Προς το περιεχόμενο

ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ( ΑΤΕΙΘ )


jimtete

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ξέρω ότι αυτό το ερώτημα έχει τεθεί αρκετές φορές στο παρελθόν ( από ότι έχω δει ), αλλά φέτος έδωσα πανελλαδικές έγραψα αρκετά καλά καμιά 14.000 μόρια και από ότι φένεται περνάω ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής εδώ στην Σαλόνικα. ( Ξέρω δεν μπορώ να αλλάξω τίποτα τώρα. ) Τι διαφορές έχει το τμήμα του ΤΕΙ με το τμήμα Πληροφορικής στο ΑΠΘ. Γενικά στα μαθήματα, στο επίπεδο σπουδών κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, jimtete είπε

Παιδιά ξέρω ότι αυτό το ερώτημα έχει τεθεί αρκετές φορές στο παρελθόν ( από ότι έχω δει ), αλλά φέτος έδωσα πανελλαδικές έγραψα αρκετά καλά καμιά 14.000 μόρια και από ότι φένεται περνάω ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής εδώ στην Σαλόνικα. ( Ξέρω δεν μπορώ να αλλάξω τίποτα τώρα. ) Τι διαφορές έχει το τμήμα του ΤΕΙ με το τμήμα Πληροφορικής στο ΑΠΘ. Γενικά στα μαθήματα, στο επίπεδο σπουδών κτλ...

Πήγαινε εκεί που περνάς και αν δε σε ικανοποιεί, ψάξτο και ξαναδώσε.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο απθ, και απ ότι μας έχουν πει είναι ότι οι απόφοιτοι από άποψη ικανοτήτων είναι σχεδόν ισάξιοι με του απθ. Είναι ένα πολύ αξιόλογο ΤΕΙ αυτό της Θεσσαλονίκης, το οποίο είναι αρκετά αναβαθμισμενο σε σχέση με αυτά της επαρχιας.  Αν μου έλεγες κανένα ΤΕΙ πχ Καστοριάς εκεί έχει διαφορά.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν θυμαμαι σε ποιο ποστ ηταν, θα στο το ψαξω να το βρω να το παραθεσω, ενας σπουδαζε στο ΤΕΙ στην Θεσσαλονικη και ελεγε για ολα αυτα που δεν κανει στην σχολη του και ειχα εντυπωσιαστει γιατι εμεις τα καναμε ολα αυτα στο ΤΕΙ Αθηνας και νομιζα οτι και η δικια του σχολη ηταν στο ιδιο επιπεδο. Θα το ψαξω μια τωρα και θα στο δειξω, μισο.

 

edit: δες εδω το post του ilias95

Επεξ/σία από Aggeluska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

Επειδή είμαι τελειόφοιτος του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής του ΑΤΕΙΘ και εχω ολοκληρώσει ολα τα μαθήματα,  θελω να πω οτι αυτα που λέει ο ilias95 σχετικά με οσα δεν διδάσκονται στο τμήμα, δεν ισχύουν απόλυτα. Για παράδειγμα:

- χρονική πολυπλοκότητα:  αναφέρεται στον αντικειμενοστρεφη προγραμματισμό πριν τους αλγορίθμους αναζήτησης

- γράφους: αναφέρονται στην Τεχνητη Νοημοσύνη και υπάρχουν και ασκήσεις εργαστηρίου

- Τravelling salesman: υπάρχει στην Επιχειρησιακή Έρευνα και με παράδειγμα

- αλγόριθμος του dijkstra: στα Διακριτά Μαθηματικά με ασκήσεις

 

Ίσως ο ilias95 δεν παρακολουθούσε θεωρίες και γι αυτο μάλλον δεν τα είχε ακούσει.

Γενικά πάντως ειναι ενα καλό τμήμα που θα σου δώσει τις βάσεις να δεις την Πληροφορική απο πολλές πλευρές και να δεις τι είναι αυτο που σου ταιριάζει και αρέσει περισσότερο.

Προφανώς εχει διαφορές με το ΑΠΘ, για παράδειγμα δεν εχει τόσα Μαθηματικά, ενω οπως κάθε ΤΕΙ εχει υποχρεωτικη 6μηνη πρακτικη άσκηση που ειναι πολυ σημαντική και χρήσιμη ειδικα στην Πληροφορική.

Το τμήμα οργανώνει ημεριδα κάθε εξάμηνο και ερχονται εταιρείες της πολης για να παρουσιάσουν τις θεσεις που προσφέρουν.

