Προς το περιεχόμενο

H Xiaomi παραδέχεται την εμφάνιση διαφημίσεων στις ρυθμίσεις των smartphone της


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτή είναι η σειρά των πραγμάτων και πρέπει να την αποδεκτούμε. Όλες οι υπηρεσίες που μας παρέχονται "δωρεάν" έχουν το τίμημά τους.

Φανταστείτε τι στατιστικά στέλνει ο launcher της κάθε εταιρίας σχετικά με το τι εφαρμογές χρησιμοποιούμε , πόσο συχνά , ποιες ώρες της ημέρας κτλ. Ο κλοιος σφίγγει όλο και περισσότερο. Εμείς έχουμε μόνο ένα ρόλο. Να αγοράζουμε χαμηλής πραγματικής αξίας hardware και με αυτό να τροφοδοτούμε καθημερινά με δεδομένα το λογισμικό τεχνητής νοημοσύνης που χρησιμοποιούν ώστε το "επιχειρηματικό τους μοντέλο" να είναι υγιές.

Οι συσκευές με επιθετικό τρόπο προσπαθούν να εισέλθουν στον ψυχικό και νοητικό μας κόσμο να γίνουμε ένα με αυτές τελικά ώστε να μην μπορούμε ούτε καν να σκεφτούμε πως θα είναι ο κόσμος χωρίς αυτές. 

Κάποιοι ξεκινούν σιγά σιγά βήματα απαγκίστρωσης. Είναι πολύ δύσκολο τώρα πια. Οι νέοι δυστυχώς δεν έχουν πολλές ελπίδες απαγκίστρωσης. Τελικά ποιοι θα τολμήσουν να πάρουν τις ζωές τους πίσω; Κάποιοι θα πούνε ότι όλα αυτά είναι υπερβολικά. Είναι όμως; Αξίζει να διαβάσει κάποιος για τη βιοχημεία του εγκεφάλου όταν βρίσκεται μπροστά σε μια συσκευή. Τις εκρήξεις σεροτονίνης και ντοπαμίνης που επιφέρει η χρήση τους. Την ενίσχυση του κέντρου ανταμοιβών του εγκεφάλου που τελικά κάνει και τη χρήση τους τόσο εθιστική.  

Πιστέυω ότι μελλοντικά δηλαδή σε μερικούς μήνες όλα αυτά θα απασχολήσουν  (ήδη απασχολούν)  όλο και περισσότερο την κοινωνία ώστε στο πλαίσιο χρήσης των συσκευών να μπουν κανόνες που θα αποτρέπουν φαινόμενα εθισμού και στέρησης αντίστοιχα όταν δεν χρησιμοποιούμε τις συσκευές. 

400 φορές την ημέρα. Τόσες είναι οι φορές που "ελέγχουμε" (?) τη συσκευή μας.

**Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά νομίζω ότι κολλάει στο γενικότερο πλαίσιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, Ntinaras said:

 

Δεν ειμαστε στο 1999 να εχουμε ιντερνετ με την εξτριμ

Πληρώναμε βέβαια τον ΕΠΑΚ τότε. Και μετά που βρήκαμε τρόπους να εξαφανίζουμε το μπανερακι στο κάτω μέρος ...έκλεισε! 😛 

5 hours ago, logistoulis said:

Εγώ πάντως από το xiaomi μου δεν βλέπω τα μπανερακια του insomnia, τι κρίμα ρε γαμώτο

Δεν πειράζει, σε σένα θα βάλουμε συνδρομή. :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι να διαλέξω διαφημίσεις στο cleaner και διπλάσια τιμη θα προτιμήσω διαφημίσεις. Γιατί στις ναυαρχίδες δίνει τα ίδια στη μισή τιμή . Τι να το κάνω το μήλο όταν με τα λεφτά του αγοράζω νέα κουζίνα στο σπίτι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, billdanos είπε

Ε κάπως πρέπει να έχει κερδη και αυτή... Είναι τοσο καλες οι τιμες της που δε νομίζω να σας πειράξουν λίγες διαφημίσεις και μάλιστα μέσα στο μενού με τις ρυθμίσεις! 😛

Μα αυτό ακριβώς κάνει η Xiaomi, η Xiaomi είναι δηλωμένη ως Internet Company όχι ως Hardware Company. Η Xiaomi λοιπόν, πουλάει τα Smartphone σε χαμηλές τιμές και έχοντας την δική τους έκδοση του Android, το γνωστό MIUI στοχεύει στις υπηρεσίες, να πληρώσουν οι πελάτες τις υπηρεσίες της αλά Apple (Cloud, δικό της Store κλπ) αλλά αυτή πάει παραπέρα στην συλλογή δεδομένων και προβολή διαφημίσεων στις δικές της εφαρμογές, γνωστές και ως Bloat. Το πρόβλημα ξεκινάει αφού ξεκινάει να βάζει διαφημίσεις στις εφαρμογές συστήματος. Γιαυτό ποτέ Xiaomi Smartphone με MIUI. Μόνο με Android One. Δεν σου πετάει τυχαία ειδοποίηση το Google Play Protect όταν πας να κάνεις Sideload το MIUI Launcher ότι έχουν βρεθεί σημάδια Spyware στο APK. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πήρα το ΠοκοΠίκο Φον τούμπανο με το 75% από τις μπάντες 4G (δε μου χρειάζονται άλλες), δυνατότητα να μάθω κινέζικα μέχρι να περάσω ελληνική ρομ και μπορώ να δω πού είναι πιο φτηνές οι αγκινάρες όταν μπαίνω να ανοίξω το μπλουτούθ μου.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν πραγματικά η xiaomi ήθελε να δενει τους πελάτες με υποχρεωτικές διαφημίσεις δε θα έδινε τόσο έυκολα τη δυνατότητα ξεκλειδώματος του bootloader ώστε να βάλει κανείς ότι λειτουργικό θέλει. Προφανώς δοκιμές επιχειρηματικών μοντέλων κάνουν και βλέπουν αντιδράσεις. Αν μας τα πρήξει πολύ δόξα τω θεω υπάρχουν 40 άλλοι κινέζοι που φτιάχνουν φθηνά κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ε οχι !

