Προς το περιεχόμενο

Joker (2019)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Sethiros είπε

To Τζόκερ είχε κάνει ήδη ρεκόρ εισιτηρίων στη χώρα μας για τις πρώτες μέρες πολύ πριν το περιστατικό με την αστυνομία. Καλώς έχετε την άποψη σας αλλά η αμερικανοφοβία σας μάλλον υποδεικνύει ότι είστε εντελώς ακατάλληλος για την κριτική οποιασδήποτε ταινίας. Καλές οι απόψεις, όλοι έχουν από μία όπως λέει και η γνωστή ρήση αλλά πρέπει και ο θεατής να έχει τα κατάλληλα ερεθίσματα για να μπορέσει να δεχτεί ή και να απορρίψει τα μηνύματα οποιουδήποτε έργου τέχνης. Με απλά λόγια, ο καθένας μέχρι εκεί που φτάνει. 

Δεν είπα το αντίθετο είπα απλά τις απογείωσε.

Ποτέ δεν μου άρεσε να μπαίνω σε καλούπι και να παπαγαλίζω αυτά που ακούω και διαβάζω από κάποιους άλλους ή από το Imod όπως κάνουν πολλοί που κάνουν κόπυ ραιτ κριτικές.Μου αρέσει να λέω την δική μου άποψη έστω και ωμά και αυτή εξέφρασα.Για μένα ήταν μία ταινία χωρίς αρχή και τέλος με κάποιες ωραίες στιγμές του Φίνιξ που σημάδεψαν την ταινία και χωρίς σωστά παραδείγματα για την κοινωνία..( για μένα μάλλον το αντίθετο κάνει.)

Μάθε να δέχεσαι απλά και χωρίς υπονοούμενα την άποψη του άλλου και να μην τον χαρακτηρίζεις από τη στιγμή που δεν τον γνωρίζεις , άσχετα αν ταιριάζει ή όχι με τη δική σου.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, adi32 είπε

Μόλις το είδα. 

Χαμένες δύο ώρες σε υπόθεση που έβγαινε στο μισάωρο. 

Δήθεν και καλά η όλη φάση της ταινίας. 

Πολύς ντόρος για το τίποτα 

Έτσι πες τα! Χειρότερη και από το  Charlie's Angels (2019). Απορώ πως έκανε τόσες εισπράξεις. Η δε ερμηνεία του Joaquin gtp ήταν. Ο Πρέκας θα γινόταν καλύτερος Joker. Κάτι ήξερε η Κίνα που την απαγόρεψε. (Αν μου το έλεγες νωρίτερα θα γλίτωνα 7 ευρώ στο σινεμά).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, KilliK είπε

α τον απαγορεψε τελικα η Κινα τον Joker? γιατι;

Γιατι δεν τρομαξαν αρκετα, το The Ring αρεσει εκει. :) 

3 ώρες πριν, Glikos είπε

Έτσι πες τα! Χειρότερη και από το  Charlie's Angels (2019). Απορώ πως έκανε τόσες εισπράξεις. Η δε ερμηνεία του Joaquin gtp ήταν. Ο Πρέκας θα γινόταν καλύτερος Joker. Κάτι ήξερε η Κίνα που την απαγόρεψε. (Αν μου το έλεγες νωρίτερα θα γλίτωνα 7 ευρώ στο σινεμά).

Και τα χτυποκαρδια στο Beverly hills ειχαν πολλες εισπραξεις, ποιοτικο θα ναι και αυτο...γεμισαν τον τοπο με κρητικες και video και spoilers ε φυσικο ειναι να γεμισουν οι αιθουσες. Ειναι catchy η ταινια. Να βγαλω τον μυθο του μπατμαν και το ονομα τζοκερ να δουμε τι θα πουλησει;  -90% κατω. Το ονομα πουλησε, και η διαφημιση, οχι η ταινια τοσο.

Μια ερμεινεια καλη δεν φτανει για να στηριχτει μια ταινια...

Το οτι οι μισοι που το ειδαν λενε τι ηταν αυτο δεν σου λεει τιποτα; 

Ο φιλος εγραψε οτι η ταινια παει πολυ αργα χωρις λογο και εχει δικιο το ιδιο ειπα και εγω και ο pappoys1. Καποια στιγμη νομιζα οτι βλεπω την ζωη καποιου με live cam

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον να ξεκαθαρίσουμε ότι το σύνδρομο που φαίνεται να έχει ο ήρωας της ταινίας λέγεται pseudobulbar affect. Δυστυχώς πολλοι τον χαρακτηρίζουν διπολικό ή σχιζοφρενή.

