Προς το περιεχόμενο

Η Gartner επιβεβαίωσε ότι η Huawei ξεπέρασε την Apple και βρίσκεται στην 2η θέση των πωλήσεων smartphones παγκοσμίως


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι σχέση έχει το smart home με το άρθρο, έλεος.

Παρόλο που έχω 3 κινητά Xiaomi και προφανώς τα συνιστώ ανεπιφύλακτα, η Apple εφόσον διατηρεί τις πωλήσεις της τα πάει μια χαρά. Οι άλλες κλέβουν από την Samsung, όχι από την Apple. Τελικά λεφτά για πέταμα υπάρχουν!

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Τα ίδια κάνω με τις δικές μου συσκευές με την Alexa και την εφαρμογή της Alexa. Μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι το Homekit είναι το μοναδικό εκεί έξω και ότι είναι τέλειο. Προσωπικά η Siri δεν φτουράει μπροστά στην Alexa. Το ποιος είναι φανατισμένος φαίνεται, εγώ όπως και άλλοι δεν κολλάμε με μια εταιρία και οτιδήποτε κυκλοφορεί από κάποια άλλη το υποτιμάμε όπως κάνεις εσύ. Εσύ πιστεύεις όπως πάντα ότι ο κόσμος της Apple είναι τέλειος και ότι δεν θα βρεις πουθενά αλλού λύση. Είσαι κολλημένος με μία μόνο εταιρία.

Πολύ δυνατή η Alexa και το μικρό ηχείο της το dot πάμφθηνο 20-30€ Από eBay ... με πλήρη υποστήριξη του mihome...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν γίνεται να έχεις ταυτόχρονα φθηνές και πολύ καλές συσκευές. Το ότι μπορεί πλέον ένας κατασκευαστής να προμηθευτεί σε μεγάλες ποσότητες πολύ καλά εξαρτήματα  σε καλές τιμές, δεν σημαίνει πως μπορεί να τις κάνει να συνεργαστούν και σωστά. Για αυτό και βλέπεις φθηνές συσκευές με χαρακτηριστικά που έχει ένα τηλέφωνο με 800-1000 ευρώ, αλλά τελικά οι επιδόσεις τους δεν είναι ίδιες. 

ας βγάλουμε το ios λίγο από την κουβέντα και ας μείνουμε στο android

 

το android της samsung/lg/huawei κτλ.. στα 200-300 ευρώ είναι σαφώς χειρότερο και λειτουργεί χειρότερα από το αντίστοιχο xiaomi 

 

αυτό είτε γίνεται γιατί οι πιο γνωστοί κατασκευαστές εκμεταλλεύονται το brand name τους και θέλουν μεγαλύτερα κέρδη ή γιατί δεν μπορούν να πουλήσουν πιο φθηνά τις συγκεκριμένες συσκευές από τη  η xiaomi θα τις  έδινε με ακόμα λιγότερα χρήματα (γιατί έχει μηδαμινά λειτουργικά έξοδα σε σχέση με αυτές) 

 

η apple μπορεί να βγάλει μια πιο φθηνή συσκευή που να μην είναι για πέταμα (προφανώς όχι εξίσου καλή με τα κορυφαία μοντέλα) το θέμα είναι αν θέλει ή ακόμα και αν μπορεί.. το έκανε βέβαια σε ένα βαθμό αλλά μάλλον ήταν τόσο κακή η προσπάθεια που δεν απέδωσε τα αναμενόμενα.. 

 

προφανώς βέβαια υπάρχουν και τα υψηλά στάνταρ που θέλει να διατηρήσει κάποιος και δεν είναι διατεθειμένος να τα θυσιάσει για τις πωλήσεις, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα θεωρούσα ότι η apple είναι rolex ας πούμε  που ζητάει πολλά αλλά βγάζει τέλεια προϊόντα χωρίς μα και μου και σκάνδαλα από κακοφτιαγμένα πράγματα στη κίνα.. είναι λάθος να θεωρείται η apple luxury brand γιατί δεν είναι σε καμιά περίπτωση,  περισσότερο για daniel wellington την κάνω παρά για rolex 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, possiz είπε

Τι σχέση έχει το smart home με το άρθεο, έλεος.

