Προς το περιεχόμενο

Ming-Chi Kuo: Το iPhone 6,1-inch (LCD IPS) θα αργήσει να κυκλοφορήσει. Δεν θα υποστηρίζουν Apple Pencil τα νέα iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, whoever81 είπε

Αυτό το ρημάδι το γρήγορο, στιβαρό, αξιόπιστο iOS δημιουργεί και συντηρεί το πιστό fanbase της Apple και όχι άδικα.

Πήρα το iPhone SE πρόσφατα μεταχειρισμένο και είναι πραγματικά σφαίρα μετά από 2 χρόνια κυκλοφορίας. Δεν υπάρχει ίχνος lag. Και δεν έχει ακόμα iOS 12 που λέγεται ότι το απογειώνει ακόμα περισσότερο. 

TL;DR Το software, το after sales support και η μακρόχρονη υποστήριξη είναι το 70% της επιτυχίας της Apple, ίσως και περισσότερο.

Πάρτε ένα iPhone SE για backup από eBay όσο γυρνάνε ακόμα σε τιμές χώμα (εγώ το πήρα 130 ευρώ σαν καινούργιο).

Δεν μας το πουλησες τελικα το SE. Καταλαβαινω οτι νοσταλγησες τα χρονια του 5s αλλα πανε αυτα..  παρε ενα xiaomi m1 a1 και θα εισαι κομπλε.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, whoever81 είπε

Αυτό το ρημάδι το γρήγορο, στιβαρό, αξιόπιστο iOS δημιουργεί και συντηρεί το πιστό fanbase της Apple και όχι άδικα.

Πήρα το iPhone SE πρόσφατα μεταχειρισμένο και είναι πραγματικά σφαίρα μετά από 2 χρόνια κυκλοφορίας. Δεν υπάρχει ίχνος lag. Και δεν έχει ακόμα iOS 12 που λέγεται ότι το απογειώνει ακόμα περισσότερο. 

TL;DR Το software, το after sales support και η μακρόχρονη υποστήριξη είναι το 70% της επιτυχίας της Apple, ίσως και περισσότερο.

Πάρτε ένα iPhone SE για backup από eBay όσο γυρνάνε ακόμα σε τιμές χώμα (εγώ το πήρα 130 ευρώ σαν καινούργιο).

Άσε αδερφέ τα ίδια έπαθα και εγώ. Πήρα για δεύτερο προχθές το se μεταχειρισμένο και έχω πάθει πλάκα. Αναγκάστηκα να του βάλω και iOS 12 beta γιατί δεν έπαιρνε το backup από το 7+ και το κινητό τρέχει σαν τρελο. Και το μέγεθος του καταπληκτικό. Είχα ξεχάσει ποσό βολικό είναι τελικά να έχεις ένα κινητό με νορμαλ διαστάσεις για να κανείς την δουλειά σου άνετα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Istros είπε

 στις  υπόλοιπες  συσκευές σας  φαίνεται  μικρή μπαταρία με 3000mAh).

Ένα σχόλιο εδω: Στις υπόλοιπες συσκευες μια μπαταρια των 3000mAh μας φαίνεται μικρή, γιατί αυτές οι συσκευές έχουν android. Και αυτό γιατι η μπαταρία του iphone 8 plus που έχω, η οποία είναι στα 2691mAh, αν το 8 plus είχε android, θα έφτανε μέχρι το απόγευμα το πολύ, ενώ με το ios, ακόμα και με βαριά χρήση δεν αγχώνομαι ποτέ μη μου τελειώσει η μπαταρία πριν το βράδυ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, uesugi1989 said:

Γιατί στις κινηματογραφικές αίθουσες δεν έχεις την οθόνη μέσα στο πρόσωπο όποτε δεν κακοφαίνεται η χαμηλή ανάλυση. 

Ναι αλλά έχεις πολύ μεγαλύτερη οθόνη και πολύ λιγότερο συμπίεση. Τελικά η γωνία παίζει ρόλο βέβαια. Έχουμε τίποτα συγκριτικά γι' αυτό; Δεν κάθομαι να το ψάξω, εμπειρικά μιλάω και εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα 4κ σε Smartphone είναι too much, χωρίς λόγο και με μειονεκτήματα, π.χ. κατανάλωση. Μπορεί να μην βλέπω καλά εγώ αλλά τη διαφορά στη συμπίεση τη βλέπω. Οπότε προτιμώ 1080 στα 250Mbps (cinema) παρά 4κ στα 250Mbps, που ισοδυναμεί με 4 HD στα 62,5 Mbps. Στη δουλειά μου (post production), τα 62,5 Mbps τα έχουμε για proxy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Ένα σχόλιο εδω: Στις υπόλοιπες συσκευες μια μπαταρια των 3000mAh μας φαίνεται μικρή, γιατί αυτές οι συσκευές έχουν android. Και αυτό γιατι η μπαταρία του iphone 8 plus που έχω, η οποία είναι στα 2691mAh, αν το 8 plus είχε android, θα έφτανε μέχρι το απόγευμα το πολύ, ενώ με το ios, ακόμα και με βαριά χρήση δεν αγχώνομαι ποτέ μη μου τελειώσει η μπαταρία πριν το βράδυ....

