Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με καμινάδα


nkmyrtos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.  Θα ήθελα τις απόψεις σας και ειδικά όσον αφορά το νομικό πλαίσιο στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Μένω στον Α όροφο διωροφου κτιρίου στο οποίο στο ισόγειο ο ενοικιαστής έχει μία ξυλοσομπα και έχει βγάλει την καμινάδα της 1 μέτρο κάτω από το μπαλκόνι μου με αποτέλεσμα όλος ο καπνός να έρχεται στο σπίτι μου. Συν ότι καίει και ότι βρίσκει. Τον περσινό χειμώνα του είπα με ευγενικό τρόπο ότι κάτι πρέπει να κάνει αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν ίδρωσε καν το αυτί του. Επειδή λοιπόν πλησιάζει πάλι η εποχή που θα αρχίσει να την χρησιμοποιεί θα ήθελα να ξέρω πριν απευθυνθώ στην αστυνομία αν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο γύρω από αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστυνομια δεν εχει να κανει. Πολεοδομια.

Κτιριοδομικός άρθρο 27,παρ. 3.3.2 α’ εδάφιο και παρ. 2.4.2.8

"το τελικό σημείο εξόδου των καυσαερίων είναι προστατευμένο με ειδικό εξάρτημα. Σε περίπτωση που υπάρχουν ανοίγματα που βρίσκονται ψηλότερα από την απόληξη της καπνοδόχου και σε οριζόντια απόσταση μικρότερη των 6 μ. από αυτήν και η αρμόδια αρχή διαπιστώσει ενόχληση από την εκπομπή καυσαερίων, μπορεί να επιβάλει την ανύψωση ή να διατάξει άλλα μέτρα για τον περιορισμό της ενόχλησης σε ανεκτά όρια"

 

αλλα κανε μια προσπαθεια να του/της μιλησεις πρωτα γιατι η πολεοδομια κοβει κουστουμια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι αυτό, ίσως είναι από τα θέματα που βγάζεις δύσκολα άκρη, όμως εγω θα έκανα το εξής για αρχή. Θα έβγαζα μια φωτογραφία (γιατί οι περιγραφές σε τετοιες υποθέσεις δεν είναι αρκετές) και θα πήγαινα ο ίδιος στην πολεοδομία να ρωτήσω. Αν με πολεοδομία δεν βγάζεις άκρη, μπορεί να εμπίπτει και στις αρμοδιότητες του υγειονομικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει , το έχουμε τερματίσει μερικοί....

Από την άλλη όμως θα μπορούσε να τρυπήσει από κάτω και να βάλει την καμινάδα κατευθείαν μέσα στο διαμέρισμά σου!!!

Τυχερός είσαι :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να τρολάρεις λιγάκι ή έτσι νομίζω?

Πάρα ταύτα όπως τα λέει ο φίλος η καμινάδα εμποδίζει και ο άλλος είναι τσίπης και δεν το φτιάχνει , μέχρι και ο νόμος λογικά είναι με τον φίλο, εγώ θα έδειχνα στον άλλο τον νόμο και θα του έδινα ένα περιθώριο μέχρι τα πρώτα κρύα αν δεν είναι εντάξει τότε αναφορά στην πολεοδομία και άφησε τον  να πληρώνει (γιατί λογικά θα παίζει και πρόστιμο)  μερική άμα δεν τους τσούξει δεν καταλαβαίνουν με τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει απαράδεκτος, την απομάκρυνε από το δικό του για να την βάλει ακριβώς δίπλα σου, και το άντεξες έναν ολόκληρο χειμώνα χωρίς να κάνεις τίποτα;

Υπάρχει πάντα η δυνατότητα και να βγάλεις προσωρινή διαταγή από το ειρηνοδικείο, όταν αρχίζει να την χρησιμοποιεί άμεσα, οπότε και λογικά δεν θα φτάσει μέχρι την κανονική δίκη αλλά το κακό είναι ότι θα πληρώσεις έτσι χωρίς λόγο έξοδα δικηγόρου και επιμελητή.

Κι εγώ νομίζω ότι αν ακούσει για πολεδομία θα κάνει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραγικός... μερικές φορές οι καλύτεροι γείτονες είναι καθόλου γείτονες...

Πιθανότατα δεν καταλαβαίνει από ευγένεια, αν καταλάβαινε δεν θα άφηνε εκεί το μπουρί, πες του ότι αν δεν το φτιάξει σε δυο μήνες θα κάνεις καταγγελία μπας και προλάβεις και γλιτώσεις την κάπνα το χειμώνα.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, όπως είπε και ο conan όντως το ανέχτηκες αυτό για ένα χειμώνα?! Ο τύπος είναι αισχρός απλά! Ξεκίνα με ερωτήσεις σε πολεοδομία κ.λ.π. Λίγο η μία υπηρεσία, λίγο η άλλη, θα βγάλεις άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα υπομονή γιατί έχει και 2 μικρά παιδιά και το ένα μάλιστα μωρό, βέβαια και εγώ έχω 2 μικρά παιδιά αλλά δεν ενοχλώ και για αυτό το είπα με ωραίο τρόπο το χειμώνα που πέρασε, εφόσον βέβαια φέτος δεν κάνει τίποτα θέλω να ξέρω πως θα κινηθώ γιατί προς το παρών έχει ξηλώσει τα μπουρια και περιμένω να δω πότε και πως θα τα βάλει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολεοδομικά είναι παράνομο.

Καταγγελία στην πολεοδομία κ εκτός του προστίμου θα αναγκαστεί να την ξηλώσει.

Ούτε να γίνεις κακός ούτε να έρθεις σε αντιπαράθεση. Ένα τηλέφωνο κ άσε τον νόμο να δράσει.

Προσοχή όμως να είσαι κ εσύ νόμιμος. Γιατί άπαξ κ σκάσει η πολεοδομία στο κτήριο γράφει οποιαδήποτε παρανομία εντοπίσει κ όχι μόνο την καταγγελία. Δηλαδή αν έχεις κ εσύ κάποια αυθαιρεσία καλύτερα είναι να μην μπλέξεις την πολεοδομία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...