Προς το περιεχόμενο

ΔΕΔΔΗΕ, Προσοχή στούς λογαριασμούς σας


leftgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, dtzgr είπε

 

Πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι ούτε κερδίζουν ούτε χάνουν αν δηλώνουν τις πραγματικές κιλοβατώρες αντί για έναντι. Το μόνο που κερδίζεις, είναι ότι αντί να εκδίδεται έναντι και να πληρώνεις κατ' εκτίμηση, εκδίδεται εκκαθαριστικός και πληρώνεις ακριβώς. Όμως, σε επίπεδο τετραμήνου -- δηλαδή ανά 2 λογαριασμούς -- πληρώνεις ακριβώς το ίδιο και με τους 2 τρόπους.

Ετσι ακριβως αλλα καποιοι δεν τοκαταλαβαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που άλλαξαν οι χρεώσεις των ΥΚΩ μπορεί να είναι το ίδιο.Πριν όμως έχανες σε περίπτωση που με την αναγωγή περνούσες τις 2000 kwh ενώ η πραγματική κατανάλωση σου στο τέλος του τετραμήνου ήταν κάτω από 2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάποιο νόημα αυτή η λογική που αναφέρεται στο site που παρέθεσες, αλλά προϋποθέτει γνώση του τι ΘΑ έχεις καταναλώσει στο τέλος του τετραμήνου, για να κάνεις τους υπολογισμούς που αναφέρονται στο site και να δεις αν σε συμφέρει κάτι από τα 2. Δηλαδή "στερνή μου γνώση (=κατανάλωση στο τέλος του τετραμήνου) να σ' είχα πρώτα (= όταν έπρεπε ή δεν έπρεπε να δηλώσω kWh στη μέση του τετραμήνου)"  έχει εφαρμογή.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Τώρα που άλλαξαν οι χρεώσεις των ΥΚΩ μπορεί να είναι το ίδιο.Πριν όμως έχανες σε περίπτωση που με την αναγωγή περνούσες τις 2000 kwh ενώ η πραγματική κατανάλωση σου στο τέλος του τετραμήνου ήταν κάτω από 2000.

Όχι δεν έχανες.

Θα σου έβγαινε ακόμα και αρνητικό ποσό πληρωμής (πιστωτικό ύπόλοιπο).

Μου έχει συμβεί.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν μπορώ να καταλαβω γίατι ανεβάζετε με τόση ευκολία σε δημόσιο forum λογαριασμους με όλα τα προσωπικά σας στοιχεία πανω. Ειλικρινά. Δικαίωμα σας βέβαια αλλα.... απορώ. Και όχι το λευκό πλαισιο δεν βοηθαει.

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Εγώ δεν μπορώ να καταλαβω γίατι ανεβάζετε με τόση ευκολία σε δημόσιο forum λογαριασμους με όλα τα προσωπικά σας στοιχεία πανω. Ειλικρινά. Δικαίωμα σας βέβαια αλλα.... απορώ. Και όχι το λευκό πλαισιο δεν βοηθαει.

Ιδια απορια κι εγω....Με ηλεκτρονικο κωδικο πληρωμης κλπ στοιχεια πολλα μπορεις να βρει καποιος για τον κατοχο της παροχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Ιδια απορια κι εγω....Με ηλεκτρονικο κωδικο πληρωμης κλπ στοιχεια πολλα μπορεις να βρει καποιος για τον κατοχο της παροχης.

Τι να τον κανεις τον κωδικό πλήρωμής όταν ξέρεις που μένει, που παει ο λογαριασμός, ονοματεπωνυμο, ΑΦΜ και πόσα αλλα;

 

Ενα screenshot, σβήσιμο όσα θες στην ζωγραφική και όλα είναι καλα. Όχι λευκα κουτακια που φευγουν με ενα απλό delete.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtzgr είπε

Θα τιμολογηθείς με αυτές τις κλίμακες, αλλά ακριβώς για όσες κιλοβατώρες έχεις καταναλώσει.

Πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι ούτε κερδίζουν ούτε χάνουν αν δηλώνουν τις πραγματικές κιλοβατώρες αντί για έναντι. Το μόνο που κερδίζεις, είναι ότι αντί να εκδίδεται έναντι και να πληρώνεις κατ' εκτίμηση, εκδίδεται εκκαθαριστικός και πληρώνεις ακριβώς. Όμως, σε επίπεδο τετραμήνου -- δηλαδή ανά 2 λογαριασμούς -- πληρώνεις ακριβώς το ίδιο και με τους 2 τρόπους.

Πριν γινουν οι αλλαγες μπορουσες να κερδισεις σε ορισμενες περιπτώσεις δηλαδη οταν αλλαζες κλιμακα πηγαινε αναδρομικά. Δηλαδη πχ αν ειχες το 4μηνο 2500kw μπορουσες να τις σπάσεις με τετοιο τροπο ωστε να εισαι σε αλλη κλιμακα σε καθε λογαριασμό και κερδιζες καποια λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...