Η ταινία  έχει βαθιά πολιτικά μηνύματα και δείχνει το σάπιο συστημα της κοινωνίας. Και αυτό ειναι και το κυριότερο νοήμα της.

- Πόσο πολύ η κοινωνία που ζούμε δεν βοηθάει ανθρωπους με ψυχικές διαταραχές ( έλλειψη επιδομάτων κλπ). Του το λέει η Κοινωνική λειτουργός η οποία ήταν μαύρη σε κάποια φάση" Αρθουρ, αδιαφορούν για ανθρωπους σαν και εμάς" .. ( 0 κράτος πρόνοιας) 

- Τα ΜΜΕ - που γελιοποιούν το κόσμο ενώ παράλληλα προβάλλουν σιχαμένους " πετυχημένους τηλε-αστέρες" 

- Οι ταξικές διαφορές ( φτωχογειτονιές και σαπίλα που ζούσε ο Αθρουρ και η χλίδα του Τομας Γουείν

- Τα γκόλντεν μποιζ που με τα λεφτά τους νομίζουν ότι μπορούν να φέρονται όπως να ναι

- Επίσης εντυπωσιακό για εμένα ήταν το γεγονός ότι όλος ο κόσμος κινητοποιήθηκε και τόσο ευκολα μπορεί να εξεγερθεί ηρωποιόντας ουσιαστικά εναν άνθρωπο με πρόβλημα...

Η " τρέλα" του Τζόκερ είναι αποτέλεσμα ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ επιλογών και νομίζω αυτό θέλει να τονίσει η ταινία. Φυσικά η ταινία καθόλη τη διάρκεια διατηρεί κλισέ αλλά δεν παυει να είναι μια γροθιά στο στομάχι.

" το κακό με τις ψυχικές διαταραχές είναι ότι οι ανθρωποι απαιτούν να συμπεριφέρεσαι σα να μην έχεις " 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα μετρήσουμε σε πόσους άρεσε και σε πόσους όχι ή αποφασίσαμε ότι δεν έχει σημασία; Επειδή με μπερδέψατε, το λέω. Τη μια δε λέει τίποτα, την άλλη κάτι λέει.

Η τέχνη υπάρχει για να ανιχνεύουμε την επίδραση που έχει πάνω στους ανθρώπους, ανάλογα με τα προσωπικά τους βιώματα, την ψυχοσύνθεσή τους, την κοσμοθεωρία τους και πάάάρα πολλά ακόμη, τα οποία παρεμπιπτόντως δεν έχουν καταφέρει να τα υπολογίσουν ούτε στο ελάχιστο, άνθρωποι που προσπαθούν να βγάλουν και δισεκατομμύρια από αυτή την ιστορία, όχι να παριστάνουμε και ότι έχουμε σπάσει τον κώδικα εμείς.

Άμα με κάποιους δεν συμφωνείς, τι πρέπει δηλαδή να σου λέει αυτό; Ότι σε συγκεκριμένα θέματα, έχετε διαφορετικές αντιδράσεις. Είναι δυνατόν να είχαμε όλοι τις ίδιες με τόσο διαφορετικές ζωές που ζούμε; Άλλοι τρώνε κουνουπίδια και άλλοι τρώνε βατράχια, σε άλλους αρέσουν οι λεπτές ξανθιές, σε άλλους οι γεμάτες μελαχρινές, άλλοι γουστάρουν μπουζούκια και άλλοι γουστάρουν να συμμετέχουν σε τουρνουά όπου λύνουν κύβους του Ρούμπικ με τα πόδια τους (google it), άλλους τους έχουν παρατήσει 10 σύντροφοι μέχρι να βρούνε τον κατάλληλο, άλλοι είναι με τον ίδιο άνθρωπο από 15 χρονών...

Δηλαδή όλοι αυτοί και χιλιάδες άλλοι αλλόκοτοι, μοναδικοί συνδυασμοί αναμένουμε να έχουν τις ίδιες αντιδράσεις από το Τζόκερ, εκτός από μερικούς απολίτιστους που (ανάλογα με τη μεριά που στηρίζει κανείς) δεν κατάλαβαν το βάθος της ταινίας ή δεν κατάλαβαν πόσο επιφανειακή είναι η ταινία. Γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι η ταινία έχει ένα συγκεκριμένο αντικειμενικό βάθος και απλά κάποιοι δεν το βλέπουν, έτσι; Αποκλείεται το ίδιο πράγμα να σημαίνει λιγότερα ή περισσότερα για διαφορετικούς ανθρώπους. Άλλοι βλέπουν ένα ποίημα, άλλοι βαριούνται (που παρεμπιπτόντως συνήθως έτσι γίνεται με τα ποιήματα, ή μαγεύεσαι ή βαριέσαι). Και στο κάτω-κάτω, όλους ίδιους πρέπει να τους κάνουμε; Δυστοπία λέγεται αυτό.

