Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ


thanashs.z.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,γνωριζω οτι ειναι περιεργο να ζητησω συμβουλες για ενα τετοιο ζητημα μεσω αυτης της ιστοσελιδας, αλλα πραγματικα βρισκομαι σε απογνωση.....Εδώ και παρα πολυ καιρο  διαφοροι πελατες μου χρωστανε χρηματα.Γεωπονος στο επαγγελμα, ζηταω την  συμβουλη σας για τον τροπο με τον οποιο μπορω να ζητησω τα χρηματα μου και να υπαρξει αμεση κινητοποιηση αποτους πελατες.(Τους εχω μιλησει απο κοντα ,εχουμε επικοινωνησει τηλεφωνικως ομως ,τις περισσοτερες φορες κανουν πως δεν ειναι εκει,δεν σηκωνουν τηλεφωνα κλπ.)

 

Σας ευχαριστώ πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mylo είπε

Σταμάτα να είσαι ευγενικός με όσους σου χρωστάνε. Αγρίεψε μαζί τους

Εχεις δικιο φιλε μου,τι μου προτεινεις ομως να κανω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanashs.z. είπε

Εχεις δικιο φιλε μου,τι μου προτεινεις ομως να κανω?

Δε λέω να αρχίσεις τα χαστούκια και τις μπουνιές. Με το σας παρακαλώ όμως δε γίνεται δουλειά. Ρίξε κάνα καντιλι καμία γροθιά στο τραπέζι και απείλησε για δικηγόρους όπως είπε και ο από πάνω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α. Τους βρίσκεις από κοντά

Β. Τους προτείνεις αρχική ήπια να σου δώσουν ένα ποσό άμεσα και να κάνουν μηνιαία κάποιες πληρωμές

Γ. Αν δε δεχτούν απειλείς με δικηγόρο

Δ. Αν δε κάνουν τίποτα ζυγίζεις αν αξίζει δικαστικά.

Συμφωνητικά ή παραστατικά στην εφορία έχεις;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fylatos είπε

Α. Τους βρίσκεις από κοντά

Β. Τους προτείνεις αρχική ήπια να σου δώσουν ένα ποσό άμεσα και να κάνουν μηνιαία κάποιες πληρωμές

Γ. Αν δε δεχτούν απειλείς με δικηγόρο

Δ. Αν δε κάνουν τίποτα ζυγίζεις αν αξίζει δικαστικά.

Συμφωνητικά ή παραστατικά στην εφορία έχεις;

Πάντα για μεγάλες δουλειές συμφωνητικό καταθετημένο στην εφορία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο συνεχιζουν να ειναι πελατες σου τα λεφτα που σου χρωστανε θα τα παιρνεις...

αν σταματησουν ν'αγοραζουν απο σενα, τοτε τα εχασες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπαν παραπάνω.

Επίσης, κάνεις συμφωνία ότι με νέες παραγγελίες, θα πληρώνονται τα ποσά συν ένα ποσό από το χρέος. Αλλιώς δεν ξεμπλέκεις ποτέ.

Υπ' όψιν, είναι από τα είδη δουλειάς που μπορεί να σε πάει για φούντο, εκτός και αν έχεις απόθεμα καλό ή πολύ καλό ποσοστό κέρδους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mclein είπε

οσο συνεχιζουν να ειναι πελατες σου τα λεφτα που σου χρωστανε θα τα παιρνεις...

αν σταματησουν ν'αγοραζουν απο σενα, τοτε τα εχασες !!!

