Προς το περιεχόμενο

Σειρήνα αεροπορικής επιδρομής


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν οι γνωστές σειρήνες αεροπορικών επιδρομών στον πόλεμο. Έχω σπίτι σε απομονωμένη περιοχή και θα ήθελα σαν έξτρα σύστημα ασφαλείας για όταν είμαι μέσα μια (συνδεδεμένη με μπουτον πανικού, προβολείς κλπ κλπ)

Παρόμοιες είχαν πριν το 1990 περιπολικά / ασθενοφόρα κλπ και μετά αντικαταστάθηκαν με σειρήνες πιεζοηλεκτρικές (και τέτοια θα μου έκανε).

Που θα βρω μια όμως που να είναι σχετικά μεγάλη και δυνατή ?!!?!?!?

Αυτή τη βρήκα στην Ινδία αλλά προφανώς είναι μάλλον άπειρα τα μεταφορικά

image.png.1afdc358bf72dedd2cd9f4c8bac68fb5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ερωτήματα είναι πολλά

Πρώτον απαγορεύεται χρήση σειρήνων ενεργοποίησης των πολιτών σε εκτακτη ανάγκη, δεύτερον αντε και την έβαλες τι νομίζεις οτι θα γινει; Θα τρέξουν να σε σώσουν ή θα ψαχνουν για καταφύγια

Βαλε οτι βάζει όλος ο κόσμος συναγερμό με κουμπί πανικού και ειδοποίηση σε κέντρο ελέγχου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως αυτό που ψάχνεις είναι λίγο υπερβολή?Αυτές οι σειρήνες είναι κυριολεκτικά ένας κινητήρας με όλα τα απαραίτητα εξαρτήματα για να παραχθεί ο ήχος(πτερωτή,κέλυφος και κάλυμα) και έναν πίνακα που θα έχει απαραίτητα όλες τις διατάξεις προστασίας-χειρισμού.Εύκολα μπορεί να σου φτιάξει κάποιος,αλλά είναι ακριβή,ογκώδης και ίσως και παράνομη.

Μία απλή σειρήνα συναγερμού από τις εκατοντάδες που κυκλοφορούν στο εμπόριο αρκεί.

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσε το και με τις καμπάνες του χωριού,άμα σε κλέβουν να βαρανε.

 

Ρε συ άσε τις υπερβολές,βάλε μια σειρήνα συναγερμού και είσαι οκ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε δικιο σε όλα. Τη θέλω για το κάτι παραπάνω, αν κάτσει η στραβή κάποτε. Αν δεν κάτσει, απλα ας υπάρχει. Αν κάτσει όμως η στραβή, θέλω να υπάρξει η μέγιστη μεταφορά πανικού προς τους κλέφτες. 

Όλα τα υπόλοιπα συστήματα που υπάρχουν στην αγορά τα έχω (συναγερμό, κλειστό κύκλωμα τηλεόρασης, εφεδρική τροφοδοσία, θωρακισμένες πόρτες, κάγκελα κλπ κλπ) 

Γενικά θέλω να κάνω τα πάντα για την αποτροπή, πριν περάσω στο στάδιο της εξόντωσης. 

*ένα γείτονα στο παραδίπλα σπίτι τον βρήκαν πριν λίγο καιρό κρεμασμένο απο κλέφτες ενω με έχουν κλέψει τα τελευταία χρόνια, 4 φορές. Παράλληλα έχω πετύχει κ κλέφτη στην αυλή μου την ώρα που κοιμόμουν ~ ενώ προφανώς έχω κάγκελα / μάντρα 2 μέτρων + κλπ κλπ. 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4/10 κανονικα, αλλα παιρνει 6ρακι. 1 extra βαθμος γιατι ανοιχτηκε τη σωστη μερα κι αλλος 1 για τα "?!?!?!?!?!? "

 

edit: Τωρα ειδα και το απο πανω ποστ, παμε στα 7/10 γιατι χρησιμοποιουνται σωστα keywords/phrases:  " Γενικά θέλω να κάνω τα πάντα για την αποτροπή, πριν περάσω στο στάδιο της εξόντωσης.  "

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το να κοροϊδεύετε τον άνθρωπο θα μπορούσατε να πείτε κάτι πάνω στο θέμα που τον απασχολεί ή να του προτείνετε εναλλακτικές προς το τι να κάνει, δεν έχει καμία απολύτως σημασία εάν εσείς μένετε ή πιστεύετε πως μένετε σε σχετικά ασφαλείς περιοχές. Οι διαρρήκτες στις μέρες μας γίνονται όλο και πιο αδίστακτοι και δεν έχουν κανένα ενδοιασμό από το να κάνουν κακό σε κάποιον ηλικιωμένο, γιατί να κομπλάρουν από το να κάνουν κάτι σε έναν άντρα μέσης ηλικίας και στην οικογένεια του π.χ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθεσω οτι οταν ηχουν  σειρηνες αυτου του τυπου δεν μπορεις να καταλάβεις απο που έρχεται ο ηχος, ο ηχος ειναι διάσπαρτος, κανείς δεν πρόκειται λοιπόν να τρέξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε πάνω στην μάντρα σπασμένα γυαλιά ανά 2-3εκ

Βαλε μέσα στην αυλή 3-4 σκυλιά φονιάδες

Βάλε φυλάκιο με φρουρό-ους απ' έξω 

 

 

Όσο πιο πολλά βλεπουν τετοια οι ληστές,τόσο ερεθίζονται στο να μπουν να σε κλέψουν.σου λέει εκεί μέσα, τουλάχιστον ράβδους χρυσού θα εχει 😁😁😉

 

 

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Έχετε δικιο σε όλα. Τη θέλω για το κάτι παραπάνω, αν κάτσει η στραβή κάποτε. Αν δεν κάτσει, απλα ας υπάρχει. Αν κάτσει όμως η στραβή, θέλω να υπάρξει η μέγιστη μεταφορά πανικού προς τους κλέφτες. 

Όλα τα υπόλοιπα συστήματα που υπάρχουν στην αγορά τα έχω (συναγερμό, κλειστό κύκλωμα τηλεόρασης, εφεδρική τροφοδοσία, θωρακισμένες πόρτες, κάγκελα κλπ κλπ) 

Γενικά θέλω να κάνω τα πάντα για την αποτροπή, πριν περάσω στο στάδιο της εξόντωσης. 

*ένα γείτονα στο παραδίπλα σπίτι τον βρήκαν πριν λίγο καιρό κρεμασμένο απο κλέφτες ενω με έχουν κλέψει τα τελευταία χρόνια, 4 φορές. Παράλληλα έχω πετύχει κ κλέφτη στην αυλή μου την ώρα που κοιμόμουν ~ ενώ προφανώς έχω κάγκελα / μάντρα 2 μέτρων + κλπ κλπ. 

θα ρωτησω ενα γνωστο που εχω αν την πουλαει & θα ενημερωσω.,

ειναι με μανιβελα αλλα ιισως καποιος τη μετατρεψει σε ηλεκτρικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Βάλε πάνω στην μάντρα σπασμένα γυαλιά ανά 2-3εκ

Βαλε μέσα στην αυλή 3-4 σκυλιά φονιάδες

Βάλε φυλάκιο με φρουρό-ους απ' έξω 

Όσο πιο πολλά βλεπουν τετοια οι ληστές,τόσο ερεθίζονται στο να μπουν να σε κλέψουν.σου λέει εκεί μέσα, τουλάχιστον ράβδους χρυσού θα εχει 😁😁😉

Και ταφρο με κροκοδειλους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...