Προς το περιεχόμενο

Τη Δευτέρα φημολογείται ότι η Nvidia θα ανακοινώσει τις κάρτες γραφικών GeForce RTX 2080 και RTX 2080 Ti


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, alexakos89 είπε

υπάρχει ακόμα η amd στις κάρτες γραφικών?

Μήπως πριν αρχίσεις να γράφεις καλύτερα θα ήταν να διαβάσεις τι συμβαίνει στον χώρο?  Είμαστε και σε τεχνολογικό forum, ντροπή! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Μήπως πριν αρχίσεις να γράφεις καλύτερα θα ήταν να διαβάσεις τι συμβαίνει στον χώρο?  Είμαστε και σε τεχνολογικό forum, ντροπή! 

Έχεις δίκιο,Νομιζα με την κολιά των fury ότι σταμάτησε να παράγει😂😂😂.. Αλλα επανήλθε..😉😉 Κάποιος άλλος πρέπει να διαβασειιι

Q3-2017-Discrete-GPU-Market-Share-NVIDIA-AMD_1.png

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Έχεις δίκιο,Νομιζα με την κολιά των fury ότι σταμάτησε να παράγει😂😂😂.. Αλλα επανήλθε..😉😉 Κάποιος άλλος πρέπει να διαβασειιι

Q3-2017-Discrete-GPU-Market-Share-NVIDIA-AMD_1.png

Λάθος νόμιζες λοιπόν! 

Άρα εσύ πρέπει να διαβάσεις και κανένας άλλος. 

Να σε ενημερώσω ότι οι μεγάλες σειρές είναι σε έλλειψη επειδή αγοράζουν όλοι τις κόκκινες για σκάψιμο, έχουν καλύτερη απόδοση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Έχεις δίκιο,Νομιζα με την κολιά των fury ότι σταμάτησε να παράγει😂😂😂.. Αλλα επανήλθε..😉😉 Κάποιος άλλος πρέπει να διαβασειιι

Εκτος απο πωλησεις, αυτος ο πινακας θα μπορουσε να ειναι κ γραφημα της ηλιθιοτητας των ανθρωπων (πρασινη γραμμη) vs της μεσης εξυπναδας (κοκκινη γραμμη). 

Θα μπορουσε να ειναι κ ο αριθμος αυτων που ενδιαφερονται ενεργα να μη γινονται θυματα εκμεταλευσης (κοκκινη γραμμη) VS αυτων που γεννιουνται θυματα (πρασινη γραμμη).

Θα μπορουσε καλιστα να ειναι κ ο αριθμος των νεκρων απο ναρκωτικα ανα των κοσμο VS αυτων που κοβουν το καπνισμα ολων των ειδων (κακιες συνηθειες ειναι ολα).

Παντως τεχνολογικη διαφορα δεν μας δειχνει. Μονο καποιες προσωπικες προτιμησεις ατομων που κατα τα υπολοιπα, ουτε εσυ ο ιδιος που το παρεθεσες, δεν θα τους εμπιστευοσουν με κατι σοβαρο.

Κατα τ αλλα δεν τα παμε κ πολυ καλα σαν κοινωνια σε παγκοσμιο επιπεδο θα ελεγα........ (συμφωνα με τον πινακα παντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Εκτος απο πωλησεις, αυτος ο πινακας θα μπορουσε να ειναι κ γραφημα της ηλιθιοτητας των ανθρωπων (πρασινη γραμμη) vs της μεσης εξυπναδας (κοκκινη γραμμη). 

Θα μπορουσε να ειναι κ ο αριθμος αυτων που ενδιαφερονται ενεργα να μη γινονται θυματα εκμεταλευσης (κοκκινη γραμμη) VS αυτων που γεννιουνται θυματα (πρασινη γραμμη).

