Προς το περιεχόμενο

Η Huawei χρησιμοποίησε φωτογραφία από DSLR κάμερα ως selfie λήψη του Nova 3


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, nectons18 είπε

για γέλια για κλωτσιές η για κλάματα? στην περίπτωση φίλου που πήρε το p20 pro το "καλύτερο καμεροκινητό" στον κόσμο και έδωσε 800 ευρώ  και όταν βρεθήκαμε με το redmi note 5 μου των 160 ευρώ και κάναμε σύγκριση ανοίγοντας της φωτογραφίες σε υπολογιστή θα έλεγα κλάματα... ευτυχώς δεν είχα πάει με το 5Τ μου γιατί εκεί θα είχαμε άλλες ιστορίες...

Και ο φουκαράς δεν είχε μείνει ευχαριστημένος από το s8/s9 και είπε να πάει σε huawei....κρίμα...

ναι... το dxomark είναι έγκυρο... τι να σου πω...

Κάτοχος Xiaomi και όλη μου η παρέα έχει Xiaomi. Και το Note 5 Plus (κολλητός) και Note 5 Pro (κοπέλα κολλητού). Οι υπόλοιποι 9/10 έχουν άλλα Xiaomi όπως Note 4, Mi Max 2. Εγώ έχω το πρώτο Mi Max και είμαι σε αναζήτηση High End συσκευής και μάλλον προς Galaxy S9 Plus.

Λοιπόν, επειδή παραλίγο και εγώ να πάρω στο λαιμό μου άνθρωπο με τα Xiaomi και ευτυχώς η κοπέλα δεν με άκουσε και πήρε κάποιο Samsung στα 200€, να τα βάλουμε σε μια σειρά.

Δεν υπάρχει ο όρος «καλό για τα λεφτά του». Υπάρχει ο όρος «είναι καλό γι' αυτό που το θέλω». Κάποιος μπορεί να πει ότι το Mi Mix 2S είναι καλό για τα λεφτά του. Και ποιος ξέρει τι απαίτηση έχω εγώ από τη συσκευή μου και κατά πόσο τα 461€ μου φαίνονται πολλά ή λίγα;

 

Τα κινητά αυτά σου δίνουν ένα σχετικά καλό SoC (SD 6xx) που μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς κολλήματα, κλπ, μέτριες οθόνες, μέτρια ποιότητα κατασκευής (γρατζουνιούνται εύκολα οι οθόνες τους αλλά και τα μεταλλικά τους μέρη), υπερευαίσθητες οθόνες στο Touch που κάνουν την εμπειρία χρήσης παράξενη και σχεδόν ανύπαρκτα οπτικά. Το Mi Max ουσιαστικά δεν έχει οπτικά μέρη. Δεν τραβάει φωτογραφίες. Τραβάει μέτριες προς καλές σε πολύ φως και κάκκιστες σε συνθήκες όχι χαμηλού φωτισμού σε λίγο χαμηλότερο φωτισμό. Video δεν τραβάει καθόλου. Είναι αστείο το Video του. 

Η κοπέλα έψαχνε κινητό (για να επανέλθω) με λίγα λεφτά. Ε όπως όλοι της είπα Xiaomi. Ήθελε φωτογραφική όμως και πήγε σε Samsung. Τα Samsung δίνουν χειρότερα Soc σε αυτά τα λεφτά, αλλά καλύτερα οπτικά.

Με τα Xiaomi στην κατηγορία των 200€ δεν μπορείς να αποθανατίσεις στιγμές. Χάνεις πολύτιμες στιγμές. 
Ήθελα να τραβήξω φωτογραφία τον παππού μου που χόρευε με την μητέρα μου μέσα στο σπίτι ένα βράδυ που είχαμε γλέντι και δεν τα κατάφερα. Δεν είναι ότι δεν έβγαιναν καλές, δεν εστίαζε καθόλου. Ένα δράμα. Με λίγα λόγια το κινητό μου είναι άχρηστο κατά 40%. Δεν μπορώ να τραβήξω φωτογραφίες ούτε στη δουλειά μου που είναι σε νυχτερινό μαγαζί. Με Flash βγαίνουν ασπρόμαυρες.

Βλέπω στα Social Media φωτογραφίες και καταλαβαίνω αν είναι από καλό κινητό ή όχι. Ένα χάλι τις περισσότερες φορές οι φωτογραφίες.

