Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχανημα με ink tank


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/3/2019 στις 8:14 ΠΜ, mindreader είπε

Μια χαζη ερωτηση τριγυρνα στο μυαλο μου: πως και αποφασισαν οι εταιριες, να μας δωσουν εκτυπωτες/πολυμηχανηματα με πραγματικα πολλα ml μελανιων και μαλιστα φτηνα;

Η τελευταια φορα που ειχα εκτυπωτη με πολλα ml πρεπει να ηταν ο πρωτος μου inkjet πριν 20 χρονια, καμια 40 ml μελανια αν θυμαμαι καλα ο HP 720 τοτε...

Και πχ ο ωρινος HP ink tank 319 εχει tanks των 70ml!

 

Στις 19/3/2019 στις 9:30 ΜΜ, shack είπε

Για τους HP ink tank, κάπου διάβασα ότι έχουν χαμηλότερο κόστος κεφαλών, λόγω του ότι πρόκειται για Θερμική εκτύπωση (και μάλλον χειρότερη ποιότητα εκτύπωσης), οπότε υπάρχει η πιθανότητα να τις αλλάξεις.

Πάντως με ανακατασκευασμένα και γέμισμα μελανιών δεν έχω καλή εμπειρία, οπότε θα και γω θα πήγαινα σε Ink tank, παρόλο που δεν εκτυπώνω συχνά.

Το θέμα είναι ότι βλέπουμε τον ποντικό αλλά δε βλέπουμε τη φάκα.Δεν λέω για βλάβη στο μηχάνημα αλλά συνήθως οι κεφαλές έχουν ημερομηνία λήξης.Στους περισσότερους inkjet οι κεφαλές είναι πάνω στα μελάνια και αν τα παίξουν παίρνουμε ένα καινούργιο συμβατό μελάνι XL και συνεχίζουμε (εγώ έτσι κάνω)

Στους ink tank αν χαλάσει εκτός εγγύησης έστω και η μία από τις 4 κεφαλές τι κάνουμε;;;;; Αναγκαστικά ανακύκλωση και καινούργιο γιατί είναι ασύμφορη η επισκευή.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aξίζει τελικά να πάει κάποιος σε ink  tank για οικιακή χρηση; Εχω αγανακτίσει με ένα πολυμηχανημα canon 5450 που ζητάει καθε λίγο μελάνια και θέλω κάτι πιο οικονομικό.Είδα σήμερα έχει το eshop https://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-ink-tank-wireless-415-aio-z4b53a-p-PER.450205 .Αξίζει λέτε; Η να πάω σε κάποιον laser έστω ασπρόμαυρο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως εχω ψιλομπερδευτει με ολη αυτη τη σειρα της HP με ink tank.

Μοντελα, οπως 319, 419, 415 κλπ, εξωτερικα πανομοιοτυπα, και να καθεσαι να ψαχνεις 'ποιες ειναι οι διαφορες'.

Ακομη κι αν βρει καποιος ιστοσελιδα που να δινει δυνατοτητα συγκρισης, ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχει ολα τα μοντελα που θελουμε.

Εγω νομιζα οτι ο φτηνοτερος ink tank της ΗP ειναι ο 319. Αλλα τελικα βλεπω οτι ολα 'παιζουν'.

Πχ εκτος απο  nok shop, οπως βλεπω ετοιμαζεται να τον φερει και το eshop τον 319, αλλα σε απαραδεκτη τιμη

https://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-ink-tank-319-z6z13a-p-PER.450241

 

Τελικα ποιο ειναι το φτηνοτερο πολυμηχανημα της HP με ink tank?

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως οι epson στην σειρά ink tank πολύ μικρές διαφορές έχουν, του τύπου: έχει δεν έχει wifi, εκτύπωση χωρίς περιθώρια, έγχρωμη ή μη. Νομίζω κάτι παρόμοιο ισχύει στους HP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα δυο αρθρα σχετικα με τους νεοτερους ink tank της HP.

http://www.reviewcenter.in/7812/new-range-of-hp-ink-tank-315-415-419-printers-launched/

https://www.colourmylearning.com/2016/05/top-5-inkjet-printers-with-refillable-ink-tanks-no-more-expensive-ink-cartridges/

Δεν καταλαβαινω ομως το εξης.

Πως γινεται, να παιρνουν ολοι τους τα ιδια μελανια (ιδια μπουκαλια, ιδιοι κωδικοΙ), να εχουν(μαλλον???) ιδια χωρητικοτητα μελανοδοχειων, και να τυπωνουν διαφορετικο συνολο maximum σελιδων σε black and white? Τι αλλαζει; Χαλαει κατι; Δεν καταλαβαινω.

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2019 στις 8:14 ΠΜ, mindreader είπε

Μια χαζη ερωτηση τριγυρνα στο μυαλο μου: πως και αποφασισαν οι εταιριες, να μας δωσουν εκτυπωτες/πολυμηχανηματα με πραγματικα πολλα ml μελανιων και μαλιστα φτηνα;

Η τελευταια φορα που ειχα εκτυπωτη με πολλα ml πρεπει να ηταν ο πρωτος μου inkjet πριν 20 χρονια, καμια 40 ml μελανια αν θυμαμαι καλα ο HP 720 τοτε...

