Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia επανεφηύρε τα γραφικά και ανακοίνωσε τις νέες GPUs GeForce RTX 2070, 2080 και 2080 Ti


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 413
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Αλλο raytracing εκείνο και άλλο στα γραφικά. Επειδη είναι η ιδια λέξη δεν σημαίνει ότι έχουν την παραμικρή σχέση.

Όχι η ίδια πρακτική ειναι. 

Απλά το Raytracing στα παιχνίδια που διαφημίζει η nvidia θα γίνεται μέσω μιας προγραμματιστικής βιβλιοθήκης στο nvidia gameworks (την πλατφόρμα της Nvidia για να προγραμματίζεις παιχνίδια και φυσικά για να τρέχουν χειρότερα σε AMD και καλύτερα σε nvidia :P) και το ονομάζουν RTX

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Όχι η ίδια πρακτική ειναι. 

Απλά το Raytracing στα παιχνίδια που διαφημίζει η nvidia θα γίνεται μέσω μιας προγραμματιστικής βιβλιοθήκης στο nvidia gameworks (την πλατφόρμα της Nvidia για να προγραμματίζεις παιχνίδια και φυσικά για να τρέχουν χειρότερα σε AMD και καλύτερα σε nvidia :P) και το ονομάζουν RTX

 

Τι συγκρίνουμε; Αυτός έλεγε για ανίχνευση μορίων στην πραγματική ζωη. Τι σχέση εχει με τα γραφικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/8/2018 στις 9:30 ΜΜ, Retromaniac είπε

και ο πολυσουγιάς μου κάνει 1000 χρήσεις. Το θέμα είναι τι κάνεις....  Αν δεν σου αρέσουν τα video games δεν μπορείς να το καταλάβεις. Όπως κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν γιατί να πάρεις 1200$ κινητό....

Μία τέτοια κάρτα γραφικών, δεν την αγοράζεις απλά επειδή είσαι λάτρης των Video Games. Ένας λάτρης των Video Games μπορεί να παίζει παιχνίδια με με GTX 960.


Αυτά τα προϊόντα απευθύνονται σε κοινό το οποίο ασχολείται γενικότερα με το άθλημα που λέγεται PC και παίζει και κάνα παιχνίδι έχοντας ανοιχτό το Hud με θερμοκρασίες, FPS, κλπ. Καμία σχέση με Gaming δηλαδή.

Samsung και Apple με την δεύτερη να έχει αρχίσει αυτό το παιχνίδι με τις τιμές, απλά δημιουργούν Status Symbol.
Με απλά λόγια ανακοινώνει η Apple το iPhone στα 1200€, όλοι γκρινιάζουμε και την μισούμε, αλλά μέσα από αυτό δημιουργείται "καλό" όνομα και διαφήμιση. Την στιγμή που θα δεις κάποιον με iPhone από μέσα σου θα πεις, "έχει λεφτά ο τύπος". Αυτός είναι ο στόχος.
Προσοχή, όχι ότι δεν είναι από τα καλύτερα, απλά μέσα στην τιμή πληρώνεις και το όνομα.

 

Στις 20/8/2018 στις 9:21 ΜΜ, AtiX είπε

Στην φυσιολογική τιμή για κάρτα γραφικών των 800...

όλα αυτά για παιχνίδια...

μάλλον εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι...

Για παιχνίδια όπως είπα και πιο πάνω δεν είναι. Ένα πολύ μικρό ποσοστό θα την πάρει επειδή έχει ανάγκη τις επιδόσεις στα παιχνίδια.

 

Στις 20/8/2018 στις 9:24 ΜΜ, Retromaniac είπε

Κάτσε ρε συ. 499$ έχει MSRP. Μην κοιτάς το pre-order. Και όσον αφορά τα παιχνίδια, απλά θα σου θυμίσω ότι το IPHONE X έχει 1000 ευρώ με το 1/10000 της υπολογιστικής ισχύς της κάρτας και που στην ουσία οι περισσότερο το έχουν για browsing και calls..

