Προς το περιεχόμενο

Εταιρία εκτός Ελλάδας (έσοδα μέσω internet)


giorgos_rom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από αρκετή αναζήτηση για τα έσοδα μεσώ internet και έχοντας μιλήσει τον τελευταίο χρόνο με 4 λογιστές κάνεις δεν κατάφερε να μου λύση την απορία αν είναι απολύτως νόμιμο να έχεις εταιρία Ευρώπη συγκεκριμένα Αγγλία σαν μόνιμος κάτοικος Ελλάδας.

Συγκεκριμένα οι 3 πρώτοι λογιστές μου είπαν ότι δεν είναι απολύτως νόμιμο αυτό και να κάνω εταιρία στην Ελλάδα και ο 4ος μου είπε ότι δεν τρέχει θέμα που θα έχω την εταιρία και είναι νόμιμο.

Από αρκετές αναζητήσεις στο internet οι μισές λένε ότι είναι παράνομο να έχεις εταιρία σε άλλες χώρες στην Ευρώπη (Βουλγαρία, Αγγλία κ.τ.λ) σαν μόνιμος κάτοικος Ελλάδας, οι άλλες μισές λένε πάλι ότι είναι απόλυτος νόμιμο.

Υπάρχει καποιος που έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα να πει τι γνώμη του κατά πόσο νόμιμο είναι όντως αυτό η όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να φτιάξεις εταιρία όπου γουστάρεις και είσαι απολύτως νόμιμος.

Αν έχει σύμβαση με Ελλάδα (αποφυγής διπλής φορόλόγησης σε ΕΕ/ΗΠΑ/Αυστραλια/Καναδά και καμιά 10ρια χώρες ακόμη) τότε στην φορολογική σου δήλωση (Ελλάδα) δηλώνεις εισόδημα από επιχείρηση , πόσο φόρο πλήρωσες στην χώρα εκείνη και σου υπολογίζουν την διαφορά φόρου την οποία πληρώνεις εδώ.

Αν δεν υπάρχει σχετική σύμβαση ανεξαρτήτως πόσο φορολογήθηκες εκεί , δηλώνεις τα κέρδη και εδώ και ξαναφορολογήσαι όπως όλα τα φυικά πρόσωπα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να εχεις εταιρεια ειναι απολυτα νομιμο. Αυτο που δεν ειναι νομιμο ειναι να χρησιμοποιεις τα εσοδα της εταιρειας χωρις να περασεις απο το σταδιο να 'ερθουν' τα εσοδα αυτα στο ονομα σου, ειτε υπο τη μορφη μισθοδοσιας ειτε υπο τη μορφη παροχης υπηρεσιων. Να χρησιμοποιεις την εταιρεια δηλαδη για να κρυβεις εσοδα απο την εφορια.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Μπορείς να φτιάξεις εταιρία όπου γουστάρεις και είσαι απολύτως νόμιμος.

Αν έχει σύμβαση με Ελλάδα (αποφυγής διπλής φορόλόγησης σε ΕΕ/ΗΠΑ/Αυστραλια/Καναδά και καμιά 10ρια χώρες ακόμη) τότε στην φορολογική σου δήλωση (Ελλάδα) δηλώνεις εισόδημα από επιχείρηση , πόσο φόρο πλήρωσες στην χώρα εκείνη και σου υπολογίζουν την διαφορά φόρου και πληρώνεις και εδώ.

Αν δεν υπάρχει σχετική σύμβαση ανεξαρτήτως πόσο φορολογήθηκες εκεί , δηλώνεις τα κέρδη και εδώ και ξαναφορολογήσαι όπως όλα τα φυικά πρόσωπα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, μια διευκρίνιση αν ξέρεις φυσικά ο φόρος που λες είναι ο φορολογικός συντελεστής (29%) τον ελεύθερων επαγγελματιών στην Ελλάδα η καποιος άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εχεις 4 λογιστες και βγαζεις λεφτα απο ινετ αρχισαμε και ζηλεύουμε...

Παμε στο θεμα...99% αν δουλευεις ελλαδα με φανερα ενσημα κτλ.δεν μπορεις να φορολογεισαι εκει γιατι αυτο αποδεικνυει οτι δεν εισαι εκει αρα δεν ειναι η βασικη κατοικια σου...

Ποια gr επιχειρηση θα δεχτει τιμολογιο εξωτερικου ?

Επεξ/σία από kage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kage είπε

Αν εχεις 4 λογιστες και βγαζεις λεφτα απο ινετ αρχισαμε και ζηλεύουμε...

Παμε στο θεμα...99% αν δουλευεις ελλαδα με φανερα ενσημα κτλ.δεν μπορεις να φορολογεισαι εκει γιατι αυτο αποδεικνυει οτι δεν εισαι εκει αρα δεν ειναι η βασικη κατοικια σου...

Ποια gr επιχειρηση θα δεχτει τιμολογιο εξωτερικου ?

Δεν έχω 4 λογιστές άπλα πληροφορίες έχω πάρει, δεν χρειάζεται να ζηλευετε μιλάω για πολύ μικρά ποσά τον μηνά που δεν θα συνέφερε με τίποτα η επιχείριση ελλαδα μόνο και μόνο με εφκα και χωρίς κανέναν άλλο φόρο :).

Δεν δουλεύω ελλαδα, άλλα από ότι κατάλαβα εννοεις ότι για να χει καποιος επιχείριση εκτός Ελλάδας Αγγλία π.χ. πρέπει να μένει και στην Αγγλία ;

Αυτό που θέλω να κάνω δεν απαιτη πάρε δώσε με άλλες ελληνικές η ξένες επιχειρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως παίρνουν πτυχία κάτι τέτοιοι τύποι... (βασικά το πως το ξέρω το γιατί δεν ξέρω... ) επαγγελματίες άνθρωποι και να σου λένε τέτοια μπαρμπούτσαλα; δεν είναι νόμιμο να έχεις εταιρία εκτός της χώρας που διαμένεις; τι άλλο θα ακούσουμε... οι μισοί πλούσιοι (και πολιτικοί) της χώρας μας έχουν απο καμιά 5,6 χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tolhc1234 είπε

Νταξει αυτές οι ομάδες ανθρώπων που ανέφερες δεν νομίζω να καίγονται και ιδιαίτερα αν δεν είναι νόμιμο

ρε φίλε είναι βασική ανθρώπινη δραστηριοτητα/ελευθερία το να έχεις offshore εταιρία... (ΑΛΛΟ το να έχεις εταιρία ΧΩΡΙΣ να θέλεις να πληρώσεις φόρους)

Οι νόμοι δεν είναι για να μας παιδεύουν είναι απλά για να μειώνουν τις λαμογιές δεν υπάρχει καμία λαμογιά στο να βγάζεις λεφτά με μια τίμια επιχείρηση στο εξωτερικό άρα γιατί να είναι παράνομο; 

 

Να στο πω αλλιώς αν ειναι παράνομο πρέπει να επέμβει η βουλή και να το κάνει νόμιμο γιατι προφανώς περί κάποιου λάθους στην σύνταξη του νόμου πρόκειται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...