Προς το περιεχόμενο

Joker (2019)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Mindworm είπε

Το όνομά του Ledger θα "στοιχειώνει" τον κάθε wannabe Joker.

Μάλλον θα είμαι ο μόνος που πιστεύει αυτό που θα πω αλλά ήταν πια τόσο καλός ο Ledger; Δεν λέω ότι ήταν κακός αλλά ένα 40% του hype δεν οφειλόταν στο γεγονός ότι πέθανε; Αν ήσουν κριτικός και δεν σου άρεσε, δεν θα σώπαινες επειδή θα θεωρούσες κακόγουστο να γράψεις μια αρνητική κριτική τόσο κοντά στον θάνατό του;

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, imitheos said:

Μάλλον θα είμαι ο μόνος πιστεύει αυτό που θα πω αλλά ήταν πια τόσο καλός ο Ledger; Δεν λέω ότι ήταν κακός αλλά ένα 40% του hype δεν οφειλόταν στο γεγονός ότι πέθανε; Αν ήσουν κριτικός και δεν σου άρεσε, δεν θα σώπαινες επειδή θα θεωρούσες κακόγουστο να γράψεις μια αρνητική κριτική τόσο κοντά στον θάνατό του;

Κάτσε περίμενε γιατί τώρα έθιξες ένα ορθό ερώτημα που ίσως όπως κι εσύ το πιστεύουν και άλλοι, αλλά θα σου πω κάποια πράγματα οι Nolan όταν του είπαν τα παίξει τον Joker δεν του έδωσαν να ακολουθήσει μια συγκεκριμένη "γραμμή", ουσιαστικά τον αφησανε να το κάνει αυθαίρετα, του είπαν "κανε τον Joker όπως εσύ θα ήθελες να είναι." Κατάφερε να δημιουργήσει έναν Joker που το ευχαριστήθηκε τόσο ο κόσμος αλλά και η κινηματογραφική βιομηχανία. Αν κάτσεις να δεις σε ιδικές εκδόσεις Bluray τα παρασκήνια και τα γυρίσματα της ταινίας κανένας δεν του έλεγε τι να κάνει... απλά αυτοσχεδίαζε.

Τώρα το αν επηρέασε το αν πέθανε εμενα με επηρέασε μονό στο κομμάτι που αν ζούσε και έπαιρνε Oscar θα τον χειροκροτούσα καθιστός. Αλλά όταν πέθανε μοίρασε τόση συγκίνηση που θα τον χειροκροτούσα όρθιος όπως και έγινε.

Ούτως η άλλος πριν πεθάνει, σε βραβεία που υπήρχαν πριν τα Oscar σάρωνε απλά δεν έδινε το παρόν γιατί ο άνθρωπος είχε σοβαρά ψυχολογικά.

Δεν μπορώ να σε πείσω ότι το 40% δεν είναι hype από τον θάνατο του. Είναι καθαρά η γνώμη σου.

Εγώ απλά αναρωτιέμαι, επειδή πριν δοθούν τα Oscar η κινηματογραφική κοινότητα επέμενε τόσο πολύ να του δοθεί το βραβείο, που αν το έπαιρνε κάποιος άλλως εκείνο το βράδυ και ήμουν εγώ για παράδειγμα θα δεχόμουνα γιουχαρισμα και άβολα στο πόντιουμ, δεν θα σηκωνόμουν να το παραλάβω καν. Αν αυτό έγινε από το Hype του θανάτου του χαλάλι του αλλά έδωσε έναν Joker με μια ερμηνεία που κανένας δεν θα είναι άξιος ποτέ να ξεπεράσει ή επαναλάβει, ίσως μόνο να πλησιάσει.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, imitheos είπε

Μάλλον θα είμαι ο μόνος που πιστεύει αυτό που θα πω αλλά ήταν πια τόσο καλός ο Ledger; Δεν λέω ότι ήταν κακός αλλά ένα 40% του hype δεν οφειλόταν στο γεγονός ότι πέθανε; Αν ήσουν κριτικός και δεν σου άρεσε, δεν θα σώπαινες επειδή θα θεωρούσες κακόγουστο να γράψεις μια αρνητική κριτική τόσο κοντά στον θάνατό του;

εδωσε την δικια του ερμηνεια του χαρακτηρα. δεν ειναι κακο αυτο, υπαρχουν διαφορες εκδοχες στο κομικ με τον καθε ηθοποιο να δινει την προσωπικη του πινελια στο πως τον προσεγγιζει πχ ο Nicholson εκανε τον Joker που ηταν πιο κοντα στις pulp ριζες του με την "τρελα" σημα κατατεθεν του ηθοποιου, ο Romero εκανε την campy εκδοση, o Ηamill εδωσε την πιο ολοκληρωμενη μορφη , o Ledger τον ανεδειξε ως αβαταρ του χαους και ο Leto τον εκανε ..σκατα. 

και μπορει να μην σου αρεσει ο απροβλεπτος, χαοτικος Joker του Ledger, οπως σε πολλους δεν αρεσε ο juggalo Joker του Leto, αλλα δεν υπαρχει αμφιβολια οτι η ερμηνεια του ηταν καταπληκτικη.

