Προς το περιεχόμενο

Η Intel ετοιμάζει την αντεπίθεση της στην κατηγορία HEDT με 28-core Skylake-X CPU και X599 Express chipset


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, nhzt είπε

Απ οτι φαίνεται οι περισσότεροι insomniacs ειναι είτε επενδυτές της AMD, είτε εχουν πληγεί αφόρητα απο την οικονομική κρίση. 

Ελάχιστοι ενδιαφέρονται για τις επιδόσεις ενός προϊόντος. 

Οπότε ας δώσω 10.000 για να έχω ίδιες επιδόσεις με 1.800 που ζητάει η amd...

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd-linux-2990wx&num=4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για τα PCI lanes?

Αν δεν κάνω κάνω λάθος σε όλες τις κατηγορίες η intel για κάποιο λόγο πρόσφερε περισσότερα . αυτό παίζει ακόμα ?

Σε επαγγελματικό επίπεδο είναι πολύτιμος σημαντικός ο αριθμός τον PCI γραμμών που σου προσφέρει

 

 

Επεξ/σία από padelelis
Τυπογραφικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nhzt είπε

Απ οτι φαίνεται οι περισσότεροι insomniacs ειναι είτε επενδυτές της AMD, είτε εχουν πληγεί αφόρητα απο την οικονομική κρίση. 

Ελάχιστοι ενδιαφέρονται για τις επιδόσεις ενός προϊόντος. 

Γιατί διαγωνισμό θα κάνουμε?Η θα πληρώσουμε 35% παραπάνω για επεξεργαστή της Intel για 2 Fps στα παιχνίδια και 1 sec λιγότερο στο win zip?

Για τις τρύπες ασφάλειες στους Intel εχεις ενημερωθεί?

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Με τα VRM κάτι θα βρει να κάνει .... Αλλά 28 core στα 1800$ δεν μπορεί να φτιάξει με την καμια ....

Και μέχρι να βγουν, η AMD θα έχει δώσει 48CORE/96 THREADS ή 64cores/128 threads που αν ισχύει το 4-WAY STM θα είναι 48cores / 192 Threads ή 64cores / 256threads στα 7nm με Boost στα 5Ghz στην Hedt , με την μισή κατανάλωση κλείνοντάς της ξανά το σπίτι ....

https://www.thelab.gr/news/news/οι-epyc-δεύτερης-γενιάς-θα-κατασκευάζονται-από-την-tsmc-r5379/

 

1 λεπτό πριν, hondakkias31 είπε
1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Με τα VRM κάτι θα βρει να κάνει .... Αλλά 28 core στα 1800$ δεν μπορεί να φτιάξει με την καμια ....

Και μέχρι να βγουν, η AMD θα έχει δώσει 48CORE/96 THREADS ή 64cores/128 threads που αν ισχύει το 4-WAY STM θα είναι 48cores / 192 Threads ή 64cores / 256threads στα 7nm με Boost στα 5Ghz στην Hedt , με την μισή κατανάλωση κλείνοντάς της ξανά το σπίτι ....

https://www.thelab.gr/news/news/οι-epyc-δεύτερης-γενιάς-θα-κατασκευάζονται-από-την-tsmc-r5379/

στο Gaming ακομα ειναι ενα κλικ πισω αλλα στα πολυπύρηνα εχω την εντυπωση οτι πηρε κεφαλι η amd

Επεξ/σία από hondakkias31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα 10.000€ που κάνει αυτό το chip που είναι στην ουσία ο πανάκριβος xeon πόσο θα τον πουλήσει 5000 € ?  Αν βάλεις και την μητρική που θα κάνει ένα καράβι χρήματα και αυτή χέσε μέσα.


Παπαριες για να τρέξουν τα benchmark οι γνωστοί youtubers και να πάρει τον τίτλο του ποιο γρήγορου chipset. Φυσικά πάντα ξεχνώντας ότι με το ίδιο κόστος μπορείς να αγοράσεις 2 threadripper και να έχεις 2 workstations που θα είναι πάλι ποιο γρήγοροι.

