Προς το περιεχόμενο

Η Gartner επιβεβαίωσε ότι η Huawei ξεπέρασε την Apple και βρίσκεται στην 2η θέση των πωλήσεων smartphones παγκοσμίως


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αστο το Χ πιασε το iphone 8 plus που εχει 1000 ευρω το 256 γιατι το 64αρι δεν περνει sd οποτε δεν το λες smartphone. Εχει ips το mi8 εξαιρετικη amoled. Εχει 3gb ram το mi8 εχει 8gb. Ο 845 δεν υπολειπετε σε τιποτα απο τον Α11 ισα ισα εχει και καλυτερη gpu. Καποτε ισχυε οτι πληρωνεις περνεις εδω και χρονια με xiaomi oneplus huawei δεν ισχυει. Οι κινεζοι καταφεραν να ελλατωσουν το κερδος στο ελαχιστο και να δωσουν σοβαρα αξιοπιστα προιοντα για ολους σε αντιθεση με το cupertino που μια ζωη επιδιωκε το τεραστιο κερδος με πολυ κακα προιοντα στο hardware με μονο συν το ios που και αυτο με την εκδοση 11 το κατεστρεψαν με πολλα force close κολληματα κτλ. Το brand value νοιαζει τους διασημους και τους ψευτομαγκες η xiaomi καινοτομει πολυ περισσοτερο απο apple τα τελευταια 5 χρονια και ειναι μια χαρα αξιοπιστα με αψογο support 3 χρονια αναβαθμισεις κτλ. Δουλεψε ενα και πες μου. Η apple παει στο μεγιστο κερδος δεν την νοιαζει ο καταναλωτης ποτε δεν την ενοιαζε για αυτο δινει features με το σταγονομετρο και επιδιωκει το μεγιστο κερδος. Η xiaomi το ακριβως αντιθετο. Αν δεν το βλεπετε δεν μπορω να κανω κατι συνεχιστε να δινετε τα ωραια σαν χρηματα σε τετοιες εταιριες να φτασουν και τα 2δις αποθεματικο απο τα χρηματα του κοσμου.

Ξαναδιαβασε προσεκτικα αυτα που σου εγραψα, εχω και xiaomi και iphone παραλληλα και τα χρησιμοποιω και τα 2 καθε μερα και ειμαι εξισου ευχαριστημενος με μηδεν κολληματα και απο android 7 + ios 11. Τα specs δεν ειναι ο μοναδικος κριτης. Αν δε μπορεις να το καταλαβεις αυτο δεν εισαι ικανος να κανεις οποιαδηποτε συγκριση αναμεσα σε 2 οποιαδηποτε κινητα.

Φιλικα παντα.

Επεξ/σία από cpgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

...Τρανη αποδειξη το mi 8 το οποιο ειναι πολυ ανωτερο απο iphone x στο antutu βγαζει πολυ παραπανω εχει amoled οθοναρα γενικα ειναι καλυτερο τηλεφωνο συν το εξαιρετικο android και εχει 370 η εκδοση 6gb/128.

Θα πέσει Apple Thunderbolt και Lightning να μας κάψει! Μην τα γράφετε έτσι απότομα αυτά. Το mi 8 δεν είναι ανώτερο του iPhone X πόσο μάλλον πολύ ανώτερο.

Το mi 8 είναι εξαιρετικό για την τιμή του αλλά αποτελεί μία φτηνή αντιγραφή του Χ και αυτό είναι ολοφάνερο απλά κοιτώντας το. (notch κανείς;)

υ.σ. Βάζε και κανένα σημείο στίξης που και που.

Επεξ/σία από whoever81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cpgr είπε

Ξαναδιαβασε προσεκτικα αυτα που σου εγραψα, εχω και xiaomi και iphone παραλληλα και τα χρησιμοποιω και τα 2 καθε μερα και ειμαι εξισου ευχαριστημενος. Τα specs δεν ειναι ο μοναδικος κριτης. Αν δε μπορεις να το καταλαβεις αυτο δεν εισαι ικανος να κανεις οποιαδηποτε συγκριση αναμεσα σε 2 οποιαδηποτε κινητα.

