Προς το περιεχόμενο

Νέο βαρβάτο σύστημα με όλα τα περιφερειακά!


GeorgeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω πως ήρθε η ώρα επιτέλους να στήσω κι εγώ το νέο μου βαρβάτο PC. Θα ήθελα να κάνουμε μαζί μια σύνθεση για ΟΛΑ τα κομμάτια (συμπεριλ. οθόνης, περιφερειακών, καρέκλας, ηχείων κλπ).
Θα στηθεί σε 1-1,5 μήνα. Θα μπει full custom watercooling από εδώ, άρα κοιτάμε πάντα για συμβατά parts (gpu/mobo). ΟΛΕΣ οι προτάσεις σας είναι δεκτές και συζητήσιμες. Πάμε!

Ποσό που διαθέτουμε: 4500€
Χρήση υπολογιστή: Λίγο απ' όλα. Και τον emulator θα παίξω που θέλει 1-3 core raw power, και 80 tabs chrome θα ανοίξω, και 3Α ultra widescreen game θα παίξω, και ταινία θα διακωδικοποιήσω και hyper-v θα σηκώσω. Rendering δε θα κάνω 😛 
Ειδικά προγράμματα: Cemu, ps3 emu, matlab, hyper-v
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Ναι μία 34" ultrawide g-sync curved.
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Ναι όλα, δες παρακάτω.
Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος): Αθήνα
Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Από διαφορετικά αλλά όσο το δυνατόν λιγότερα.
Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα το στήσω εγώ.
Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Υπάρχουν Windows 10.

  • CPU: Μάλλον i7-9700K ή i9-9900K. Δεν έχω πρόβλημα και για Ryzen, αλλά δε μου φαίνονται πολύ καλή επιλογή γιατί θα παίζω και με emulators (πχ Cemu για WiiU) που έχουν ανάγκη raw power 1-3 πυρήνων.
  • Mobo: Κάποιο Z390 σχετικά απλό (π.χ. το αντίστοιχο Z390 αυτού, που έχει και Monoblock διαθέσιμο). Δε με ενδιαφέρει να ξεζουμίσω το τελευταίο MHz, αλλά να τρέχουν όλα ομαλά και δροσερά. Θα γίνει mild overclock. Θα το δούμε με το που βγουν τα καινούρια.
  • RAM: Θέλω 32GB για να μην ασχοληθώ ξανά. Σύμφωνα με αυτό, δεν αξίζει να πάω πχ σε 4000CL19. Το θέμα είναι αν μπορώ να σφίξω πολύ τις 4000CL19 (πχ 3800 CL16), όπου εκεί θα κέρδιζα κάτι. Το sweet spot φαίνεται να είναι κάπου στα 3200-3400/CL14. Δεν νομίζω ότι με ενδιαφέρει αν είναι 4x8 ή 2x16, αν και θα προτιμούσα το δεύτερο για ψυχολογικούς λόγους 😛Από την άλλη αν κέρδιζα κάτι από υψηλά χρονισμένες 2x8, ίσως θα ήταν καλύτερα να πάω προς τα εκεί και να προσθέσω άλλα 2x8 στο μέλλον; Θα βρίσκω όμοιες;
  • PSU: Με έχει κερδίσει η Corsair με τα digital features αυτουνού. Platinum και Titanium μου φαίνονται πεταμένα λεφτά.
  • SSD: Samsung 970 EVO 500ρης και ένας MX500 1TB (πιθανόν ο δεύτερος σε λίγους μήνες, αναλόγως budget). Καμία άλλη πρόταση;
  • GPU: Είτε η 1080Ti FTW3 της EVGA, είτε κάποια 2080Ti, αν δεν φύγει κάνα νεφρό. Θα το δούμε σε λίγες μέρες, μέχρι τότε έχουμε άλλα πράγματα να ασχοληθούμε. Edit: Ισχύει το EVGA Step-Up, για 3 μήνες αν βγει κάτι καινούριο δικαιούσαι να το αγοράσεις και να πληρώσεις μόνο τη διαφορά. Άρα είναι safe να πάω σε 1080Ti με την προσφορά και αν τυχόν η 2080/2080Ti θερίζει, να μεταβώ σε 3 μήνες το πολύ σε κάποια από αυτές. :-) 
  • Case: Κάτι που να χωράει 2x360 ψυγεία ή 1x360 και 1x280. Όχι high-end τύπου Cosmos. Έλεγα για το Core X71 TG, δε με νοιάζει αν είναι πλαστικούρα, δε θα το ακουμπάω κάθε μέρα ούτε θα το βλέπει κόσμος 😛 

