Προς το περιεχόμενο

Πανελλήνιες και φροντιστήρια


Deadpool78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είμαι 17 ετών και όπως καταλάβατε ετοιμάζομαι για τις πανελλήνιες. Έκανα προετοιμασία από τον Φλεβάρη έως και το καλοκαίρι για όλα τα μαθήματα σε φροντιστήριο ΑΟΘ, ΑΕΠΠ, Μαθηματικά και Έκθεση (Υ.Γ. θέλω να μπω σε σχολή πληροφορικής). Πλέον δυσκολευόμαστε ακόμα περισσότερο και λογικά θα πληρώνουμε μόνο τα μαθηματικά και θα πηγαίνω στο κοινωνικό φροντιστήριο του δήμου μου (για όλα τα παραπάνω 4 μαθήματα ΔΩΡΕΑΝ). Πιστεύετε ότι με δωρεάν φροντιστήριο (+ πληρωμή μαθηματικών) μπορείς να γράψεις καλα στις πανελλήνιες αν διαβάσεις αρκετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να μάθεις να διαβάζεις σωστά, συνειδητά και όχι επιδερμικά. Είναι μια διαδικασία που είναι αρκετά δύσκολη για κάποιον στην ηλικία σου να συνηθίσει. Αυτός είναι και ο σκοπός του φροντιστηρίου, να σε βάζει σε πρόγραμμα. Θα πρέπει να προσέχεις να μην έχεις έλλειψη προσοχής όταν διαβάζεις. Αν τηρήσεις κάποιους κανόνες και βάλεις σκληρό πρόγραμμα μελέτης τα όποια λάθη, απορίες λογικά μπορούν να στα λύσουν και οι απλοί καθηγητές σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Deadpool78 είπε

Καλησπέρα. Είμαι 17 ετών και όπως καταλάβατε ετοιμάζομαι για τις πανελλήνιες. Έκανα προετοιμασία από τον Φλεβάρη έως και το καλοκαίρι για όλα τα μαθήματα σε φροντιστήριο ΑΟΘ, ΑΕΠΠ, Μαθηματικά και Έκθεση (Υ.Γ. θέλω να μπω σε σχολή πληροφορικής). Πλέον δυσκολευόμαστε ακόμα περισσότερο και λογικά θα πληρώνουμε μόνο τα μαθηματικά και θα πηγαίνω στο κοινωνικό φροντιστήριο του δήμου μου (για όλα τα παραπάνω 4 μαθήματα ΔΩΡΕΑΝ). Πιστεύετε ότι με δωρεάν φροντιστήριο (+ πληρωμή μαθηματικών) μπορείς να γράψεις καλα στις πανελλήνιες αν διαβάσεις αρκετά?

o υιος του υπαλληλου μου παντως χωρις να κανει ούτε 1 ώρα φροντιστήριο (για οικονομικους λογους) πέρασε προ 3,5 ετη - 13ος - στο μαθηματικο αθηνας.

ειναι θεμα οργανωσης, διαβασματος & θελησης. φυσικα δεν εχει πολλες ασχολιες περαν του διαβασματος αλλα καθημερινα διαβαζε & συνεχιζει να διαβαζει 5~6 ωρες.

ο ανθρωπος χωρις να ειναι ευφυης ή πονηρός, τελειωνει τη σχολη στα 4 χρονια. μαθηματα δε χρωσταει, οπου γραφει λιγοτερο απο 7,5 το ξαναδινει.

οποτε ναι, γινεται !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mclein είπε

o υιος του υπαλληλου μου παντως χωρις να κανει ούτε 1 ώρα φροντιστήριο (για οικονομικους λογους) πέρασε προ 3,5 ετη - 13ος - στο μαθηματικο αθηνας.

ειναι θεμα οργανωσης, διαβασματος & θελησης. φυσικα δεν εχει πολλες ασχολιες περαν του διαβασματος αλλα καθημερινα διαβαζε & συνεχιζει να διαβαζει 5~6 ωρες.

