Προς το περιεχόμενο

Σουβλατζίδικα, φούσκα έτοιμη να σκασει;


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, l337 είπε

Η εικόνα αυτή, από το παρπάνω μαγαζί που ανέφερες, δεν μου γεμίζει καθόλου το μάτι πάντως.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

5939914_EJUvzZyh-rHiMZWBYK9cbPbZVdftEttT073X__08-gI.jpg.a0e3e943f0febf631b8d131036562f0f.jpg

Εσυ καλα κανεις και το στελνεις.. αλλα για τον Λουκουλο ειχε ξαναπει παλια καλα λογια insomnitis...

Εγω δεν μενω εκει κοντα για να δοκιμασω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 645
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, zio10 είπε

Θεσσαλονίκη μόνο ποσότητα βρήκα, νοστιμιά μηδέν. Άσε το ανεκδιήγητο που κάνουν με το κέτσαπ - μουστάρδα! :lol:

Αστα φιλε (δυστυχως) εχει χαλασει πολυ το πραμα. Ποσοτητα βρισκεις μονο στον γυρο αλλιως θα εχει μονο πολλες (και συνηθως χαλια) πατατες, η ποιοτητα και η γευση εχουν παει περιπατο και η τιμη ολο και ανεβαινει (ηδη ειναι πολυ υψηλες), θελει πολυ ψαξιμο για να βρεις κατι καλο στην σχεση ποιοτητα-ποσοτητα και αν θες να βρεις κατι καλο στην σχεση ποιοτητα-ποσοτητα-τιμη... τοτε καλυτερα κλαυτα, θελει αγωνα.

19 ώρες πριν, ss13 είπε

Το κακό είναι πως έχουν τόσο κόλλημα με τους Αθηναίους που εαν αντιληφθούν πως είσαι από Αθήνα στραβώνουν ( που αυτό να πούμε του στραβού το δίκιο πως είναι γελιότητα που ξεκινάει από τους πολιτικούς ) πρέπει λίγο να βάλουμε νερό στο κρασί μας για να δούμε τι θα κάνουμε γενικά σαν κράτος και όχι να τσακωνόμαστε για το σουβλάκι - καλαμάκι και για το Παοκ - Ολυμπιακός B)

Να σε πω την αληθεια δεν ξερω την αιτια που υπηρχε αυτη η εχθρα παλια (γιατι οντως αν καταλαβουμε οτι ειναι καποιος απο Αθηνα στραβωνουμε) αλλα πλεον, πιστευω, οτι συμβαινει επειδη βλεπουμε την πολιτικη ηγεσια καθως και μεγαλο μερος των Αθηναιων να ενδοιαφερονται μονο για την Αθηνα και δεν τους νοιαζει τι συμβαινει σε ολη την υπολοιπη Ελλαδα, και να καταστραφει δεν θα τους νοιαξει ιδιαιτερα, οποτε και εμεις καπου καπως πρεπει να βγαζουμε το αχτι μας.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές πρέπει να σταθεροποιηθουν στα 2.5 με 2.6 ειδικά για τον γύρο ο οποίος έχει πολλές φύρες και ο ιδιοκτήτης πρακτικά αντιλαμβάνεται οτι μπαίνει μέσα στην πορεία,γιατί οι περισσότεροι επιχειρηματίες δεν γνωρίζουν τι είναι food cost και γενικότερα f&b management .Επίσης το 80-85% της αγοράς ειναι προέλευσης Μέγα Γύρος στον οποίο τηρούν μέν τις υγειονομικές διαδικασίες αλλά παίζει πολύ συντηρητικό και βελτιωτικό γεύσης (msg κτλ).Προσωπικά εαν δώ πίτα γύρο κάτω απο 2.2 δεν θεωρώ ασφαλή την αγορά γιατί το πιο πιαθανό μιλάμε για χείριστη ποιότητας κρέατος.

Για εμένα μάγκες είναι αυτοί που δεν έχουν γύρους και παίζουν μόνο με καλαμάκια κτλ οπου και το κόστος είναι πιο μετρήσιμο και μπορούν εαν σέβονται ως επιχειρηματίες τον καταναλωτή να χρησιμοποιήσουν ποιοτική πρώτη ύλη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, gpaterson είπε

Προσωπικά εαν δώ πίτα γύρο κάτω απο 2.2 δεν θεωρώ ασφαλή την αγορά γιατί το πιο πιαθανό μιλάμε για χείριστη ποιότητας κρέατος.

Νομίζω ότι το κόστος της πρώτης ύλης δεν είναι καν το πρώτο πράγμα που παίζει ρόλο στην τιμή του 

Αν φάω ένα καλό σουβλάκι σε τραπέζι πάνω π.χ. στην πλατεία Κολωνακίου ή στο κέντρο της Γλυφάδας με 2.5 € θα πω ότι η τιμή του είναι normal, έως και φτηνή 

Αν φάω το ακριβώς ίδιο σουβλάκι σε μια τρύπα κάτω από το σπίτι μου, θα πω ότι είναι πανάκριβο...