Περιφερειακά

  • Οθόνη: Θέλω 34-35 ultrawide 1440p 120Hz, fact αυτό. Μιας και HDR δεν είδαμε ακόμα και η κατάσταση είναι εντελώς θολή, αλλά και σύμφωνα με τα 27" HDR που είδαμε στα 2++ χιλιάρικα, λέω να πάω σε αυτήν ή αυτήν. Γνώμες; :-)
  • Πληκτρολόγιο: Δεν είχα mechanical ως τώρα και δεν ξέρω αν θα τα βολευτώ. Λέω να δώσω λίγα χρήματα και να δοκιμάσω αυτό, μαζί με κάποιο μαξιλαράκι μπροστά ίσως. Τι λέτε;
  • Ποντίκι: Είμαι αριστερόχειρας, οπότε κοιτάμε τέτοια ή αμφιδέξια ποντίκια αυστηρά. Έλεγα για αυτό ή αυτό. Αλλά και τα 2 ψιλοπλαστικούρες μου φαίνονται.
  • Ηχεία: Κάτι απλό. Είχα δει και κάποια ξύλινα genius, βγαίνουν και σε 5.1; Δεν τα βρίσκω :-( 
  • Καρέκλα: Εδώ νιώθω εντελώς χαμένος! Το μόνο που θα μου άρεσε είναι να είναι υφασμάτινη γιατί ιδρώνω πραγματικά πολύ, ιδίως καλοκαίρι! Είμαι 1.70 68 κιλά, άρα βολεύομαι μια χαρά και σε μικρές. Κάτι από εδώ, ίσως αυτή; Τώρα έχω μία Sato, πριν καν δημιουργηθούν τα ΕΝΤΟΣ, πολύ απλή αλλά και ακριβή. Σκυλί μαύρο, αλλά μετά από 10+ χρόνια ήρθε η ώρα της αλλαγής.

Από την άλλη, οι Vega έχουν πλέον πέσει, και μπορούν να συνδυαστούν με αυτό αντί των παραπάνω και να γλυτώσω 500-700ρι... 😕 Απλά μια σκέψη...

 
Βοηθάτε γιατί χανόμαστε! :-)
Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Όχι ιδιαίτερα σύντομα. Δεν είμαι ψυχαναγκαστικος με ultra settings και καρφωμένα 120fps.

δηλαδη πανω απο 2 χρονια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω πως ναι, θα με έβγαζε ακόμα και μια 1080ti 2 χρόνια σε αυτή την ανάλυση. Αλλά θα ήθελα να δω πρώτα πως θα αποδίδουν οι καινούριες.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε μπορείς να πάρεις την 1080Ti την Hydro Copper της EVGA τώρα και να κάνεις step up μέσω του site στην αντίστοιχη 2080 Ti αν αξίζει τον κόπο. Εγώ με 4500€ μπάτζετ δε θα δεχόμουν να έχω για πληκτρολόγιο τίποτα λιγότερο από το CORSAIR K70 RAPIDFIRE MK.2, ποντίκι το DeathAdder Elite θα σου είναι πένα με το αντίστοιχο control mousepad αν παίζεις FPS παιχνίδια. Γενικότερα όταν μιλάμε για μπάτζετ 4.500€ που δεν είναι λίγα λεφτά κοιτάμε προϊόντα με καλές εγγυήσεις και καλό support. Η EVGA παρέχει το καλύτερο support και customer service αδιαμφισβήτητα, θα μπορούσες να πας πχ σε EVGA σύστημα (Μητρική-Γραφικών-τροφοδοτικό (850 Gold 2). RAM από ό,τι κατάλαβα θέλεις B-dies όπως οι καινούργιες Corsair Vengeance RGB PRO ή οι G. Skill TridentZ, επειδή οι RAM είναι τσουχτερές θα σου πρότεινα να πας σε 2x8GB για αρχή και μετά όταν χρειαστούν ή όταν πέσουν οι τιμές μπορείς να βάλεις άλλα 8GB και να φτάσεις στο 32άρι. 

Ίσως μπορείς να πας σε TR4 πλατφόρμα με αυτό το μπάτζετ ωστόσο αντί για τον 9900Κ ή 9700Κ 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Πιστεύω πως ναι, θα με έβγαζε ακόμα και μια 1080ti 2 χρόνια σε αυτή την ανάλυση. Αλλά θα ήθελα να δω πρώτα πως θα αποδίδουν οι καινούριες.

