Προς το περιεχόμενο

Joker (2019)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Αν ήταν το "Ο Μιστερ Μπιν τώρα και στην Ακρόπολη" δεν θα έμπαιναν τόσο εύκολα τα πολιτικά μέσα στην κριτική μου. Όμως επειδή το έργο όλοι σχεδόν το βλέπουν ως κάτι σοβαρό που έχει κάποια μηνύματα κλπ θα έλεγα πως το να κρίνει κανείς και αυτό το κομμάτι είναι κάτι απολύτως λογικό. Ο διαχωρισμός που έκανα προσωπικά ήταν πως δεν είπα πως είναι φόλα λόγο του (α)πολιτικού κομματιού της αλλά λόγισα ως θετικά την ηθοποιία κλπ.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 hours ago, Sanjuro said:

^Αν ήταν το "Ο Μιστερ Μπιν τώρα και στην Ακρόπολη" δεν θα έμπαιναν τόσο εύκολα τα πολιτικά μέσα στην κριτική μου. Όμως επειδή το έργο όλοι σχεδόν το βλέπουν ως κάτι σοβαρό που έχει κάποια μηνύματα κλπ θα έλεγα πως το να κρίνει κανείς και αυτό το κομμάτι είναι κάτι απολύτως λογικό. Ο διαχωρισμός που έκανα προσωπικά ήταν πως δεν είπα πως είναι φόλα λόγο του (α)πολιτικού κομματιού της αλλά λόγισα ως θετικά την ηθοποιία κλπ.

Κοίτα, για να είμαι ειλικρινής, είχα καταλάβει ότι ήσουν πολύ πιο αρνητικός για την ταινία. Όποτε δεν έχει ιδιέταιρο νόημα να συνεχίσω. Απλά θα πω, ότι εμένα μου άρεσε πάρα πολύ γιατί απόλαυσα το ψυχογράφημα της "πτώσης" ενός ανθρώπου. Σε αυτό νομίζω έγινε πολύ καλή δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους μια ταινία βασισμένη σε ήρωα κόμικ που να μην είναι για παιδιά δημοτικού ή απλά για να ξεπουλήσουν το ποπ κορν τα σινεμά.Σοβαρό σενάριο,φοβερή σκηνοθεσία,τέλεια μουσική και ηθοποιία για σεμινάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 hours ago, Solatorobo said:

Επιτέλους μια ταινία βασισμένη σε χαρακτήρα κόμικ που να μην είναι για παιδιά δημοτικού ή απλά για να ξεπουλήσουν το ποπ κορν τα σινεμά.Σοβαρό σενάριο,φοβερή σκηνοθεσία,τέλεια μουσική και ηθοποιία για σεμινάριο.

There, fixed. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το τελειωσα και τη βρήκα μια εξαιρετική κοινωνική ταινία με πολύ καλή ερμηνία από τον Phoenix.

Το ότι δεν ήταν πρακτικά "Batman" ήταν θετικό για εμένα μιας και δεν είμαι fan του συγκεκριμένου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Eru Iluvatar είπε

Οπότε όλα τελικά ήταν ....

  Απόκρυψη περιεχομένων

Στο μυαλό του Joker, κι ότι όλη η ταινία ήταν μια περιγραφή (κυρίως ψεύτικη) στην ψυχολόγο στο Arkham? 

Δεν το απαντάει η ταινία, αφήνει πολλά ερωτήματα ανοιχτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ταινια,αλλα ολιγον overrated. Ουσιαστικα ειναι ψυχολογικο/κοινωνικο θριλερ,περισσοτερο απ οτιδηποτε αλλο. Εξαιρετικη ερμηνεια του πρωταγωνιστη,γενικα η υποδυση του χαρακτηρα του Joker ειναι ραντεβου με τα Οσκαρ αποτι φαινεται,οπως τοτε με Heath Ledger.

Παραυτα,θεωρησα  το πως παρουσιαζαν την "κακοποιηση" του Joker απτο κοινωνικο περιβαλλον λιγο ωμη. Κακοι ανθρωποι καναν συνεχως κακα πραματα εις βαρος του,αρα τον μετετρεψαν σε αυτο που ειναι. Θα μπορουσε να γινει λιγο πιο delicate η ωθηση του στην μετατροπη σε αυτο που ηταν.

Σιγουρα αξιζει να την δει καποιος,εξαιρετικη ερμηνεια του πρωταγωνιστη,σαν ταινια αυτου καθεαυτου δεν με συγκλονισε παντως

7.5/10 απο μενα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αρχη εγινε!!!! Χρυση σφαιρα Σεναριου και Α' Αντρικου Ρολου οπως ΟΛΟΙ περιμεναμε!!!!! Να δουμε φυσικα τι θα γινει στα ΜΠΑΦΤΑ και σε 1 μηνα στα Οσκαρς..

 

 

ENkgqYuU8AAL2XZ.jpg

ENkVLdZUwAMMLaU.jpg

Επεξ/σία από geogr13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...