Προς το περιεχόμενο

Joker (2019)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Manuel είπε

Έχει να κάνει με το κλίμα που δημιουργεί.

Ψυχολογικη βια λεγεται κυριε :). Και δεν ειναι μονο αυτο. Περναει και ασχημα μηνυματα σε καποιον ανωριμο. Καψτε διαλυστε καταστρεψτε το συστημα ειναι κουτσο ανεπαρκες και γενναει τρελους εκδικητες(=jokers). Το αυγο του φιδιου :) 

οπως ειπα παραπανω εμεις αντεχουμε, αλλα δεν ειναι ταινια για εφηβους. 

Και κατι ασχετο, δεν ειναι εκτελεσμενη και αψογα. Κανει κυκλους και κολλαει σε λεπτομερειες στην ζωη του Τζοκερ. Κουραζει λιγο. 

8/10 για την εκτελεση 9/10 για την συλληψη του θεματος 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ψυχολογικη βια λεγεται κυριε :). Και δεν ειναι μονο αυτο. Περναει και ασχημα μηνυματα σε καποιον ανωριμο. Καψτε διαλυστε καταστρεψτε το συστημα ειναι κουτσο ανεπαρκες και γενναει τρελους εκδικητες(=jokers). Το αυγο του φιδιου :) 

οπως ειπα παραπανω εμεις αντεχουμε, αλλα δεν ειναι ταινια για εφηβους. 

Και κατι ασχετο, δεν ειναι εκτελεσμενη και αψογα. Κανει κυκλους και κολλαει σε λεπτομερειες στην ζωη του Τζοκερ. Κουραζει λιγο. 

8/10 για την εκτελεση 9/10 για την συλληψη του θεματος 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω πως ψυχολογική βία είναι κάτι διαφορετικό, το οποίο δεν περιλαμβάνεται καθόλου φυσική βία, αλλά πράγματα όπως ντροπή, ενοχές, κατάχρηση της αδυναμίας που σου έχει κάποιος κτλ.

Ίσως κάνω λάθος.

Όσον αφορά τα μηνύματα, νομίζω ότι η ταινία τα αφήνει αρκετά ανοιχτά και ο καθένας έχει χώρο να ερμηνεύσει αυτά που θέλει. Εγώ για παράδειγμα, που είμαι σαφέστατα υπέρ ενός συστήματος, θεωρώ πως η ταινία δείχνει ότι το κάθε σύστημα πρέπει να αγκαλιάζει όλους τους ανθρώπους και να τους δίνει αξία και (ίσως το κυριότερο) σεβασμό, διαφορετικά δεν θα μπορέσει ποτέ να αποφύγει τέτοια φαινόμενα και θα είναι αποτυχημένο, κάτι που ακόμη δεν έχει ξεπεραστεί ακόμη σήμερα και σε πολλές συζητήσεις φαίνεται ότι υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν ότι το σύστημα δεν πρέπει να ανέχεται αυτούς που κρίνει ως διαφορετικούς (ομοφυλόφιλους, μουσουλμάνους, άτομα με νοητικές διαταραχές, γυναίκες (!) ή ότι άλλο θέλει να ονομάσει κανείς). Κάποιος άλλος θα δει αυτό που λες εσύ: ότι πρέπει να καταστραφεί το σύστημα, δεν έχει σωτηρία.

Αυτό πιστεύω είναι που την κάνει αριστούργημα. Όταν πήγα να τη δω, φοβόμουν ότι δε θα μου αρέσει, ακριβώς λόγω του ότι δεν μου αρέσουν ταινίες με αναρχικά μηνύματα (δεν μου άρεσε καθόλου το V for Vendetta, για παράδειγμα). Αλλά η ταινία παρουσιάζει κάποια πράγματα και ο καθένας, ανάλογα με την κοσμοαντίληψή του, συμπληρώνει τα κενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος είναι psycho και αρχίσει να αντιγράφει μια ταινία σκοτώνοντας κλπ κλπ, τότε δεν φταίει η ταινία αλλά το άτομο το ίδιο. Και ίσως και εν μέρη και η κοινωνία που τον αφήνει ελεύθερο. Τώρα για το αν ένας έφηβος πάθει 'τραύμα' από την ταινία αμφιβάλλω. Στην σημερινή κοινωνία ο κάθε έφηβος και γενικά ο καθένας μας είναι εκτεθειμένος σε κάθε λογής πράγματα, (πορνό, ναρκωτικά κλπ), μια ταινία θα τον πειράξει? Πρέπει να έχει mental issues εξαρχής οπότε πάει αλλού το πράγμα. Τώρα ο κάθε SJW και μπαγλαμάς λέει το μακρύ του και το κοντό του. Αναφέρομαι σε κάτι κριτικούς κινηματογράφου του εξωτερικού που είναι για κλάματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Glikos είπε