Κάποιος μπορεί να μην θέλει φωτογραφίες ή να τραβάει μόνο σε ντάλα φωτισμό και να μην τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα το αποτέλεσμα, ok for for Xiaomi.
Αλλά όχι ότι για τα λεφτά τους είναι καλά. Δεν θα μπορούσαν να κοστίζουν παραπάνω.
Δεν είναι τυχαίο που το Mi Mix 2S λένε πως έχει καλή φωτογραφική κάτι στο οποίο δεν μας συνήθιζε η εταιρία.

Τώρα οι άλλες ναυαρχίδες έχουν άλλα θέματα, τα οποία αφορούν τα SoC τους. Θέματα τα οποία δεν υπάρχουν σε iPhone βεβαίως, όπου το iPhone X είναι το καλύτερο κινητό σε τεχνολογίες είτε μας αρέσει, είτε όχι. Αν μου το χάριζαν; Θα το πούλαγα. Δεν θέλω iOS, θέλω καλύτερη οθόνη, καλύτερη Camera και καλύτερο Design. Πράγματα που έχουν οι ναυαρχίδες της Samsung, αλλά με τα SoC τους να μην είναι σωστά (δεν boostάρουν τα ρολόγια όπως πρέπει στα Exynos μοντέλα και κατ' επέκταση κατανάλωση), δεν είναι τόσο γρήγορα, κλπ.
Τα γράφω αυτά για να καλύψουμε και το θέμα τον ακριβών κινητών. Γενικότερα μας κοροϊδεύουν, τόσο στην μεγάλη κατηγορία, όσο και στην χαμηλή.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Heatspreader είπε

Κάτοχος Xiaomi και όλη μου η παρέα έχει Xiaomi. Και το Note 5 Plus (κολλητός) και Note 5 Pro (κοπέλα κολλητού). Οι υπόλοιποι 9/10 έχουν άλλα Xiaomi όπως Note 4, Mi Max 2. Εγώ έχω το πρώτο Mi Max και είμαι σε αναζήτηση High End συσκευής και μάλλον προς Galaxy S9 Plus.

Λοιπόν, επειδή παραλίγο και εγώ να πάρω στο λαιμό μου άνθρωπο με τα Xiaomi και ευτυχώς η κοπέλα δεν με άκουσε και πήρε κάποιο Samsung στα 200€, να τα βάλουμε σε μια σειρά.

Δεν υπάρχει ο όρος «καλό για τα λεφτά του». Υπάρχει ο όρος «είναι καλό γι' αυτό που το θέλω». Κάποιος μπορεί να πει ότι το Mi Mix 2S είναι καλό για τα λεφτά του. Και ποιος ξέρει τι απαίτηση έχω εγώ από τη συσκευή μου και κατά πόσο τα 461€ μου φαίνονται πολλά ή λίγα;

 

Τα κινητά αυτά σου δίνουν ένα σχετικά καλό SoC (SD 6xx) που μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς κολλήματα, κλπ, μέτριες οθόνες, μέτρια ποιότητα κατασκευής (γρατζουνιούνται εύκολα οι οθόνες τους αλλά και τα μεταλλικά τους μέρη), υπερευαίσθητες οθόνες στο Touch που κάνουν την εμπειρία χρήσης παράξενη και σχεδόν ανύπαρκτα οπτικά. Το Mi Max ουσιαστικά δεν έχει οπτικά μέρη. Δεν τραβάει φωτογραφίες. Τραβάει μέτριες προς καλές σε πολύ φως και κάκκιστες σε συνθήκες όχι χαμηλού φωτισμού σε λίγο χαμηλότερο φωτισμό. Video δεν τραβάει καθόλου. Είναι αστείο το Video του. 

Η κοπέλα έψαχνε κινητό (για να επανέλθω) με λίγα λεφτά. Ε όπως όλοι της είπα Xiaomi. Ήθελε φωτογραφική όμως και πήγε σε Samsung. Τα Samsung δίνουν χειρότερα Soc σε αυτά τα λεφτά, αλλά καλύτερα οπτικά.

Με τα Xiaomi στην κατηγορία των 200€ δεν μπορείς να αποθανατίσεις στιγμές. Χάνεις πολύτιμες στιγμές. 
Ήθελα να τραβήξω φωτογραφία τον παππού μου που χόρευε με την μητέρα μου μέσα στο σπίτι ένα βράδυ που είχαμε γλέντι και δεν τα κατάφερα. Δεν είναι ότι δεν έβγαιναν καλές, δεν εστίαζε καθόλου. Ένα δράμα. Με λίγα λόγια το κινητό μου είναι άχρηστο κατά 40%. Δεν μπορώ να τραβήξω φωτογραφίες ούτε στη δουλειά μου που είναι σε νυχτερινό μαγαζί. Με Flash βγαίνουν ασπρόμαυρες.