Και ένα επώνυμο σακάκι έχει 3.000€, χωρίς καμία υπολογιστική ισχύ. :)

 

Στις 20/8/2018 στις 10:08 ΜΜ, Bspus είπε

Αυτο το πραγμα που ξαφνικα ολοι οι retailers βρεθηκαν με στοκ τις 10xx ενω μεχρι λιγο πριν το mining ειχε εξαφανισει ολες τις καρτες γραφικων και "αναγκαζονταν" να ανεβασουν τις τιμες με ξεπερνα.

Επισης δε βλεπω ουτε μια αναφορα σε αποδοση των νεων καρτων σε μη RT τιτλους και με βαζει σε υποψιες.

Οποιος αγορασε 10xx καρτα το 2016 εκανε την καλυτερη αγορα ever οπως φαινεται. Εβγαλε 2 χρονια με latest tech και θα βγαλει ανετα αλλο ενα αν οχι παραπανω.

 

Δεν ειχα καταλαβει πως με τα χρονια φτασαμε να θεωρουμε το 1000ρικο φυσιολογικη τιμη για καρτα γραφικων και το 500ρικο πλεον να ειναι 2ο και 3ο σκαλι κατω απο την ανωτατη.

Ακομα θυμαμαι πριν χρονια 500-600 να κανει η κορυφαια καρτα γραφικων και οχι, δεν ειναι μονο ο πληθωρισμος. Πλεον εχουν φτασει οι mid-range καρτες να ειναι των 400 ευρω.

Δεν έχεις άδικο από τη μία. 
Από την άλλη όμως μην ξεχνάμε και τις αναλύσεις των οθονών. Ακόμα η mainstream ανάλυση είναι η 1920x1080 60Hz. Σου προσφέρει λοιπόν μία 1060 η οποία είναι ότι πρέπει γι' αυτήν την ανάλυση σε τιμή κοντά των  High End παλιότερα.


Τώρα αν κάποιος έχεις πάει στα 4K σε μία μικρούλα επιφάνεια των 25"-27" και θέλει ένα κτήνος PC για να απεικονίζει σ' αυτήν την μικρούλα επιφάνεια, είναι απλά Inefficient.

Να πω ότι έχεις μία Ultrawide 34"-36"++ ή μία 70άρα 4K τηλεόραση, να το καταλάβω. Εκεί έχεις τα γένια, έχεις και τα χτένια. Πας σε κάτι εξεζητημένο και φυσικά το πληρώνεις. 

23 ώρες πριν, pcos είπε

το σκεφτηκε καλα η ιντελ να μπει στον χωρο?

Το θέμα είναι οι διασυνδέσεις και που γράφονται τα προγράμματα και τα παιχνίδια.
Αν μπορέσει να πείσει τους devs να ασχοληθούν με την πάρτη της θα είναι καλά τα πράγματα. Εδώ δεν ασχολούνται με την AMD που είναι τόσα χρόνια στο χώρο. Θα δείξει...

 

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το RT τόσο όσο οι επιδόσεις έτσι όπως το βλέπω σε πρώτη φάση. Δηλαδή αν είναι να μας λένε πως η 1080Ti είναι πολύ πιο αργή με RT σε σχέση με την 2080Ti, αλλά χωρίς RT και στις δύο οι επιδόσεις δεν είναι χαοτικές, δεν αξίζει.
Μην είναι σαν το PhysX ένα πράγμα... Που ναι μεν προσφέρουν ωραία εμπειρία, αλλά όχι και Double Price γι' αυτήν την εμπειρία.
Κάποτε τσακονόμασταν για το PhysX και αν αξίζουν σε σχεδόν ίδια κατηγορία τιμής με τον ανταγωνισμό.