σε ρωταω διοτι οι nvidia μετα το 1ο χρονο αισθανονται πως γερασαν και πεφτει η ψυχολογια τους (και οι επιδοσεις τους σε νεους τιτλους)

10 χρονια χρησιμοποιω nvidia και καθε φορα η ιδια ιστορια

οποτε το θεμα ειναι τι θες. τη καλυτερη? 2080τι.

θες καποια απο τις τοπ αλλα σε απασχολει και το οικονομικο? κοιτας ποια καρτα εχει το καλυτερο fps/$ στις επιδοσεις που ενδιαφερεσαι

θες να κρατησεις τη καρτα πανω απο 2 χρονια? -10% fps/$ για τις nvidia. ειδικα αμα θες να τη κρατησεις κοντα στα 5 χρονια ανετα πας -20%

αγοραζεις οτι σ αρεσει εννοειται. απλα ειδα οτι θα δωσεις ενα σκασμο λεφτα και σκεφτηκα μηπως ηθελες να το κρατησεις για πολλα χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τοσα χρηματα θα πας στο απολυτο.

 

1300 η 2080ti

Κανα 500αρι ο 9900k στους emulators παει τραινο

Παρε 16Gb ram για τωρα και οταν πεσουν και αλλο τσιμπας ακομα 16

Οθονη την alienware

Πληκτρολογιο ποντικι αυτα που ανεφερε ο φιλος πιο πανω

Γυρω στα 750 θα βγει το custom loop με ψυξη mobo/ram/gpu/cpu δηλαδη θα ψυχεις τα παντα το εφτιαξα πριν λιγο και με βγηκαν 750 ευρω

Nvme θα πας σε 970 evo 1tb και μην παρεις ssd

Εκει στα 4-4500 θα παιξεις με τα παραπανω. Το custom loop δεν ξερω αν μπορεις να το φτιαξεις για να ψυχει ram και mobo εγω χαθηκα τελειως αλλα δες το μια

 

Οτι και να επιλεξεις ευχομαι να το χαρεις κανε ενα συστημα για πολλα χρονια να το δουλευεις να το βλεπεις και να το χαιρεσαι δεν ειναι λιγα χρηματα τα 4500. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, thetiesthatbind said:

Ε μπορείς να πάρεις την 1080Ti την Hydro Copper της EVGA τώρα και να κάνεις step up μέσω του site στην αντίστοιχη 2080 Ti αν αξίζει τον κόπο. Εγώ με 4500€ μπάτζετ δε θα δεχόμουν να έχω για πληκτρολόγιο τίποτα λιγότερο από το CORSAIR K70 RAPIDFIRE MK.2, ποντίκι το  θα σου είναι πένα με το αντίστοιχο control mousepad αν παίζεις FPS παιχνίδια. Γενικότερα όταν μιλάμε για μπάτζετ 4.500€ που δεν είναι λίγα λεφτά κοιτάμε προϊόντα με καλές εγγυήσεις και καλό support. Η EVGA παρέχει το καλύτερο support και customer service αδιαμφισβήτητα, θα μπορούσες να πας πχ σε EVGA σύστημα (Μητρική-Γραφικών-τροφοδοτικό (850 Gold 2). RAM από ό,τι κατάλαβα θέλεις B-dies όπως οι καινούργιες Corsair Vengeance RGB PRO ή οι G. Skill TridentZ, επειδή οι RAM είναι τσουχτερές θα σου πρότεινα να πας σε 2x8GB για αρχή και μετά όταν χρειαστούν ή όταν πέσουν οι τιμές μπορείς να βάλεις άλλα 8GB και να φτάσεις στο 32άρι. 