Βλέπω στα Social Media φωτογραφίες και καταλαβαίνω αν είναι από καλό κινητό ή όχι. Ένα χάλι τις περισσότερες φορές οι φωτογραφίες.

Κάποιος μπορεί να μην θέλει φωτογραφίες ή να τραβάει μόνο σε ντάλα φωτισμό και να μην τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα το αποτέλεσμα, ok for for Xiaomi.
Αλλά όχι ότι για τα λεφτά τους είναι καλά. Δεν θα μπορούσαν να κοστίζουν παραπάνω.
Δεν είναι τυχαίο που το Mi Mix 2S λένε πως έχει καλή φωτογραφική κάτι στο οποίο δεν μας συνήθιζε η εταιρία.

Τώρα οι άλλες ναυαρχίδες έχουν άλλα θέματα, τα οποία αφορούν τα SoC τους. Θέματα τα οποία δεν υπάρχουν σε iPhone βεβαίως, όπου το iPhone X είναι το καλύτερο κινητό σε τεχνολογίες είτε μας αρέσει, είτε όχι. Αν μου το χάριζαν; Θα το πούλαγα. Δεν θέλω iOS, θέλω καλύτερη οθόνη, καλύτερη Camera και καλύτερο Design. Πράγματα που έχουν οι ναυαρχίδες της Samsung, αλλά με τα SoC τους να μην είναι σωστά (δεν boostάρουν τα ρολόγια όπως πρέπει στα Exynos μοντέλα και κατ' επέκταση κατανάλωση), δεν είναι τόσο γρήγορα, κλπ.
Τα γράφω αυτά για να καλύψουμε και το θέμα τον ακριβών κινητών. Γενικότερα μας κοροϊδεύουν, τόσο στην μεγάλη κατηγορία, όσο και στην χαμηλή.

Δώσε 70-100 ευρώ κ πάρε μια compact camera , να έχεις επιδόσεις τριπλάσιες από οποιοδήποτε κινητό της κατηγορίας 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική μπορείς να έχεις ένα κινητό τηλέφωνο των 20€ και ένα NetBook. 
Πώς σου φαίνεται αυτό; 
Αν δεν υπήρχε η ανάγκη για λήψεις φωτογραφιών από τα κινητά, οι κατασκευαστές δεν θα τις ενσωμάτωναν και θα τις βελτίωναν.

Μία Camera των 100€ δεν βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από ένα κινητό με καλά οπτικά. Για Video δεν το συζητάω καν.
Τα καλά κινητά συγκρίνονται με dSLR φωτογραφικές μηχανές. Σαφώς είναι χειρότερα, αλλά μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα βλέποντας τα αποτελέσματα. Με ένα απλό Google Search θα βρεις πολλά συγκριτικά.
https://www.youtube.com/results?search_query=compact+camera+vs+p20+pro

https://www.standard.co.uk/tech/huawei-p20-pro-smartphone-vs-sony-a7r-iii-dlsr-camera-a3830186.html

Εκτός απ' όλα αυτά και καλύτερη να ήταν μια φθηνή Compact Camera, είναι προφανές ότι δεν μπορείς να την έχεις συνεχώς μαζί σου.


Ωραίες οι εξυπνάδες, αλλά μην προσπαθούμε να ωραιοποιήσουμε την κατάσταση. Τα φθηνά κινητά καλά κάνουν και υπάρχουν, τα αγοράζουμε γιατί δεν έχουμε ενδεχομένως την δυνατότητα για κάτι παραπάνω, αλλά λόγω των πάρα πολύ κακών οπτικών, παράγουν άσχημο, χαμηλής ποιότητας υλικό από τις καθημερινές μας στιγμές.
 

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Heatspreader είπε

Με την ίδια λογική μπορείς να έχεις ένα κινητό τηλέφωνο των 20€ και ένα NetBook. 
Πώς σου φαίνεται αυτό; 
Αν δεν υπήρχε η ανάγκη για λήψεις φωτογραφιών από τα κινητά, οι κατασκευαστές δεν θα τις ενσωμάτωναν και θα τις βελτίωναν.