Η εταιρεια του λαου? Ειναι δυνατον ?

Ο  υπερασπιστης  των καταφρονεμενων ,  το ευαγες ιδρυμα ?Πεφτω απο τα συννεφα !

Καλά εσύ μην ειρωνεύεσαι, ούτε τα 1600€ που ζητάνε οι Αμερικάνοι για ένα Smartphone είναι νορμάλ αλλά εκεί τα κάνεις γαργάρα γιατί είσαι πελάτης. Να κοιτάμε και τις δυο πλευρές ενός νομίσματος, όχι μόνο την μία. Η άλλη πλάσαρε τηλέφωνο 900€ με LCD ανάλυσης που χρησιμοποιούσε στο 5άρι και για να πουλήσει του κότσαρε ένα μαρκετίστικο όνομα Liquid Retina. Υπάρχουν παντού πελάτες που  τσιμπάνε με κάτι τέτοια και οι Xiamofans που πιστεύουν ότι η Xiaomi είναι ίδρυμα και οι Μηλοfans που ότι και να βγάλει σε οποιαδήποτε τιμή θα το επικροτήσουν. Προσωπικά βλέπω μέλλον στην Nokia γιατί βγάζει αξιόλογες συσκευές δίχως Bloat και έξτρα σαβούρα σε νορμάλ τιμές και με υποστήριξη που ακόμα και οι γνωστοί Android κατασκευαστές δεν είναι σε θέση να καλύψουν. Προσωπικά μου λείπει η Apple του παρελθόντος. μέχρι το 2011, αξιόλογες συσκευές, οι τιμές δεν ήταν αστρονομικές και οι συσκευές άξιζαν πραγματικά τα λεφτά τους και αναφέρομαι και στους υπολογιστές αλλά και στα Smartphone της εταιρίας. 

2 λεπτά πριν, dchatz είπε

Εαν πραγματικά η xiaomi ήθελε να δενει τους πελάτες με υποχρεωτικές διαφημίσεις δε θα έδινε τόσο έυκολα τη δυνατότητα ξεκλειδώματος του bootloader ώστε να βάλει κανείς ότι λειτουργικό θέλει. Προφανώς δοκιμές επιχειρηματικών μοντέλων κάνουν και βλέπουν αντιδράσεις. Αν μας τα πρήξει πολύ δόξα τω θεω υπάρχουν 40 άλλοι κινέζοι που φτιάχνουν φθηνά κινητά.

Ξέχασες την Xiaomi που είχε βάλει ένα Poll στο Twitter, ποια έκδοση προτιμάτε? MIUI ή Android One? και όταν η πλειοψηφία ψήφισε Android One,  το έσβησε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Radiatedsoul είπε

Εναλλακτικα μπορουμε να αγοραζουμε φθηνες συσκευες με andoid one (stock andoid δηλαδη) και τελος οι διαφημισεις και οι τρελες του καθε κατασκευαστη

Καλά, και εκεί πονηριές φαίνεται να κάνει η Xiaomi. Πχ στο mi a2 έχει βάλει και δικές της εφαρμογές οπότε μπορεί να κάνει τα ίδια. Μερικές μάλιστα δεν βλέπεις εύκολα ότι είναι εγκατεστημένες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, billdanos είπε

Ε κάπως πρέπει να έχει κερδη και αυτή... Είναι τοσο καλες οι τιμες της που δε νομίζω να σας πειράξουν λίγες διαφημίσεις και μάλιστα μέσα στο μενού με τις ρυθμίσεις! 😛

Σε Redmi Note 4 και πλέον Redmi Note 5 δεν έχω δει ποτέ την παραμικρή διαφήμιση, βέβαια θα ήθελα να μάθω σε ποιους συμβαίνει κάτι τέτοιο, σε ποιες συσκευές δηλαδή.

Επίσης μόλις σήμερα έκανα ενημέρωση το MIUI 10.0 σταθερή. Τι άλλο να θέλει κάποιος από ένα τηλέφωνο των 150-200€ όπου πέρα από επιδόσεις, αξιοπρεπέστατη κάμερα και μια καλή οθόνη έχει και άμεση ενημέρωση λογισμικού που για μένα ολοένα και γίνεται καλύτερο;

Υ.Γ πριν από οποιαδήποτε απάντηση να θυμηθεί κάποιος τα 200€ 😛

Μακάρι να ήταν και οι υπόλοιπες όπως η Xiaomi, άλλα μερικοί είναι τόσο κολλημένοι που δεν βλέπουν παραπέρα.

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...