Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia επανεφηύρε τα γραφικά και ανακοίνωσε τις νέες GPUs GeForce RTX 2070, 2080 και 2080 Ti


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

επανεφήυρε

Τρεχτε και παρτε τις ψησταριες που θελουνε ενα υποσταθμο της δεη...

Παρτε και ωτοασπιδες για το θορυβο απο τα ανεμιστηρακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 413
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Αυτό απλά κάποιος το έκανε στο Photoshop θάμπωσε την αριστερή μεριά και αύξησε τον κορεσμό στην δεξιά... 

Το GTA V μέχρι στιγμής δεν είναι στην λίστα των παιχνιδιών που θα υποστηρίζουν RTX έστω με patch.

 

Αδερφέ βιάζεσαι πολύ 

https://www.google.gr/search?q=gta+v+vs+gta+realistic+graphics&oq=gt&aqs=chrome.0.69i59j69i57j69i60j69i61l2j35i39.1172j1j7&client=ms-android-xiaomi&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=Ef20-lK3riZYlM:

20 λεπτά πριν, GoMaR είπε


Να παω σε οφθαλμιατρο η να μαθω να διαβαζω ε;
Ασε ξερω, το πλεον ειναι ευκολο ειναι να κραζεις καθιστος και ποσο μαλλον πισω απο μια οθονη. :)


 

Και από κοντά κράζω και δεν κρύβομαι πίσω από καμία οθόνη 

Ότι θέλεις μου το λες 

Αν θέλεις σηκώνομαι από την οθόνη 

Δεν είχες όρεξη να διαβάσεις και δεν κατάλαβες 

Αν θελεις σηκώνομαι δίνω και τηλέφωνο αλλά και διεύθυνση να με βρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BurnedPriest είπε

Μας λέει και την "μαύρη αλήθεια" για να μας δείξει ότι μας κάνει χάρη.
Να πας να πάρεις την 1080ti καινούρια 400 ευρώ τότε, απόριμμα.

Πραγματικα τραγελαφικες καταστασεις φιλε... Βγηκαν οι καινουργιες καρτες και να μην πω τιποτα πιο βαρυ.. Η nvidia παιζει το  παιχνιδι της διαφημισης και το πιθανοτερο ειναι οτι ο καταναλωτης καλειται να πληρωσει υπερογκα ποσα για υλοποιησεις που στην πραξη δεν θα εχουν χαοτικες διαφορες με την προηγουμενη γενια καρτων γραφικων (1080, 1070 κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, oktanio είπε

Αδερφέ απλά δεν το κατέχεις το τόπι δεν ειναι κακό ούτε ντροπή άκου και διάβαζε περισσότερο απόσο μιλάς και θα έρθει η ώρα σου να παίξεις τοπι...

 

Τα βίντεο που μου δείχνεις ειναι απλά βίντεο με καλύτερα textures κτλ δεν έχουν σχέση με raytracing

για να καταλάβεις να πω ένα απλό παράδειγμα στην εικόνα πχ που σήκωσες πιο πάνω δες το αμάξι στο κέντρο πλάγια αντανακλά πράματα ενώ πίσω στον κώλο και στην πλάτη δεν αντανακλά τίποτα...

 

Αυτό ξέρεις γιατί γίνεται; γιατί το effe που μιμείται το καθρέπτισμα στο κλασικό rendering απλά κοπιάρει to αντικείμενο μπροστά στην ανακλαστική επιφάνεια και το κάνει paste σε low rez (για λογους οικονομίας πόρων) πάνω στην επιφάνεια... 

 

Αν δεν ειναι στο framebuffer όμως ένα αντικείμενο δεν το κάνει paste γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει πηγή να κάνει copy 

 

Ποιά αντικείμενα δεν ειναι στο frambuffer?

Αυτά που δεν φαίνονται στο frame δηλαδή αυτά που δεν βλέπει η κάμερα...

 

Πίσω απο τον κώλο σίγουρα υπάρχουν κτίρια και άλλα αμάξια αλλά εσύ κοιτάς το αμάξι και πίσω του δεν βλέπεις γιαυτό και δεν έχει τιποτα το frame buffer για πίσω και γιαυτό δεν έχει αντανάκλαση...

 

Με RTX θα έχει και πίσω αντανάκλαση γιατί ο τρόπος που γίνονται οι αντανακλάσεις ειναι διαφορετικός. δεν εξαρτάται απο τα αντικείμενα που ειναι στο Frame το αν θα ανακλαστούν σε κάποια επιφάνεια. 

maxresdefault.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TopicStrarter είπε

Αδερφέ απλά δεν το κατέχεις το τόπι δεν ειναι κακό ούτε ντροπή άκου και διάβαζε περισσότερο απόσο μιλάς και θα έρθει η ώρα σου να παίξεις τοπι...