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω ότι το κόστος της πρώτης ύλης δεν είναι καν το πρώτο πράγμα που παίζει ρόλο στην τιμή του

Άλλωστε φαίνεται αυτό όταν ψωνίζουμε σε κρεοπώλες. Τα ίδια λεφτά δίνω στον κρεοπώλη μου που έχει εξαιρετικό κρέας (χοιρινό, μοσχάρι κ.λ.π.) και τα ίδια σε ένα κρεοπωλείο με χάλια κρέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Ο Κωστάκης στο Σύνταγμα, δίνει ρέστα με τσιμπιδάκι. Μιλάμε για "άρρωστο". Στις 7:30 το πρωί, θα τον βρεις να κόβει τα λίπη απ' τα σουβλάκια με το ψαλιδάκι.

 

τυπε λες το μαγαζι πεντελης5; να τα διευκρινιζουμε αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsioulak είπε

Αστα φιλε (δυστυχως) εχει χαλασει πολυ το πραμα. Ποσοτητα βρισκεις μονο στον γυρο αλλιως θα εχει μονο πολλες (και συνηθως χαλια) πατατες, η ποιοτητα και η γευση εχουν παει περιπατο και η τιμη ολο και ανεβαινει (ηδη ειναι πολυ υψηλες), θελει πολυ ψαξιμο για να βρεις κατι καλο στην σχεση ποιοτητα-ποσοτητα και αν θες να βρεις κατι καλο στην σχεση ποιοτητα-ποσοτητα-τιμη... τοτε καλυτερα κλαυτα, θελει αγωνα.

Να σε πω την αληθεια δεν ξερω την αιτια που υπηρχε αυτη η εχθρα παλια (γιατι οντως αν καταλαβουμε οτι ειναι καποιος απο Αθηνα στραβωνουμε) αλλα πλεον, πιστευω, οτι συμβαινει επειδη βλεπουμε την πολιτικη ηγεσια καθως και μεγαλο μερος των Αθηναιων να ενδοιαφερονται μονο για την Αθηνα και δεν τους νοιαζει τι συμβαινει σε ολη την υπολοιπη Ελλαδα, και να καταστραφει δεν θα τους νοιαξει ιδιαιτερα, οποτε και εμεις καπου καπως πρεπει να βγαζουμε το αχτι μας.

Σωστος αλλα οσο πιο πολυ ασχολειται ο κρατος πολιτικος μαζι σου τοσο το κακο για σενα. Μενω αθηνα και ζηλευω σαλονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, le vent nous porterAAAA said:

τυπε λες το μαγαζι πεντελης5; να τα διευκρινιζουμε αυτα

Ε ναι, αναφέρθηκα και νωρίτερα με άρθρο για τον Κωστάκη, όπως τον λέμε εμείς, που ξέραμε και τον παππού του στην Πλάκα.

12 minutes ago, 26ska said:

Ο Κώστας είναι πλατεία Αγίας ειρήνης. 

Όχι αυτός, ο original, για την ακρίβεια, ο εγγονός τού original.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπάρχουν 2. Αυτός στην Αγ. Ειρήνης και αυτός στο Σύνταγμα.
Ο 1ος εμένα μαρέσει πιο πολύ αν και καμία σχέση δεν έχει με τον παλιό ενώ ο 2ος είναι ο εγγονός του όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.
Ο 1ος βάζει μια δικιά του σάλτσα ντομάτας στο σουβλάκι και ο 2ος γιαούρτι και μαϊντανό αν θυμάμαι καλά (είχε βάλει σε μένα κατά λάθος που δεν είμαι του πράσινου και γιαυτό χαλάστηκα :P

Επεξ/σία από FireKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, theoritikos είπε

Δεν το γνωρίζω, υποθέτω πως μέχρι δυο μέρες.

Mα δε παει με τη μερα,  πόσες τηγανιες γινονται στο ιδιο λαδι σε δυο μερες, λιγοτερες από 200?

10 ώρες πριν, theoritikos είπε

Ήμουν μια εβδομάδα στην Κολωνία και πήγα σε αρκετά εστιατόρια με διαφορετικές κουζίνες. Δεν ένοιωσα ποτέ καμιά ενόχληση την επόμενη μέρα, παρόλο που τρώγαμε πολύ. Στην Ελλάδα 1 στις 4 θα έχω κάποια μικρή ενόχληση .

Θα με κράξετε, αλλά πως μπορείτε να τρώτε λίπη, σάντουιτς να κολυμπάνε στις μουστάρδες κλπ ? Εμένα με πονάει το στομάχι μόνο που τα διαβάζω ...

Εσυ φιλε μου δε τρως ποτε λιπη? Γιατι όταν τρως σε εστιατορια σιγουρα δε τα αποφευγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Vasivouzoukos είπε

Τι είναι το πιο ανθυγιεινό σε μια πίτα γύρο; Η  πίτα, ο γύρος ή οι τηγανιτες πατάτες;

 

Το λάδι. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2018 στις 8:31 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Πήγαινε στον Κάνδαυλο, στο Γκάζι, να φχαριστηθείς. 

Μπα.. Αν παρατηρήσεις απλά φτιάχνουν την πίτα ανοιχτή και με πολλές πατάτες.. Μια συνηθισμένη πίτα είναι από άποψη μεγέθους και ποσότητας κρέατος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Το λάδι. 

Το πολυτηγανισμενο σπορελαιο που χρησιμοποιουν λογω κοστους...συμπληρωνω τον φιλο απο πανω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...