Προς το περιεχόμενο

Joker (2019)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι βιγκαν πλεον θα αυξηθουν αρκετα πιστευω. Εν΄τω μεταξυ στο 2ο κλιπ στο τελος νομιζα οτι στα αληθεια μιλαει στα οσκαρ, ενω ειναι απο την ταινια!

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει βλέποντας τα διάφορα acceptance speeches του είναι ότι μάλλον δεν "άξιζε" τα βραβεία, καθώς είναι στην πραγματικότητα εξίσου προβληματικός με τον χαρακτήρα που υποδυόταν. 

Επεξ/σία από kostool13
  • Confused 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, elpaso1 said:

Οι βιγκαν πλεον θα αυξηθουν αρκετα πιστευω. Εν΄τω μεταξυ στο 2ο κλιπ στο τελος νομιζα οτι στα αληθεια μιλαει στα οσκαρ, ενω ειναι απο την ταινια!

Βασικα ακυρο, οντως μιλαει στα οσκαρ, μπερδευτηκα με τα clip που εδειχνε, νομιζα ηταν απο την ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Οι βιγκαν πλεον θα αυξηθουν αρκετα πιστευω. Εν΄τω μεταξυ στο 2ο κλιπ στο τελος νομιζα οτι στα αληθεια μιλαει στα οσκαρ, ενω ειναι απο την ταινια!

Γιατί θα αυξήσουν οι βιγκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι ο ιδιος βιγκαν απο τα 3 του και στην ομιλια του μιλησε και για τα δικαιωματα των ζωων και το περιββαλον. Αν και στο youtube σε πολλα βιντεο, τα εχουν κοψει αυτα που λεει.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, elpaso1 said:

Ειναι ο ιδιος βιγκαν απο τα 3 του και στην ομιλια του μιλησε και για τα δικαιωματα των ζωων και το περιββαλον. Αν και στο youtube σε πολλα βιντεο, τα εχουν κοψει αυτα που λεει.

Λες να είναι κάποια συνωμοσία των κρεατοφάγων ώστε να μπορούν να τρώνε ελεύθερα κρέας όποτε θέλουν; 

Χμ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kostool13 είπε

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει βλέποντας τα διάφορα acceptance speeches του είναι ότι μάλλον δεν "άξιζε" τα βραβεία, καθώς είναι στην πραγματικότητα εξίσου προβληματικός με τον χαρακτήρα που υποδυόταν. 

 

images (2).jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετοί θέλουν μασημένη τροφή βλέπω... προφανώς υπερβάλλω και δεν εννοώ ότι ο τύπος έχει τις διαταραχές του Τζόκερ, ούτε ότι πρέπει (ή γίνεται) να του αφαιρέσουν τα βραβεία... απλά μετά και από τα speeches που έχει δώσει είναι ξεκάθαρο ότι έχει τρελά issues in real life και όσο να 'ναι αυτό του κάνει πιο εύκολο το να μπει στο πετσί τέτοιων ρόλων. Είναι το αντίστοιχο με το όταν βλέπουμε τον RDJ σαν Tony Stark ή Sherlock, έναν γοητευτικό, αλαζόνα, εκκεντρικό, εξυπνάκια, φαφλατά... ο οποίος έχει ακριβώς το ίδιο στυλ και στην καθημερινότητά του.

Επεξ/σία από kostool13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι και ο Anthony Hopkins τηγάνιζε  ανθρώπους off camera γι'αυτό και έπαιξε τόσο καλά τον Hannibal Lecter.

Επί της ουσίας τώρα, αυτό που αναφέρεις λέγεται acting. Είτε το κατέχεις είτε όχι. Ταλέντο. Πως να το πω πιο απλά.

Ο Joaquin είχε πει κάπου ότι έχει λίγο social anxiety, δεν σημαίνει ότι αυτό τον βοήθησε να παίξει καλύτερα τον ρόλο του.