Υπάρχει και η άλλη όψη. Όσο συνεχίζεις να είσαι το γιουσουφάκι τους τόσο περισσότερο θα σε χρεώσουν. Σαν λογιστής έχω φάει αρκετά φέσια, όπως οι περισσότεροι του συναφιού. Αυτό θα αλλάξει μόνο αν το αλλάξεις εσύ. Αν περιμένεις να αλλάξει στάση ο πελάτης θα έχεις βγει στη σύνταξη. Και δυστυχώς η συγκεκριμένη αλλαγή προϋποθέτει αφενός να μπορείς να στέκεσαι επαγγελματικά στα πόδια σου και αφετέρου να πάρεις απόφαση ότι θα συγκρουστείς. Ένας νέος επαγγελματίας που θέλει να καθιερωθεί σε ένα χώρο δεν μπορεί εύκολα να διαλέγει πελάτες. Όταν ήμουν έτοιμος έκανα την αλλαγή και είμαι πλέον ήρεμος. Για να μετριάσω τη χασούρα από κάποιους πήγαινα και έπαιρνα εμπόρευμα. Σε έναν πελάτη με χρώματα-σιδηρικά που έκλεισε, του πήρα χρώματα, πινέλα, πόμολα και ότι άλλο είχε. Κιχ δεν έβγαλε και ας υπολόγιζε ότι θα τα πουλούσε σε χαμηλότερη τιμή επειδή θα έκλεινε. Έχω βάψει δύο σπίτια, κάγκελα και έχω ακόμη μπόλικο απόθεμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια απο τα ιδια εδω..η φυση της δουλειας μου ειναι εντελος διαφορετική αλλά και εμενα χρωστανε..οτι και να λεμε η θέση ειναι δυσκολη..και απο τους 2..

Το μοναδικο πράγμα που εχει δουλεψει σε μενα δεν ξέρω αν μπορεις να πράξεις το ιδιο ειναι να αναλάβει άλλος..Εγω πχ με ολους τους πελάτες ειμαι πολυ κομπλέ.. και θα γράψουνε σε μένα, και θα ριξουν και καμια πιστόλα...κτλ κτλ κτλ, τι να κάνω να τους κυνηγάω απο πίσο εξω στο δρομο να φωνάζω εεε δεν μου πληρωσες τον καφε? 

Οταν ομος δουλέυει ο υπαλληλος τους λέει ευγενικά οτι  ξέρεις κάτι χρωστάς τόσα..δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ απλά δουλευω εδω κτλ κτλ, δεν θα τον παρεξηγησει κανεις στην ουσιοα την δουλεια του κάνει. Φανταζομαι οτι στην δικια σου περιπτωση δεν ξερω κατα πόσο γίνετε αυτο αλλά σκεψου να ειχες μια γραμματέα πχ να μιλουσαν ολοι μαζί της και οχι μαζί σου..τους λέει ευθέως οτι εχω εντολες απο το αφεντικό για αυτο και αυτο χρωστας τόσα και τέλος, κανενας δεν παρεξηγιθη η και να παρεξηγηθέι δεν τον θές πελάτη γιατι στην ουσια του ζητας το αυτονοητο..

Στις 30/8/2018 στις 7:27 ΜΜ, mclein είπε

οσο συνεχιζουν να ειναι πελατες σου τα λεφτα που σου χρωστανε θα τα παιρνεις...

αν σταματησουν ν'αγοραζουν απο σενα, τοτε τα εχασες !!!

Υπαρχουν και οι πελάτες που ξέρουν οτι δέν θα ξανα ερθουν η δεν θα ξαναψονήσουν και γράφουν επιτιδες, εχουν δει τα ματια μου πολλά τα τελευταια χρόνια αν αρχισω δεν θα τελειωσω να λέω ιστορίες απο φεσια τα οποια δεν πηρα ποτέ,

Τα περισοτερα που εχω χασει ειναι απο ατομα ''θα τα φερω αυριο-μεθαυριο'' και εννοειτε δεν ξαναηρθαν ποτέ 

και να δωσω ενα παραδειγμα σε αυτο που ειπα, κάθε μηνα πληρώνω ενα χ ποσο σε μια εταιρία, κάθε αρχες του μηνα με παιρνει τηλεφονο μια πολυ ευγενική κοπέλα και μου υπενθυμήζει οτι ο μηνας εχει πχ 5 και να την ενημερώσω ποτε θα πληρώσω..αν δεν στείλω τα λεφτα ξανα παιρνει πάντα πολυ ευγενική, μια απλή υπάλληλος ειναι δεν μπορω να της πώ κάτι,την δουλεια της κάνει,, αν ομος με επαιρνε το αφεντικο και μου ελεγε ποτε θα στειλεις τα λεφτα, ειναι αλιώς...γιαυτο υπάρχουν και γραφεια απόσο ξέρω εισπρακτικά, που παιρνουν τηλ για λογαριασμο κάποιας εταιρίας και σου λένε πλήρωνε.