Εγώ δεν αναφερθηκα στο αν φτάνει μια μπαταρία 2700 για μια μέρα η δύο.Σιγουρα θα εχει καλυτερη διαχειρηση απ το android που τρέχουν ανοιχτές εφαρμογές στο παρασκήνιο.αναφερθηκα στα χαρακτηριστικά του iphone και στην τιμή του.Δηλ μια μπαταρία με 3200mAh η 3500mAh θα ήταν περιττή με μια οθόνη 6.1?η θα έμπαινε μέσα ο προϋπολογισμός της apple στα 800€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Istros είπε

Εγώ δεν αναφερθηκα στο αν φτάνει μια μπαταρία 2700 για μια μέρα η δύο.Σιγουρα θα εχει καλυτερη διαχειρηση απ το android που τρέχουν ανοιχτές εφαρμογές στο παρασκήνιο.αναφερθηκα στα χαρακτηριστικά του iphone και στην τιμή του.Δηλ μια μπαταρία με 3200mAh η 3500mAh θα ήταν περιττή με μια οθόνη 6.1?η θα έμπαινε μέσα ο προϋπολογισμός της apple στα 800€?

Και στο iphone τρέχουν ανοιχτές εφαρμογές στο παρασκήνιο. Απλώς είναι 2 τελείως διαφορετικά λειτουργικά με τελειως διαφορετική υποδομη το καθένα. Εγώ σχολίασα μόνο το συγκεκριμένο κομμάτι για τη μπαταρία και εξήγησα γιατί στα android smartphone μια μπαταρία 3000mAh μας φαινεται μικρή. Θα μπορούσαν να βάλουν μεγαλύτερες μπαταρίες στα iphone; Σίγουρα θα μπορούσαν, δεν λέω το αντίθετο😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alexakos89 είπε

ενω τα σαμμυ ποσο νομιζεις κοστιζουν.? 800 και τα δινει 900?

.....

αμα το φτηνο εχει ενα 600αρι θα αξιζει ασχημα.

700 στην Αμερική δηλαδή 800+ εδώ ...

3 ώρες πριν, greekfox1 είπε

Ένα σχόλιο εδω: Στις υπόλοιπες συσκευες μια μπαταρια των 3000mAh μας φαίνεται μικρή, γιατί αυτές οι συσκευές έχουν android. Και αυτό γιατι η μπαταρία του iphone 8 plus που έχω, η οποία είναι στα 2691mAh, αν το 8 plus είχε android, θα έφτανε μέχρι το απόγευμα το πολύ, ενώ με το ios, ακόμα και με βαριά χρήση δεν αγχώνομαι ποτέ μη μου τελειώσει η μπαταρία πριν το βράδυ....

Έλα πες αλήθεια τώρα . Με έναν φορτιστή στο χέρι είσαι κάθε μέρα κατά τι 18:00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

700 στην Αμερική δηλαδή 800+ εδώ ...

Έλα πες αλήθεια τώρα . Με έναν φορτιστή στο χέρι είσαι κάθε μέρα κατά τι 18:00

Δεν εχω κανενα λογο να πω ψεματα. Από τότε που πήρα το 8plus έχω πάψει να ανησυχώ αν θα μου τελειωσει η μπαταρία πριν το βράδυ που θα κοιμηθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Δεν εχω κανενα λογο να πω ψεματα. Από τότε που πήρα το 8plus έχω πάψει να ανησυχώ αν θα μου τελειωσει η μπαταρία πριν το βράδυ που θα κοιμηθω...

Φίλε επειδή το είχα κρατάει το πολύ 12 ώρες με χρήση ενώ αντίστοιχα το s9+ μου κρατάει 17 ώρες .

Αυτα τα πιασάρικα που λένε ότι με 2800mAh επειδή έχει iOS θα κρατάει πολύ η μπαταρία απορώ πως τα πιστεύει ο κόσμος .

 

 

Επεξ/σία από Alexandros7474
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alexandros7474 είπε

Φίλε επειδή το είχα κρατάει το πολύ 12 ώρες με χρήση ενώ αντίστοιχα το s9+ μου κρατάει 17 ώρες .