Παρόλο που έχω 3 κινητά Xiaomi και προφανώς τα συνιστώ ανεπιφύλακτα, η Apple εφόσον διατηρεί τις πωλήσεις της τα πάει μια χαρά. Οι άλλες κλέβουν από την Samsung, όχι από την Apple. Τελικά λεφτά για πέταμα υπάρχουν!

Δεν είναι έκθεση πανελληνίων ... να μηδενίζεται αν ξεφύγεις από το θέμα ... χαχα φιλικά το λέω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitrisdim14 είπε

Πολύ δυνατή η Alexa και το μικρό ηχείο της το dot πάμφθηνο 20-30€ Από eBay ... με πλήρη υποστήριξη του mihome...

Εγώ έχω ένα Dot και ένα μεγάλο για μουσική, άψογα και τα δύο και πλήρως συμβατά με τις λάμπες, συσκευές της Xiaomi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Εγώ έχω ένα Dot και ένα μεγάλο για μουσική, άψογα και τα δύο και πλήρως συμβατά με τις λάμπες, συσκευές της Xiaomi.

Με τις λάμπες είναι συμβατή και η Google assistant  του κινητού. Με τα άλλα όχι 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koumos είπε

Πάντα μιλάμε σε units shipped. Και η Ferrari λιγότερα πουλάει από την VW..

Ξερεις γιατι συμβαινει αυτο; Γιατι η VW αντικειμενικα φτιαχνει καλυτερα αυτοκινητα απο την Ferrari, τα οποια καλυπτουν αποδοτικοτερα τις πραγματικες αναγκες του κοσμου.

Κανε τους συσχετισμους που θες, ξερεις εσυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Με τις λάμπες είναι συμβατή και η Google assistant  του κινητού. Με τα άλλα όχι 

*offtopic* Δημήτρη έχεις ανοίξει κάποιο θέμα που να αναλύεις αυτά ???

Αν όχι, ξεκίνα το, είμαστε πολλοί αλλά σκόρπιοι που θέλουμε να ασχοληθούμε με το άθλημα!!! 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koumos είπε

Δεν είναι σύγκριση, είναι παραλληλισμός και μια χαρά βοηθάει για να ολοκληρωθεί το νόημα του άρθρου. Το συζητήσαμε και με τον άλλο φιλο πιο πάνω.

Για μένα δεν είναι ούτε παραλληλισμός, ούτε βοηθάει στο νόημα του άρθρου. Ήταν ένα κακό παράδειγμα με πολλές τρύπες με προφανέστατη την προτίμησή σου προς την Apple. Απλά ήθελα να το πω γιατί μερικοί που το διαβάζουν είναι πιο ευκολόπιστοι από άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, bill987 είπε

*offtopic* Δημήτρη έχεις ανοίξει κάποιο θέμα που να αναλύεις αυτά ???

Αν όχι, ξεκίνα το, είμαστε πολλοί αλλά σκόρπιοι που θέλουμε να ασχοληθούμε με το άθλημα!!! 

Υπάρχει θέμα smart home κάπου στα gadgets :)

Εδώ είσαι.

Επεξ/σία από SakafliaC
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

......😛Και οι 2 λοιπόν πίνουμε το κρασί που μας αρέσει αλλά είναι χαζό το να προσπαθήσει να με πείσει ο φαν του κρασιού της παρέας πως αυτός πίνει το καλύτερο κρασί και εγώ είμαι το κορόιδο που τα σκάω χοντρά για επώνυμες φιάλες.

Αν δεν υπήρχαν τα διαφορετικά γούστα μεταξύ μας, θα είχαμε όλοι μια συγκεκριμένη συσκευή τηλεφώνου, θα πίναμε το ίδιο κρασί, θα τρώγαμε τα ίδια φαγητά, θα οδηγούσαμε το ίδιο αυτοκίνητο κλπ κλπ κλπ. 