Επεξ/σία από mastoras007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/8/2018 στις 3:39 ΜΜ, thanashs.z. είπε

Καλησπερα σας,γνωριζω οτι ειναι περιεργο να ζητησω συμβουλες για ενα τετοιο ζητημα μεσω αυτης της ιστοσελιδας, αλλα πραγματικα βρισκομαι σε απογνωση.....Εδώ και παρα πολυ καιρο  διαφοροι πελατες μου χρωστανε χρηματα.Γεωπονος στο επαγγελμα, ζηταω την  συμβουλη σας για τον τροπο με τον οποιο μπορω να ζητησω τα χρηματα μου και να υπαρξει αμεση κινητοποιηση αποτους πελατες.(Τους εχω μιλησει απο κοντα ,εχουμε επικοινωνησει τηλεφωνικως ομως ,τις περισσοτερες φορες κανουν πως δεν ειναι εκει,δεν σηκωνουν τηλεφωνα κλπ.)

Σας ευχαριστώ πολυ!!

Δικηγορο θες. Πηγαινε ετσι κι αλλιως γιατι καποιοι θα σε φτασουν εκει. Υπαρχουν και οι εισπρακτικες εταιρειες για δες τι γινεται. Κ μην στεναχωριεσαι εσυ ολα σωστα τα εκανες αυτοι ειναι λαμογια. Δεν θα πεθανεις εσυ γιατι αυτοι κλεβουν.

έλπιζω να εχεις παραστατικα

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mastoras007 είπε

 

Το μοναδικο πράγμα που εχει δουλεψει σε μενα δεν ξέρω αν μπορεις να πράξεις το ιδιο ειναι να αναλάβει άλλος..Εγω πχ με ολους τους πελάτες ειμαι πολυ κομπλέ.. και θα γράψουνε σε μένα, και θα ριξουν και καμια πιστόλα...κτλ κτλ κτλ, τι να κάνω να τους κυνηγάω απο πίσο εξω στο δρομο να φωνάζω εεε δεν μου πληρωσες τον καφε? 

Οταν ομος δουλέυει ο υπαλληλος τους λέει ευγενικά οτι  ξέρεις κάτι χρωστάς τόσα..δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ απλά δουλευω εδω κτλ κτλ, δεν θα τον παρεξηγησει κανεις στην ουσιοα την δουλεια του κάνει.

 

οχι οτι διαφωνω καπου αλλα μια δευκρινισις

οι υπαλληλοι αυτοι πώς πάνε από σβέρκο; υποψιάζομαι έλλειψη 😎😎😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

οχι οτι διαφωνω καπου αλλα μια δευκρινισις

οι υπαλληλοι αυτοι πώς πάνε από σβέρκο; υποψιάζομαι έλλειψη 😎😎😎

Πρεπει να γελάσω εδώ κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

οχι οτι διαφωνω καπου αλλα μια δευκρινισις

οι υπαλληλοι αυτοι πώς πάνε από σβέρκο; υποψιάζομαι έλλειψη 😎😎😎

Υπάρχουν πάντα αλλά εκτός του ότι κοστίζουν υπάρχει και ο κίνδυνος μετά να σε εκβιάζουν  για να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό.

Όσο για τα χρέη.Όσοι τους οφείλουν και δεν έχουν πάρει  κατάλληλα μέτρα για είσπραξη δυστυχώς τα περισσότερα τα έχουν χαμένα.Με πίεση να πάρεις έστω τα περισσότερα και τα υπόλοιπα διαγραφή (εξάλλου και η περίπτωση Μαρινόπουλου με συνδρομή των τραπεζών - κρατικών Υπηρεσιών κρατικών λειτουργών- λοιπών κυκλωμάτων  μας δείχνει το δρόμο):P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...