Προς το περιεχόμενο

Στις 12 Σεπτεμβρίου η παρουσίαση των νέων iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Για μένα το σημαντικότερο πλεονέκτημα της Apple σήμερα, είναι πως διαθέτει την μοναδική εναλλακτική επιλογή mobile OS απέναντι στο Android.

Τώρα για τα περί καινοτομίας: θα έβαζα ως σημαντικότερη το ότι πρακτικά εισήγαγε την αγορά στην εποχή των σημερινών smartphones. 

Άλλο καπέλο αυτό, κανείς δεν είπε το αντίθετο. Είναι καλό να υπάρχει ανταγωνισμός. Αν δεν υπήρχε η Apple δεν θα είχε αυτά που έχει σήμερα το Android και αν δεν υπήρχε το Android δεν θα είχε αυτά που έχει σήμερα η Apple. Η μία εταιρία παίρνει ιδέες από την άλλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Για μένα το σημαντικότερο πλεονέκτημα της Apple σήμερα, είναι πως διαθέτει την μοναδική εναλλακτική επιλογή mobile OS απέναντι στο Android.

Τώρα για τα περί καινοτομίας: θα έβαζα ως σημαντικότερη το ότι πρακτικά εισήγαγε την αγορά στην εποχή των σημερινών smartphones. 

H microsoft ήταν αυτή που εισήγαγε την αγορά στην εποχή των σημερινών smartphones και την ίδια εποχή ξεκίνησε η google με την apple τα δικά τους projects. Μην ξεκινάς την ιστορία από το 2007, δες και λίγο παραπίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, ειλικρινά τώρα. Μόνο εγώ αλλάζω κινητό ανα περίπου 2.5 χρόνια; Όλοι οι άλλοι καθε χρόνο πάνε στο νέο μοντέλο; Και τι τόσο συγκλονιστικά καινοτόμο μπορεί να σου προσφέρει σε σχέση με το περσινό μοντέλο μια συσκευή για να αξίζει την 900αρα ή και το 1000ρικο;

Η δική μου εμπειρία χρήσης ειναι περίπου στα 2.5 χρόνια, τότε νιώθω οτι η συσκευή μου μένει πίσω ή και τη βαριέμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kostasSTi said:

H microsoft ήταν αυτή που εισήγαγε την αγορά στην εποχή των σημερινών smartphones και την ίδια εποχή ξεκίνησε η google με την apple τα δικά τους projects. Μην ξεκινάς την ιστορία από το 2007, δες και λίγο παραπίσω.

Δεν εξετάζω την χρονολογική σειρά των λειτουργικών ή των υλοποιήσεων. Μονάχα το γεγονός πως το iPhone 2G ήταν το πρώτο smartphone με συμπεριφορά σημερινού Smartphone. Απαρχαιωμένες υλοποιήσεις Symbian τύπου P990 ή απολύτως μη πρακτικές αποτυχίες τύπου WinCE δεν τις βάζω στην εξίσωση. 

Just now, mixmixtouta said:

Ρε παιδιά, ειλικρινά τώρα. Μόνο εγώ αλλάζω κινητό ανα περίπου 2.5 χρόνια; Όλοι οι άλλοι καθε χρόνο πάνε στο νέο μοντέλο; Και τι τόσο συγκλονιστικά καινοτόμο μπορεί να σου προσφέρει σε σχέση με το περσινό μοντέλο μια συσκευή για να αξίζει την 900αρα ή και το 1000ρικο;

Η δική μου εμπειρία χρήσης ειναι περίπου στα 2.5 χρόνια, τότε νιώθω οτι η συσκευή μου μένει πίσω ή και τη βαριέμαι.

Παρομοίως. Κάτοχος Galaxy S7 το οποίο ίσως αλλάξω το 2019 (αν κι εφ' όσον). Εξακολουθώ να έχω το "καλύτερο" κινητό στον κύκλο μου πάντως 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mixmixtouta είπε

Ρε παιδιά, ειλικρινά τώρα. Μόνο εγώ αλλάζω κινητό ανα περίπου 2.5 χρόνια; Όλοι οι άλλοι καθε χρόνο πάνε στο νέο μοντέλο; Και τι τόσο συγκλονιστικά καινοτόμο μπορεί να σου προσφέρει σε σχέση με το περσινό μοντέλο μια συσκευή για να αξίζει την 900αρα ή και το 1000ρικο;

Η δική μου εμπειρία χρήσης ειναι περίπου στα 2.5 χρόνια, τότε νιώθω οτι η συσκευή μου μένει πίσω ή και τη βαριέμαι.