Συνεπώς, περί ορέξεως... :) 

.....αυτό φίλε λέγεται marketing και το έχεις/έχουμε φάει/τρώμε αμάσητο καθημερινά όσο κ να μην θες να το πιστέψεις κ να νομίζεις ότι ασκείς το αναφέρετο δικαίωμα σου στην επιλογή.

....αλλά όπως , εύστοχα ανέφερε κ ο φίλος, πολύ παραπάνω.....

... Είναι δύσκολο να παραδεχτείς κάποια πράγματα όταν έχεις δώσει ένα σεβαστό ποσό σε μια εταιρία. Είναι στο dna των ανθρώπων.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, bill987 είπε

*offtopic* Δημήτρη έχεις ανοίξει κάποιο θέμα που να αναλύεις αυτά ???

Αν όχι, ξεκίνα το, είμαστε πολλοί αλλά σκόρπιοι που θέλουμε να ασχοληθούμε με το άθλημα!!! 

Χαχαχα όχι δεν έχω κάποια θέμα... Πιστεύω δεν ξέρω τόσα πράματα ώστε να ανοίξω θέμα ... έχω κάποιες γνώσεις αλλά υπάρχουν αντίστοιχα θέματα με άτομα που ξέρουν παρά πολλά πρματα...αν πάντως μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι θα χαρώ ... στείλε μ PM αν θες κάτι !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

..... Δεν ισχυει οτι πληρωνεις περνεις χρονια τωρα. Τρανη αποδειξη το mi 8 το οποιο ειναι πολυ ανωτερο απο iphone x στο antutu βγαζει πολυ παραπανω εχει amoled οθοναρα γενικα ειναι καλυτερο τηλεφωνο συν το εξαιρετικο android και εχει 370 η εκδοση 6gb/128. Απλα στα ακριβα κινητα οι εταιριες βγαζουν πολλαπλασια κερδη με λιγα λογια φυκια για μεταξι. Και για αυτο μελλοντικα οι vfm εταιριες θα πανε μπροστα ο κοσμος εχει καταλαβει το δουλεμα τοσα χρονια.

Διαφωνω ετσι ισχυει απο παντα...σιγουρα υπαρχουν εξαιρεσεις στο κανονα αλλα γενικα οτι πληρωνεις παιρνεις...

Η xiaomi απλα εστιαζει σε "ποιοτητα" ,εκει που θα κοιταξει/μπορει/ξερει ο μεσος καταναλωτης και το κανει πολυ πετυχημενα, δινοντας την αισθηση στο χρηστη οτι κραταει στα χερια του ενα κινητο πολ/σιας αξιας.

Συγκεκριμενα, για το mi8 που αναφερεις εχει μεν καλη οθονη, σε καμια περιπτωση τοσο καλη οσο του Χ,

Αντιστοιχα ισχυει και για τα υπολοιπα components..

Και μην το βλεπεις μονο σαν hardware, δες το σαν προιον, το οποιο σημαινει πολλα παραπανω (brand value, καινοτομια, design, αξιοπιστια, after sale support, κλπ )

Εκ των οποιων η xiaomi , δε προσφερει τιποτα και μαλλον αυτη πουλαει φυκια .

Τελος παντων καπως ετσι καταφερνει να ριχνει το κοστος των προιοντων της τοσο πολυ...

Δε λεω οτι το Χ (και το καθε κιν. τετοιας αξιας) αξιζει/συμφερει ετσι τα χρηματα που ζηταει, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ισο ως προιον με ενα της μισης αξιας.

Τωρα το αν θες να δωσεις λιγοτερα χρηματα αλλα για ενα προιον χωρις καινοτομια, support κλπ το οποιο βρισκεται πολυ κοντα σε ενα 3πλασιας αξιας οκ, απλα επιλεγεις...

 

Επεξ/σία από cpgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cpgr είπε

Διαφωνω ετσι ισχυει απο παντα...σιγουρα υπαρχουν εξαιρεσεις στο κανονα αλλα γενικα οτι πληρωνεις περνεις...

Η xiaomi απλα εστιαζει σε "ποιοτητα" εκει που θα κοιταξει/μπορει/ξερει ο μεσος καταναλωτης, και το κανει πολυ πετυχημενα δινοντας την αισθηση στο χρηστη οτι κραταει στα χερια του ενα κινητο πολ/σιας αξιας.