ο ανθρωπος χωρις να ειναι ευφυης ή πονηρός, τελειωνει τη σχολη στα 4 χρονια. μαθηματα δε χρωσταει, οπου γραφει λιγοτερο απο 7,5 το ξαναδινει.

οποτε ναι, γινεται !!!

Φίλε για να μπει χωρίς φροντιστήριο στο μαθηματικό και να το τελειώνει στα τέσσερα χρόνια είναι αστέρας το λιγότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, adi32 είπε

Φίλε για να μπει χωρίς φροντιστήριο στο μαθηματικό και να το τελειώνει στα τέσσερα χρόνια είναι αστέρας το λιγότερο 

Αυτο ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, adi32 είπε

Φίλε για να μπει χωρίς φροντιστήριο στο μαθηματικό και να το τελειώνει στα τέσσερα χρόνια είναι αστέρας το λιγότερο 

με 2 καθηγητες που μιλησα γιατι αρνουνταν να συμμετασχει σε ομαδικες εργασιες (εχουμε προβλημα σε αυτο) οταν τους ρωτησα αν ειναι ευφυης μου απαντησαν πως δεν ειναι διαφορετικος απο το μεσο ορο. η διαφορα του ειναι ο προγραμματισμος ολων οσων διαβαζει μεσα στον εγκεφαλο του & η δυνατοτητα χρησιμοποιησης τους την καταλληλη στιγμη.

εγω δεν μπορω να πω τιποτα, δεν μπορω να κρινω. δυστυχως το παιδι δεν μπορει να φυγει και εξωτερικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα προσπαθήσω όσο μπορώ. Ότι tip έχετε πείτε μου.  Επίσης τα βιντεάκια στο YouTube που γίνονται από κάποια άτομα ώστε να διδάξουν δωρεάν κάποια μαθήματα πιστεύεται ότι είναι καλά? Ή τα βοηθήματα?

Επεξ/σία από Deadpool78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Deadpool78 είπε

Θα προσπαθήσω όσο μπορώ. Ότι tip έχετε πείτε μου.  Επίσης τα βιντεάκια στο YouTube που γίνονται από κάποια άτομα ώστε να διδάξουν δωρεάν κάποια μαθήματα πιστεύεται ότι είναι καλά? Ή τα βοηθήματα?

By the way αδερφέ αυτό τον καιρό έτυχε να πουλάω σε γελοία τιμή πολλά βιβλία (πάνω από 10) που είναι για την δέσμη σου και τα έχω από φροντιστήριο που πήγαινα κι εγώ (Εν δυνάμει λέγεται πάτα το να το δεις είναι εξαιρετικό). Αν ενδιαφέρεσαι μου λες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GoDRiC- είπε

By the way αδερφέ αυτό τον καιρό έτυχε να πουλάω σε γελοία τιμή πολλά βιβλία (πάνω από 10) που είναι για την δέσμη σου και τα έχω από φροντιστήριο που πήγαινα κι εγώ (Εν δυνάμει λέγεται πάτα το να το δεις είναι εξαιρετικό). Αν ενδιαφέρεσαι μου λες!

Κι εγώ αγόρασα κάτι βιβλία από το φροντιστήριο όταν μπόρεσα και πήγαινα όλα τα μαθήματα οπότε είμαι καλυμμένος. Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν καλές σχολές που με συστηματικο διάβασμα μπαίνεις. Πχ το μαθηματικο που η βάση κυμαίνεται απο 15-15.500 μόρια, ένας καλά διαβασμένος, θα τα καταφέρει χωρις φροντιστήριο.

