Προς το περιεχόμενο

Identify the screenshot - Βρες ποιό παιχνίδι είναι - Topic v2


Greygore
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από NickTG,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 658
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Greygore είπε

Δεν είχα ιδέα πως είναι στο GOG πλέον, σίγουρα θα τα κοιτάξω σε κάποια φάση μια και δεν κατάφερα ποτέ να τερματίσω το Entomorph και το CD του είναι (μάλλον;) κάπου καταχωνιασμένο στην αποθήκη...

Θα παραμείνω πάνω-κάτω στην ίδια χρονολογία με ένα αρκετά... ιδιόρρυθμο point-and-click game:

image.png.7ee7a888e8f19767e3bfcaf78306e06e.png

The Legend of Kyrandia - Book Three: Malcolm's Revenge ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/09/2023 at 22:56, tabakisp said:

The Legend of Kyrandia - Book Three: Malcolm's Revenge ?

Σωστός! Δικό σου.

Brief aside...

"Ιδιαίτερη" συμπάθεια το συγκεκριμένο, καθώς ήταν απο τα λίγα της εποχής όπου έπαιρνες τον έλεγχο του "κακού" (το μόνο άλλο που θυμάμαι είναι τα Dungeon Keeper) - o Malcolm ήταν ο big bad του πρώτου παιχνιδιού της σειράς - αν και απο writing γενικά δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο.

H Westwood εκείνα τα χρόνια έκανε μετάβαση, τόσο απο "μικρομεσαίο" studio σε publisher, όσο και απο RPG/adventures σε πιο sci-fi/strategy τίτλους - ως το '94 ήταν πιο γνωστή για Lands of Lore, Kyrandia, κάποια tabletop adaptations όπως D&D και BattleTech, ενώ απο το '95 και μετά 90% των πόρων του studio αφιερώνονταν στον "κολοσσό" C&C - ως φυσικό επακόλουθο, την σειρά την "κατάπιε" η πρωτοφανής επιτυχία του Dune/C&C, όπως επίσης το ότι ήταν δύσκολο να ανταγωνιστούν point & click adventures με τους κολοσσούς της LucasArts και Sierra.

Κάτι στο οποίο η Westwood πάντως έδινε έμφαση ήταν στο οπτικό κομμάτι, καθώς απο late 90's (Lands of Lore 2 και μετά), προσπαθούσαν να περάσουν απο την 2D απεικόνιση στο 3D - κάτι το οποίο φαίνεται πολύ στο Malcolm's Revenge, και όχι πάντα για καλό (ο ορισμός του aged poorly), με τα περισσότερα locations να είναι low-res 3D renders ενώ οι χαρακτήρες να κάνουν "χτυπητή" αντίθεση με τα bright 2D sprites τους.

Μια και αναφέραμε digital distribution στο Entomorph ( @emmanuel5 thanks, το αγόρασα τελικά το παιχνίδι, δεν αντιστάθηκα :P ), όλη η συλλογή του Kyrandia "ζει" πλέον στο GOG, σε τιμή περίπου €5,5 ανά game, και αυτή την στιγμή σε έκπτωση 75% στα περίπου €1,4 έκαστο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Greygore είπε

Σωστός! Δικό σου.

Brief aside...

"Ιδιαίτερη" συμπάθεια το συγκεκριμένο, καθώς ήταν απο τα λίγα της εποχής όπου έπαιρνες τον έλεγχο του "κακού" (το μόνο άλλο που θυμάμαι είναι τα Dungeon Keeper) - o Malcolm ήταν ο big bad του πρώτου παιχνιδιού της σειράς - αν και απο writing γενικά δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο.

H Westwood εκείνα τα χρόνια έκανε μετάβαση, τόσο απο "μικρομεσαίο" studio σε publisher, όσο και απο RPG/adventures σε πιο sci-fi/strategy τίτλους - ως το '94 ήταν πιο γνωστή για Lands of Lore, Kyrandia, κάποια tabletop adaptations όπως D&D και BattleTech, ενώ απο το '95 και μετά 90% των πόρων του studio αφιερώνονταν στον "κολοσσό" C&C - ως φυσικό επακόλουθο, την σειρά την "κατάπιε" η πρωτοφανής επιτυχία του Dune/C&C, όπως επίσης το ότι ήταν δύσκολο να ανταγωνιστούν point & click adventures με τους κολοσσούς της LucasArts και Sierra.

Κάτι στο οποίο η Westwood πάντως έδινε έμφαση ήταν στο οπτικό κομμάτι, καθώς απο late 90's (Lands of Lore 2 και μετά), προσπαθούσαν να περάσουν απο την 2D απεικόνιση στο 3D - κάτι το οποίο φαίνεται πολύ στο Malcolm's Revenge, και όχι πάντα για καλό (ο ορισμός του aged poorly), με τα περισσότερα locations να είναι low-res 3D renders ενώ οι χαρακτήρες να κάνουν "χτυπητή" αντίθεση με τα bright 2D sprites τους.