Αυτα τα πιασάρικα που λένε ότι με 2800mAh επειδή έχει iOS θα κρατάει πολύ η μπαταρία απορώ πως τα πιστεύει ο κόσμος .

Εγώ το έχω όμως από τον Οκτωβριο του 17 που βγηκε μέχρι τώρα, σχεδόν ενα χρόνο και δεν με εχει κρεμάσει ποτέ, ουτε έμεινα ΠΟΤΕ από μπαταρία στη μέση της ημέρας και έχω συνέχεια ανοιχτό το bluetooth(λόγω airpods) και τα δεδομένα. Και μιλάω ως κατοχος αυτού του κινητου, οχι ως κάποιος που ειδε μερικα reviews, το κρατησε λιγα λεπτα και εβγαλε γνωμη(δεν λεω για σενα φυσικα) Και να κραταει 12 ωρες με χρηση οπως λες και πάλι επιβεβαιωνεις αυτα που λεω. Ενα android με την ιδια μπαταρια, θα κρατουσε τόσο; Οχι και το ξερεις καλά. To S9+ που λες, μπορει να κραταει 17 ωρες, αλλα εχει και μπαταρια 3500mAh, αυτο ελειπε να μην κραταει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Φίλε επειδή το είχα κρατάει το πολύ 12 ώρες με χρήση ενώ αντίστοιχα το s9+ μου κρατάει 17 ώρες .

Αυτα τα πιασάρικα που λένε ότι με 2800mAh επειδή έχει iOS θα κρατάει πολύ η μπαταρία απορώ πως τα πιστεύει ο κόσμος .

Σύμφωνώ μαζί σου, σε παρόμοια χρήση ίσως το 8 να κρατάει κάτω από 12 ώρες.

Ειδοποιός  διαφορά: Οι (περισσότεροι) χρήστες ios έχουν καλύτερα πράγματα να κάνουν όλη την ημέρα από το να ασχολούνται με την συσκευή τους. Γι αυτό τους κρατάει η μπαταρία ....

 

 

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

@Alexandros7474

Είναι μόνο ένα τηλέφωνο, αν το χρειάζεσαι για ομιλία δεκτό και οποιοδήποτε θα κρατήσει.

Νομίζω ξέρεις τι τα κάνει battery drainers... Όλα τα υπόλοιπα που ναι μεν μπορούν (ή ακόμη και πρέπει) να γίνονται σε ένα τηλέφωνο σε περίπτωση ανάγκης αλλά σε καμμία περίπτωση το τηλέφωνο δεν μπορεί να είναι η κύρια συσκευή που θα τα υποστηρίξει... 

Ταινίες,   συτηματικό παίξιμο παιχνιδιών κλπ. Αυτά αδειάζουν μπαταρίες και τα τηλέφωνα (γενικώς) δεν είναι οι ενδεδειγμένες συσκευές για αυτές τις δραστηριότητες αλλά μόνο περιστασιακά.

Οκ ίσως το get a life να ήταν too much. Μην το παίρνεις προσωπικά δεν πήγαινε σε εσένα αλλά περισσότερο σε όλη αυτή την ανόητη  αναμέτρηση ...

Εαν παρ´ όλα αυτά  το πήρες προσωπικά απολογούμαι...

Φιλικά

Υ.Γ. Ευχαριστώ για το κοπλιμέντο .....

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfox1 είπε

Αν μου έλεγες για τα μικρά iPhone, θα συμφωνούσα, είχα το 6s, και δεν είχε καλή αυτονομία οντως. Όμως το 8 plus έχει αξιοπρεπέστατη αυτονομία και αν δεν έχει την καλύτερη αυτονομία, σίγουρα έχει πολύ καλή αυτονομία για τη μπαταρία που έχει. Αυτό λέει η δική μου εμπειρία με αυτό το κινητό. 

Συμφωνώ άπλυτα μαζί σου αλλά συγκρίνοντας το με κινητά αντίστοιχης αξίας άλλων εταιριών υστερεί σε αυτονομία γιατί επιμένει η Apple να βάζει μικρές μπαταρίες κάτι που μου κάνει εντύπωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alexandros7474 είπε

Συμφωνώ άπλυτα μαζί σου αλλά συγκρίνοντας το με κινητά αντίστοιχης αξίας άλλων εταιριών υστερεί σε αυτονομία γιατί επιμένει η Apple να βάζει μικρές μπαταρίες κάτι που μου κάνει εντύπωση .

Δεν ξέρω για ποιο λόγο επιμένει να βάζει μικρές μπαταρίες, θα μπορούσε στο Χ για παράδειγμα να έβαζε μπαταρία 3500mAh ίδια με αυτή του S9+, και αν είχε καλύτερη αυτονομία θα ήταν πολύ δυνατό “selling point” για το Χ. Τι να πεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...