Δεν ξέρω, εγώ έτσι το βλέπω.

Μερικοί νομίζω παίρνετε λίγο προσωπικά τις απόψεις των άλλων και κακώς, γιατί στην πραγματικότητα δεν σας αφορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sovarospigouinos είπε

Πρώτον να ξεκαθαρίσουμε ότι το σύνδρομο που φαίνεται να έχει ο ήρωας της ταινίας λέγεται pseudobulbar affect. Δυστυχώς πολλοι τον χαρακτηρίζουν διπολικό ή σχιζοφρενή.

Που το ξερεις αυτο; Εισαι ψυχιατρος; Πρωτη φορα ακουω το συνδρομο. Και τι μας ενδιαφερει στη συζητηση; Που βοηθαει;

Νεο account στο insomnia για να σχολιασουμε το joker, μαλιστα. Και να μαθουμε για το pseudobulbal affect :) 

1 ώρα πριν, Vassilis_24 είπε

Σε όσους δεν άρεσε η ταινία, να λέτε και κάποια που σας άρεσε φέτος, να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης...

The Green Book.

Δεν ηταν κακη η ταινια, αναγκαζομαι να το γραψω γιατι θα μπερδευτουν παλι καποιοι :) διαφωνω με τις υπερβολες, τα εργα τεχνης και τα αριστουργηματα και τα κρυφα νοηματα. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2019 στις 6:08 ΜΜ, slk200gr είπε

Την είδα σημερα,αληθεια πρώτη σε εισπράξεις? Ο πήχης της ποιότητάς εχει πιάσει πάτο 

Από τον Παπακαλιάτη που ήταν πρώτος, χίλιες φορές το Τζόκερ!

Και πόσοι πάνε σε ποιοτικές ταινίες σινεμά έτσι και αλλιώς; Περιμένουν να τις δουν στο σπίτι εφόσον δεν έχουν εφέ ή δεν έχουν ρίξει εκατομμύρια στο marketing.

Tα Παράσιτα, που είναι μάλλον η ταινία της χρονιάς, ποιός τη ξέρει; Δε τη παίζουν καν όλα τα σινεμά της χώρας...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, afragorn είπε

 

Tα Παράσιτα, που είναι μάλλον η ταινία της χρονιάς, ποιός τη ξέρει; Δε τη παίζουν καν όλα τα σινεμά της χώρας...

Πολλοί περισσότεροι από όσοι νομίζεις. Εγώ το είδα σε σχεδόν γεμάτη αίθουσα τη δεύτερη εβδομάδα που έπαιζε. Από την άλλη βέβαια σε τόσο λίγες αίθουσες που έπαιξε λογικό ήταν να γεμίζουν.

Υπάρχει κόσμος που πάει σινεμά για να δει διάφορα είδη διότι μας αρέσει ο κινηματογράφος και η εμπειρία, δεν πάμε μόνο στο εφέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Wayward είπε

Πολλοί περισσότεροι από όσοι νομίζεις. Εγώ το είδα σε σχεδόν γεμάτη αίθουσα τη δεύτερη εβδομάδα που έπαιζε. Από την άλλη βέβαια σε τόσο λίγες αίθουσες που έπαιξε λογικό ήταν να γεμίζουν.

Υπάρχει κόσμος που πάει σινεμά για να δει διάφορα είδη διότι μας αρέσει ο κινηματογράφος και η εμπειρία, δεν πάμε μόνο στο εφέ.

Και πολύ καλά κάνεις. Και εγώ προσπαθώ να πηγαίνω όσο πιο συχνά μπορώ. Αλλά για τη πλειοψηφία που καθορίζει και τα ρεκόρ, δεν ισχύει αυτό. Οι περισσότεροι πηγαίνουν σινεμά 5 φορές όλο το χρόνο, αναλόγως το ντόρο που γίνεται για μία ταινία (όπως συνέβη και στο Τζόκερ).

Υ.Γ. Εγώ στα Παράσιτα πήγα 2η μέρα προβολής, σε μία πολύ μικρή αίθουσα (δεν την "πίστευε" ούτε το σινεμά που την έφερε) και ήμασταν καμιά 30αριά άτομα, από τα οποία ήμασταν οι μικρότεροι (31 εγώ και η παρέα μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται κάθε φορα που συζητάμε για το τζόκερ με γνωστους πάντα να έρχεται κάποιος με την ατάκα "Τα Παράσιτα να δείτε!".

Πρέπει να το δω μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...