Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή δουλειάς κάθε 3-4 χρόνια αν θες να έχεις μια εξέλιξη (μισθολογική και ιεραρχική)


kostakis81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην αγχωνεσαι.Ο εργοδοτης , ιδιως στην Ελλαδα, οσο μεγαλος και να γινει, θα εχει παντα την κουτοπονηρια του μπαρμπα-Μητσου του γυροπιτα.Εκτος αν μιλαμε για πραγματικες πολυεθνικες

Την ιδια μισθολογικη, κομματικη,βυσματικη κουτοπονηρια θα εμπεριεχουν και οι συμβουλεςτων συν-αδελφων σου 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στην αγορά περίπου 25 χρόνια.

Έχω εργασθεί σε διάφορα projects σε εταιρείες - πελάτες και έχω αλλάξει 5-6 επιχειρήσεις.

Η αλλαγή εργοδότη βοηθάει στην απόκτηση εμπειριών, αύξηση μισθού (όχι πάντα), και κυρίως άνοιγμα του μυαλού.

Έχω διαπιστώσει ότι εργαζόμενοι στην ίδια εταιρεία για πάνω από 5-10-15 χρόνια είναι αυτοί οι οποίοι προβάλλουν τις περισσότερες αντιστάσεις σε θέματα αλλαγών, (resistance to change) δηλαδή γίνονται πολύ συντηρητικοί, χωρίς την ικανότητα ανάληψης κινδύνου, κοπρίτες της ανάπτυξης, χωρίς νέες ιδέες και γνώσεις. Σε ένα σύγχρονο περιβάλλον ταχέων αλλαγών οι εταιρείες και οι ανθρώποι που δεν αλλάζουν είναι χαμένες από χέρι.

Συμμετέχοντας επίσης, σε επαγγελματικά περιβάλλοντα, (παράλληλα με το εργασιακό περιβάλλον) έχω συναντήσει τέτοιους ανθρώπους είναι "σαν την μύγα μέσα στο γάλα" ο συντηρητισμός τους χτυπάει κόκκινο...   

Επειδή οι Ελληνικές εταιρείες ακόμα και αυτές που λέμε "μεγάλες" είναι μικρές για τα διεθνή δεδομένα δεν μπορούν να έχουν σοβαρά προγράμματα εκπαίδευσης ή rotation, οπότε η αλλαγή είναι μονόδρομος για τον εργαζόμενο. Εταιρείες που προβάλλουν ιδιαίτερα το "loyalty" για να κάνουν την δουλειά τους δεν είναι και ανταγωνιστικές στην αγορά, δεν μπορούν να πληρώσουν ικανοποιητικούς μισθούς, εκπαίδευση, παροχές κλπ. Επίσης αυτό το "loyalty" είναι και το αναγκαίο εργαλείο να καλυφθούν μικρές ή μεγάλες κομπίνες ή φοροδιαφυγή από την εταιρεία δηλ. "δεν θέλεις ή δεν μπορείς να αλλάζεις δουλειά; είσαι καλός για να κρατάς μυστικά της εταιρείας"...    

Επίσης οι διευθυντές που κάνουν τις επιλογές προσωπικού (όχι οι HR) βλέπουν με μισό μάτι και σαν απειλή νεοεισερχόμενους με εμπειρίες και ικανότητες από άλλες εταιρείες. Είναι ένας από τους λόγους που δεν προσλαμβάνουν ανθρώπους πάνω από τα 40-45 με εμπειρίες από άλλες εταιρείες και μιλάνε για "loyalty" και άλλες παπαριές...

 

Επεξ/σία από naftis
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω συμφωνω, μονο στην ελλαδα εχω δει να λενε "εχει αλλαξει πολλες δουλεις, κατι πρεπει να τρεχει με αυτον"

στην αγγλια πχ το θεωρουν προτερημα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η φραση κλειδι στο συγκεκριμενο θεμα ειναι " θα επιδείξει το επιθυμητό "loyalty" στην εταιρεία. " απο τον @_vbm_
Νομιζω οτι αυτη η φραση δινει τον παλμο. Ετσι πρεπει να ειναι, ο υπαλληλος να ειναι πιστος, σαν τον σκυλο, και ο ιδιοκτητης εαν κανει κεφι θα του δωσει κανενα κοκαλακι ακομη, εαν οχι δεν πειραζει, η πιστη πρεπει να ειναι δυνατη.
Α ρε μυαλα που κουβαλατε στελεχατα των HR<

Στο θεμα που ρωτηθηκε, και εγω ετσι πιστευα οταν ξεκινησα να εργαζομαι, εποχες πριν την κριση βεβαια, αλλα αυτο εχει αλλαξει πολυ, αντε φυγε απο μια δουλεια που εισαι χρονια και περνεις εναν Α μισθο να πας καπου αλλου, θα παρεις τον βασικο και "εαν σου αρεσει, υπαρχουν χιλιαδες που περιμενουν στην ουρα".