Αν μπορώ σε 6-7 μήνες από τώρα να έχω επιδόσεις 1080 (όχι ti) με 400€, δεν θα με χαλάσει καθόλου για την ανάλυση που παίζω στα μελλοντικά παιχνίδια. Τώρα αυτές οι επιδόσεις αν έρχονται από την 2060 ή από την 1080 δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Θα προτιμούσα λίγο την πρώτη ώστε να έχω τεχνολογικά το τελευταίο και κατ' επέκταση αυτό το οποίο θα ασχολούνται οι Devs. Αν τώρα λέγεται mid - range ή High ή Enthousiast δεν με απασχολεί. 
 

Επεξ/σία από Heatspreader
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι συγκρίνουμε; Αυτός έλεγε για ανίχνευση μορίων στην πραγματική ζωη. Τι σχέση εχει με τα γραφικά;

Δεν ξέρω τι έλεγε σε κάθε ποστ απλά διάβασα ότι έλεγε πως το raytracing χρησιμοποιείται στο Hollywood κτλ και είναι το ίδιο πράμα με το RTX της nvidia τώρα για κάτι άλλο δεν διάβασα και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Δεν ξέρω τι έλεγε σε κάθε ποστ απλά διάβασα ότι έλεγε πως το raytracing χρησιμοποιείται στο Hollywood κτλ και είναι το ίδιο πράμα με το RTX της nvidia τώρα για κάτι άλλο δεν διάβασα και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη 

Αν διάβασες τα ποστ μου, δεν θα μπορούσα να διαφωνώ σε κάτι τέτοιο, αφού απαντώ σε όλους αυτούς που πετάνε κάτι "κοτρόνες" του στυλ "τώρα ο κινηματογράφος θα γίνει πιο ρεαλιστικός" ότι η τεχνική αυτή υπάρχει δεκαετίες στο κινηματογράφο.

Κάτι έλεγε για ανίχνευση μορίων με φως κτλ και έλεγε ότι είναι το ίδιο. Εκεί διαφώνησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι συγκρίνουμε; Αυτός έλεγε για ανίχνευση μορίων στην πραγματική ζωη. Τι σχέση εχει με τα γραφικά;

ΟΚ. Κατάλαβα. Ό,τι πεις. 

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Αν διάβασες τα ποστ μου, δεν θα μπορούσα να διαφωνώ σε κάτι τέτοιο, αφού απαντώ σε όλους αυτούς που πετάνε κάτι "κοτρόνες" του στυλ "τώρα ο κινηματογράφος θα γίνει πιο ρεαλιστικός" ότι η τεχνική αυτή υπάρχει δεκαετίες στο κινηματογράφο.

Κάτι έλεγε για ανίχνευση μορίων με φως κτλ και έλεγε ότι είναι το ίδιο. Εκεί διαφώνησα.

Ναι ναι. Ό,τι πεις. Να φανταστώ ότι ξέρεις γιατί λέγεται ray tracing; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fortistis είπε

ΟΚ. Κατάλαβα. Ό,τι πεις. 

Ναι ναι. Ό,τι πεις. Να φανταστώ ότι ξέρεις γιατί λέγεται ray tracing; :D

Ναι φυσικά, και έχω φτιάξει ακόμη και απλό software raytracer πριν 15 χρόνια. Ξέρω ακριβώς και τα μαθηματικά και όλα. Εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Ναι φυσικά, και έχω φτιάξει ακόμη και απλό software raytracer πριν 15 χρόνια. Ξέρω ακριβώς και τα μαθηματικά και όλα. Εσύ;

Ναι ναι. Ό,τι πεις. 

Δεν έχει νόημα να σου πω, μιας και δεν έχεις κανένα λόγο να με πιστέψεις και ούτε και θέλω κιόλας (σε αντίθεση με εσένα που "έτρεξες" :D  ). Ξέρεις, ξέρω. Οπότε όλα καλά! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Ναι ναι. Ό,τι πεις. 