Ασε που όταν τον είχαν υπερχρονίσει στην έκθεση έβγαλε 7000 στο cinebench οπότε δεν τον βλέπω στις κανονικές ταχύτητες να είναι ποιο γρήγορος από τον threadreaper.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

στο Gaming ακομα ειναι ενα κλικ πισω αλλα στα πολυπύρηνα εχω την εντυπωση οτι πηρε κεφαλι η amd

Χρόνια στους πολυπυρινους είχε κεφάλι η amd ,απλά στα παιχνίδια χρησιμοποιείς 2 πυρινες,βαριά 4 γι'αυτό και η Intel με το single core performance έχει καλύτερη απόδοση.Με τους καινούργιους επεξεργαστές της η Amd θα πάρει κεφάλι και στα παιχνίδια.

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, padelelis είπε

Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για τα PCI lanes?

Αν δεν κάνω κάνω λάθος σε όλες τις κατηγορίες η intel για κάποιο λόγο πρόσφερε περισσότερα . αυτό παίζει ακόμα ?

Σε επαγγελματικό επίπεδο είναι πολύτιμος σημαντικός ο αριθμός τον PCI γραμμών που σου προσφέρει

Στην έως τώρα Hedt  η intel δίνει 

Α) με τους 4 πυρηνους 7740/7640 dual channel ram και 16 lanes .

Β) Με τους 6 πυρηνους και 8 πυρηνους δίνει quad channel και 24 + 4 pci-e lanes. ( 7800x, 7820x). 20+4 lanes δίνει το midrange AM4 της AMD με τα 8 core/16threads CPU

Γ) Από τον 10- πυρηνους και επάνω 7900X έως 7980XE  δίνει quad channel imc και 40 + 4 lanes.

 

Αντίθετα η AMD  σε όλους τους HDET  από τον μικρότερο 8-πυρηνο έως τον μεγάλο 32πυρηνο (1900X, 1920X, 1950X, 2920X, 2950X, 2970WX, 2990WX) δίνει quad channel και 60 + 4 pci-e V3.0 lanes.

Επίσης το Raid με NVME  στην AMD είναι ελεύθερο και με οποιοδήποτε NVME, στην Intel το NVME raid γίνεται μέσω VROC με ένα Key module των 100€ και με αποκλειστική χρήση INTEL NVME που είναι χειρότερος από τους τοπ της αγοράς. 

 

Αυτή την στιγμή η Intel είναι εκτός hedt αγοράς και λόγω CPU και λόγω πλατφόρμας.

 

Αλλά και στην αγορά των SERVER η AMD έχει το πάνω χέρι δίνοντας με τους EPYC 128 PCI-E LANES.

 

4LDRMS.jpg

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nhzt είπε

Σε consumer προϊόντα συμφωνώ. Σε High-End DeskTop οι εξίσωση είναι διαφορετική. 

Καθολου αδερφε. Ειτε μιλαμε για mini itx build με διπυρηνο apu athlon στα 2ghz, ειτε για 32/64 TR4, τα λεφτα ειναι τα ιδια στην τσεπη μου (μας). Τι αλλαζει δλδ? Αν πω στ αφεντικο οτι δεν προοριζονται για mainstream αλλα για hedt, θα με βαλει να δουλεψω πιο χαλαρα για να κανω περισσοτερα να καλυψω την διαφορα ????!!! 

Η θα πω στην ΔΕΗ "παιδια αυτο το τριμηνο δεν πληρωνω, ας το αφησουμε για πιο μετα, γιατι εχω να παρω μητρικη με τσιπακι intel κ κοστιζει" ???

Η θα πω στο παιδι "φτιαχνω skylake xxxxxcccccxxxccczzzwwwww, κ δεν μου περισσευουν για τα ρουχα σου" ????