Θα μπορουσε καλιστα να ειναι κ ο αριθμος των νεκρων απο ναρκωτικα ανα των κοσμο VS αυτων που κοβουν το καπνισμα ολων των ειδων (κακιες συνηθειες ειναι ολα).

Παντως τεχνολογικη διαφορα δεν μας δειχνει. Μονο καποιες προσωπικες προτιμησεις ατομων που κατα τα υπολοιπα, ουτε εσυ ο ιδιος που το παρεθεσες, δεν θα τους εμπιστευοσουν με κατι σοβαρο.

Κατα τ αλλα δεν τα παμε κ πολυ καλα σαν κοινωνια σε παγκοσμιο επιπεδο θα ελεγα........ (συμφωνα με τον πινακα παντα).

Δεν εχω καταλάβει γιατί όταν κάποιοι είναι στην απέναντι πλευρά των λίγων η των όχι τόσο καλών αμέσως να βγάλουν χαζούς τους πολλούς η ότι η κοινωνία δεν πει καλά επειδή παίρνουν nvidia και όχι amd.

μαλλον άλλοι έχουν το πρόβλημα όταν κάνουν τέτοιες συγκρίσεις και βγάζουν κόμπλεξ στα φορουμ. 

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexakos89 είπε

Δεν εχω καταλάβει γιατί όταν κάποιοι είναι στην απέναντι πλευρά των λίγων η των όχι τόσο καλών αμέσως να βγάλουν χαζούς τους πολλούς η ότι η κοινωνία δεν πει καλά επειδή παίρνουν nvidia και όχι amd.

μαλλον άλλοι έχουν το πρόβλημα όταν κάνουν τέτοιες συγκρίσεις. 

Καθολου. Φαινεται ετσι αλλα με μενα δεν ειναι. Ημουν Νβιντιακιας, ειμαι ειμντακιας. Εταιριες ειναι κ οι δυο. Καρτες εχω κ απο τις δυο. ΛΕΦΤΑ ομως δινω μονο στην μια..... γιατι η αλλη ολο κ κατι κανει για να με κοροιδεψει.... (να μην αναφερθω σε λεπτομεριες- τα εχουμε πει πολακις). Αυτο για μενα φτανει. Το να προσπαθει μια εταιρια να σε δουλεψει ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ κ μετα να δινεις της τα λεφτα σου... χαχαχα... ενταξει αδερφε, ονομασε το εσυ καπως κ πες μου, να το λεμε με το ιδιο ονομα να με καταλαβαινεις. Οσο ηταν μικρο το φιδακι το υποστηριζα. Μεγαλωσε ομως κ παει να μας πνιξει ολους (τα πορτοφολια μας). Ε, οχι δεν το υποστηριζω πια!! Δεν ειμαι κολητος του Χουανγκ, ουτε παρε-δωσε ειχαμε. 

Στο γραφημα κανω πλακιτσα, αλλα οποιοδηποτε στατιστικο ΤΟΣΟ μεγαλου κοινωνικου γκρουπ πολυ ανετα παιρνει πολλες εξηγησεις. Μιλας για εκατομμυρια ανθρωπους που αδιαφορουν για το παιχνιδι που παιζεται στις πλατες τους. Για αναλογισου τι σου λεω λιγο. Οι καρτες απο 100Ε πηγαν 3000. Οι επεξεργαστες απο 200Ε στα 3000 επισης. Τα παιχνιδια απο 20Ε στα αμετρητα χιλιαρικα με microtransactions. Οι μουσικες κ οι ταινιες απο ενα CD/DVD φτασαν να ειναι μηνιαιες συνδρομες. Κ παει μακρυα η βαλιτσα.... Δεν τα λεω μονο για μια εταιρια. Για την βλακεια ολων μας τα λεω. Γιατι να εχεις κατι φτηνο κ να αφησεις καποιον να στο παει στον Θεο.... ενταξει..... για μεγαλη ευφυια να μιλησω???? Κ αμα βλεπω το ιδιο παραμυθι να γινεται ξανα, κ ξανα, κ ξανα, κα ξανα.... Ε. τι θες να πω??? Να δινω συνχαρητηρια? Αφου εχουν ξεφυγει ολοι τους κ μεις σαν τα κοροιδα πληρωνουμε κ λεμε κ ευχαριστω απο πανω, πως να το περιγραψω????