Δεν έχει νόημα να σου πω, μιας και δεν έχεις κανένα λόγο να με πιστέψεις και ούτε και θέλω κιόλας (σε αντίθεση με εσένα που "έτρεξες" :D  ). Ξέρεις, ξέρω. Οπότε όλα καλά! :D :D

Δεν βγάζουν νόημα αυτά που λες. Ούτε πριν, ούτε τώρα. Άμα δεν θες να συζητάς απλα μην το κάνεις. Μην σε "φορτίζω" άλλο :D

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Δεν βγάζουν νόημα αυτά που λες. Ούτε πριν, ούτε τώρα. Άμα δεν θες να συζητάς απλα μην το κάνεις.

Το εάν βγάζουν νόημα είναι διαφορετικό από το εάν εσύ μπορείς να καταλάβεις τι διαβάζεις. 

Τέλος, όταν αποφασίσω να ρωτήσω κάποιον τυχαίο και άσχετο για το τι να κάνω σε ένα forum, ίσως ... μπα! Ούτε τότε θα σε ρωτήσω! :D 

Οπότε, ναι ναι! Ό,τι πεις! :D :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fortistis είπε

Το εάν βγάζουν νόημα είναι διαφορετικό από το εάν εσύ μπορείς να καταλάβεις τι διαβάζεις. 

Τέλος, όταν αποφασίσω να ρωτήσω κάποιον τυχαίο και άσχετο για το τι να κάνω σε ένα forum, ίσως ... μπα! Ούτε τότε θα σε ρωτήσω! :D 

Οπότε, ναι ναι! Ό,τι πεις! :D :D 

 

Φαντάσου παντως πόσο χαζός πρέπει να είσαι που θες να ρωτάς τυχαίους και άσχετους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Φαντάσου παντως πόσο χαζός πρέπει να είσαι που θες να ρωτάς τυχαίους και άσχετους....

Ό,τι πεις αδερφέ. Επειδή κρίμα είναι για το thread, θα σε αφήσω όμως. Από ό,τι φαίνεται, μόνος σου δεν έχεις ούτε αυτή την στοιχειώδη νοημοσύνη να σεβαστείς λίγο το thread και να καταλάβεις ότι δεν βρέχει (ο ray tracer σε μάρανε!). Τα φιλιά μου! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fortistis είπε

Ό,τι πεις αδερφέ. Επειδή κρίμα είναι για το thread, θα σε αφήσω όμως. Από ό,τι φαίνεται, μόνος σου δεν έχεις ούτε αυτή την στοιχειώδη νοημοσύνη να σεβαστείς λίγο το thread και να καταλάβεις ότι δεν βρέχει (ο ray tracer σε μάρανε!). Τα φιλιά μου! :D :D

Μόλις έφαγες την τάπα σου θυμήθηκες να σεβαστείς το forum... Τα φιλιά μου στην νοσοκόμα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2018 στις 9:29 ΜΜ, TopicStrarter είπε

Δεν παραποιώ τιποτα ο ιδιος ο CEO είπε πως η RTX 2080 ti θα κοστίζει 499$ αυτός τα παραποιεί λόγω απατεονοmarketing 

Μάλλον τα έκανες εντελώς σαλάτα στο μυαλό σου όταν τον άκουγες η εστριβες κάνα τσιγάρο και εισουν απορροφημένος

Αυτό που είπε κρατώντας την 2080ti στα χέρια ήταν ότι αυτή η τεχνολογία θα είναι διαθέσιμη από τα 499 δολλάρια και στην ουσία αναφέρθηκε στην τιμή της 2070 η οποία είναι τιμή για τους board partners γι'αυτό είπε απο (699 και 999 για τις άλλες δύο αλλά πάλι τιμές αυτές είναι για τους board partners) η τιμες για μενα και για σένα είναι αυτές που βλέπεις επίσημα στο site (1199/799/599)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...