Εγώ που το έχω 4 χρόνια τι να πω; Τα σκάω χοντρά μία φορά αλλά το κρατάω για πολλά χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gianniskks είπε

Εγώ που το έχω 4 χρόνια τι να πω; Τα σκάω χοντρά μία φορά αλλά το κρατάω για πολλά χρόνια. 

Το να δώσεις ενα χ ποσό για μια συσκευή που καλύπτει τις ανάγκες σου κατανοήτο και δεκτό. Το ποσό εξαρτάται απο τη τσέπη που καθενός, τώρα αν η συσκευή ή το brand είναι υπερτιμημένο είναι μια άλλη κουβέντα. Αλλά το να φεύγει 1000ρικο κάθε χρόνο για αντικαταστήσει μια συσκευή που δεν έχει προλάβει να παλιώσει καλά καλά και που δεν προσφέρει κάτι τεχνολογικά καινοτόμο (διαστασεις οθόνης, 100mah παραπάνω μπαταρία και 1mp παραπάνω κάμερα δεν είναι καινοτομία) δε το καταλαβαίνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Δεν εξετάζω την χρονολογική σειρά των λειτουργικών ή των υλοποιήσεων. Μονάχα το γεγονός πως το iPhone 2G ήταν το πρώτο smartphone με συμπεριφορά σημερινού Smartphone. Απαρχαιωμένες υλοποιήσεις Symbian τύπου P990 ή απολύτως μη πρακτικές αποτυχίες τύπου WinCE δεν τις βάζω στην εξίσωση. 

Παρομοίως. Κάτοχος Galaxy S7 το οποίο ίσως αλλάξω το 2019 (αν κι εφ' όσον). Εξακολουθώ να έχω το "καλύτερο" κινητό στον κύκλο μου πάντως 😋

Ξεχνάς τα blackberry από την εξίσωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τον εξαιρετικό Α11 πέρσι , τι μας παρουσίασε ;  Το face unlock κλεμμένο από το 950 της ms κ αί χαρούμενα κοπρανακια να μιλάνε όταν στέλνουμε μήνυμα . Για να δούμε πού θα πάνε τα 1000 Ρίκα φέτος ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε προβληματιζει λιγο οτι η ελλειψη bezels στο ipad pro θα οδηγει σε λαθος πατηματα απο τους αντιχειρες, αλλα αυτη η ανησυχια μαλλον δεν εχει ουδεμια σχεση με την πραγματικοτητα. Συνεπως το αναμενω για να αλλαξω το ipad3 που δεν τραβαει αλλο πια . Οχι οτι υπαρχει περιπτωση να χαρω το pro παραπανω απο το unboxing του. Παλι το παλιο της ipad θα μου σπρωξει (ipad air 1) για να μου καβατζωσει το καλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
46 minutes ago, vargas said:

Πέρα από τον εξαιρετικό Α11 πέρσι , τι μας παρουσίασε ;  Το face unlock κλεμμένο από το 950 της ms κ αί χαρούμενα κοπρανακια να μιλάνε όταν στέλνουμε μήνυμα . Για να δούμε πού θα πάνε τα 1000 Ρίκα φέτος ..

Πως δούλευε το face unlock στο 950 και πως στο Χ? ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Δεν εξετάζω την χρονολογική σειρά των λειτουργικών ή των υλοποιήσεων. Μονάχα το γεγονός πως το iPhone 2G ήταν το πρώτο smartphone με συμπεριφορά σημερινού Smartphone. Απαρχαιωμένες υλοποιήσεις Symbian τύπου P990 ή απολύτως μη πρακτικές αποτυχίες τύπου WinCE δεν τις βάζω στην εξίσωση. 

Με την ίδια λογική και το iPhone 2G (το οποίο και είχα) δεν έχει καμία σχέση με τα σημερινά smartphones, αφού δεν είχε appstore (μεταξύ μας, ούτε αναφορά μηνυμάτων δεν είχε 😛 ).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...