Συγκεκριμενα, για το mi8 που αναφερεις εχει μεν καλη οθονη, σε καμια περιπτωση τοσο καλη οσο του Χ,

Αντιστοιχα ισχυει και για τα υπολοιπα components..

Και μην το βλεπεις μονο σαν hardware, δες το σαν προιον το οποιο σημαινει πολλα, (brand value, καινοτομια, design, αξιοπιστια, after sale support, κλπ ) απο τα οποια η xiaomi πολυ απλα δε προσφερει τιποτα απο ολα αυτα και ετσι καταφερνει να ριχνει το κοστος κατα πολυ...

Δε λεω οτι το Χ (και το καθε κιν. τετοιας αξιας) δικαιολογει ετσι τα χρηματα που ζηταει, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ισο ως προιον με ενα της μισης αξιας.

Τωρα το αν θες να δωσεις λιγοτερα χρηματα αλλα για ενα προιον χωρις καινοτομια, support κλπ το οποιο βρισκεται πολυ κοντα σε ενα 3πλασιας αξιας οκ, απλα επιλεγεις...

Αστο το Χ πιασε το iphone 8 plus που εχει 1000 ευρω το 256 γιατι το 64αρι δεν περνει sd οποτε δεν το λες smartphone. Εχει ips το mi8 εξαιρετικη amoled. Εχει 3gb ram το mi8 εχει 8gb. Ο 845 δεν υπολειπετε σε τιποτα απο τον Α11 ισα ισα εχει και καλυτερη gpu. Καποτε ισχυε οτι πληρωνεις περνεις εδω και χρονια με xiaomi oneplus huawei δεν ισχυει. Οι κινεζοι καταφεραν να ελλατωσουν το κερδος στο ελαχιστο και να δωσουν σοβαρα αξιοπιστα προιοντα για ολους σε αντιθεση με το cupertino που μια ζωη επιδιωκε το τεραστιο κερδος με πολυ κακα προιοντα στο hardware με μονο συν το ios που και αυτο με την εκδοση 11 το κατεστρεψαν με πολλα force close κολληματα κτλ. Το brand value νοιαζει τους διασημους και τους ψευτομαγκες η xiaomi καινοτομει πολυ περισσοτερο απο apple τα τελευταια 5 χρονια και ειναι μια χαρα αξιοπιστα με αψογο support 3 χρονια αναβαθμισεις κτλ. Δουλεψε ενα και πες μου. Η apple παει στο μεγιστο κερδος δεν την νοιαζει ο καταναλωτης ποτε δεν την ενοιαζε για αυτο δινει features με το σταγονομετρο και επιδιωκει το μεγιστο κερδος. Η xiaomi το ακριβως αντιθετο. Αν δεν το βλεπετε δεν μπορω να κανω κατι συνεχιστε να δινετε τα ωραια σαν χρηματα σε τετοιες εταιριες να φτασουν και τα 2δις αποθεματικο απο τα χρηματα του κοσμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, koumos είπε

Πάντα μιλάμε σε units shipped. Και η Ferrari λιγότερα πουλάει από την VW..

+ 1000 , άλλο Ferrari άλλο VW , άλλο Apple άλλο Huawei , αφήστε που αν κυκλοφορήσεις στη Αμερική ή στη Βόρεια Ευρώπη με τα Huawei θα σε κοιτάνε λες και κατέβηκες από τον Άρη , απλά τώρα που η Ελλάδα κατάντησε Ψωροκώσταινα όπως ήταν το 1950 ( που έλεγαν και οι παλιοί ) όλα ωραία είναι , και το Roquefort με το Blue Cheese του Lidl μπορεί να σου πει κάποιος πως είναι ίδιο , άλλά δεν είναι ( υπόψιν δεν είμαι των Gourmet καταστάσεων )  πολύ απλός είμαι σε όλα ( προλαβαίνω την επίθεση που θα μου κάνετε ) B)

Επεξ/σία από ss13
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...