα κλασικά sites που δείχνουν market share, 2% και κάτι ψιλά το δείχνουν στην καλύτερη...

https://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?options={"filter"%3A{"%24and"%3A[{"deviceType"%3A{"%24in"%3A["Desktop%2Flaptop"]}}]}%2C"dateLabel"%3A"Trend"%2C"attributes"%3A"share"%2C"group"%3A"platform"%2C"sort"%3A{"share"%3A-1}%2C"id"%3A"platformsDesktop"%2C"dateInterval"%3A"Monthly"%2C"dateStart"%3A"2017-08"%2C"dateEnd"%3A"2018-07"%2C"segments"%3A"-1000"%2C"plotKeys"%3A[{"platform"%3A"Linux"}]}

Αυτό το έχει και κάτω από 2%...

http://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/worldwide

Επεξ/σία από ThReSh
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δύο ερωτήματα. 

1. Εσύ (και εγώ και όλοι μας) αν είχες εταιρία που κατασκεύαζε λειτουργικό θα το είχες δωρεάν; Θα δούλευες δωρεάν; Θα πλήρωνες την υλικοτεχνική υποδομή που απαιτείται για την υποστήριξη από την τσέπη σου;

Επειδή υπάρχει open source (και δωρεάν) λογισμικό, δε σημαίνει πως δεν πρέπει να υπάρχουν και τα αντίστοιχα commercials. Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει ό,τι τον βολεύει. Όλα χρειάζονται.

2. Όντως η επόμενη έκδοση θα είναι cloud. Θα αργήσει η desktop έκδοση, αλλά θα υπάρξει άλλη ενδιάμεσα.

Το γεγονός για το μέσο χρήστη θα είναι καλό η κακό; Δηλαδή αν το λειτουργικό είναι cloud, όλα τα αρχεία του είναι αποθηκευμένα στο cloud, όλες οι εφαρμογές είναι στο cloud, όλα τα παιχνίδια τους είναι στο cloud, όλες οι ενημερώσεις του λειτουργικού γίνονται στο cloud χωρίς να απασχολείται ο χρήστης, χωρίς να είναι απαραίτητα formats, ασυμβατότητες και οι χρήστες θα μπορούν να χρησιμοποιούν οποιουδήποτε τύπου συσκευή χωρίς να χρειάζεται να μεταφέρουν ή να αντιγράφουν τα αρχεία τους... θα είναι προς το καλό ή προς το κακό; 

Αν οι χρήστες δε θα ωφεληθούν τότε έχεις δίκιο. Όλο και περισσότεροι θα αρχίσουν να χρησιμοποιούν Linux για να ξαναβρούν την «ελευθερία» τους (αλλά ενδεχομένως και να ξαναθυμηθούν τις ώρες που έχουν σπαταλήσει σε άχρηστα για την παραγωγικότητά τους ζητήματα).

1. Δεν είπα εγώ ότι θα πρέπει να απαγορεύσουμε τις εταιρίες που φτιάχνουν software. Το είπα κάπου? Το open source μπερδεύει γιατί έρχεται ενάντια στον καπιταλισμό με τον τρόπο που λειτουργεί, και εμάς το μυαλό μας είναι fixated στο σύστημα που μας γαλούχησε. Αν είχα εταιρία θα κοίταζα να προσφέρω ένα ανταγωνιστικό προϊόν και να βγάζω όσο μεγαλύτερο κέρδος μπορώ. Έχουν υπάρξει εταιρίες πάντως που φτιάχνουν open source software και βασίζονται σε άλλα μοντέλα πωλήσεων (πχ. υπηρεσίες), αλλά όλες χρειάστηκαν μεγάλο αρχικό κεφάλαιο και παραπάνω από τις μισές απέτυχαν να επιβιώσουν για αρκετά χρόνια. 

2. Το cloud τεχνικά είναι προς το όφελος του χρήστη. Πρακτικά υπάρχει το πρόβλημα της ασφάλειας δεδομένων, της εμποροποίησης, της εκμετάλλευσης κλπ. Όταν δλδ αυτό το κάνει η Microsoft, η παρακολούθηση των δεδομένων μου θα πρέπει να θεωρείται παραπάνω από δεδομένη. Με βάση αυτό, δεν θα έχω πλέον λειτουργικό αλλά ρουφιάνο στο σπίτι μου, θα βλέπω στοχευμένες διαφημίσεις στο desktop, και στο τέλος θα πηγαίνω για συνέντευξη για δουλειά και ο εργοδότης θα ξέρει ήδη τι ψήφισα, αν μου αρέσει στον ελεύθερο χρόνο μου να γλύφω αγγούρια, κλπ κλπ...

Αν λοιπόν το cloud based λειτουργικό το πρόσφερε κάποιος σαν το Tor network, και πάλι με επιφυλάξεις θα σου έλεγα OK. Τώρα, με τίποτα. Σου θυμίζω ότι το cloud σαν τεχνολογία υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια αλλά καμία μεγάλη και σοβαρή εταιρία δεν εμπιστεύεται άλλη για το infrastructure τους. Στήνουν δικούς τους server για να το κάνουν. Άρα τα επόμενα cloud-based windows θα είναι καθαρά για desktop, και το μοντέλο κέρδους θα βασίζεται σε εμποροποίηση των προσωπικών δεδομένων των χρηστών. 

8 λεπτά πριν, ThReSh είπε

https://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...