Μια και αναφέραμε digital distribution στο Entomorph ( @emmanuel5 thanks, το αγόρασα τελικά το παιχνίδι, δεν αντιστάθηκα :P ), όλη η συλλογή του Kyrandia "ζει" πλέον στο GOG, σε τιμή περίπου €5,5 ανά game, και αυτή την στιγμή σε έκπτωση 75% στα περίπου €1,4 έκαστο.

Θα βάλω ένα παιχνίδι σταθμό για εμένα καθώς ήταν από τις πρώτες μου επαφές με παιχνίδια πλατφόρμας και ήθελε πραγματικά να θυμάσαι σημεία σε χάρτες, κάτι που μου είχε δώσει τα μυαλά στα χέρια. Όταν 7 χρόνια αργότερα ανακάλυψα πως είχε γίνει port σε Mega Drive έγινε χαμός στο σπίτι!

Screenshot 2023-09-30 225527.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tabakisp said:

Θα βάλω ένα παιχνίδι σταθμό για εμένα καθώς ήταν από τις πρώτες μου επαφές με παιχνίδια πλατφόρμας και ήθελε πραγματικά να θυμάσαι σημεία σε χάρτες, κάτι που μου είχε δώσει τα μυαλά στα χέρια. Όταν 7 χρόνια αργότερα ανακάλυψα πως είχε γίνει port σε Mega Drive έγινε χαμός στο σπίτι!

Screenshot 2023-09-30 225527.png

Gods, Θυμάμαι που είχα το shareware το οποίο είχα παίξει 2 και 3 φορές, αλλά ποτέ δεν έπαιξα το πλήρες παιχνίδι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, e-tic είπε

Gods, Θυμάμαι που είχα το shareware το οποίο είχα παίξει 2 και 3 φορές, αλλά ποτέ δεν έπαιξα το πλήρες παιχνίδι.

Σωστός! Σειρά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/10/2023 at 23:15, e-tic said:

Ένα παιχνίδι απο την δική μου προϊστορία, απο τα πρώτα που έπαιξα ποτέ σε υπολογιστή:

spacer.png

Ντρέπεστε να το πείτε για να μην φανεί η ηλικία σας; 😁

Hint: Κυκλοφόρησε το 1990 απο την Apogee σε 4 επεισόδια, το πρώτο εκ των οποίων (Raiders of the Lost Tomb) ήταν shareware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Pharaoh's Tomb.

Ομολογώ ότι αν και ασχολούμαι με videogames από τη μέσον της δεκαετίας του '80 και έχω παίξει πολλά παιχνίδια της Apogee (Commander Keen, Monster Bash, Crystal Caves κ.α.) , το συγκεκριμένο παιχνίδι ούτε το γνώριζα, ούτε το έπαιξα ποτέ, και το βρήκα χάρη στο hint σου!

Επεξ/σία από emmanuel5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, emmanuel5 said:

Pharaoh's Tomb.

Ομολογώ ότι αν και ασχολούμαι με videogames από τη μέσον της δεκαετίας του '80 και έχω παίξει πολλά παιχνίδια της Apogee (Commander Keen, Monster Bash, Crystal Caves κ.α.) , το συγκεκριμένο παιχνίδι ούτε το γνώριζα, ούτε το έπαιξα ποτέ, και το βρήκα χάρη στο hint σου!

Σωστός!
Σειρά σου να βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, emmanuel5 είπε

game2.png.47782c041824ed1fdc7059011e077a46.png

Άντε, να πω κι εγώ ένα. :P (κι ας είναι κομμένη η εικόνα)
Θυμάμαι που είχα χαρεί που είχε finishers. Δεν το τερμάτισα ποτέ όμως...
Revenant.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και είναι το Revenant, ένα από τα αγαπημένα μου action/RPGs και κατά τη γνώμη μου από τα πιο υποτιμημένα παιχνίδια του είδους. Κυκλοφόρησε το 1999 από την Eidos και δυστυχώς πέρασε απαρητήρητο, παρότι είχε πολύ όμορφα γραφικά (2D περιβάλλοντα με 3D χαρακτήρες και τέρατα) και ένα καλοσχεδιασμένο σύστημα μάχης στο οποίο δεν έκανες απλά κλικ πάνω στον εχθρό, αλλά χρησιμοποιούσες συνδυασμούς πλήκτρων και ποντικιού, εκτελώντας πολλές διαφορετικές επιθέσεις που μάθαινες κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Κάτι που δεν ανέφεραν τα reviews της εποχής ήταν και η προσεγμένη AI των εχθρών, ειδικά των bosses (έναν τέτοιο βλέπετε στη screenshot) οι οποίοι είχαν συχνά πολλαπλές επιθέσεις, αλλά και αμυντικές κινήσεις. 

Το μόνα αρνητικά που του είχα βρει όταν το πρωτοέπαιξα γύρω στο 2000-2001 (όπως συνήθως, το "ψάρεψα" από budget bin για 20 ευρώ) ήταν η σχετικά μικρή του διάρκεια και το κάπως απότομο φινάλε. Είναι πάντως από τα λιγοστά action/RPGS που δεν βαριέμαι να ξαναπαίζω από καιρό σε καιρό.  

Επεξ/σία από emmanuel5
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...