Και πχ ο ωρινος HP ink tank 319 εχει tanks των 70ml!

Γιατί σου έχει βγάλει ποτέ κάποιο μελάνι κάποιου εκτυπωτή τις σελίδες που αναγράφουν.Ποτέ και πάντα προς τα κάτω.Και πολύ κάτω μάλιστα.όχι 5 και 10 που λένε αυτοί αλλά 50 - 100 και βάλε.

Η δικαιολογία τους ;;;;;;Πιθανώς η σελίδα ήταν καλυμένη πάνω από το ποσοστό που αναφέρουν. Παπαρολογίες λες και θα κάτσει κανένας να μετράει πόσα γράμματα - μέγεθος - πάχος έχει κάθε σελίδα ώστε να δει αν το αυτό που του λένε είναι σωστό.

Εγώ θεωρώ ότι τελευταία είχε εξαπλωθεί πολύ το DIY γεμίσματος μελανιών με σύριγγα το οποίο είναι πολύ απλή μπορώ να πω παιδική διαδικασία και έπρεπε κάτι να κάνουν.Έτσι έδωσαν τους ink tank τους οποίους ναι γεμίζεις πιο φτηνά αλλά αν τα παίξει η κεφαλή τι θα κάνεις;;;;;Φυσικά θα πας για καινούργιο γιατί δε συμφέρει επισκευή

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με σύγκριση μεταξύ Epson ink tank  και HP ink tank νομίζω η ζυγαριά γέρνει προς Epson, βλέπε καλύτερες κεφαλές - καλύτερη εκτύπωση, ταχύτεροι εκτυπωτές και επέκταση εγγύησης στα 3 έτη (ισχύει έως 31-3-19), βέβαια λίγο ακριβότεροι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2019 στις 10:17 ΠΜ, deschri είπε

Aξίζει τελικά να πάει κάποιος σε ink  tank για οικιακή χρηση; Εχω αγανακτίσει με ένα πολυμηχανημα canon 5450 που ζητάει καθε λίγο μελάνια και θέλω κάτι πιο οικονομικό.Είδα σήμερα έχει το eshop https://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-ink-tank-wireless-415-aio-z4b53a-p-PER.450205 .Αξίζει λέτε; Η να πάω σε κάποιον laser έστω ασπρόμαυρο; 

Εχω τον 5650 και τα μελανια ειναι τσαμπα. Ουσιαστικα ειναι πολυ ευκολο και μονος σου να τα γεμισεις. Αλλα ακομα και ετοιμα να τα παρεις εχουν γελοίο κόστος. Νομιζω οτι εχουμε τα ιδια μελάνια. Με ενα μπουκάλι μαύρο και μια σύριγγα βγαίνει πιο φτηνά από οτιδήποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alkis13 είπε

Εχω τον 5650 και τα μελανια ειναι τσαμπα. Ουσιαστικα ειναι πολυ ευκολο και μονος σου να τα γεμισεις. Αλλα ακομα και ετοιμα να τα παρεις εχουν γελοίο κόστος. Νομιζω οτι εχουμε τα ιδια μελάνια. Με ενα μπουκάλι μαύρο και μια σύριγγα βγαίνει πιο φτηνά από οτιδήποτε.

Έπαιρνα αυθεντικά Canon ως τωρα. θα δοκιμασω και αυτά που λες ,πραγματικά είναι οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους EPSON  της σειράς L, τον 382 και τον ακριβότερο 565 που τους έχω δουλέψει λίγο μπορώ να πώ το εξής πάντως.

Το γέμισμα των μελανιών τους έχει γενικά θέμα καθώς είτε θα λερωθείς, είτε θα τα κάνεις π@υτάνα λόγο του σχεδιασμού του μπουκαλιού με το χρώμα και της πολύ μικρής οπής στο μελανοδοχείο.

Αλλά το σοβαρότερο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει και στα δύο μοντέλλα είναι πως για κάποιο λόγο ξαφνικά μπουκώνουν οι κεφαλές εκτύπωσης με αποτέλεσμα είτε να μην τυπώνουν σχεδόν τίποτα ή να βγάζουν πολύ αχνές εντυπώσεις ή να λερώνουν την σελίδα.
Και στα δύο μοντέλα το θέμα λύθηκε κάνωντας περίπου 10-15 φορές απανωτά την διαδικασία καθαρισμού της κεφαλής.

Είναι κατά πάσα πιθανότητα σχεδιαστικό ελλάτωμα επειδή ειδικά στον 565 που λειτουργεί σε αρχιτεκτονικό γραφείο η χρήση του είναι καθημερινή για να πείς ότι ξεράθηκε το χρώμα λόγο παρατεταμένης αχρηστίας.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...