Μία Camera των 100€ δεν βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από ένα κινητό με καλά οπτικά. Για Video δεν το συζητάω καν.
Τα καλά κινητά συγκρίνονται με dSLR φωτογραφικές μηχανές. Σαφώς είναι χειρότερα, αλλά μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα βλέποντας τα αποτελέσματα. Με ένα απλό Google Search θα βρεις πολλά συγκριτικά.
https://www.youtube.com/results?search_query=compact+camera+vs+p20+pro

https://www.standard.co.uk/tech/huawei-p20-pro-smartphone-vs-sony-a7r-iii-dlsr-camera-a3830186.html

Εκτός απ' όλα αυτά και καλύτερη να ήταν μια φθηνή Compact Camera, είναι προφανές ότι δεν μπορείς να την έχεις συνεχώς μαζί σου.


Ωραίες οι εξυπνάδες, αλλά μην προσπαθούμε να ωραιοποιήσουμε την κατάσταση. Τα φθηνά κινητά καλά κάνουν και υπάρχουν, τα αγοράζουμε γιατί δεν έχουμε ενδεχομένως την δυνατότητα για κάτι παραπάνω, αλλά λόγω των πάρα πολύ κακών οπτικών, παράγουν άσχημο, χαμηλής ποιότητας υλικό από τις καθημερινές μας στιγμές.
 

Όταν κάποιος ήθελε να τραβήξει φωτογραφίες πριν από 10 χρόνια σε μία, ας πούμε οικογενειακή στιγμή,τι έπρεπε να κάνει;Να περιμένει 10 χρόνια μέχρι να βγει το σούπερ ντούπερ κινητό για να μπορέσει να το έχει πάντα μαζί του ,ώστε να καταγράψει τη φωτό που θέλει; Δυστυχώς η ευτυχώς,απλά η καινούρια τεχνολογία μας έχει βολέψει τόσο πολύ με την ενσωμάτωση όλα σε 1,που παρασυρόμαστε και νομίζουμε ότι όντως μπορεί να γίνει.Ίσως ,με κάποιους σοβαρούς περιορισμούς,να μπορείς να κάνεις με ένα πολύ καλό smartphone  ότι θα έκανες από το pc σου ή από την φωτογραφική σου μηχανή,αλλά αν θέλεις σοβαρό αποτέλεσμα,θα δουλέψεις στον υπολογιστή σου ή αν θέλεις φωτό να αξίζει ,από την καλή φωτογραφική μηχανή( όχι των 100 ευρώ)😀.Επίσης ,ως κάτοχος των Z ULTRA των 850 € και MI MAX 2 των 220€ - τα συγκρίνω γιατί το MI MAX 2 το πήρα σαν αντικατάσταση του SONY -  το μόνο καλύτερο που έχει το Sony είναι η αίσθηση της ποιότητας κατασκευής.Και λέω αίσθηση,γιατί εχει σπάσει 2 φορές η οθόνη χωρίς καν να ξέρω πως.Να χ.......ω την ποιότητα κατασκευής και τα μουραφέξαλα όλα που είχα δώσει τόσα λεφτά,ενώ τώρα τα κάνω όλα όπως πρέπει με ένα κινητό που είναι απείρως καλύτερο σε όλα ΑΛΛΑ ΠΛΑΣΤΙΚΟ.Και στο λέω εγώ ,που ήμουν έτοιμος σαν λαλάκας να πάω να δώσω 1000ικάκι να πάρω το ΝΟΤΕ 8.Ακόμα ανάβω λαμπάδα....(αν και σε συνθήκες ελάχιστου φωτισμού,η φωτό με την λαμπάδα θα φαίνονταν καλύτερα ,😂😂😂😂

Επεξ/σία από dhmhtries22
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Και πάλι δεν κατάφεραν να τραβήξουν τόσο καλή φωτό όσο τραβάει το κινητό. Αυτό ήθελα να πουν και εμείς το παρεξηγησαμε και πέσαμε να τους φάμε 😛 :D