Επεξ/σία από orck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, kostakis81 είπε

Παιδία έχω την άποψη ότι θα πρέπει να αλλάζεις συχνά δουλείες εάν θέλεις να εξελιχθείς στην Ελλάδα  

Ποια είναι η άποψη σας ?

Είναι καταρχήν θέμα ατομικής εξέλιξης . Μαθαίνεις καινούργια πράγματα . Ξεβολεύεις τον εαυτό σου και κανείς νέο ξεκίνημα και αυτό σου δίνει ώθηση να γίνεσαι καλύτερος . Άλλωστε είναι δεδομένο ότι αν είσαι καλός στην δουλειά σου θα κανείς μεταγραφές καθώς θα εχεις και προτάσεις .

22 ώρες πριν, _vbm_ είπε

Προσωπικά δε μου "κάθεται" καλά ενα βιογραφικό που δείχνει συνεχή εναλλαγή θέσεων. Επειδή στην εταιρεία που εργάζομαι έχω εν μέρει λόγο και στις προσλήψεις, κάθε φορά που βλέπω κάποιον τέτοιο υποψήφιο σκέφτομαι αμέσως οτι κυνηγάει τα λεφτά και δε θα επιδείξει το επιθυμητό "loyalty" στην εταιρεία. Συνεπώς με το καλημέρα με έχει προδιαθέσει λίγο αρνητικά. Δε θες να καταλήξεις να είσαι αυτός που εκπαιδεύει κόσμο για να του φύγει αύριο (ανάλογα το επάγγελμα πάντα, σε κάποιους κλάδους μπορεί να μην υφίσταται έντονα η έννοια της "εκπαίδευσης", αλλά στο ΙΤ που είμαι εγώ, φυσικά και υπάρχει αυτό όσο είσαι υπάλληλος σε μία εταιρεία).

Αυτό που ισχύει στην αγορά είναι διαφορετικό από την προσωπική σου άποψη . Εργαζόμενος σε εταιρία με θέση ευθύνης που είναι 10 χρόνια στην ίδια εταιρία θεωρείτε καμένος καθώς δύσκολα θα προσαρμοστεί σε νέο περιβάλλον σε σχέση με κάποιον που έχει κάνει αλλαγές . Δεν μιλάω να αλλάζει κάθε χρόνο δουλειά εννοείτε 

22 ώρες πριν, pontez2 είπε

ΕΙΔΙΚΑ στην Ελλάδα αυτο ειναι τεράστιο λάθος. 

Αν μιλάς για αγορές με ανάπτυξη (πχ Γερμανία, Ολλανδία), ναι ανάλογα με τη προυπηρεσία μπορεις να ζητάς και καλύτερα συμβόλαια (δεναναφέρομαι σε Αγγλία διοτι εκει παιζει πλέον πολύ η ανάπτυξη των ελευθερων επαγγελματιών)

Εδω ομως, ο σκοπός ειναι να κατσικωθείς κάπου και να διατηρήσεις τη θέση σου, ακριβως επειδη δεν υπάρχει κάτι άλλο εκει έξω. Ακόμα και οι υψιλόμισθες θέσεις, μονο μέσω εξειδικευμένων εταιριών και αυτό συνηθως αφορά 12μηνα project.

Φίλε πως θα εχεις εξέλιξη όπως ρωτάει ο φίλος αν κατσικωθεις. Η ερώτηση δεν είναι πως θα λουφάρεις αλλά πως θα εξελιχθείς .

Επεξ/σία από Alexandros7474
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2018 στις 11:19 ΠΜ, Alexandros7474 είπε

Φίλε πως θα εχεις εξέλιξη όπως ρωτάει ο φίλος αν κατσικωθεις. Η ερώτηση δεν είναι πως θα λουφάρεις αλλά πως θα εξελιχθείς .

Eπαναλαμβανω. Η αλλαγή εταιριών, εργασίας κτλ, αφορά τις αναπτυγμένες ή αναπτυσσόμενες χωρες. Η Ελλάδα δεν ανηκει σε αυτές και υπάρχει σοβαρή ανεργία. ΔΕΝ μπορεις να αλλάζεις εργασιακό περιβάλλον στην Ελλάδα, ακομα και αν εισαι ο θεός ο ίδιος. Δεν υπάρχουν θέσεις εργασίας και ο ανταγωνισμος ειναι τεράστιος.

Η απάντηση ειναι οτι στην Ελλάδα δε μπορεις να το κανεις αυτο. Εξω βέβαια και μπορεις!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...