Προς το περιεχόμενο

Pathfinder Kingmaker


ilos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από ilos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, Anuminas είπε

To πήρα και γω δωρεάν στο Epic Store. Tα Pillars of Eternity, Tyranny, Divinity Original Sin ή Wasteland μου άρεσαν όλα, ευελπιστώ να μου αρέσει και αυτό.

Εχω παιξει ολα αυτα τα παιχνιδια. Μεχρι στιγμης, το Pathfinder: Kingmaker μου αρεσει περισσοτερα απ ολα. Γουστα ειναι αυτα φανταζομαι. Τo Pillar of Eternity ηταν λιγο πιο χαοτικο, λιγο πιο unbalanced στις μαχες τουλαχιστον στην αρχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

turn based είναι η υβριδικό turn based. Αν εχουν κάνει σωστή δουλειά στο interface τότε δεν βλέπω το λόγο να μην μπορείς να το παίξεις και σε κονσόλα. Δεν θέλει και κανά ιδιαίτερο χειρισμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, spiritclay said:

Παιδιά το συγκεκριμένο τρέχει νορμάλ σε ps4? Το βλέπω σε προσφορά και το σκέφτομαι ή δεν αξίζει σε κονσόλα καθόλου λόγω χειρισμού;

Disclaimer: Έχω ελάχιστη εμπειρία με controller και μόνο σε PC. Δεν απήντησα όταν είδα το μήνυμά σου γιατί περίμενα κάποιον που έχει το παιχνίδι σε PS4 για να σου δώσει πιο σωστή πληροφορία.

Πήρα τις προάλλες ένα χειριστήριο των 3€ για να υπάρχει για κάποια παιχνίδια και επειδή το μόνο παιχνίδι που είχα πρόχειρο με native υποστήριξη για χειριστήριο ήταν το Kingmaker, το δοκίμασα εκεί. Όπως είναι αναμενόμενο, ο χειρισμός σε ένα παιχνίδι με δεκάδες λειτουργίες είναι πιο αργός (σε αυτό βέβαια φταίω και εγώ λόγω ότι είμαι απείρως πιο εξοικειωμένος με ποντίκι - πληκτρολόγιο από ότι σε χειριστήριο).

Το παράτησα μετά από ένα μικρό διάστημα και γύρισα στο ποντίκι. Οι devs κάποια στιγμή υλοποίησαν turn-based κατάσταση αλλά ουσιαστικά τα encounters σχεδιάστηκαν πριν από αυτό και έτσι κάποια encounters σε βάζουν να πολεμήσεις μαζί 25 εχθρούς το οποίο σε turn-based πενταπλασιάζει τον χρόνο. Σκέψου πόσο πιο πολύ χρόνο θα χρειάζεται αν βάλεις στην εξίσωση και τον controller.

Με ένα μικρό ψάξιμο, βρήκα τα παραπάνω για να πάρεις μια ιδέα αν αξίζει. Από ό,τι διαβάζω, σε κονσόλα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα που έχω και εγώ με την linux έκδοση που χρησιμοποιώ. Η ομάδα έχασε τα δικαιώματα και έτσι έχουμε μείνει πίσω (σε linux είναι 2.1.5 vs 2.1.7b σε windows. ίσως παρόμοια έκδοση να είναι και σε ps4).

Εγώ πάντως στα 13 ευρώ (νομίζω) που το είχα πάρει, δεν το μετάνιωσα. Από εκεί και πέρα ζύγισε την κατάσταση και αποφάσισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε linux αν παίζεις μέσω steam είναι καλύτερα να βάλεις την windows έκδοση μέσω proton παρά την native linux ακριβώς γιαυτό το λόγο που αναφέρεις ότι στις περισσότερες φορές οι native εκδόσεις μένουν πίσω σε update. Ετσι και αλλιώς μέσω proton παίζει άψογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, chek2fire said:

Σε linux αν παίζεις μέσω steam είναι καλύτερα να βάλεις την windows έκδοση μέσω proton παρά την native linux ακριβώς γιαυτό το λόγο που αναφέρεις ότι στις περισσότερες φορές οι native εκδόσεις μένουν πίσω σε update. Ετσι και αλλιώς μέσω proton παίζει άψογα

Αν λες εμένα, την gog έκδοση έχω. Είχα δοκιμάσει και την windows έκδοση μέσω wine και έτρεχε καλούτσικα αλλά άλλο είναι να τρέχεις κατευθείαν ξένοιαστα native έκδοση από wine / proton / whatever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, imitheos είπε

Αν λες εμένα, την gog έκδοση έχω. Είχα δοκιμάσει και την windows έκδοση μέσω wine και έτρεχε καλούτσικα αλλά άλλο είναι να τρέχεις κατευθείαν ξένοιαστα native έκδοση από wine / proton / whatever.

το κακό αυτό είναι με το linux gaming εκτός steam ότι δεν έχεις την ίδια υποστήριξη. Το proton έχει κάνει φοβερά άλματα που ξεχνάς τελείως ότι δεν τρέχεις μια native έκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το GOG μου έστειλε (κλασικά "αποκλειστικά για εμένα" :P ) προσφορά για το Wrath of the Righteous με 75% έκπτωση.

Αν ενδιαφέρεται κανένας αυτό είναι το link https://www.gog.com/redeem/lrz60a7cb1ffaacce6

Βγαίνει στα 15€ η Commander Edition και στα 22€ η Mythic Edition η οποία παρέχει το Season Pass οπότε υποθέτω περιέχει και τα Expansions. Δεν το έχω αγοράσει οπότε δεν ξέρω αν μπήκε ποτέ φθηνότερα αλλά είναι σχετικά νέο παιχνίδι οπότε δεν νομίζω να πήρε ποτέ μεγαλύτερη έκπτωση από 75%.

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι ισχύει μέχρι 17 Σεπτεμβρίου.

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...