Ίσως μπορείς να πας σε TR4 πλατφόρμα με αυτό το μπάτζετ ωστόσο αντί για τον 9900Κ ή 9700Κ 

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το step-up. Θα ρωτήσω αν ισχύει και για τις προσφορές/bundles και θα κινηθώ μάλλον έτσι, αν ισχύει. (Too good to be true)
To deathadder elite είναι για δεξιόχειρες, δε μου κάνει. Δεν παίζω FPS :-) 
RAM b-dies ναι, αλλά σε Intel περιμένεις τουλάχιστον να παίζουν όλα σωστά στα XMP τους :-) Αλήθεια υπάρχει κάποια λίστα για τα bdies?
Δεν με ενδιαφέρουν περισσότερα cores και pci-e lanes, μια καρτούλα θα βάλω και έναν M.2 nvme μόνο ;)

2 hours ago, Lezantas26 said:

σε ρωταω διοτι οι nvidia μετα το 1ο χρονο αισθανονται πως γερασαν και πεφτει η ψυχολογια τους (και οι επιδοσεις τους σε νεους τιτλους)

10 χρονια χρησιμοποιω nvidia και καθε φορα η ιδια ιστορια

οποτε το θεμα ειναι τι θες. τη καλυτερη? 2080τι.

θες καποια απο τις τοπ αλλα σε απασχολει και το οικονομικο? κοιτας ποια καρτα εχει το καλυτερο fps/$ στις επιδοσεις που ενδιαφερεσαι

θες να κρατησεις τη καρτα πανω απο 2 χρονια? -10% fps/$ για τις nvidia. ειδικα αμα θες να τη κρατησεις κοντα στα 5 χρονια ανετα πας -20%

αγοραζεις οτι σ αρεσει εννοειται. απλα ειδα οτι θα δωσεις ενα σκασμο λεφτα και σκεφτηκα μηπως ηθελες να το κρατησεις για πολλα χρονια

Δεν ρίχνουν τεχνητά τις επιδόσεις και δεν ξέρω πώς θα αισθάνονται οι Nvidia, εγώ όσο κάνω τη δουλειά μου δεν αισθάνομαι καθόλου έτσι :-)
Δυστυχώς στην άνω κατηγορία το fps/$ είναι σχετικά κακό, πάντα έτσι ήταν, έχω συμβιβαστεί με αυτό. Το θέμα είναι ότι η καλύτερη (2080Ti) θα κοστίζει όσο ένα μεγάλο μέρους του υπολογιστή και θα χρειαστεί να κόψω από αλλού...

 

1 hour ago, Arkin said:

Με τοσα χρηματα θα πας στο απολυτο.

1300 η 2080ti

Κανα 500αρι ο 9900k στους emulators παει τραινο

Παρε 16Gb ram για τωρα και οταν πεσουν και αλλο τσιμπας ακομα 16

Οθονη την alienware

Πληκτρολογιο ποντικι αυτα που ανεφερε ο φιλος πιο πανω

Γυρω στα 750 θα βγει το custom loop με ψυξη mobo/ram/gpu/cpu δηλαδη θα ψυχεις τα παντα το εφτιαξα πριν λιγο και με βγηκαν 750 ευρω

Nvme θα πας σε 970 evo 1tb και μην παρεις ssd

Εκει στα 4-4500 θα παιξεις με τα παραπανω. Το custom loop δεν ξερω αν μπορεις να το φτιαξεις για να ψυχει ram και mobo εγω χαθηκα τελειως αλλα δες το μια

Οτι και να επιλεξεις ευχομαι να το χαρεις κανε ενα συστημα για πολλα χρονια να το δουλευεις να το βλεπεις και να το χαιρεσαι δεν ειναι λιγα χρηματα τα 4500. 

Το custom loop πιθανότατα να μην μπει άμεσα, αλλά από άνοιξη μπάντα, γι' αυτό δεν το έβαλα στο budget. ;)
Συμφωνώ με τα υπόλοιπα, ωστόσο ο 1TB nvme έχει όσο ο 512 ΚΑΙ ο άλλος 1ΤΒ msata...
Οθόνη την Alien ναι, αλλά γιατί;

 

Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις!

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι όπως σου είπα σε ενδιαφέρει το support και εγγυήσεις όταν μιλαμε για μεγάλα μπατζετ και η DELL έχει το καλύτερο support από όλους τους σε οθόνες, λαπτοπ κλπ! 

Επισης ξέχασα να αναφέρω ότι η EVGA προσφέρει και επεκτάσεις εγγυήσεων έως και 10 χρόνια και ναι το στεπ απ ισχύει για όλα τα προϊόντα, με βάση την τιμολογιακή τους τιμή και βάζεις τη διαφορά. Ποντίκι τσέκαρε αν υπάρχει για αριστερόχειρες το αντίστοιχο αλλιώς κάτι σε αυτό το μήκος κύματος.

