Προς το περιεχόμενο

Βιοχημεία - βασικές γνώσεις


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό μου κίνησε το ενδιαφέρον η βιοχημεία, αλλα επειδή απο χημεία δεν ξέρω πάρα πολλά

θα ήθελα να μου πείτε πια είναι τα βασικά που πρέπει να ξέρω απο χημεία, ανόργανη και οργανική για να πάω στη βιοχημεία.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται από το τι σκοπεύεις να κάνεις. Ακαδημαϊκά? Προσωπικό ενδιαφέρον? Άλλες απαιτήσεις το ένα, άλλες το άλλο. , και από το που είσαι τώρα. Βιολογία? Ιατρός? Μαθητής? Τελείως άσχετος? 

Χωρίς να είμαι βιολόγος ή χημικός (έχω όμως αρκετές βασικές γνώσεις), χρειάστηκα να μελετήσω αρκετά βιβλία βιοχημείας και journals τον τελευταίο καιρό,  και αυτό που κατάλαβα είναι ότι χρειάζεσαι σίγουρα καλές γνώσεις μοριακής βιολογίας. Από κει και πέρα το τι είδος χημείας θα χρειαστείς, εξαρτάται από αυτό που θα μελετήσεις, αλλά γενικά χρειάζεσαι τουλάχιστο βασικές γνώσεις σε όλα για να βγάλεις κάποιο νόημα. 

Επεξ/σία από Whargoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Whargoul είπε

Εξαρτάται από το τι σκοπεύεις να κάνεις. Ακαδημαϊκά? Προσωπικό ενδιαφέρον? Άλλες απαιτήσεις το ένα, άλλες το άλλο. , και από το που είσαι τώρα. Βιολογία? Ιατρός? Μαθητής? Τελείως άσχετος? 

Χωρίς να είμαι βιολόγος ή χημικός (έχω όμως αρκετές βασικές γνώσεις), χρειάστηκα να μελετήσω αρκετά βιβλία βιοχημείας και journals τον τελευταίο καιρό,  και αυτό που κατάλαβα είναι ότι χρειάζεσαι σίγουρα καλές γνώσεις μοριακής βιολογίας. Από κει και πέρα το τι είδος χημείας θα χρειαστείς, εξαρτάται από αυτό που θα μελετήσεις, αλλά γενικά χρειάζεσαι τουλάχιστο βασικές γνώσεις σε όλα για να βγάλεις κάποιο νόημα. 

Κατάλαβα.

Απο προσωπικό ενδιαφέρον, θα μου άρεσε να καταλάβω 5 βασικά πράγματα απο βιοχημεία

ευχαριτσώ πάντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλικά υπάρχουν πολλά καλά βίντεο. Η χημεία ωστόσο είναι ένα από τα λίγα θέματα στις θετικές επιστήμες που είμαστε εξαίρεση στην ονοματολογία κλπ έναντι του κανόνα. Οπότε δε πας εύκολα από ελληνικά σε αγγλικά και τουμπαλιν.

Ελληνικά μπορείς να δεις τα ελεύθερα online βιβλία ανόργανης οργανικής χημείας 2ας 3ης λυκείου και μετά αν σε ενδιαφέρει ακόμα μπορούμε να προτείνουμε κανένα βατό σύγγραμα βιοχημείας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jsmyth054 είπε

Κατάλαβα.

Απο προσωπικό ενδιαφέρον, θα μου άρεσε να καταλάβω 5 βασικά πράγματα απο βιοχημεία

ευχαριτσώ πάντος

Εάν έχεις κάποια εμπειρία στο αγγλικά, εδώ υπάρχει ένα καλό βιβλίο βιο-χημείας (μπορείς να το δεις online) για να δεις τι παίζει

http://www.academia.edu/34265247/Biochemistry_8th_ed_-_Jeremy_M._Berg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλίο του Berg ΔΕΝ είναι για πρωτάρη. tymoczko berg stryer διδάσκουν στην ιατρική και τα βιβλία μας μπορει άνετα να τα βρει δεύτερο χέρι 30-40€ ελληνικά αλλά ΔΕΝ κάνουν για αρχή σε απολύτως καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

E. . Δεν του είπε κανείς να το αποστηθίσει κιόλας. Για να δει τι παίζει γενικά με την όλη επιστήμη της βιο-χημείας αναφέρθηκε μιας και είναι από τα καλύτερα και υπάρχει εύκολα διαθέσιμο, online με ένα κλικ.

Επεξ/σία από Whargoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο βιβλιο ειναι το "η βιοχημεια της ασκησης" που εξηγει τι γινεται στο σωμα μας κατα την διαρκεια και μετα την ασκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Whargoul είπε

E. . Δεν του είπε κανείς να το αποστηθίσει κιόλας. Για να δει τι παίζει γενικά με την όλη επιστήμη της βιο-χημείας αναφέρθηκε μιας και είναι από τα καλύτερα και υπάρχει εύκολα διαθέσιμο, online με ένα κλικ.

Για να δεις τι παίζει με μια επιστήμη διαβάζεις ένα εισαγωγικό σύγγραμα. Δες πας στο de facto συγγράμα αναφοράς της επιστήμης. Είναι σαν να σου λέω ότι θα μάθεις μαθηματικά διαβάζοντας ολοκληρωτικό λογισμό πριν καν μάθεις πρόσθεση. Ας έχει μία βάση και μετά είναι εξαιρετικό αν και προτείνω το ελληνικό μεταχειρισμένο όπως έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ωραία. Αλλά δεν βοηθάς τον άνθρωπο προτείνοντας του κάτι άλλο πιο απλό. 

@jsmyth054

Online υπάρχουν και αυτά (στα αγγλικά). Τουλάχιστο αυτά ξέρω, αυτά χρησιμοποίησα εκτός από κάποια άλλα εξειδικευμένα. Δεν χάνεις κάτι ρίχνοντας τους απλά μια ματιά. Γενικά τα βιβλία αυτά είναι πανάκριβα, και δεν έχω ιδέα τι υπάρχει σε ελληνικά.

  •  Αυτό σε Wiki φάση από τα wikibooks, 

Αυτά από την ιστοσελίδα του πανεπιστημίου του Sao Paolo: 

  • Color Atlas of Biochemistry   - Το πρώτο κεφάλαιο έχει βασικά πράγματα χημείας και φυσικοχημείας, + νομίζω αυτό είναι το πιο ενδιαφέρον γιατί είναι πιο σχετικό με την ανθρώπινη βιοχημεία, έχει κεφάλαια για τα όργανα τους ιστούς κλπ. 
  • Lehninger Principles of Biochemistry

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσες να δοκιμασεις και καποιο e-learning , τυπου coursera , edx , udemy. 

Π.χ αυτο https://www.edx.org/course/principles-of-biochemistry

Βέβαια καλυτερα να ξεκινήσεις με βιβλία λυκειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...