Προς το περιεχόμενο

Νέο βαρβάτο σύστημα με όλα τα περιφερειακά!


GeorgeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Fulgore said:

Πενα το εργαλειο.Βεβαια παρα ειναι μεγαλο το κουτι για το τραπεζι για να βλεπεις το πλαινο τζαμακι,ειναι λιγο γομαρι :D

Ρε συ έχω και σχεδόν 1 μέτρο κενό στο γραφείο, απλά δεν έχεις την πλήρη οπτική από τις προηγούμενες φωτο. :D Άνετα τα απλώνω και πάω τη συρταριέρα από την άλλη, απλά δε θέλω. :-) 

desk.jpg

 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Δεν είναι λογικό όμως μετά από λίγο να έχει το νερό παντού την ίδια θερμοκρασία και να μην υπάρχουν αυτές οι διαφορές;

Οχι ρε συ, το νερο φεύγει απο το ψυγείο με θερμοκρασία δωματιου πχ 25 βαθμούς, ψύχει την gpu και πάει πχ στους 30 βαθμους, με αυτους ψύχει την cpu και πάει πχ στους 35 και μετα ξαναγυρνάει στο ψυγειο για να ξανακρυώσει. Τα νουμερα ενδεικτικά. Πχ αν τα συνεδεες αναποδα (πρώτα cpu και μετα gpu) θα χες μεγαλυτερες θερμοκρασίες στην gpu απ'ότι εχεις τώρα.

Anyway, και πάλι καλορίζικο, πανεμορφο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, EddieObscurant said:

Οχι ρε συ, το νερο φεύγει απο το ψυγείο με θερμοκρασία δωματιου πχ 25 βαθμούς, ψύχει την gpu και πάει πχ στους 30 βαθμους, με αυτους ψύχει την cpu και πάει πχ στους 35 και μετα ξαναγυρνάει στο ψυγειο για να ξανακρυώσει. Τα νουμερα ενδεικτικά. Πχ αν τα συνεδεες αναποδα (πρώτα cpu και μετα gpu) θα χες μεγαλυτερες θερμοκρασίες στην gpu απ'ότι εχεις τώρα.

Anyway, και πάλι καλορίζικο, πανεμορφο ειναι.

Χμμμ τότε σε κάνα χρόνο που θα αλλάξω παστούλες/σωλήνες/υγρό ίσως να σκεφτώ να το συνδέσω pump --> gpu -> rad -> cpu -> rad -> rad -> pump. Γιατί τώρα είναι pump --> gpu --> cpu --> rad --> rad --> rad --> pump και όντως το πάνω ψυγείο φαίνεται να είναι πιο ζεστό από τα υπόλοιπα. :-)

Thanks much anyway! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

Οχι ρε συ, το νερο φεύγει απο το ψυγείο με θερμοκρασία δωματιου πχ 25 βαθμούς, ψύχει την gpu και πάει πχ στους 30 βαθμους, με αυτους ψύχει την cpu και πάει πχ στους 35 και μετα ξαναγυρνάει στο ψυγειο για να ξανακρυώσει. Τα νουμερα ενδεικτικά. Πχ αν τα συνεδεες αναποδα (πρώτα cpu και μετα gpu) θα χες μεγαλυτερες θερμοκρασίες στην gpu απ'ότι εχεις τώρα.

Anyway, και πάλι καλορίζικο, πανεμορφο ειναι.

 

5 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Χμμμ τότε σε κάνα χρόνο που θα αλλάξω παστούλες/σωλήνες/υγρό ίσως να σκεφτώ να το συνδέσω pump --> gpu -> rad -> cpu -> rad -> rad -> pump. Γιατί τώρα είναι pump --> gpu --> cpu --> rad --> rad --> rad --> pump και όντως το πάνω ψυγείο φαίνεται να είναι πιο ζεστό από τα υπόλοιπα. :-)

Thanks much anyway! 

Δεν παίζει πολύ ρόλο η σειρά που τα έχεις εδώ βρήκε 1c διαφορά και λέει λογικά φταίει η θερμοκρασία δωματίου που ανέβηκε 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Χμμμ τότε σε κάνα χρόνο που θα αλλάξω παστούλες/σωλήνες/υγρό ίσως να σκεφτώ να το συνδέσω pump --> gpu -> rad -> cpu -> rad -> rad -> pump. Γιατί τώρα είναι pump --> gpu --> cpu --> rad --> rad --> rad --> pump και όντως το πάνω ψυγείο φαίνεται να είναι πιο ζεστό από τα υπόλοιπα. :-)

Thanks much anyway!

Μην τρελενεσαι να βρεις την τελεια διαταξη, το νερο θα φτασει σε μια μεση θερμοκρασια και απο εκει και περα θα παλευεις για 2 βαθμους στην καλυτερη. Δεν αξιζει.

 

Το pc ειναι πενα και κοιτα να το ευχαριστηθεις τα μαλα, το περιμενες τοσο καιρο αυτο!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2018 στις 12:27 ΠΜ, GeorgeMan είπε

Χμμμ τότε σε κάνα χρόνο που θα αλλάξω παστούλες/σωλήνες/υγρό ίσως να σκεφτώ να το συνδέσω pump --> gpu -> rad -> cpu -> rad -> rad -> pump. Γιατί τώρα είναι pump --> gpu --> cpu --> rad --> rad --> rad --> pump και όντως το πάνω ψυγείο φαίνεται να είναι πιο ζεστό από τα υπόλοιπα. :-)

Thanks much anyway! 

 

Μπραβο ρε George ωραιο το αποτελεσμα! Πολυ όμορφο! Καλοδούλευτο και καλό λιώσιμο!🙂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • Moderators

Ένα μικρό update, απλά για την ιστορία. Τα "απλωσα" εδώ και καιρό γιατί μου την έσπαγε το ηχείο μπροστά από το PC.

Η RAM τελικά παίζει 3200 14-15-14-14-28-42, 1T, geardown & powerdown disabled με 53Ω ProcODT στο 1,39v (και πιο χαμηλά, απλά εκεί για να είμαι σίγουρος). Πιο ψηλά ούτε καν.
Η CPU με τη ram τσίτα παίζει με 0,95vsoc και -0,05v με xfr enhanced on, ενώ χωρίς τη ram τσίτα παίζει και με -0,10v.

res.thumb.jpg.81eae15c42b0647c4b18afcfe7b22f74.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Ένα μικρό update, απλά για την ιστορία. Τα "απλωσα" εδώ και καιρό γιατί μου την έσπαγε το ηχείο μπροστά από το PC.

Η RAM τελικά παίζει 3200 14-15-14-14-28-42, 1T, geardown & powerdown disabled με 53Ω ProcODT στο 1,39v (και πιο χαμηλά, απλά εκεί για να είμαι σίγουρος). Πιο ψηλά ούτε καν.
Η CPU με τη ram τσίτα παίζει με 0,95vsoc και -0,05v με xfr enhanced on, ενώ χωρίς τη ram τσίτα παίζει και με -0,10v.

res.thumb.jpg.81eae15c42b0647c4b18afcfe7b22f74.jpg

Ωραίο , αν και θα το προτιμούσα κάθετα για να μην βλέπω τα καλώδια πίσω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
32 minutes ago, tsofras said:

Ωραίο , αν και θα το προτιμούσα κάθετα για να μην βλέπω τα καλώδια πίσω :D

Και μόνο που δεν κρέμονται από κάτω εγώ είμαι καλυμμένος :D 

Κάθετα δύσκολο γιατί έχει ντουλάπα από τη μία και παράθυρο από την άλλη ;)

Σε ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...