Αμα δεν παίζεις FPS βάλε speed mousepad :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το step-up. Θα ρωτήσω αν ισχύει και για τις προσφορές/bundles και θα κινηθώ μάλλον έτσι, αν ισχύει. (Too good to be true)
To deathadder elite είναι για δεξιόχειρες, δε μου κάνει. Δεν παίζω FPS :-) 
RAM b-dies ναι, αλλά σε Intel περιμένεις τουλάχιστον να παίζουν όλα σωστά στα XMP τους :-) Αλήθεια υπάρχει κάποια λίστα για τα bdies?
Δεν με ενδιαφέρουν περισσότερα cores και pci-e lanes, μια καρτούλα θα βάλω και έναν M.2 nvme μόνο ;)

Δεν ρίχνουν τεχνητά τις επιδόσεις και δεν ξέρω πώς θα αισθάνονται οι Nvidia, εγώ όσο κάνω τη δουλειά μου δεν αισθάνομαι καθόλου έτσι :-)
Δυστυχώς στην άνω κατηγορία το fps/$ είναι σχετικά κακό, πάντα έτσι ήταν, έχω συμβιβαστεί με αυτό. Το θέμα είναι ότι η καλύτερη (2080Ti) θα κοστίζει όσο ένα μεγάλο μέρους του υπολογιστή και θα χρειαστεί να κόψω από αλλού...

Το custom loop πιθανότατα να μην μπει άμεσα, αλλά από άνοιξη μπάντα, γι' αυτό δεν το έβαλα στο budget. ;)
Συμφωνώ με τα υπόλοιπα, ωστόσο ο 1TB nvme έχει όσο ο 512 ΚΑΙ ο άλλος 1ΤΒ msata...
Οθόνη την Alien ναι, αλλά γιατί;

Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις!

μα γι αυτο σου ειπα να κοιταξεις στις επιδοσεις που θες, αλλιως παντα οι mid range κερδιζουν :P

ποιος ριχνει τεχνητα τις επιδοσεις?

αυτο ειναι το θεμα, οτι με μια nvidia χανεις πιο γρηγορα την αισθηση οτι εχεις κατι high end. προφανως οτι και να αγορασεις σιγα σιγα μενει πισω αλλα οι nvidia ειναι ιδιαιτερα επηρεπεις

dont take my word, μπορεις παντα να ψαξεις μονος σου συγκριτικα σε παιχνιδια οταν πρωτοβγηκαν οι καρτες και επειτα απο 2-3 χρονια σε νεα παιχνιδια. συγκρινε και με νεες καρτες για να δεις ποσο πισω επεσαν. πχ. σειρα 7ΧΧ και 2ΧΧ με 1ΧΧΧ και 5ΧΧ

εγω παντως με nvidia παντα μετα απο 2 χρονια αισθανομαι πως θελω αλλαγη και οταν ψαχνω πως τα παει η αντιστοιχη κοκκινη λεω γιατι δεν πηρα αυτη (και μετα κανω τη μαλακια και αγοραζω παλι nvidia.. μνημονια μεχρι να σβησει ο ηλιος :lol:)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GeorgeMan είπε


Θα στηθεί σε 1-1,5 μήνα.

Τα λέμε τότε λοιπόν, είναι άκαιρο να καταλήγεις σε λίστες απο τόσο νωρίς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, thetiesthatbind said:

Γιατι όπως σου είπα σε ενδιαφέρει το support και εγγυήσεις όταν μιλαμε για μεγάλα μπατζετ και η DELL έχει το καλύτερο support από όλους τους σε οθόνες, λαπτοπ κλπ! 

Επισης ξέχασα να αναφέρω ότι η EVGA προσφέρει και επεκτάσεις εγγυήσεων έως και 10 χρόνια και ναι το στεπ απ ισχύει για όλα τα προϊόντα, με βάση την τιμολογιακή τους τιμή και βάζεις τη διαφορά. Ποντίκι τσέκαρε αν υπάρχει για αριστερόχειρες το αντίστοιχο αλλιώς κάτι σε αυτό το μήκος κύματος.

Αμα δεν παίζεις FPS βάλε speed mousepad :D

Τις είδα, 25€ για +2 χρόνια (μεταφέρσιμα μέσω step-up) και 50€ για +7 χρόνια (!) 
Ωραία, ψάχνω reviews για τη Dell 34" να δω αν αναφέρουν κάτι τρανταχτό με το QC. Δυστυχώς για αριστερόχειρες δεν υπάρχει κάτι άλλο σε ποντίκι, εκτός αν κάτι μου διαφεύγει. 😕 

9 hours ago, Lezantas26 said:

μα γι αυτο σου ειπα να κοιταξεις στις επιδοσεις που θες, αλλιως παντα οι mid range κερδιζουν :P

ποιος ριχνει τεχνητα τις επιδοσεις?