Τα βίντεο που μου δείχνεις ειναι απλά βίντεο με καλύτερα textures κτλ δεν έχουν σχέση με raytracing

για να καταλάβεις να πω ένα απλό παράδειγμα στην εικόνα πχ που σήκωσες πιο πάνω δες το αμάξι στο κέντρο πλάγια αντανακλά πράματα ενώ πίσω στον κώλο και στην πλάτη δεν αντανακλά τίποτα...

Αυτό ξέρεις γιατί γίνεται; γιατί το effe που μιμείται το καθρέπτισμα στο κλασικό rendering απλά κοπιάρει to αντικείμενο μπροστά στην ανακλαστική επιφάνεια και το κάνει paste σε low rez (για λογους οικονομίας πόρων) πάνω στην επιφάνεια... 

Αν δεν ειναι στο framebuffer όμως ένα αντικείμενο δεν το κάνει paste γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει πηγή να κάνει copy 

Ποιά αντικείμενα δεν ειναι στο frambuffer?

Αυτά που δεν φαίνονται στο frame δηλαδή αυτά που δεν βλέπει η κάμερα...

Πίσω απο τον κώλο σίγουρα υπάρχουν κτίρια και άλλα αμάξια αλλά εσύ κοιτάς το αμάξι και πίσω του δεν βλέπεις γιαυτό και δεν έχει τιποτα το frame buffer για πίσω και γιαυτό δεν έχει αντανάκλαση...

Με RTX θα έχει και πίσω αντανάκλαση γιατί ο τρόπος που γίνονται οι αντανακλάσεις ειναι διαφορετικός. δεν εξαρτάται απο τα αντικείμενα που ειναι στο Frame το αν θα ανακλαστούν σε κάποια επιφάνεια. 

Χιουμοριστικη η φωτό 

Α καλά 

Όπως το παιδί ανέβασε με την κοπέλα RTX on RTX off 

Το βίντεο που έστειλα είναι να δεις ότι δεν είναι Photoshop αλλά patch 

Δεν σου είπα εγώ ότι είναι rtx 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, oktanio είπε

Αδερφέ βιάζεσαι πολύ 

https://www.google.gr/search?q=gta+v+vs+gta+realistic+graphics&oq=gt&aqs=chrome.0.69i59j69i57j69i60j69i61l2j35i39.1172j1j7&client=ms-android-xiaomi&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=Ef20-lK3riZYlM:

Και από κοντά κράζω και δεν κρύβομαι πίσω από καμία οθόνη 

Ότι θέλεις μου το λες 

Αν θέλεις σηκώνομαι από την οθόνη 

Δεν είχες όρεξη να διαβάσεις και δεν κατάλαβες 

Αν θελεις σηκώνομαι δίνω και τηλέφωνο αλλά και διεύθυνση να με βρεις 


Κατω απο την γεφυρα στις 3 που λεγαμε και στο σχολειο 😂

H διαφορα ειναι οτι διαβασα πολυ καλα τι εγραψες οπως και ολοι εδω, επεμενες μαλιστα για την 1070 (στην αρχη) και τελος λες "my bad" την 1070 ti εννοουσα αλλα προτιμησες να κραξεις τους αλλους ενω εχεις κανει εσυ λαθος.
Ξερεις, καλο ειναι να ζηταμε και καμμια συγνωμη καμμια φορα.
Καλη καρδια φιλε και κρατα τηλεφωνο και διευθυνση για τα κοντινα σου ατομα. Μη τα δινεις απο δω και απο κει :)

 

Επεξ/σία από GoMaR
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GoMaR είπε


Κατω απο την γεφυρα στις 3 που λεγαμε και στο σχολειο 😂

H διαφορα ειναι οτι διαβασα πολυ καλα τι εγραψες οπως και ολοι εδω, επεμενες μαλιστα για την 1070 (στην αρχη) και τελος λες "my bad" την 1070 ti εννοουσα αλλα προτιμησες να κραξεις τους αλλους ενω εχεις κανει εσυ λαθος.
Ξερεις, καλο ειναι να ζηταμε και καμμια συγνωμη καμμια φορα.
Καλη καρδια φιλε και κρατα τηλεφωνο και διευθυνση για τα κοντινα σου ατομα. Μη τα δινεις απο δω και απο κει :)

Σε αυτό το κομμάτι ναι εγώ έκανα λάθος δεν έγραψα ti 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, oktanio είπε

Χιουμοριστικη η φωτό 

Α καλά 

Όπως το παιδί ανέβασε με την κοπέλα RTX on RTX off 

Το βίντεο που έστειλα είναι να δεις ότι δεν είναι Photoshop αλλά patch 

Δεν σου είπα εγώ ότι είναι rtx 

Την μια λες για 1070> 1080 μετά λες ότι εννοούσες 1070 τι (όχι πως έχει διαφορά απλά ειναι πιο κοντά) 

Την άλλη βάζεις RTX on RTX off και τελικά λες χιουμοριστικό εφόσον όμως πρώτα επιμένεις και έδειξες link 

 

Απλά έχισες το γάλα δεν πειράζει μην συνεχίζεις όμως λέγοντας "το έκανα επειδή με έσπρωξε η γάτα"... 