Ενταξει μην τα παραλεμε, μπορει το τραβηγμενο airbrushing αφισας χολιγουντ να μην σου αρεσει (ουτε εμενα), αλλα με την selfie καμερα ενος κινητου, στις νορμαλ συνθηκες φωτισμου ενος τετοιου δωματιου, το μονο που θα εβγαινε ειναι μια μαυριλα και μπολικος θορυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ενταξει μην τα παραλεμε, μπορει το τραβηγμενο airbrushing αφισας χολιγουντ να μην σου αρεσει (ουτε εμενα), αλλα με την selfie καμερα ενος κινητου, στις νορμαλ συνθηκες φωτισμου ενος τετοιου δωματιου, το μονο που θα εβγαινε ειναι μια μαυριλα και μπολικος θορυβος.

the-joke-you-31838472.png.2c1240277fc4d1a4da3860d0ee189584.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, telas είπε

Η χαζομάρα ήταν η ανάρτηση της backstage φωτογραφίας που ήταν επόμενο να τροφοδοτήσει τέτοιου είδους άρθρα και σχόλια.

Πάντα στις διαφημίσεις όλα παρουσιάζονται τέλεια και αψεγάδιαστα. Βέβαια με σωστό φωτισμό και post process μπορείς πλέον με τα κινητά να βγάλεις πάρα πολύ αξιόλογο αποτέλεσμα τόσο σε φωτογραφία όσο και σε βίντεο αλλά σίγουρα οι DSLR θα παραμείνουν DSLR για καιρό, οι μεγάλοι αισθητήρες και οι φακοί κάνουν την διαφορά.

Μεγάλη χαζομάρα το ρόμπιασμα ε; Σας έκανε να νιώσετε τι πραγματικά φύκια για μεταξωτές κορδέλες πληρώνετε για τις κινεζιές σας

9 ώρες πριν, Eloy είπε

Καλά, παιδιά μην τρελλαινόμαστε με τις λάθος γωνίες του χεριού, της κάμερας κλπ...  Γυρίστηκε σε βίντεο καμμιά 10αριά φορές η σκηνή και πάρθηκε καμμιά 20αριά φορές η συγκεκριμμένη φωτογραφία με το απλωμένο χέρι.  Στην προκείμενη φωτο του "3ου προσώπου" μπορεί οι ηθοποιοί να δοκιμάζουν την κίνηση ενώ ο φωτο/καμεραμαν ακόμα ελέγχει το φως... :)

Αχαχααχ ναι ναι @Eloy έτσι είναι, θα κοιμηθείς ήσυχος τώρα. Αυτό ακριβώς έγινε. Μετά πήγαν και δώσανε Huawei smartphone στο χέρι του τύπου για να βγάλει την selfie

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα να βγεί ένα κινητό της προκοπής που βγάζει τη πεθερά μου κούκλα! Όχι τίποτ' άλλο, με τη τελευταία φωτό της αρνήται ν' ανοίξει η εφαρμογή για τις φωτογραφίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spectaculator είπε

Ακόμα να βγεί ένα κινητό της προκοπής που βγάζει τη πεθερά μου κούκλα! Όχι τίποτ' άλλο, με τη τελευταία φωτό της αρνήται ν' ανοίξει η εφαρμογή για τις φωτογραφίες!

Ωχ μεγάλο λάθος πας για Factory reset τώρα. Το ίδιο είχα πάθει με την δική μου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Heatspreader είπε

Κάτοχος Xiaomi και όλη μου η παρέα έχει Xiaomi. Και το Note 5 Plus (κολλητός) και Note 5 Pro (κοπέλα κολλητού). Οι υπόλοιποι 9/10 έχουν άλλα Xiaomi όπως Note 4, Mi Max 2. Εγώ έχω το πρώτο Mi Max και είμαι σε αναζήτηση High End συσκευής και μάλλον προς Galaxy S9 Plus.

Λοιπόν, επειδή παραλίγο και εγώ να πάρω στο λαιμό μου άνθρωπο με τα Xiaomi και ευτυχώς η κοπέλα δεν με άκουσε και πήρε κάποιο Samsung στα 200€, να τα βάλουμε σε μια σειρά.