Η amd οχι απλα ειναι μονοδρομος λογω αρχιτεκτονικης zen, κενα ασφαλειας, καλες επιδοσεις, πυρηνες κλπ κλπ -κ το φωναζω ΧΡΟΝΙΑ τωρα- , αλλα καταντα κ μοναδικη επιλογη, αν το σκεφτεις χρηματικα. Εχω πραγματικα αρχισει να γινομαι fanboy (τωρα στα γεραματα) με τις ηλιθιοτητες intel/nvidia. Αν δεν εισαι τερμα κολλημενος στο κεφαλι (20-30% του κοσμου), η αν δεν εισαι υποχρεωμενος λογω δουλειας να χρησιμοποιεις τα προιοντα τους (1-2% του κοσμου), υποχρεωνεσαι να εισαι AMDακιας μονο που ανοιγεις το σκρουτζ κ κοιτας τιμες !!! 

Αν βαλω σκοπο να κανω hedt (οπως προ 5ετιας με intel), παω μονοκοπανια Αmd. Ουτε που υπαρχει η ιντελα. Κ θα ψαξω σκληρα να βρω τροπο να βαλω κ amd καρτες να αποφυγω κ το αλλο θηριο απο Κορεα μερια. Ψηφιζω με το πορτοφολι μου αδερφε. Δεν γινεται αλλοιως.

Μια ελπιδα εχω που ειδα την ιντελα να χαμηλωνει τιμες στα "μεσαια" τιμολογια μπας κ..... Αλλα τι τα θες..... Τωρα που πηρα την γλυκα με amd δεν ξαναγυριζω ευκολα. Μου δινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ επιδοσεις κοντα στην κορυφη, με ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΤΙΜΗ !!! 

Κ οταν εχεις να πληρωσεις φως, νερο, τηλεφωνο, νοικι, δικηγορο, γιατρο, σχολεια, παιδι, γυναικα, μηχανη καθε τελος του μηνα, ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ???? Τα 5-10 παραπανω fps στο bentch????? 

Επεξ/σία από SilverMachine
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Στην έως τώρα Hedt  η intel δίνει 

Α) με τους 4 πυρηνους 7740/7640 dual channel ram και 16 lanes .

Β) Με τους 6 πυρηνους και 8 πυρηνους δίνει quad channel και 24 + 4 pci-e lanes. ( 7800x, 7820x). 20+4 lanes δίνει το midrange AM4 της AMD με τα 8 core/16threads CPU

Γ) Από τον 10- πυρηνους και επάνω 7900X έως 7980XE  δίνει quad channel imc και 40 + 4 lanes.

Αντίθετα η AMD  σε όλους τους HDET  από τον μικρότερο 8-πυρηνο έως τον μεγάλο 32πυρηνο (1900X, 1920X, 1950X, 2920X, 2950X, 2970WX, 2990WX) δίνει quad channel και 60 + 4 pci-e V3.0 lanes.

Επίσης το Raid με NVME  στην AMD είναι ελεύθερο και με οποιοδήποτε NVME, στην Intel το NVME raid γίνεται μέσω VROC με ένα Key module των 100€ και με αποκλειστική χρήση INTEL NVME που είναι χειρότερος από τους τοπ της αγοράς. 

Αυτή την στιγμή η Intel είναι εκτός hedt αγοράς και λόγω CPU και λόγω πλατφόρμας.

Αλλά και στην αγορά των SERVER η AMD έχει το πάνω χέρι δίνοντας με τους EPYC 128 PCI-E LANES.

 

 

Χαρα στο κουραγιο σου ρε πουτσ@ρά  που καθεσαι και τα γραφεις καθε φορα ολα αναλυτικα!

Εγω απο ωρα ημουν ετοιμος να του γραψω οτι απλα η amd δινει σε ολα παρα πανω αλλα κι αυτο,μεχρι να το κανω, με πηρε ο υπνος καμια ωριτσα!😂

2 ώρες πριν, JcD είπε

Λιώσε τους όλους ιντελα!!! Κλάμα τα amdοπαιδα πάλι, να σας στείλουμε μαντήλια!