 

Η φωτογραφία ειναι photoshop 

 

και τα βίντεο ειναι με texture patch εδώ και χρόνια υπάρχουν mods για γραφικά πολλών παιχνιδιών ειναι πολύ γνωστό αυτό πχ skyrim βασικά για τα πάντα όχι μόνο φωτορεαλιστικά (καμία σχέση με raytracing) αλλά πχ να μοιάζουν όλα με στρουμφάκι (και πολλά πορνό επίσης)  

..

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot_2018-08-21-10-47-33-555_com.android.chrome.png.292c6bc9dfc6153e6d26fc80acb3835d.png

5 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Την μια λες για 1070> 1080 μετά λες ότι εννοούσες 1070 τι (όχι πως έχει διαφορά απλά ειναι πιο κοντά) 

Την άλλη βάζεις RTX on RTX off και τελικά λες χιουμοριστικό εφόσον όμως πρώτα επιμένεις και έδειξες link 

Απλά έχισες το γάλα δεν πειράζει μην συνεχίζεις όμως λέγοντας "το έκανα επειδή με έσπρωξε η γάτα"... 

Η φωτογραφία ειναι photoshop 

και τα βίντεο ειναι με texture patch εδώ και χρόνια υπάρχουν mods για γραφικά πολλών παιχνιδιών ειναι πολύ γνωστό αυτό πχ skyrim βασικά για τα πάντα όχι μόνο φωτορεαλιστικά (καμία σχέση με raytracing) αλλά πχ να μοιάζουν όλα με στρουμφάκι (και πολλά πορνό επίσης)  

..

Όχι η φωτό δεν είναι Photoshop είναι από το πατσακι 

Ξανά λέω η φωτό ήταν χιουμοριστικη 

Βιάζεσαι να μιλησεις 

Ναι μια ακριβή 1070 είναι καλύτερη από μια φτηνή 1080 

Δεν πειράζει απλά είσαι ισχυρογνώμων

Νομίζεις ότι τα ξέρεις αλλά λέω αλλά γράφεις ώστε να βγεις από πάνω και μου το παίζεις ότι καταλαβαίνεις και καλά 

Αναμένω και εδώ να μου εξηγήσεις ότι η κοπέλα εδώ είναι και αυτή από παιχνίδι σωστά που ανέβασε φίλος πριν μερικές ώρες 

Μάλλον δεν διαβάζεις όλα τα ποστ 

Σου ξανά λέω  μια φορά ακόμα ήταν χιουμοριστικη όπως φίλος ανέβασε την κοπέλα 

Αλλά η κάνεις τον χαζό η μάλλον είσαι πολύ χαζός 

Κάνε αλαυση τώρα την φωτό ότι Photoshop για μόνο θα έχεις δικιο 

RTX OFF            RTX ON

Screenshot_2018-08-21-10-47-33-555_com.android.chrome.png

imageproxy.png

Επεξ/σία από oktanio
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, oktanio είπε

Όχι η φωτό δεν είναι Photoshop είναι από το πατσακι 

Ξανά λέω η φωτό ήταν χιουμοριστικη 

Βιάζεσαι να μιλησεις 

Screenshot_2018-08-21-10-47-33-555_com.android.chrome.png

Ωραία δεν ειναι photoshop. Τα γραφικά τα βλέπεις ότι ειναι ίδια με διαφορά στον τόνο των χρωμάτων; το ότι δεν ειναι RTX/rayrtacing επίσης το καταλαβαίνεις; 

Αν οι απαντήσεις σου ειναι ΝΑΙ/ΝΑΙ τότε είμαστε εντάξει που λέει και ο τσουκαλάς. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

είδαν πουλάκια τα μάτια σου ή ήταν σε διαφορετικό σύστημα και κάποιο άλλο υποσύστημα έβγαζε bottleneck ή κάτι κάναντε λάθος (πχ δεν καθαρίσατε τους drivers με ddu και υπήρξε κάποιο conflict) ή και εγώ δεν ξέρω τι... 

 

η πιο φθηνή 1080 θα ειναι πιο γρήγορη απο την πιο ακριβή 1070.... 

Ετσι!!!

4 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

είδαν πουλάκια τα μάτια σου ή ήταν σε διαφορετικό σύστημα και κάποιο άλλο υποσύστημα έβγαζε bottleneck ή κάτι κάναντε λάθος (πχ δεν καθαρίσατε τους drivers με ddu και υπήρξε κάποιο conflict) ή και εγώ δεν ξέρω τι... 