Δεν υπάρχει ο όρος «καλό για τα λεφτά του». Υπάρχει ο όρος «είναι καλό γι' αυτό που το θέλω». Κάποιος μπορεί να πει ότι το Mi Mix 2S είναι καλό για τα λεφτά του. Και ποιος ξέρει τι απαίτηση έχω εγώ από τη συσκευή μου και κατά πόσο τα 461€ μου φαίνονται πολλά ή λίγα;

Τα κινητά αυτά σου δίνουν ένα σχετικά καλό SoC (SD 6xx) που μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς κολλήματα, κλπ, μέτριες οθόνες, μέτρια ποιότητα κατασκευής (γρατζουνιούνται εύκολα οι οθόνες τους αλλά και τα μεταλλικά τους μέρη), υπερευαίσθητες οθόνες στο Touch που κάνουν την εμπειρία χρήσης παράξενη και σχεδόν ανύπαρκτα οπτικά. Το Mi Max ουσιαστικά δεν έχει οπτικά μέρη. Δεν τραβάει φωτογραφίες. Τραβάει μέτριες προς καλές σε πολύ φως και κάκκιστες σε συνθήκες όχι χαμηλού φωτισμού σε λίγο χαμηλότερο φωτισμό. Video δεν τραβάει καθόλου. Είναι αστείο το Video του. 

Η κοπέλα έψαχνε κινητό (για να επανέλθω) με λίγα λεφτά. Ε όπως όλοι της είπα Xiaomi. Ήθελε φωτογραφική όμως και πήγε σε Samsung. Τα Samsung δίνουν χειρότερα Soc σε αυτά τα λεφτά, αλλά καλύτερα οπτικά.

Με τα Xiaomi στην κατηγορία των 200€ δεν μπορείς να αποθανατίσεις στιγμές. Χάνεις πολύτιμες στιγμές. 
Ήθελα να τραβήξω φωτογραφία τον παππού μου που χόρευε με την μητέρα μου μέσα στο σπίτι ένα βράδυ που είχαμε γλέντι και δεν τα κατάφερα. Δεν είναι ότι δεν έβγαιναν καλές, δεν εστίαζε καθόλου. Ένα δράμα. Με λίγα λόγια το κινητό μου είναι άχρηστο κατά 40%. Δεν μπορώ να τραβήξω φωτογραφίες ούτε στη δουλειά μου που είναι σε νυχτερινό μαγαζί. Με Flash βγαίνουν ασπρόμαυρες.

Βλέπω στα Social Media φωτογραφίες και καταλαβαίνω αν είναι από καλό κινητό ή όχι. Ένα χάλι τις περισσότερες φορές οι φωτογραφίες.

Κάποιος μπορεί να μην θέλει φωτογραφίες ή να τραβάει μόνο σε ντάλα φωτισμό και να μην τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα το αποτέλεσμα, ok for for Xiaomi.
Αλλά όχι ότι για τα λεφτά τους είναι καλά. Δεν θα μπορούσαν να κοστίζουν παραπάνω.
Δεν είναι τυχαίο που το Mi Mix 2S λένε πως έχει καλή φωτογραφική κάτι στο οποίο δεν μας συνήθιζε η εταιρία.

Τώρα οι άλλες ναυαρχίδες έχουν άλλα θέματα, τα οποία αφορούν τα SoC τους. Θέματα τα οποία δεν υπάρχουν σε iPhone βεβαίως, όπου το iPhone X είναι το καλύτερο κινητό σε τεχνολογίες είτε μας αρέσει, είτε όχι. Αν μου το χάριζαν; Θα το πούλαγα. Δεν θέλω iOS, θέλω καλύτερη οθόνη, καλύτερη Camera και καλύτερο Design. Πράγματα που έχουν οι ναυαρχίδες της Samsung, αλλά με τα SoC τους να μην είναι σωστά (δεν boostάρουν τα ρολόγια όπως πρέπει στα Exynos μοντέλα και κατ' επέκταση κατανάλωση), δεν είναι τόσο γρήγορα, κλπ.
Τα γράφω αυτά για να καλύψουμε και το θέμα τον ακριβών κινητών. Γενικότερα μας κοροϊδεύουν, τόσο στην μεγάλη κατηγορία, όσο και στην χαμηλή.