αυτο ειναι το θεμα, οτι με μια nvidia χανεις πιο γρηγορα την αισθηση οτι εχεις κατι high end. προφανως οτι και να αγορασεις σιγα σιγα μενει πισω αλλα οι nvidia ειναι ιδιαιτερα επηρεπεις

dont take my word, μπορεις παντα να ψαξεις μονος σου συγκριτικα σε παιχνιδια οταν πρωτοβγηκαν οι καρτες και επειτα απο 2-3 χρονια σε νεα παιχνιδια. συγκρινε και με νεες καρτες για να δεις ποσο πισω επεσαν. πχ. σειρα 7ΧΧ και 2ΧΧ με 1ΧΧΧ και 5ΧΧ

εγω παντως με nvidia παντα μετα απο 2 χρονια αισθανομαι πως θελω αλλαγη και οταν ψαχνω πως τα παει η αντιστοιχη κοκκινη λεω γιατι δεν πηρα αυτη (και μετα κανω τη μαλακια και αγοραζω παλι nvidia.. μνημονια μεχρι να σβησει ο ηλιος :lol:)

Σίγουρα δεν μου επαρκεί μια 1070, πόσο μάλλον για βάθος χρόνου. Γι' αυτό κοιτούσα για τη νέα γενιά. Αλλά το vfm τους φαίνεται εντελώς κατεστραμμένο μέχρι τώρα... Ισχύει ότι η γενιά 7xx γέρασε άσχημα, αλλά η 9 και η 10 σίγουρα όχι. 

8 hours ago, leros2004 said:

Τα λέμε τότε λοιπόν, είναι άκαιρο να καταλήγεις σε λίστες απο τόσο νωρίς 

Μπορείς να περάσεις σε 1 μήνα να βοηθήσεις για motherboard. Ωστόσο θα ήθελα τη βοήθειά σου και όλων μέχρι τότε, τουλάχιστον για τα περιφερειακά. :-) 

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μετά πας σε Logitech G903 τότε και πληκτρολογιο οπωσδήποτε Corsair με τόσο μεγάλο μπατζετ που έχεις στη διάθεση σου. Ακουστικά: HyperX Cloud Revolver

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τελικά παρήγγειλα την EVGA 1080Ti FTW3 από εδώ: https://eu.evga.com/products/featured-bundles.aspx
To τροφοδοτικό θα φύγει αγγελία. Για τα bundle της EVGA ισχύει το step-up, υπολογίζοντας το ποσοστό έκπτωσης του κάθε αντικειμένου, ήτοι 667€ για την 1080Ti από το συγκεκριμένο bundle, άρα αν η 2080/2080Ti είναι τόσο καλύτερες που να δικαιολογείται η τεράστια διαφορά τιμής, μπορώ να μεταβώ εντός 3 μηνών σε κάποια από αυτές πληρώνοντας μόνο τη διαφορά.

Οπότε μια πρόχειρη σύνθεση διαμορφώνεται ως εξής:

 

  • Monitor: Dell Alienware AW3418DW 1100€
  • Speakers: Logitech Z506 90€
  • Keyboard: Motospeed CK104 40€ --> Γιατί να δώσω τριπλά για Corsair? Να το συζητήσουμε :-) 
  • Mouse: Steelseries Sensei 310 60€ --> Γιατί να δώσω τα υπερδιπλάσια για Logitech? Να το συζητήσουμε :-) 
  • Chair: Arozzi Torreta 250€ --> Υπάρχουν πολλές ακόμη, καμία άποψη? Είναι βασικό part μια καλή καρέκλα!

Σύνολο 4060€ με 32GB ή 3860€ με 16GB και μένουν και κάποια ρέστα πχ για καλύτερο πληκτρολόγιο ή ακουστικά, αλλά κυρίως για να μπει το custom watercooling loop σε λίγο καιρό.
Ή πάω full attack με 1400ρι€ για 2080Ti σε 3 μήνες και ΟΛΟ το budget εξαντλείται εκεί και υδρόψυξη του χρόνου και βλέπουμε...

Πώς το βλέπετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...