Προς το περιεχόμενο

Νέο βαρβάτο σύστημα με όλα τα περιφερειακά!


GeorgeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Αυτό ακριβώς θα ψάξω το συντομότερο. Είναι δίλημμα, δυνατότητα για μελλοντική αναβάθμιση ή όλα τώρα και όσο κρατήσει.

Τα περι μελλοντικης αναβαθμισης που αναφερονται δεν ειναι σοβαρος παραγοντας για τους περισσοτερους.

Ποσοι ειναι αυτοι που αλλαζουν τοσο συντομα επεξεργαστες για να το αξιοποιησουν αυτο?

Μονο αν αγορασει κανεις πχ κανενα Ryzen 3 πχ και θελει να παρει αργοτερα κατι καλυτερο ξερω γω γιατι την πλειοψηφια του κοσμου την καλυπτει παραπανω απο ανετα ακομα και ο φθηνοτερος ryzen 5 1600 των 140ευρω.

Ουτως ή αλλως μην ξεχνας οτι απο 2020-2021 μπαινουμε σε ddr5 μνημες/πλατφορμες/νεα γενια κονσολων αρα εχουμε πολυ μελλον ακομα.

Καλο ειναι να υπαρχει upgrade path σαν επιλογη απο το τιποτα της Intel απλα μεχρι εκει.

Και ειμαι σιγουρος οτι αν οντως ηθελες θα ειχες παει εδω και καιρο σε 2700x αλλα για να εισαι μεχρι και τωρα σε σκεψεις μαλλον αλλος ειναι ο λογος που δεν ηθελες τον ryzen(ακομα).

Το ιδιο εγινε και περυσι με τον Ryzen 7 1700 που επεσε τοσο σε τιμη αλλα παλι οι περισσοτεροι(σε αυτη την κατηγορια)πηγαν στον ακριβοτερο 8700κ(εκτος αν καποιος ειχε οπωσδηποτε αναγκη τους παραπανω πυρηνες και δεν διεθετε τοσα).

Πιο παλια στο forum(και οχι μονο)τετοια γραφοντας απο ορισμενους.

-Αγοραστε fx γιατι στο μελλον θα αξιοποιουνται παραπανω και οι intel θα κολλανε. Μεχρι και φετος δεν εχουμε δει στην πραξη κατι τετοιο(αλλιως οι Apu θα εμεναν στο ραφι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
13 hours ago, Fulgore said:

Τα περι μελλοντικης αναβαθμισης που αναφερονται δεν ειναι σοβαρος παραγοντας για τους περισσοτερους.

Ποσοι ειναι αυτοι που αλλαζουν τοσο συντομα επεξεργαστες για να το αξιοποιησουν αυτο?

Μονο αν αγορασει κανεις πχ κανενα Ryzen 3 πχ και θελει να παρει αργοτερα κατι καλυτερο ξερω γω γιατι την πλειοψηφια του κοσμου την καλυπτει παραπανω απο ανετα ακομα και ο φθηνοτερος ryzen 5 1600 των 140ευρω.

Ουτως ή αλλως μην ξεχνας οτι απο 2020-2021 μπαινουμε σε ddr5 μνημες/πλατφορμες/νεα γενια κονσολων αρα εχουμε πολυ μελλον ακομα.

Καλο ειναι να υπαρχει upgrade path σαν επιλογη απο το τιποτα της Intel απλα μεχρι εκει.

Και ειμαι σιγουρος οτι αν οντως ηθελες θα ειχες παει εδω και καιρο σε 2700x αλλα για να εισαι μεχρι και τωρα σε σκεψεις μαλλον αλλος ειναι ο λογος που δεν ηθελες τον ryzen(ακομα).

Το ιδιο εγινε και περυσι με τον Ryzen 7 1700 που επεσε τοσο σε τιμη αλλα παλι οι περισσοτεροι(σε αυτη την κατηγορια)πηγαν στον ακριβοτερο 8700κ(εκτος αν καποιος ειχε οπωσδηποτε αναγκη τους παραπανω πυρηνες και δεν διεθετε τοσα).

Πιο παλια στο forum(και οχι μονο)τετοια γραφοντας απο ορισμενους.

-Αγοραστε fx γιατι στο μελλον θα αξιοποιουνται παραπανω και οι intel θα κολλανε. Μεχρι και φετος δεν εχουμε δει στην πραξη κατι τετοιο(αλλιως οι Apu θα εμεναν στο ραφι).

Αναφέρω τα περί μελλοντικής αναβάθμισης, εννοώντας πχ σε 3-4 χρόνια που δε θα τραβάει η 1080Ti σε αυτή την ανάλυση (γιατί δεν είμαι κάνας τρελαμένος να θέλω ultra και 120Hz καρφωμένα), η τότε 3(4)080Ti μπορεί να κόβεται από τη CPU και αν υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης μπορείς να γλυτώσεις τότε κάποια (αρκετά) χρήματα από αλλαγή πλατφόρμας (mobo + ddr5), αναβαθμίζοντας μόνο τη CPU.

Anyway, αν και η X470 Taichi μου αρέσει πάρα πολύ, τόσα χρόνια περίμενα, δε θα σκαλώσουμε τώρα στις 20 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Ευχαριστώ πολύ, αλλά το νου σας ρεμάλια, να βοηθήσετε να διαλέξω Ζ390 ή X470 σε λίγες βδομάδες, μην γράφετε μόνο με'γεια :D

 

ΝΕΟ UPDATE - [αναμονή παραλαβής]/[παρελήφθησαν]

CPU: ~500€
Mobo: ~200€
GPU: EVGA 1080Ti FTW3 από EVGA.EU 675€
Case: Core X71 TG 170€
PSU: Corsair RMi 750W 135€
SSD: 
Samsung 970 EVO 1TB  305€ 

RAM: 2x16GB 3200MHz CL15 b-die (tune @ 3200/14) 425€
Monitor: Dell Alienware AW3418DW 1095€
Speakers: Edifier R1700BT 115€
Keyboard: 
Motospeed CK104  40€
Mouse: Logitech G903 150€ + pad 100€

Chair: Secret Lab Omega 2018 320€

Σύνολο 4230€. [Αν πάω σε X470 Taichi και 2700x βγαίνει σύνολο 4100]

Άλλαξα πάλι το κουτί σε Core X71, γιατί χωράει 3 ψυγεία και γιατί χωράει στο γραφείο μου. Επειδή πρακτικά το μισό θα είναι πίσω από την οθόνη και το άλλο μισό πίσω από το δεξί ηχείο, δε με χαλάει να εξέχει λίγο από πάνω τους και να φαίνεται το hardware. Σίγουρα δεν είναι τόσο ποιοτικό όσο το Fractal, αλλά μήπως η αλουμινένια πρόσοψη του τελευταίου κόβει airflow? Μήπως θα μου κάνει τη ζωή δύσκολη με υδρόψυξη τώρα ή αργότερα?

Μεγειές σου είπα ?  :D Θα είναι τρομερή αίσθηση από την 24αρα HP2448 που πας τώρα στην 34αρα.Μαζί τις είχαμε πάρει θυμάμαι αλλά εγώ την έχω αποσύρει από το 2015.

 

Για case τί γραφείο έχεις που θα βάλεις πάνω το θηρίο ?:shock: Την γνώμη μου επ' αυτού στην έχω πει.

 

Όσο για το βασικό σύστημα, 1 μήνα νωρίτερα να είχες ξεκινήσει ίσως ήσουν με 8700k τώρα. Τώρα με τις τιμές που έχουν απλά περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δε σπας τα λεφτά σε MOBO-CPU και να πας σε TR4? YOLO :D  Πάντως τόσο ακριβά πράγματα και να έχεις το Μοτοσπιντ, με χαλάει το πληκτρολογιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Μιας και περιεφερειακά έχω, αλλά PC δεν έχω, πάρτε 2 ακόμα teasers:

 

Spoiler

Untitled2.jpg.6981eef65410d05d530fa720bb069cf7.jpg

 

Spoiler

Untitled.thumb.jpg.3177df99028976511ebcac44c6f3b290.jpg

 

15 hours ago, thetiesthatbind said:

Και δε σπας τα λεφτά σε MOBO-CPU και να πας σε TR4? YOLO :D  Πάντως τόσο ακριβά πράγματα και να έχεις το Μοτοσπιντ, με χαλάει το πληκτρολογιο

Μπα δεν θα παίξει productivity σε αυτό το setup, δεν χρειάζομαι το TR4. Εμένα δεν με χαλάει το Motospeed παραδόξως, ωραιότατο είναι. Αν και δε το έχω βάλει ακόμα για πολλές ώρες μήπως προκύψει κάποιο αρνητικό.

 

22 hours ago, Vasilis 07 said:

Μεγειές σου είπα ?  :D Θα είναι τρομερή αίσθηση από την 24αρα HP2448 που πας τώρα στην 34αρα.Μαζί τις είχαμε πάρει θυμάμαι αλλά εγώ την έχω αποσύρει από το 2015.

Για case τί γραφείο έχεις που θα βάλεις πάνω το θηρίο ?:shock: Την γνώμη μου επ' αυτού στην έχω πει.

Όσο για το βασικό σύστημα, 1 μήνα νωρίτερα να είχες ξεκινήσει ίσως ήσουν με 8700k τώρα. Τώρα με τις τιμές που έχουν απλά περιμένεις.

Σ' ευχαριστώ! :D 10 χρόνια πρέπει να τα έκλεισε η HP w2448hc. Και όμως ήδη μου λείπει η αυτόματη φωτεινότητά της λιγάκι... Το γραφείο μπορείς να το δεις στις αποπάνου φωτό. Δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω CPU με οδοντόπαστα μέσα, για μένα ήταν μεγάλο dealbreaker. 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, firepc said:

Τουμπανιασμενος ο George :)

Πες μου ομως οτι θα εχεις και ενα Χ1 controller

Έχουμε κι απ' αυτό. Από προσφορά τον περασμένο χειμώνα του Κώτσου. :-) Λύνει τα χέρια σε σχέση με άλλες λύσεις που ψάχνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Έχουμε κι απ' αυτό. Από προσφορά τον περασμένο χειμώνα του Κώτσου. :-) Λύνει τα χέρια σε σχέση με άλλες λύσεις που ψάχνεσαι.

Ειδικα σε ultrawide, το gaming με controller θα το χαρεις παααρα πολυ. Θα το δεις στη πορεια.

RPG - Platform - Action - Fighting - Sports - Racing = Controller

FPS - Adventure - Strategy - Hack&Slash = Mouse

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Το λοιπόν, η ώρα της τελικής παραγγελίας σχεδόν έφτασε!

Έχουμε και λέμε: 9900K + Z390 Taichi, σύνολο 900+ ευρώ (1000 γιατί θέλω και ψύκτρα, δεν υπάρχουν έτοιμα monoblocks).
ή
2700X + X470 Taichi, σύνολο 580€

Σας ακούω... :-) Προσωπικά ήθελα πραγματικά να πάρω Intel, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να δικαιολογήσω τη διαφορά τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Το λοιπόν, η ώρα της τελικής παραγγελίας σχεδόν έφτασε!

Έχουμε και λέμε: 9900K + Z390 Taichi, σύνολο 900+ ευρώ (1000 γιατί θέλω και ψύκτρα, δεν υπάρχουν έτοιμα monoblocks).
ή
2700X + X470 Taichi, σύνολο 580€

Σας ακούω... :-) Προσωπικά ήθελα πραγματικά να πάρω Intel, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να δικαιολογήσω τη διαφορά τιμής.

2700x+Taichi συνολο 580€ με προοπτικη σε 6 μηνες 3700x τραμπα με κανενα 150€. Ουσιαστικα θα κανεις στον εαυτο σου δωρο το monoblock+gpu block

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, narta said:

2700x+Taichi συνολο 580€ με προοπτικη σε 6 μηνες 3700x τραμπα με κανενα 150€. Ουσιαστικα θα κανεις στον εαυτο σου δωρο το monoblock+gpu block

Ακριβώς αυτό σκέφτομαι. Ή σκότωμα σε 2 χρόνια και αναβάθμιση σε 7nm refresh. Το θετικό είναι ότι με ίδιο mobo κρατάς και ίδιο block. Με το Intel πιθανότατα θα μείνει ως έχει μέχρι να πεθάνει 😛 
Απλά στο τέλος με ξενερώνει ότι περίμενα για το τίποτα (λέγε με RTX νεφράκι και 9900K μισό νεφράκι)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Απλά στο τέλος με ξενερώνει ότι περίμενα για το τίποτα (λέγε με RTX νεφράκι και 9900K μισό νεφράκι)...

Ετσι παει η τεχνολογια στην σημερινη συγκυρια. Το καλυτερο ειναι να αποφασιζεις τι ακριβως θελεις και μετα να τσιμπας ευκαιριες πχ μνημες σε τιμη 2016 που πηρα χθες 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/09/2018 at 20:05, Fulgore said:

 

Πιο παλια στο forum(και οχι μονο)τετοια γραφοντας απο ορισμενους.

-Αγοραστε fx γιατι στο μελλον θα αξιοποιουνται παραπανω και οι intel θα κολλανε. Μεχρι και φετος δεν εχουμε δει στην πραξη κατι τετοιο(αλλιως οι Apu θα εμεναν στο ραφι).

Ε πάρε κάναν 7th Gen locked i5 σε ac origins και πες μου αν κολλάνε σε σχέση με τον τότε ανταγωνιστή τους τον r5 1600. Μη λέμε ότι θέλουμε τώρα, τα 4/4 πλέον είναι για entry level gaming με 1060 σε 60hz monitor στην καλύτερη. 

 

Όσο για το op, αν ο 9900k είναι στα 600 απλά δεν. Θα χτυπας το κεφάλι σου όταν ξεπέταχτει κάνας 12/24 3700x 4.5+ ghz στα 300 ευρώ. Προφανώς o 9900 θα είναι όπλο, όπως όπλο ήταν και ο 8700, αλλά η τιμή τους έχουν απίστευτη απόκλιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Το λοιπόν, η ώρα της τελικής παραγγελίας σχεδόν έφτασε!

Έχουμε και λέμε: 9900K + Z390 Taichi, σύνολο 900+ ευρώ (1000 γιατί θέλω και ψύκτρα, δεν υπάρχουν έτοιμα monoblocks).
ή
2700X + X470 Taichi, σύνολο 580€

Σας ακούω... :-) Προσωπικά ήθελα πραγματικά να πάρω Intel, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να δικαιολογήσω τη διαφορά τιμής.

Δεν έπρεπε καν να το γράψεις.. έπρεπε να έχουμε ήδη screenshot με τον 2700x ...

Φρέσκο ενός φίλου που και αυτός περίμενε... 

1.jpg.0c5250f12536e3075aea5712033f4bff.jpg 2.jpg.62aeacf03635684a72f993f073b1008a.jpg

Δεν είναι taichi αλλά έτσι να πάρεις κουράγιο.. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, leros2004 said:

Δεν έπρεπε καν να το γράψεις.. έπρεπε να έχουμε ήδη screenshot με τον 2700x ...

Θα είχα γράψει, άλλα ήμουν εκτός. Φαίνονται όλα στην εικόνα, καθώς και η ώρα (Γερμανίας) της παραγγελίας. ;) 

That's all folks! :D Ευχαριστώ άπαντες!

Untitled2.png

 

 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...