 

η πιο φθηνή 1080 θα ειναι πιο γρήγορη απο την πιο ακριβή 1070.... 

Ετσι!!!

Εγω λεω ας περιμενουμε ν δουμε τιμες skroutz(συνηθως ειναι ανεβασμενες απο αυτες που ανακοινωνονται τουλαχιστον στην αρχη ) κ μετα θα διαμορφωθουν κ οι τιμες στα used.οποτε ο καθενας θα κανει τις επιλογες του..ηδη αρχισαν να πεφτουν αρκετα εδω κ καιρο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες χαλαρωστε λιγο που ειναι 4857563854% πιο γρηγορες απο την σειρα 10ΧΧ. ΕΙναι εως και 10 φορες πιο γρηγορες οσον αφορα ΜΟΝΟ το raytracing compute οχι γενικα. Το ποσο πιο γρηγορες ειναι οντως σε fps θα το δουμε οταν βγει κανενα αξιοπιστο benchmark. Οι καρτες ειναι πολυ ακριβες (sic) και περαν των raytracing effects μαλλον θα εχουν 15-20% καλυτερες επιδοσεις απο την προηγουμενη σειρα που ειναι μετριο αν σκεφτει κανεις την τιμη τους και οτι η σχετικη τιμη fps/$ βγαινει αρκετα ψηλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

ρε φίλε απλά δεν καταλαβαίνεις τίποτα μάλλον. 

Αυτή η μικρή διαφορά που λες ειναι επειδή βάζεις μια 1070 Ti  με OC ενάντια με την STOCK GTX 1080 Χωρίς OC

και πάλι η GTX 1080 ειναι πιο γρήγορη φυσικά! 


και εσύ λες πως μια σκέτη 1070 (όχι Ti) έβγαζε περισσότερα  FPS απο μια GTX 1080 της MSI που όποια έκδοση και αν ήταν ένα μικρό OC θα το είχε!!!! 

Σε περίπτωση που συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις σου λέω ότι δεν έπρεπε καν να στείλεις αυτή την απάντηση. 

 

Όχι γιατί δεν έχω 1070 αλλά έχω δει 1070 μπροστά και πραγματικά δεν έχει νόημα να το συζητάμε έχει λιγότερα cudacores (και πολλά άλλα) ρε φίλε δεν γίνεται να ειναι ταχύτερη εφόσον με τον ίδιο driver έχει λιγότερους πυρήνες δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω... 

TI_1.jpg?zoom=2.625&ssl=1

Ασχολούμαι με τα PC παλιότερα επαγγελματικά στον χώρο του ΙΤ και πλέον ερασιτεχνικά μάλλον απο πριν γεννηθείς ανάλογα την ηλικία σου αλλά δεν χρειάζεται κάποιος να έχει την εμπειρία μου για να καταλάβει ότι λες κάτι εντελώς εξωπραγματικό. 


Φιλική συμβουλή εφόσον είναι έτσι όπως τα λες (βλέπεις περισσότερα FPS και δεν κάνεις κάτι λάθος ) προσπάθησε να δανειστείς ένα σχετικά καινούργιο τροφοδοτικό μάρκας αν πάλι η 1080 έχει λιγότερα FPS απο την 1070 τότε ειναι ελαττωματική η κάρτα (επαναλαμβάνω ΑΝ δεν κάνεις κάτι λάθος εσύ ή δεν έχουν θέμα τα windows) 

Η συγκεκριμένη 1070ti που έβαλες είναι στα 1823. Δεν είναι oc. Εγώ την έχω 2152 περνάω κατά πολύ την 1080 στα 1873. Αν μια 1080 πάει 2152 έχουμε μια διαφορά 2fps αλλά με πολύ λιγότερη κατανάλωση η 1070ti. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, tsibosp είπε

περαν των raytracing effects μαλλον θα εχουν 15-20% καλυτερες επιδοσεις απο την προηγουμενη σειρα που ειναι μετριο αν σκεφτει κανεις την τιμη τους και οτι η σχετικη τιμη fps/$ βγαινει αρκετα ψηλα. 

Από που ακριβώς βγάζεις το συμπέρασμα ότι θα είναι μόνο 15-20% καλύτερες σε επιδόσεις?? :huh:

Αναφορικά, έδειξαν το infiltrator demo στην παρουσίαση το οποίο έτρεχε 4Κ με 78fps στην 2080 Ti ενώ η 1080 Ti καταφέρνει μέχρι 30άρι σε αυτή την ανάλυση.

Σύμφωνα με το παραπάνω, προσωπικά θα έκανα μια εκτίμηση ότι οι διαφορές θα κυμαίνονται 80%-90% σε σχέση με την προηγούμενη σειρά.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...