Μπορεις να κανεις και πρακτική με Erasmus (το οποίο συνιστώ) στην Ευρώπη για να δεις πως θα έπρεπε να δουλεύει μια σοβαρή εταιρεία IT( και να μην ξαναγυρίσεις στην ηλιόλουστη χώρα μας παρα μόνο για διακοπές).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς ανούσια συζήτηση, πέρασες πληροφορική ΤΕΙΘ, πήγαινε να σπουδάσεις σε αυτή την σχολή καθώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, ανεξαρτήτως του τι κάνουν στο ΑΠΘ εσύ θα σπουδάσεις εκεί, εκτός κι αν θες να ξαναδώσεις πανελλήνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακραν το μεγαλυτερο προβλημα με το ΑΤΕΙΘ ειναι η μεταφορα σου αν δεν εχεις αμαξι ή δεν μενεις Σινδο. Δεν κανω πλακα, με τον ΟΑΣΘ δεν παλευεται, θα χρειαζεσαι ωρες ολοκληρες να πας, θα εισαι παστωμενος σαν σαρδελα (οταν βρεις χωρο να μπεις στο λεωφορειο) και δεν ξερεις και αν θα φτασεις στον προορισμο σου ή αν θα σκασει καμια βλαβη, καλα σε περιοδο εξαταστικης δεν το συζηταω τι γινεται.

Τωρα στα του προγραμματος σπουδων, εχω 2-3 γνωστους που τελειωσαν το ΑΤΕΙΘ (πριν απο μερικα χρονια) και δεν μου παρουσιασαν τα πραγματα οπως τα λεει ο ilias95, τι να πω δεν ξερω, μηπως εχει πεσει πολυ το επιπεδο τα τελευταια χρονια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Του χρόνου το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης μαζί με το Κεντρικης Μακεδονιας και το Ανατολικης Μακεδονιας και Θράκης συγχωνεύονται μαζί με το υπάρχον Διεθνές πανεπιστήμιο και θα γίνουν όλα Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος και έτσι θα υπάρχει στα μηχανογραφικά του 2019  οπότε θα αλλάξουν πάρα πολλά πράγματα. Ότι και να σου πούνε αποφοιτοι δεν θα ισχύει σε λίγους μήνες από σήμερα.

Εσύ θα είσαι από τους πρώτους που θα βιώσουν την νέα σχολή που θα ειναι πλέον Πανεπιστημιακή και το νέο ίδρυμα.

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Backpacker είπε

Του χρόνου το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης μαζί με το Κεντρικης Μακεδονιας και το Ανατολικης Μακεδονιας και Θράκης συγχωνεύονται μαζί με το υπάρχον Διεθνές πανεπιστήμιο και θα γίνουν όλα Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος και έτσι θα υπάρχει στα μηχανογραφικά του 2019  οπότε θα αλλάξουν πάρα πολλά πράγματα. Ότι και να σου πούνε αποφοιτοι δεν θα ισχύει σε λίγους μήνες από σήμερα.

Εσύ θα είσαι από τους πρώτους που θα βιώσουν την νέα σχολή που θα ειναι πλέον Πανεπιστημιακή και το νέο ίδρυμα.

Να κρατήσει όμως και το Αλεξάνδρειο σαν όνομα γιατί πιστευώ τα πανεπηστήμια με Όνομα πριν δηλώσουν την τοποθεσία που βρίσκοντε ( Καποδηστριακό,Αριστοτέλειο), προσθέτουν κύρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, jimtete είπε

Να κρατήσει όμως και το Αλεξάνδρειο σαν όνομα γιατί πιστευώ τα πανεπηστήμια με Όνομα πριν δηλώσουν την τοποθεσία που βρίσκοντε ( Καποδηστριακό,Αριστοτέλειο), προσθέτουν κύρος.

 

Οχι. Διεθνές Πανεπιστήμιο θα λέγεται. Επίσης δεν νομίζω να ξέρει κανένας τον Καποδίστρια στο εξωτερικό για να του δώσει κύρος.   Τέλος στην Θεσσαλονικη το μεγαλύτερο κύρος το έχει το ΠΑΜΑΚ σαν ίδρυμα και οχι το Αριστοτέλειο. Στην Αθήνα το μεγαλύτερο κύρος το έχει το Μετσόβιο. Καλά τυριά έχουν στο Μέτσοβο αλλά δεν νομίζω να ειναι αυτό που δίνει κύρος στο ίδρυμα. 

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηχανικών Πληροφορικής Τ.Ε. είμαι στην Σπάρτη.

Ακούγονταν φήμες για κλείσιμο.

Η κάθε σχολή έχει και διαφορετικό οδηγό σπουδών.

Εμείς για παράδειγμα έχουμε 3 κατευθύνσεις : Προγραμματισμός-Δίκτυα-Υλικού

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...