Αν κάποιος είναι psycho και αρχίσει να αντιγράφει μια ταινία σκοτώνοντας κλπ κλπ, τότε δεν φταίει η ταινία αλλά το άτομο το ίδιο. Και ίσως και εν μέρη και η κοινωνία που τον αφήνει ελεύθερο. Τώρα για το αν ένας έφηβος πάθει 'τραύμα' από την ταινία αμφιβάλλω. Στην σημερινή κοινωνία ο κάθε έφηβος και γενικά ο καθένας μας είναι εκτεθειμένος σε κάθε λογής πράγματα, (πορνό, ναρκωτικά κλπ), μια ταινία θα τον πειράξει? Πρέπει να έχει mental issues εξαρχής οπότε πάει αλλού το πράγμα. Τώρα ο κάθε SJW και μπαγλαμάς λέει το μακρύ του και το κοντό του. Αναφέρομαι σε κάτι κριτικούς κινηματογράφου του εξωτερικού που είναι για κλάματα.

Ανωριμοτητα λεγεται, και οταν καποιος ειναι εφηβος εχει πολυ απο αυτο. Περναει ασχημα μηνυματα ασχετα αν εσυ θα αρχισεις να σκοτωνεις ή οχι.

και ναι υπαρχουν ταινιες που αφηνουν τραυματα γιατι οχι; Θες να σου δειξω fake ενα αποκεφαλισμο live υποτιθεται να δουμε τι θα παθεις; Στα ψεμματα ηθοποιοι θα παιζουν :) 

διαφωνω καθετα οτι ειναι μια ασφαλης ταινια για ολους και,ολες τις ηλικιες. Και ναι δεν ειναι να την δει καποιος με mental issues

33 λεπτά πριν, Manuel είπε

Εγώ για παράδειγμα, που είμαι σαφέστατα υπέρ ενός συστήματος, θεωρώ πως η ταινία δείχνει ότι το κάθε σύστημα πρέπει να αγκαλιάζει όλους τους ανθρώπους και να τους δίνει αξία και (ίσως το κυριότερο) σεβασμό, διαφορετικά δεν θα μπορέσει ποτέ να αποφύγει τέτοια φαινόμενα και θα είναι αποτυχημένο,

Εσυ γυρνας την ταινια αναποδα. Την αντιστρεφεις δηλαδη και εξαγεις συμπερασματα. Αν καποιος ομως την αντιγραψει απλα σε ενα χαρτι, φαινεται αυτο που ειπα εγω και αυτο που λενε και αρκετοι αλλοι, το απαισιοδοξο μηνυμα. Δεν αγκαλιαστηκε καποι ο Joker στο τρελαδικο τον κλεισαν τελικα....

Επεξ/σία από Zerg13
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Εσυ γυρνας την ταινια αναποδα. Την αντιστρεφεις δηλαδη και εξαγεις συμπερασματα. Αν καποιος ομως την αντιγραψει απλα σε ενα χαρτι, φαινεται αυτο που ειπα εγω και αυτο που λενε και αρκετοι αλλοι, το απαισιοδοξο μηνυμα. Δεν αγκαλιαστηκε καποι ο Joker στο τρελαδικο τον κλεισαν τελικα....

Δεν έβγαλα συμπέρασμα, ούτε είπα ότι τον αγκάλιασαν. Λέω ότι η ταινία αφήνει ανοιχτό αυτό που θέλει να πάρει κανείς.