Φιλικα παντα ετσι.

Πιο xiaomi εχεις και πιο iphone ποσο κοστισε το ενα ποσο το αλλο γιατι εγω μιλαω για mi8 με amoled οχι για redmi των 150 ευρω γιατι κατι τετοιο μου φαινεται συγκρινεις 150 ευρω κινητο με 1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, cpgr είπε

......δες το σαν προιον το οποιο σημαινει πολλα παραπανω (brand value, καινοτομια, design, αξιοπιστια, after sale support, κλπ ) εκ των οποιων η xiaomi  δε προσφερει κανενα και μαλλον ειναι αυτη που πουλαει φυκια και οχι προιοντα. Τελος παντων καπως ετσι καταφερνει να ριχνει το κοστος κατα πολυ...

 

...συγνώμη αλλά....άρτι αφιχθείς με χρονοκάψουλα???

 

(πιο κατανοητά, απο ποια σπηλιά γράφεις?)

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Θα πέσει φωτιά της Apple να μας κάψει! Μην τα γράφετε έτσι απότομα αυτά. Το mi 8 δεν είναι ανώτερο του iPhone X πόσο μάλλον πολύ ανώτερο.

Το mi 8 είναι εξαιρετικό για την τιμή του αλλά αποτελεί μία φτηνή αντιγραφή του Χ και αυτό είναι ολοφάνερο απλά κοιτώντας το. 

Το αντιθετο βλεπω

 

Το iphone x ειναι σαν παιχνιδακι playmobil μπροστα στο mi8. Επισης και στο antutu του ριχνει 30-40 χιλιαδες το mi8 με τα 8gb ram. Το marketing τελικα κανει απιστευτη δουλεια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βρίσκω πιο εντυπωσιακό δεν είναι οι δεύτερες και οι τρίτες θέσεις και ποιος πέρασε ποιον, αλλά η αύξηση των πωλήσεων της xiaomi (περίπου 50%) και της huawei (περίπου 40%).

Τεράστια νούμερα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πιο xiaomi εχεις και πιο iphone ποσο κοστισε το ενα ποσο το αλλο γιατι εγω μιλαω για mi8 με amoled οχι για redmi των 150 ευρω γιατι κατι τετοιο μου φαινεται συγκρινεις 150 ευρω κινητο με 1000.

Δεν εχω στη κατοχη μου να κανω συσγκριση ουτε iphone X ουτε Mi8 φανταζομαι ουτε και εσυ, που προσπαθεις μεσα απο youtube να κανεις συγκρισεις του αερα, αλλα αναμεσα στο Redmi Note 5 (180ε)+ iphone SE (250ε) που εχω μπροστα μου μπορω ευκολα να διακρινω τις διαφορες τους.

Επεξ/σία από cpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Παμε και ενα antutu

Screenshot_1.png

Η αλήθεια είναι πως το antutu δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικό σε καθημερινή χρήση ...  Αλλά το mi 8 είναι πιο γρήγορο σε άνοιγμα εφαρμογών κλπ... Αλλά ότι και να λέμε σε video rendering ο επεξεργαστής της apple είναι πολύ δυνατότερος ...Αλλά σε καθημερινή χρήση είναι λίγο πιο αργός ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cpgr είπε

Δεν εχω στη κατοχη μου να κανω συσγκριση ουτε iphone X ουτε Mi8 φανταζομαι ουτε και εσυ, που προσπαθεις μεσα απο youtube να κανεις συγκρισεις του αερα, αλλα αναμεσα στο Redmi Note 5 (180ε)+ iphone SE (250ε) που εχω μπροστα μου μπορω ευκολα να διακρινω τις διαφορες τους.

Εγω επειδη εχω βαλει διπλα διπλα mi 8 με iphone x ξερω να πω οτι το x ειναι σαν playmobil. Τιποτα παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Να υποθέσω ότι τα antutu tests θα τα εξαφανίσεις σε λίγες μέρες που θα βγει το καινούργιο iPhone....