Δηλαδή αυτονόητα πράγματα ρε μαν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ξέρετε τι άλλο τον βοήθησε να παίξει το ρόλο του; Ότι ήταν αντρικός ρόλος και ήταν άντρας. Αν ήθελε αναγνώριση και βραβεία, ας έπαιζε γυναίκες. 😁

Πάντως έχει παίξει πολλούς ρόλους ο Phoenix, εντελώς διαφορετικούς μεταξύ τους, με ιδιαιτερότητες, λεπτομέρειες κτλ και με τεράστια επιτυχία. Δεν έχει τίποτα να αποδείξει μετά από τόσα χρόνια. Το ότι τα όσκαρ τον θυμήθηκαν τώρα, λέει κάτι για τα όσκαρ, όχι για τον Phoenix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Glikos είπε

Να υποθέσω ότι και ο Anthony Hopkins τηγάνιζε  ανθρώπους off camera γι'αυτό και έπαιξε τόσο καλά τον Hannibal Lecter.

Επί της ουσίας τώρα, αυτό που αναφέρεις λέγεται acting. Είτε το κατέχεις είτε όχι. Ταλέντο. Πως να το πω πιο απλά.

Ο Joaquin είχε πει κάπου ότι έχει λίγο social anxiety, δεν σημαίνει ότι αυτό τον βοήθησε να παίξει καλύτερα τον ρόλο του.

Δηλαδή αυτονόητα πράγματα ρε μαν.

Ναι, σωστά... τους όρους "character acting" και "method acting" τους έχω εφεύρει εγώ άλλωστε... όχι ότι υπάρχει ολόκληρη γκάμα ηθοποιών ας πούμε που παίζουν ένα συγκεκριμένο τύπο χαρακτήρα γιατί με αυτόν νιώθουν πιο άνετα... Το straw-man περί Anthony Hopkins το αγνοώ, λες και είπα εγώ ποτέ ότι οι ηθοποιοί κάνουν στην πραγματικότητα ότι και στους ρόλους τους...

O phoenix στις τρεις πιο πρόσφατες ταινίες που τον έχω δει (Joker, You were never really here, The Master) υποδύεται κάργα προβληματικούς χαρακτήρες.  Σύμπτωση ή όχι δεν ξέρω, το ότι είναι ηθοποιάρα είναι.  Η εικόνα που δείχνει στους λόγους του πάντως κάτι λέει για τους μη τυφλούς (ειδικά αν τη συνδυάσεις και με διάφορα γεγονότα που έχει βιώσει).

Επεξ/σία από kostool13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostool13 είπε

Ναι, σωστά... τους όρους "character acting" και "method acting" τους έχω εφεύρει εγώ άλλωστε... όχι ότι υπάρχει ολόκληρη γκάμα ηθοποιών ας πούμε που παίζουν ένα συγκεκριμένο τύπο χαρακτήρα γιατί με αυτόν νιώθουν πιο άνετα... Το straw-man περί Anthony Hopkins το αγνοώ, λες και είπα εγώ ποτέ ότι οι ηθοποιοί κάνουν στην πραγματικότητα ότι και στους ρόλους τους...

O phoenix στις τρεις πιο πρόσφατες ταινίες που τον έχω δει (Joker, You were never really here, The Master) υποδύεται κάργα προβληματικούς χαρακτήρες.  Σύμπτωση ή όχι δεν ξέρω, το ότι είναι ηθοποιάρα είναι.  Η εικόνα που δείχνει στους λόγους του πάντως κάτι λέει για τους μη τυφλούς (ειδικά αν τη συνδυάσεις και με διάφορα γεγονότα που έχει βιώσει).

Τεράστιο ποσοστό και γκάμα χαρακτήρων μπορούν να χαρακτηριστούν "προβληματικοί". Η περιγραφή σου είναι υπερβολικά γενική και δεν συνιστά "τύπο χαρακτήρα".

Τα τρία παραδείγματα που φέρνεις μάλιστα, είναι ένα πολύ καλό αντεπιχείρημα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...