Εγώ αυτό που πήρα από την ταινία ήταν ότι έπρεπε η κοινωνία να μην τον έχει παρατημένο και υποτιμημένο, αλλά να τον σέβεται και αυτόν, όπως όλους. Σε μια κοινωνία η οποία το μόνο στο οποίο δείχνει σεβασμό είναι το χρήμα, και μόνο όσους αυτή η κοινωνία κρίνει ως "φυσιολογικούς" και χρήσιμους, αναπόφευκτα θα υπάρχουν τέτοια φαινόμενα και δεν θα λυθούν με το να τους βάλουμε όλους σε κελιά.

Το θέμα αισιοδοξίας ή απαισιοδοξίας, αφορά το τι πιστεύουμε ότι θα συμβεί στο μέλλον. Σε αυτό δεν εξέφρασα άποψη. Αλλά ούτε και η ταινία. Παρουσίασε ένα πρόβλημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Λύση δεν έδωσε, ούτε πρότεινε κάτι. Αυτά που γράφω είναι αυτά που θεωρώ εγώ λύση, δεν είπα ότι μας τα έδειξε η ταινία. Άλλος θεωρεί την αναρχία λύση. Δεν γυρνάει την ταινία ανάποδα, ούτε βλέπει κάτι διαφορετικό από εμένα, απλά βγάζει αυτό που θέλει, επειδή η ταινία του δίνει το δικαίωμα να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Manuel είπε

Το θέμα αισιοδοξίας ή απαισιοδοξίας, αφορά το τι πιστεύουμε ότι θα συμβεί στο μέλλον. Σε αυτό δεν εξέφρασα άποψη. Αλλά ούτε και η ταινία. Παρουσίασε ένα πρόβλημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Λύση δεν έδωσε, ούτε πρότεινε κάτι. Αυτά που γράφω είναι αυτά που θεωρώ εγώ λύση, δεν είπα ότι μας τα έδειξε η ταινία

Η ταινια σου εδειξε και το προβλημα και την λυση. Ο Τζοκερ στο τρελαδικο. Αν δεν ειναι λυση αυτο τοτε τι ειναι; Και η ανερχομενη δυναμη καταστολης ο Μπατμαν, αλλη μια λυση  με την ασχημη της μορφη, την ωμη βια. Αυτες τις λυσεις δινει και δεν ψαχνει για το ιδανικο, εσυ κανεις την αναζητηση μονος σου. Και δημιουργεις μια δικη σου ταινια.

καμια αισιοδοξια δεν βγαινει απο την ταινια. Στο τελος δολοφονουντε και οι γονεις του Μπρους Γουειν ετσι δημιουργειται  και αλλο ενα τερας, ο Μπατμαν. 

Παραδοσιακα δολοφονουντε απο τον Τζοκερ ετσι λεει το σεναριο. Και δεν μου αρεσουν να σπανε οι παραδοσεις όποτε βαζω τελικα 7.5/10 εκτελεση 9/10 συλληψη. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, hall2001 είπε

Εμένα συνολικά μου άρεσε η ταινία με αρκετές πολύ καλές στιγμές όπως η ερμηνεία του joaquin phoenix

 

Να βάζαμε και κανα spoiler?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Η ταινια σου εδειξε και το προβλημα και την λυση. Ο Τζοκερ στο τρελαδικο. Αν δεν ειναι λυση αυτο τοτε τι ειναι; Και η ανερχομενη δυναμη καταστολης ο Μπατμαν, αλλη μια λυση  με την ασχημη της μορφη, την ωμη βια. Αυτες τις λυσεις δινει και δεν ψαχνει για το ιδανικο, εσυ κανεις την αναζητηση μονος σου. Και δημιουργεις μια δικη σου ταινια.

καμια αισιοδοξια δεν βγαινει απο την ταινια. Στο τελος δολοφονουντε και οι γονεις του Μπρους Γουειν ετσι δημιουργειται  και αλλο ενα τερας, ο Μπατμαν. 