Ας βγαζουν πανω απο 285 χιλιαδες που βγαζουν τα mi8 και βλεπουμε. Επισης ο 845 ειναι 8 μηνων socket ο A12 θα τον συγκρινουμε με τον 855.

1 λεπτό πριν, dimitrisdim14 είπε

Η αλήθεια είναι πως το antutu δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικό σε καθημερινή χρήση ...  Αλλά το mi 8 είναι πιο γρήγορο σε άνοιγμα εφαρμογών κλπ... Αλλά ότι και να λέμε σε video rendering ο επεξεργαστής της apple είναι πολύ δυνατότερος ...Αλλά σε καθημερινή χρήση είναι λίγο πιο αργός ...

Η καθημερινη χρηση μετραει βρε συ ενας στους 100000 θα κανει rendering σε κινητο και αν. Το mi8 ειδικα το 8gb μοντελο τρωει για πρωινο το X με τα 3gb ram. Και σε gpu ο 845 ειναι αρκετα δυνατοτερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Bestsale είπε

Αλλος είναι λάτρης της Apple άλλος της Android.Αλλος με Ferrari άλλος με toyota.Get over it guys! Ο καθένας όπως την βρίσκει!

Peace! ✌🏻

 

Ε ναι ρε φιλε, αμα εξισωνουν 500hp toyota (και η toyota ειναι σοβαρη εταιρια, ας πουμε μια tata :P) με 500hp ferrari... δεν εχουν τελος αυτες οι συζητησεις..

#no hope

Επεξ/σία από cpgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ας βγαζουν πανω απο 285 χιλιαδες που βγαζουν τα mi8 και βλεπουμε. Επισης ο 845 ειναι 8 μηνων socket ο A12 θα τον συγκρινουμε με τον 855.

Η καθημερινη χρηση μετραει βρε συ ενας στους 100000 θα κανει rendering σε κινητο και αν. Το mi8 ειδικα το 8gb μοντελο τρωει για πρωινο το X με τα 3gb ram. Και σε gpu ο 845 ειναι αρκετα δυνατοτερος.

Δεν διαφωνώ σ αυτό... αλλά ο φίλος παραπάνω εννοεί οτι στα 1000€ ενός iPhone πληρώνεις την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση ... την αποκλειστικότητα κάποιων εφαρμογών και διαφορά αλλά παρόμοια χαρακτηριστικά πέραν των specs κλπ.

Η διαφορά ταχύτητας δεν είναι τόσο μεγάλη εξάλλου μεταξύ high end κινητών .

Αν σ πάθει κάτι ένα xiaomi θα πρέπει να περιμένεις 1 μήνα για να επισκευαστεί ... αν σ πάθει κάτι Samsung η Apple πας σε εξουσιοδοτημένα καταστήματα και στο φτιάχνουν σε λιγότερο καιρό ... είναι κ αυτά μέρος της τιμής ...

Το θεμα είναι πως αν κάποιος για τον Α ή Β λόγο έχει πάρει Mac book  και iPad κΑι iPhone ... δεν μπορεί εύκολα να φύγει γτ όλα αυτά είναι ένα οικοσύστημα μεταξύ τους ... και ίσως να μην έχει και λόγο να φύγει αν η δουλειά του γίνεται σωστά ...

 

Αυτο που κάνει κάθε εταιρία είναι να προσπαθεί να σε κρατήσει «όμηρο» στο οικοσύστημα της για να είσαι μόνιμος πελάτης της ... 

 

Και προς θεού δεν θα παρομοίαζα με τπτ  την Apple με Ferrari ...  Η Φεράρι είναι κορυφαία εταιρία με τεράστιες καινοτομίες στον τομέα της ... και με ελάχιστες  πωλήσεις σχετικά με πχ VW  . Είναι για πολλούς άπιαστο όνειρο η απόκτηση ενός τέτοιου βεληνεκούς αυτοκινήτου . Αντίθετα η απόκτηση ενός iPhone είναι πολύ πιο βατό ... 

 

 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...