 

Ειχα τις αμφιβολιες μου  για την υπαρξη των παραλληλων συμπάντων αλλα  ηρθες εσυ φιλε μου και τελικα ναι...

Υπαρχουν  παραλληλα συμπαντα-παραλληλοι κοσμοι και εσυ σιγουρα μεταπηδησες απο καπου εκει!😋😋😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, non-serviam είπε

10000 είναι η τιμή για τα server κομμάτια. Αυτό θα παίξει σε άλλη κατηγορία, με λιγότερα προσφερόμενα χαρακτηριστικά από αυτούς (για να μην δημιουργηθεί ανταγωνισμός ανάμεσα στα μοντέλα της) και αναγκαστικά σε χαμηλότερη τιμή. Το ποσό χαμηλή είναι άλλο θέμα βέβαια.

Thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Καθολου αδερφε. Ειτε μιλαμε για mini itx build με διπυρηνο apu athlon στα 2ghz, ειτε για 32/64 TR4, τα λεφτα ειναι τα ιδια στην τσεπη μου (μας). Τι αλλαζει δλδ? Αν πω στ αφεντικο οτι δεν προοριζονται για mainstream αλλα για hedt, θα με βαλει να δουλεψω πιο χαλαρα για να κανω περισσοτερα να καλυψω την διαφορα ????!!! 

Η θα πω στην ΔΕΗ "παιδια αυτο το τριμηνο δεν πληρωνω, ας το αφησουμε για πιο μετα, γιατι εχω να παρω μητρικη με τσιπακι intel κ κοστιζει" ???

Η θα πω στο παιδι "φτιαχνω skylake xxxxxcccccxxxccczzzwwwww, κ δεν μου περισσευουν για τα ρουχα σου" ????

Η amd οχι απλα ειναι μονοδρομος λογω αρχιτεκτονικης zen, κενα ασφαλειας, καλες επιδοσεις, πυρηνες κλπ κλπ -κ το φωναζω ΧΡΟΝΙΑ τωρα- , αλλα καταντα κ μοναδικη επιλογη, αν το σκεφτεις χρηματικα. Εχω πραγματικα αρχισει να γινομαι fanboy (τωρα στα γεραματα) με τις ηλιθιοτητες intel/nvidia. Αν δεν εισαι τερμα κολλημενος στο κεφαλι (20-30% του κοσμου), η αν δεν εισαι υποχρεωμενος λογω δουλειας να χρησιμοποιεις τα προιοντα τους (1-2% του κοσμου), υποχρεωνεσαι να εισαι AMDακιας μονο που ανοιγεις το σκρουτζ κ κοιτας τιμες !!! 

Αν βαλω σκοπο να κανω hedt (οπως προ 5ετιας με intel), παω μονοκοπανια Αmd. Ουτε που υπαρχει η ιντελα. Κ θα ψαξω σκληρα να βρω τροπο να βαλω κ amd καρτες να αποφυγω κ το αλλο θηριο απο Κορεα μερια. Ψηφιζω με το πορτοφολι μου αδερφε. Δεν γινεται αλλοιως.

Μια ελπιδα εχω που ειδα την ιντελα να χαμηλωνει τιμες στα "μεσαια" τιμολογια μπας κ..... Αλλα τι τα θες..... Τωρα που πηρα την γλυκα με amd δεν ξαναγυριζω ευκολα. Μου δινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ επιδοσεις κοντα στην κορυφη, με ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΤΙΜΗ !!! 

Κ οταν εχεις να πληρωσεις φως, νερο, τηλεφωνο, νοικι, δικηγορο, γιατρο, σχολεια, παιδι, γυναικα, μηχανη καθε τελος του μηνα, ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ???? Τα 5-10 παραπανω fps στο bentch????? 

Ακριβώς αυτό. Τα λεφτά που ακουμπάς ματώνεις για να τα βγάλεις.Δεν στα χαρίζουν. Πρώτα το πορτοφόλι σε συνάρτηση βέβαια με τις ανάγκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...