Εκει που δεν υπάρχει καμία ελπίδα χωρις την υποστηριξη φροντiστηρίου, ειναι στην ιατρική και γενικά σε σχολές που ξεπερνάνε τα 18.000 μόρια. Μιλάμε οτι τα πράγματα έχουν ξεφύγει εδω και πολλά χρονια. Πχ στα φετινά θεματα, όποιον εκπαιδευτικο και αν ρωτουσες για λύσεις σε ασκησεις πχ της Χημείας στο Γ επιστημονικό, δεν θα ηταν σιγουρος για τη λύση. Το πράγμα ξεφευγει και μονο με την υποστηριξη έμπειρων καθηγητων έχει κανεις πιθανοτητες, εκτος αν μιλάμε για πολύ ειδικές περιπτώσεις.

Η Πληροφορική στην Αθήνα γυρω στα 16000 δεν έχει; Οκ, ευκολο δε θα ειναι, αλλά  θα το παλέψεις. Καλή επιτυχία.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, mclein said:

o υιος του υπαλληλου μου παντως χωρις να κανει ούτε 1 ώρα φροντιστήριο (για οικονομικους λογους) πέρασε προ 3,5 ετη - 13ος - στο μαθηματικο αθηνας.

ειναι θεμα οργανωσης, διαβασματος & θελησης. φυσικα δεν εχει πολλες ασχολιες περαν του διαβασματος αλλα καθημερινα διαβαζε & συνεχιζει να διαβαζει 5~6 ωρες.

ο ανθρωπος χωρις να ειναι ευφυης ή πονηρός, τελειωνει τη σχολη στα 4 χρονια. μαθηματα δε χρωσταει, οπου γραφει λιγοτερο απο 7,5 το ξαναδινει.

οποτε ναι, γινεται !!!

Μια διευκρίνηση σε αυτό που γράφει ο mclein, επειδή το παιδί έχει περάσει 13ος είναι πολύ πιθανόν να έχει πολύ περισσότερο από 15.000 μόρια (που είναι η βάση). ο πρώτος στο μαθηματικό μπορεί να έχει μπει πχ και με 19.000 μόρια.

Στα του θέματος, είναι εφικτό αλλά θέλω πολύ καλό πρόγραμμα. Στα θετικά είναι οτι έχεις χτίσει ήδη μια βάση λόγω της προετοιμασίας που έχεις κάνει. Στα αρνητικά ότι θα χρειαστείς να κοπιάζεις περισσότερο από τους συμμαθητές σου. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός αλλά αν σε βοηθάει μπορείς να βάζεις βραχυπρόθεσμους στόχους ώστε να εχεις motivation για να διαβάσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσος πεταμένος χρόνος και χρήματα στα φροντιστήρια.!! Ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο !!! Τον μισό χρόνο να διάβαζα από αυτόν που πέταξα στα φροντιστήρια και εκεί που ήθελα θα περνούσα και δεν θα έτρεχα σαν παλαβός!! Φίλε μου συμβουλή από έναν 29αρι που πήρε πτυχίο από σχολή που δεν ήθελε, πήρε μεταπτυχιακό που δεν το χρησιμοποίησε πότε και μόνο και μόνο επειδή είχε μεράκι, στρώθηκε , διαβασε μόνος και τώρα είναι software engineer σε έναν από τους μεγαλύτερους ομίλους στην Ευρώπη. Δύο με δυόμισι ώρες την ημέρα να συγκεντρωθείς και να διαβάζεις, κάθε μα κάθε μέρα όμως, τα αποτελέσματα θα είναι εντυπωσιακά! Άσε τι λένε και τι ακούς για άτομα που διαβάζουν όλη μέρα και λιώνουν. Δύο με δυόμισι ώρες. Θα με θυμηθείς. Ούτε overdose θα πάθεις , ούτε θα μισήσεις το διάβασμα που έτσι κ αλλιώς είναι παρεξηγημένο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα παιδί μόνο του με την ανύπαρκτη δουλειά που γίνεται στα περισσότερα σχολεία έχει ελάχιστες πιθανότητες εκτός και είναι ιδιοφυΐα (για καλές σχολές με υψηλές βάσεις). 

Ένας που τα έχει ξανακάνει μπορεί να δουλέψει μόνος του 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...