οσο αφορα τον Phoenix, πιστευω οτι θα μας δωσει κατι διαφορετικο και αξιομνημονευτο διοτι ειναι καλος ηθοποιος που παιρνει πολυ σοβαρα την τεχνη του και αντλει υλικο απο το Κilling Joke του Moore. το αν θα αρεσει στους φανς η οχι, μενει να το δουμε.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά η ερμηνεία του μου άρεσε και πολύ μάλιστα (αν και ο joker του μου φάνηκε το αντίθετο από αυτό που γράφεις χαοτικός και απρόβλεπτος, πιο μεθοδικός μου φάνηκε από ό,τι είχα στο μυαλό μου τον joker). Σε καμμία περίπτωση δεν είπα ότι δεν ήταν καλή η ερμηνεία του.

Ίσως δεν διατύπωσα σωστά αυτό που εννοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα ναι, τελειως μεθοδικος ηταν αλλα στην ταινια ελεγε οτι ειναι απροβλεπτος. ειναι ενα απο τα αρνητικα της ταινιας που ειχα επισημανει εδω και χρονια.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2018 στις 7:04 ΜΜ, Mindworm είπε

αλλά θα σου πω κάποια πράγματα οι Nolan όταν του είπαν τα παίξει τον Joker δεν του έδωσαν να ακολουθήσει μια συγκεκριμένη "γραμμή", ουσιαστικά τον αφησανε να το κάνει αυθαίρετα, του είπαν "κανε τον Joker όπως εσύ θα ήθελες να είναι." Κατάφερε να δημιουργήσει έναν Joker που το ευχαριστήθηκε τόσο ο κόσμος αλλά και η κινηματογραφική βιομηχανία

πολυ ωραια παρατηρηση/ασχετο αλλα αυτο το σχολιο δεν ταιριαζει απολυτα στο rd jr ακα ironman,οποιαδηποτε ταινια του βλεπω εχει αυτο το υφακι στυλακι του σταρκ,ακομη και παλαιοτερες προ ironman η serlok holms οπως εκεινο το kiss kiss bang bang 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 17/12/2018 at 17:51, imitheos said:

Προσωπικά η ερμηνεία του μου άρεσε και πολύ μάλιστα (αν και ο joker του μου φάνηκε το αντίθετο από αυτό που γράφεις χαοτικός και απρόβλεπτος, πιο μεθοδικός μου φάνηκε από ό,τι είχα στο μυαλό μου τον joker). Σε καμμία περίπτωση δεν είπα ότι δεν ήταν καλή η ερμηνεία του.

Ίσως δεν διατύπωσα σωστά αυτό που εννοούσα.

Αυτό λογικά θα λύσει την όποια απορία σου.

Από εκεί και πέρα, το ότι ένας χαρακτήρας είναι χαοτικός και απρόβλεπτος, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι και μεθοδικός. Ο Joker είναι ο ορισμός του Chaotic Evil χαρακτήρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει σχέδιο για να σπείρει το χάος, ίσα ίσα. Δεν μπορείς να προκαλέσεις χάος χωρίς δομημένο σχέδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2018 στις 11:39 ΠΜ, Malthador είπε

Αυτό λογικά θα λύσει την όποια απορία σου.

Από εκεί και πέρα, το ότι ένας χαρακτήρας είναι χαοτικός και απρόβλεπτος, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι και μεθοδικός. Ο Joker είναι ο ορισμός του Chaotic Evil χαρακτήρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει σχέδιο για να σπείρει το χάος, ίσα ίσα. Δεν μπορείς να προκαλέσεις χάος χωρίς δομημένο σχέδιο.

Ναι αλλά ο άλλος το διάβασε στο reddit ως αρνητικό στοιχείο της ταινίας και μας το επεσήμανε. 😁

ΥΓ. Ωραίο το trailer, θα δούμε μια σοβαρή προσπάθεια τουλάχιστον. 

Επεξ/σία από Sethiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ενδιαφέρον τρέιλερ. Αδυνάτισε γερά ο Χόακιμ. Μπας κι έχουμε κι εδώ πάλι έκπληξη μετά τον Ντάνι ντε Βίτο Τζακ Νίκολσον (σόρι μπερδεύτηκα) και τον Χιθ Λέτζερ;

ΥΓ. Εννοείται ότι τον Τζάρεντ Λίτο τον προσπερνάμε.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Πολύ ενδιαφέρον τρέιλερ. Αδυνάτισε γερά ο Χόακιμ. Μπας κι έχουμε κι εδώ πάλι έκπληξη μετά τον Ντάνι ντε Βίτο Τζακ Νίκολσον (σόρι μπερδεύτηκα) και τον Χιθ Λέτζερ;

ΥΓ. Εννοείται ότι τον Τζάρεντ Λίτο τον προσπερνάμε.

ο Jared Leto ήταν υπερβολικός σαν Joker, τόσο που έβγαινε εκτός ρόλου και της "ιδεολογίας" του Joker.

 

Εδώ ο Joaquin Phoenix μας παρουσιαζει μια πιο νορμάλ ή μάλλον ανθρώπινη πλευρά του Joker, απλά με προβλημάτισε λίγο το trailer γιατί δεν είναι ο Joker που εξελίχθηκε όπως εξελίχθηκε στο comic... βλέπω μια απλοποιημένη του μεταμόρφωση. Μάλλον το trailer δεν μας δίνει πολλά να δούμε γιατί είναι ούτως η άλλως παααάρα πολύ μακριά πριν την πρεμιέρα. Εγώ προσωπικά πιστεύω στον Phoenix ότι θα ανταπεξέλθει και θα είναι καλός. Ίσως όχι όσο ο Ledger αλλά καλός τόσο που να μας αφήνει με μια ικανοποίηση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...