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια δε βλέπω και καμιά τρελή διαφορά στη 1080ti με την 2080ti ώστε να πω ότι η 2080 είναι η επόμενη μου κάρτα.Ας πούμε καλήτερη απόδοση σε 4κ... Πιο πολύ ενεργοβόρα θα τη θεωρούσα. Για να δούμε όμως..  ναι τα γραφικά έχουν πάει σε άλλο επίπεδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Καθολου. Φαινεται ετσι αλλα με μενα δεν ειναι. Ημουν Νβιντιακιας, ειμαι ειμντακιας. Εταιριες ειναι κ οι δυο. Καρτες εχω κ απο τις δυο. ΛΕΦΤΑ ομως δινω μονο στην μια..... γιατι η αλλη ολο κ κατι κανει για να με κοροιδεψει.... (να μην αναφερθω σε λεπτομεριες- τα εχουμε πει πολακις). Αυτο για μενα φτανει. Το να προσπαθει μια εταιρια να σε δουλεψει ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ κ μετα να δινεις της τα λεφτα σου... χαχαχα... ενταξει αδερφε, ονομασε το εσυ καπως κ πες μου, να το λεμε με το ιδιο ονομα να με καταλαβαινεις. Οσο ηταν μικρο το φιδακι το υποστηριζα. Μεγαλωσε ομως κ παει να μας πνιξει ολους (τα πορτοφολια μας). Ε, οχι δεν το υποστηριζω πια!! Δεν ειμαι κολητος του Χουανγκ, ουτε παρε-δωσε ειχαμε. 

Στο γραφημα κανω πλακιτσα, αλλα οποιοδηποτε στατιστικο ΤΟΣΟ μεγαλου κοινωνικου γκρουπ πολυ ανετα παιρνει πολλες εξηγησεις. Μιλας για εκατομμυρια ανθρωπους που αδιαφορουν για το παιχνιδι που παιζεται στις πλατες τους. Για αναλογισου τι σου λεω λιγο. Οι καρτες απο 100Ε πηγαν 3000. Οι επεξεργαστες απο 200Ε στα 3000 επισης. Τα παιχνιδια απο 20Ε στα αμετρητα χιλιαρικα με microtransactions. Οι μουσικες κ οι ταινιες απο ενα CD/DVD φτασαν να ειναι μηνιαιες συνδρομες. Κ παει μακρυα η βαλιτσα.... Δεν τα λεω μονο για μια εταιρια. Για την βλακεια ολων μας τα λεω. Γιατι να εχεις κατι φτηνο κ να αφησεις καποιον να στο παει στον Θεο.... ενταξει..... για μεγαλη ευφυια να μιλησω???? Κ αμα βλεπω το ιδιο παραμυθι να γινεται ξανα, κ ξανα, κ ξανα, κα ξανα.... Ε. τι θες να πω??? Να δινω συνχαρητηρια? Αφου εχουν ξεφυγει ολοι τους κ μεις σαν τα κοροιδα πληρωνουμε κ λεμε κ ευχαριστω απο πανω, πως να το περιγραψω????

Αν ζαλίζεσαι εσύ με την εξέλιξη και τις τιμές , να τους πούμε να κάνουν πίσω να σε περιμένουν. Ο 21ος αιώνας είναι της εμπειρίας και της υπηρεσίας , χωνέψτε το μπας και βγάλετε και εσείς κανένα φράγκο. Παλιά αγοράραζαμε ζαντολάστιχα και τα δείχναμε όλο καμάρι στους άλλους  ,  τώρα βγάζουμε σελφις με τις εμπειρίες μας και τα δείχνουμε όλο καμάρι.