Παραδοσιακα δολοφονουντε απο τον Τζοκερ ετσι λεει το σεναριο. Και δεν μου αρεσουν να σπανε οι παραδοσεις όποτε βαζω τελικα 7.5/10 εκτελεση 9/10 συλληψη. 

Δεν γράφω αυτό που λες, αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Manuel είπε

Δεν γράφω αυτό που λες, αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.

Οι λεξεις μελλον και αισιοδοξια δεν υπαρχουν σε αυτη την ταινια. Αυθερετες δικες σου και τις προσθεσες στην ταινια κανοντας μια αντιστροφη της πραγματικοτητας της. Οι λυσεις δινονται μεσα απο την ταινια δεν υπαρχει τιποτα στο μελλον και τιποτα ανοιχτο. Μονο ο Μπατμαν που ειναι αλλη μια λυση.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Zerg13 είπε

 

α και για να το καταλαβεται καποιοι γιατι γραφεται οτι απαγορευτικε κατω των 18 λογο βιας, οχι κανετε λαθος. Απαγορευτικε λογο ψυχοπλακωματος καταθλιψης και του αναρχικου/χαοτικου μηνυματος που περναει που μπορει να παρεξηγηθει απο καποιο πιτσιρικο/ανηλικο. Δεν ειναι ταινια για παιδια και η σωματικη βια δεν ειναι το Νο1 εδω...ψυχολογικη βια θα ελεγα στο max.

Tα ειπαμε αυτα

Εδω μπορει να δει καποιος ποιες χωρες..καμαρια εβαλαν  18 σημανση

http://www.topontiki.gr/article/347397/joker-se-poies-hores-apagoreyetai-stoys-anilikoys-lista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Tα ειπαμε αυτα

Εδω μπορει να δει καποιος ποιες χωρες..καμαρια εβαλαν  18 σημανση

http://www.topontiki.gr/article/347397/joker-se-poies-hores-apagoreyetai-stoys-anilikoys-lista

Μα συμφωνω στην απαγορευση ρε φιλε. Ειμαι κατα της λογοκρησιας αλλα η ταινια δεν ειναι για ανηλικους εξηγω τους λογους καλα δεν διαβαζεις τι γραφω;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Μα συμφωνω στην απαγορευση ρε φιλε. Ειμαι κατς της λογοκρησιας η ταινια δεν ειναι για ανηλικους εξηγω τους λογους καλα δεν διαβαζεις τι γραφω;

Α συμφωνεις με την Τουρκια, Νιγηρια,Ρωσια, Ελλαδα, με ολους τους.... προοδευτικους ( που ακομα θελουν την γυναικα παρθενα και τον αντρα  μαμικουλα) και με βαση αυτη την προοδευτικοτητα , οπως και τις κομματικες ψηφοθηρικες υστεριες  πορευονται και στους αλλους τομεις

Και διαφωνεις με την Γαλλια και τον Καναδα , που οταν αυτοι ανακαλυπταν τον κοινωνικο φιλελευθερισμο , οι αλλοι μαζευαν βαλανιδια :D

Τωρα που εβαλαν σημανση 18, εσωσαν την νεολαια απο τον τεντυμποισμο και την...αναρχια 😂

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Α συμφωνεις με την Τουρκια, Νιγηρια,Ρωσια, Ελλαδα, με ολους τους.... προοδευτικους ( που ακομα θελουν την γυναικα παρθενα και τον αντρα  μαμικουλα) και με βαση αυτη την προοδευτικοτητα , οπως και τις κομματικες ψηφοθηρικες υστεριες  πορευονται και στους αλλους τομεις

Και διαφωνεις με την Γαλλια και τον Καναδα , που οταν αυτοι ανακαλυπταν τον κοινωνικο φιλελευθερισμο , οι αλλοι μαζευαν βαλανιδια :D

Τωρα που εβαλαν σημανση 18, εσωσαν την νεολαια απο τον τεντυμποισμο και την...αναρχια 😂

Στην Νιγηρια δεν τις εχουν μεγαλες και πηδανε εκει; 😀 δεν θελουν παρθενες εκει ειναι προοδευτικοι :) 

σου απανταω στο ιδιο μηκος κυματος. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...