Ξεκινας με τι χρήση θα κάνεις με το τηλ και τι χρήματα  έχεις  να διαθεσεις.Απλα καποια χαρακτηριστικα ειναι βασικα,οπως μπαταρια,οθονη  και καμερα.γιατι οσο και να μη τη χρειαζςααι θα χρειαστει καποια στιγνη να τραβηξεις καποια φωτο,βιντεο.Τα xiaomi εινα συσκευές value for money.Το mi max το είχα όταν κυκλοφόρησε,τώρα  έχω  το mi max 3.πολύ καλο αλλά εχει αισθητήρα Omnivision OV16880 και δεν έχει οπτικο σταθεροποιητή.Οντως οι φωτογραφίες του δεν ήταν το δυνατό του σημείο,αλλά εγώ προσωπικά το είχα σαν δεύτερο  λόγω μεγάλης οθόνης οπότε  είχα άλλο  για φωτογραφιες.Το mi max 2 βγάζει καλύτερες φωτογραφίες.το mi mix 2s πολύ καλές όπως και το mi 8.Οταν επιλέγεις συσκευή κοιτάς τη χρήση που κανεις.οταν βγάζεις μια φωτογραφία το χρόνο δεν πας να δώσεις ένα κάρο λεφτά να πάρεις συσκευή που να βγάζει καλές φωτό,γιατί τα περισσότερα είναι ακριβά λόγω αισθητήρα,οπτικού σταθεροποιητή,φακών κ.α.Εαν τώρα έχεις μικρά παιδιά και τραβάς κάθε μέρα φωτογραφίες και βίντεο εκει θα ψάξεις κάποια να βγάζει καλές φωτογραφίες.Ευτυχως επιλογές υπάρχουν πολλές και σε όλες τις τιμές.Ολα σχετικά είναι ανάλογα με τη χρήση και τα χρήματα που διαθέτεις.Πολυ καλό το iPhone X από τις καλύτερες συσκευές και βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες αλλά υπάρχουν συσκευές με καλύτερο Hardware.Τα Xiaomi είναι πολύ καλές συσκευές για τα χρήματα που κοστίζουν απλά και εκεί πρέπει να διαλέξεις μοντέλο ανάλογα με τη χρήση που κανείς.

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tamtiriri είπε

Δώσε 70-100 ευρώ κ πάρε μια compact camera , να έχεις επιδόσεις τριπλάσιες από οποιοδήποτε κινητό της κατηγορίας 

δεν παίζει με τίποτα. στο λέω που έχω Pixel 2 και sony a5100 και σε πολλές περιπτώσεις το Pixel έχει ανώτερη εικόνα και πολύ μεγαλύτερο  dynamic range

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, karaLRS είπε

δεν παίζει με τίποτα. στο λέω που έχω Pixel 2 και sony a5100 και σε πολλές περιπτώσεις το Pixel έχει ανώτερη εικόνα και πολύ μεγαλύτερο  dynamic range

Δεν έχουν καταλάβει ότι τα κινητά έχουν τρομερή επεξεργαστική ισχύ, ai chips και πολύ καλύτερα custom chips για επεξεργασία εικονας, από τις καμερουλες. Μπορούν πολύ πιο εύκολα και ιδανικές ρυθμισεις να βρουν και πολύ καλύτερο post processing να κάνουν, από τις καμερουλες. Ασε που το μόνο καλύτερο που έχουν οι compact κάμερες είναι ο φακός γιατί από αισθητήρα πολλές έχουν και μικρότερο.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Μεγάλη χαζομάρα το ρόμπιασμα ε; Σας έκανε να νιώσετε τι πραγματικά φύκια για μεταξωτές κορδέλες πληρώνετε για τις κινεζιές σας

Αχαχααχ ναι ναι @Eloy έτσι είναι, θα κοιμηθείς ήσυχος τώρα. Αυτό ακριβώς έγινε. Μετά πήγαν και δώσανε Huawei smartphone στο χέρι του τύπου για να βγάλει την selfie

Όταν λες κινεζιες ποιες εννοείς?Το mi max 2s,το mi8?το mate 10pro?το p20 pro?το one plus 6?

5 ώρες πριν, karaLRS είπε

δεν παίζει με τίποτα. στο λέω που έχω Pixel 2 και sony a5100 και σε πολλές περιπτώσεις το Pixel έχει ανώτερη εικόνα και πολύ μεγαλύτερο  dynamic range

Εντάξει μη τα ισοπεδώνουμε όλα.ωραιο το pixel και βγάζει πολύ καλές φωτό αλλά δεν μπορεί ένα τηλ να συγκριθεί με μια φωτογραφική μηχανή.Τα οπτικά μέρη,zoom,flash που έχει μια φωτογραφική μηχανή δεν μπορεί να τα έχει ένα τηλ.Οσο καλές φωτό και να βγάζει ένα τηλ μια φωτογραφική μηχανή πάντα θα βγάζει καλύτερες γιατί έχει κατασκευαστεί γιαυτο το σκοπο και με το αντίστοιχο hardware,χωρίς τον περιορισμό του μεγέθους.

Επεξ/σία από Istros
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...