Προσωπικά δεν είμαι της επίδειξης απλά σημειώνω την μετάλλαξη της κοινωνικής συμπεριφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, panoskatos είπε

Πάνω κάτω τα ίδια θα είναι. 

Σε γενικές γραμμές αν κάποιος ασχολείται με το gaming η xx50 δεν αξίζει. Έχει και μικρή διαφορά στα χρήματα με κάποια xx60  οπότε δεν βλέπω τον λόγο κάποιος να μπει σε τέτοιο δίλημμα. 

Οι xx50 μεχρι τωρα δεν απαιτουν εξτρα τροφοδοσια το οποιο για καποιους μπορει να εχει σημασια αναλογα με τον τυπο pc που θελουν να στησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2018 στις 8:07 ΜΜ, KilliK είπε

που αλλου; υπαρχει κανενας μοντερνος PC τιτλος που να εχει φτασει στα ορια τις ναυαρχιδες της Nvidia?

και δεν μιλαω για 4Κ/60FPS με 32Χ ΑΑ.  μιλαω να αξιοποιησουν ολες τις τεχνικες απεικονισης γραφικων που μπορουν να προσφερουν τα συγχρονα DirectX/Vulkan API συν οτι αλλο πραγραμματιστικα μπορει να δωσουν αυτες οι καρτες.

εχουν περασει 10 χρονια και ακομη ως benchmark  για την μεγιστη ποιοτητα γραφικων χρησιμοποιουμε το Crysis. και εχουμε φτασει σε αυτη την κατασταση, λογω του graphics parity που επιβαλουν οι κονσολες.  οι περισσοτεροι τιτλοι φτιαχνονται πρωτιστως για κονσολες, οποτε τα PC ports τους ειναι απλως βελτιωμενες (στην καλυτερη περιπτωση) εκδοσεις.

γιαυτο αυτα περι raytracing στα παιχνιδια, χιλιαδες CUDΑ πυρηνες, κτλ τα ακουω βερεσε. διοτι δεν προκειται να δουμε ποτε αυτες τις θαυματουργες τεχνολογιες σε νεους PC τιτλους, αν δεν βγουν πρωτα στις επομενες κονσολες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Αν ζαλίζεσαι εσύ με την εξέλιξη και τις τιμές , να τους πούμε να κάνουν πίσω να σε περιμένουν. Ο 21ος αιώνας είναι της εμπειρίας και της υπηρεσίας , χωνέψτε το μπας και βγάλετε και εσείς κανένα φράγκο. Παλιά αγοράραζαμε ζαντολάστιχα και τα δείχναμε όλο καμάρι στους άλλους  ,  τώρα βγάζουμε σελφις με τις εμπειρίες μας και τα δείχνουμε όλο καμάρι.

Προσωπικά δεν είμαι της επίδειξης απλά σημειώνω την μετάλλαξη της κοινωνικής συμπεριφοράς.

Καμια σχεση. Εγω μιλαω για πρακτικες εταιριων κ συ μιλας για βλακιες που κανουν τα καθημερινα ατομα..... Νομιζεις δλδ οτι οι εταιριες τον 20ο αιωνα καναν αλλα πραγματα? χαχαχαχα!!!! Οποια εταιρια κ να αφησεις ελευθερη, σε οποιον αιωνα, με τα οποια προιοντα, τα ιδια θα κανει. Σιγα σιγα να κανει την αγορα δικο της μονοπωλειο κ να αυξησει τιμες στον Θεο. Που βλεπεις εσυ τον 21ο αιωνα σε αυτο? λολ..... Μην μπλεκεσαι--> αλλο το r&d  μιας εταιριας κ αλλο το μαρκετινγκ (κ αλλο οι βλακες με τα σελφις).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...