Προς το περιεχόμενο

Laptop Lenovo IdeaPad 330S-15ARR (2500U/4GB/1TB + 128GB/FHD/W10) 480 @ Kotsovolos


giannis_al

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρόν είναι ένα πολύ τίμιο laptop για τα λεφτά του, με πολύ καλό panel και καλό build quality. Χαμηλότερη τιμή που έχει παίξει είναι 550 ενώ συνήθως είναι στα 600 από αλυσίδες και lenovo shop, και περίπου 570 από άλλα σκρουτζομάγαζα. Αμφίβολη η μπαταρία (η lenovo τη λέει 3 cell με 7 ώρες διάρκεια, άλλα site τη λένε 2 cell με 30 Wh που είναι μικρή). Ανάλογα τη χρήση, ίσως χρειάζεται extra ram.

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/188247-lenovo-ideapad-330s-15arr-r5-2500u/4gb/1tb%26128gb

Επεξ/σία από giannis_al
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) 4GB RAM σήμερα είναι πολύ λίγη 

2) 128GB SSD που χωράει τα βασικά προγράμματα με το ζόρι και όλα τα άλλα στον ΠΑΝΑΡΓΟ 1ΤΒ??

θα είχε αξία μόνο αν είχε 8GB/250GB ssd , με αυτή την σύνθεση είναι χάλια και όποιος το αγοράσει θα το μετανιώσει. Τίμια είναι τα notebooks των 300ευρώ που είναι αργά , να δώσει κάποιος 200ευρώ παραπάνω και μετά να αγανακτήσει με τον μικρό SSD και την ελάχιστη μνήμη? Το φθηνιάρικο κινέζικο κινητό μου έχει 4GB RAM!

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1) 4GB RAM σήμερα είναι πολύ λίγη 

2) 128GB SSD που χωράει τα βασικά προγράμματα με το ζόρι και όλα τα άλλα στον ΠΑΝΑΡΓΟ 1ΤΒ??

θα είχε αξία μόνο αν είχε 8GB/250GB ssd , με αυτή την σύνθεση είναι χάλια και όποιος το αγοράσει θα το μετανιώσει.

1) Για τη ram το ανέφερα ήδη, αναλόγως όμως τη χρήση. Για λίγα προγράμματα και browsing δεν είναι απαγορευτική. Αλλά και η προσθήκη δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη στο συγκεκριμένο μοντέλο.

2) Πολλά ακριβότερα laptop έχουν configuration 128gb ssd + 1 tb hdd 5400 rpm. Δεν είναι "παραξενιά" του συγκεκριμένου μοντέλου. Πολύ πιθανό να προτιμάει κάποιος με πολλά data το 2 disk config. για να έχει πολλά αρχεία, αντί για 256 sdd αν του αρκούν τα 128 για προγράμματα... Στο "πάναργος" διαφωνώ. Αγόρασα πρόσφατα laptop μόνο με 5400rpm hdd και δεν έχω βάλει ακόμη m2 ssd. Μου φαίνεται υπερβολικός ο χαρακτηρισμός.

Αν κάνει για τις ανάγκες συγκεκριμένου χρήστη, είναι άλλο θέμα. Αντικειμενικά το θεωρώ προσφορά ως προς το ιστορικό τιμών του (αλλά και ως προς τα ανταγωνιστικά μοντέλα στην τιμή)

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Γιατί είναι μόνο με αποστολή και όχι παραλαβή από το κατάστημα;

Δεν το ξέρω. Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν υπήρχε το μοντέλο στον Κωτσο, οπότε ίσως είναι κάποια προωθητική με το που ήρθε, και δεν υπάρχει stock σε φυσικά καταστήματα ακόμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1) 4GB RAM σήμερα είναι πολύ λίγη 

2) 128GB SSD που χωράει τα βασικά προγράμματα με το ζόρι και όλα τα άλλα στον ΠΑΝΑΡΓΟ 1ΤΒ??

θα είχε αξία μόνο αν είχε 8GB/250GB ssd , με αυτή την σύνθεση είναι χάλια και όποιος το αγοράσει θα το μετανιώσει. Τίμια είναι τα notebooks των 300ευρώ που είναι αργά , να δώσει κάποιος 200ευρώ παραπάνω και μετά να αγανακτήσει με τον μικρό SSD και την ελάχιστη μνήμη? Το φθηνιάρικο κινέζικο κινητό μου έχει 4GB RAM!

Όπως το βλέπω εγώ, το forum των προσφορών δεν είναι για να κρίνουμε πόσο καλό είναι ένα laptop ή για να κάνουμε PS4 VS XBOX αλλά για να κρίνουμε πόσο Value For Money είναι μία προσφορά. