Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για εξωλέμβια βάρκας


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύσκολο να βρεθεί στο συγκεκριμένο forum άτομο που να γνωρίζει, αλλά δεν χάνω τίποτα να ρωτήσω.

Έχω μια εξωλέμβια που την αγοράσαμε απο έναν φίλο πριν αρκετά χρόνια. Δεν κάναμε κάποιο χαρτί, γτ τότε δεν χρειαζόταν, απλά έχουμε κάνει ανταλλαγή το τιμολόγιο αγοράς το οποίο και έχω. Για να δηλώσουμε όμως την μηχανή στην νέα βάρκα χρειάζεται και κάποιο χαρτί οτι την έχουμε αγοράσει ή πιο καινούργιο τιμολόγιο γτ είναι αρκετά παλιό. Το θέμα είναι οτι ο άνθρωπος έχει πεθάνει και δεν μπορεί να γίνει τέτοιο χαρτί.

Ψάχνω λοιπόν αν γνωρίζει κάποιος, τι εναλλακτική έχω ΄ώστε να δηλώσω κανονικά την εξωλέμβια στην βάρκα.... Ή έστω να μου πείτε κάποιο forum που να μπορώ να ρωτήσω πιο εξειδικευμένο στο αντικείμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε το τοπικο λιμεναρχειο, ζητησε το λεμβολογιο εξηγησε τους τη φαση και δες τι θα σου πουνε. Μπορει να σου πουνε κανε δηλωση οτι την αγορασες τοτε απο τον ταδε μαζι με τα παραστικα, μπορει να σου πουνε βρες κληρονομο του να σου κανει δηλωση, μπορει να σου πουνε βαψτη μπλε και πετατη στη θαλασσα γιατι στη βαρκα δε μπαινει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κληρονόμο μας είπαν μόνο. Γενικά, παλιότερα δεν ξέρω τώρα, υπήρχε μια μαγκιά που έκανες δήλωση οτι έβρισκες την μηχανή στην παραλία πχ και έκανες δήλωση. Αν μετά απο 1 χρόνο δεν την αναζητούσε κάποιος μπορούσες να βγάλεις κανονικά χαρτιά. Δεν ξέρω αν ισχύει τώρα.

Σκέφτομαι να ρωτήσω και σε κανένα κατάστημα που πουλάει εξωλέμβιες μήπως μας βγάλει κάποιο νέο τιμολόγιο αγοράς και έτσι κάνω την δήλωση. Θα μπορούσε κάτι τέτοιο να γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Δεν κάναμε κάποιο χαρτί, γτ τότε δεν χρειαζόταν, απλά έχουμε κάνει ανταλλαγή το τιμολόγιο αγοράς το οποίο και έχω.

Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω: τι θα πει έχουμε κάνει ανταλλαγή το τιμολόγιο αγοράς; 

21 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

ή πιο καινούργιο τιμολόγιο γτ είναι αρκετά παλιό.

Και άμα είναι παλιό τι πάει να πει; Λήγουν τα τιμολόγια; Ανανεώνονται; Τι φάση; Αφού έχεις τιμολόγιο αγοράς, όπως λες, πού είναι το πρόβλημα.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Για κληρονόμο μας είπαν μόνο. Γενικά, παλιότερα δεν ξέρω τώρα, υπήρχε μια μαγκιά που έκανες δήλωση οτι έβρισκες την μηχανή στην παραλία πχ και έκανες δήλωση. Αν μετά απο 1 χρόνο δεν την αναζητούσε κάποιος μπορούσες να βγάλεις κανονικά χαρτιά. Δεν ξέρω αν ισχύει τώρα.

Σκέφτομαι να ρωτήσω και σε κανένα κατάστημα που πουλάει εξωλέμβιες μήπως μας βγάλει κάποιο νέο τιμολόγιο αγοράς και έτσι κάνω την δήλωση. Θα μπορούσε κάτι τέτοιο να γίνει?

Λες να δεχθεί κάποιο κατάστημα να σου κόψει τιμολόγιο για μια εξωλέμβια που ΔΕΝ έχει? :D

Το άλλο που δηλώνεις ότι βρήκες μια μηχανή και αν δεν την αναζητήσει κανένας μετά από ένα χρόνο ισχύει ακόμα, λεπτομέρειες όμως δεν ξέρω, δεν το έχω κάνει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dtzgr είπε

Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω: τι θα πει έχουμε κάνει ανταλλαγή το τιμολόγιο αγοράς; 

Και άμα είναι παλιό τι πάει να πει; Λήγουν τα τιμολόγια; Ανανεώνονται; Τι φάση; Αφού έχεις τιμολόγιο αγοράς, όπως λες, πού είναι το πρόβλημα.

 οι μηχανες στα σκαφη δηλωνονται στο λιμεναρχειο και την εφορια (για να μη κρυβουν σκαφη οι ιδιοκτητες). Σε καποια φαση οταν εφαρμοστηκε το μετρο γεμισε ο τοπος εξωλεμβιες απο αδηλωτα στην εφορια σκαφη οι οποιες ουσιαστικα δε μπορουσαν να μεταβιβαστουν γιατι δεν ειχαν δηλωθει ποτε σε κανενα λιμεναρχειο και τα τιμολογια ηταν παλια.

 

7 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Για κληρονόμο μας είπαν μόνο. Γενικά, παλιότερα δεν ξέρω τώρα, υπήρχε μια μαγκιά που έκανες δήλωση οτι έβρισκες την μηχανή στην παραλία πχ και έκανες δήλωση. Αν μετά απο 1 χρόνο δεν την αναζητούσε κάποιος μπορούσες να βγάλεις κανονικά χαρτιά. Δεν ξέρω αν ισχύει τώρα.

Σκέφτομαι να ρωτήσω και σε κανένα κατάστημα που πουλάει εξωλέμβιες μήπως μας βγάλει κάποιο νέο τιμολόγιο αγοράς και έτσι κάνω την δήλωση. Θα μπορούσε κάτι τέτοιο να γίνει?

 

καταστημα, αν ειναι φιλος σου, μπορει.

 

για το τη βρηκα στην παραλια εχω την αισθηση οτι ειναι αστικος μυθος, οποτε δεν εχω συμβουλη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω: τι θα πει έχουμε κάνει ανταλλαγή το τιμολόγιο αγοράς; 

Και άμα είναι παλιό τι πάει να πει; Λήγουν τα τιμολόγια; Ανανεώνονται; Τι φάση; Αφού έχεις τιμολόγιο αγοράς, όπως λες, πού είναι το πρόβλημα.

Θα σου εξηγήσω εγώ που κατάλαβα :P

Ανταλλαγή εννοεί πως έδωσε τα λεφτά και πήρε τη μηχανή μαζί με το τιμολόγιο αγοράς.

Το παλιό/καινούργιο όντως δεν κάνει διαφορά, το πρόβλημα είναι ότι το τιμολόγιο έχει ως αγοραστή το όνομα του πεθαμένου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Το άλλο που δηλώνεις ότι βρήκες μια μηχανή και αν δεν την αναζητήσει κανένας μετά από ένα χρόνο ισχύει ακόμα, λεπτομέρειες όμως δεν ξέρω, δεν το έχω κάνει ποτέ.

αν ισχυε θα χαν γεμισει τα νησια εξωλεμβιες προς νομιμοποιηση. Που την αγορασες καλε μου? Στη θαλασσα τη βρηκα κυριε, σε τρυπιο σκαφος μεταναστων ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

αν ισχυε θα χαν γεμισει τα νησια εξωλεμβιες προς νομιμοποιηση. Που την αγορασες καλε μου? Στη θαλασσα τη βρηκα κυριε, σε τρυπιο σκαφος μεταναστων ;) 

Και ποιος σου είπε πως δεν έχουν γεμίσει τα νησιά με εξωλέμβιες - αλλά και σκάφη - προς νομιμοποίηση? Πολύς κόσμος τη στήνει στις παραλίες ακριβώς για αυτό το λόγο. Με μια μικρή αναζήτηση θα βρεις άπειρα σχετικά δημοσιεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και ποιος σου είπε πως δεν έχουν γεμίσει τα νησιά με εξωλέμβιες - αλλά και σκάφη - προς νομιμοποίηση? Πολύς κόσμος τη στήνει στις παραλίες ακριβώς για αυτό το λόγο. Με μια μικρή αναζήτηση θα βρεις άπειρα σχετικά δημοσιεύματα.

εγω ξερω οτι για ανταλλακτικα τις μαζευουν, ακριβως γιατι δε λεμβολογουνται. Αν ξερεις διαφορετικα, πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fredd0 είπε

καταστημα, αν ειναι φιλος σου, μπορει.

Δεν έχουν αριθμούς κινητήρα αυτές; Αν ναι, και το κατάστημα πού τη βρήκε; Δύσκολο το βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dtzgr είπε

Δεν έχουν αριθμούς κινητήρα αυτές; Αν ναι, και το κατάστημα πού τη βρήκε; Δύσκολο το βλέπω...

φυσικα εχουν σειριακο, απλα το καταστημα μπορει να ισχυριστει οτι στην πουλησε πριν 20 χρονια (λεμε) και δεν εχει κρατησει τα παραστατικα απο τοτε, και συ την ειχες στην αποθηκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγαίνεις στο πλησιέστερο λιμεναρχείο και κάνεις δήλωση ανεύρεσης. Εννοείται ότι δεν θα έχει κανένα στοιχείο πάνω της (όνομα, λεμβολόγιο όταν πρόκειται για βάρκα). Σε ένα χρόνο την ημέρα της ανεύρεσης και εφόσον δεν βρεθεί πραγματικός ιδιοκτήτης, γίνεται απόδοση σε αυτόν που την βρήκε.

Δεν είναι αστικός μύθος. Είναι πραγματικότητα.

Επεξ/σία από alpo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να καταλήξω σε αυτή την λύση, απλά ψάχνω κάτι άλλο και ας πληρώσω.  Αν δω οτι δεν γίνεται κάτι θα το κάνω βέβαια, γτ δεν μπορώ τις 5 φορές τον χρόνο που νάζουμε την βάρκα να έχουμε άγχος μήπως μας πετύχει το λιμενικό και μας γράψει. Όπως ανέφερε ενας φίλος πιο πάνω του δώσαμε τα χρήματα και πήραμε την μηχανή και το τιμολόγιο. Να μπορείς να αποδείξεις οτι δεν είναι κλεμμένη. Στο τιμολόγιο έχει το όνομα του ανθρώπου που έχει πεθάνει. Δεν έχουμε στοιχεία για τπ που βρίσκεται η γυναίκα του ή οι κληρονόμοι και δεν ξέρω αν την είχε δηλώσει και ο ίδιος να σας πω την αλήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logokrimenos είπε

Δεν θέλω να καταλήξω σε αυτή την λύση, απλά ψάχνω κάτι άλλο και ας πληρώσω.  Αν δω οτι δεν γίνεται κάτι θα το κάνω βέβαια, γτ δεν μπορώ τις 5 φορές τον χρόνο που νάζουμε την βάρκα να έχουμε άγχος μήπως μας πετύχει το λιμενικό και μας γράψει. Όπως ανέφερε ενας φίλος πιο πάνω του δώσαμε τα χρήματα και πήραμε την μηχανή και το τιμολόγιο. Να μπορείς να αποδείξεις οτι δεν είναι κλεμμένη. Στο τιμολόγιο έχει το όνομα του ανθρώπου που έχει πεθάνει. Δεν έχουμε στοιχεία για τπ που βρίσκεται η γυναίκα του ή οι κληρονόμοι και δεν ξέρω αν την είχε δηλώσει και ο ίδιος να σας πω την αλήθεια...

Ο μόνος τρόπος για να δηλωθεί μια εξωλέμβια είναι να την "παντρέψεις" με ένα σκάφος, και για να γίνει αυτό το λιμεναρχείο κρατάει το τιμολόγιο της εξωλέμβιας μέσα στον φάκελο του σκάφους, οπότε μια και το τιμολόγιο το έχεις στα χέρια σου σίγουρα δεν είναι δηλωμένη πουθενά.

Το λάθος σου είναι ότι δεν έφτιαξες ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πωλητή όταν την αγόρασες, τώρα είναι σαν να έχεις ένα αυτοκίνητο χωρίς άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...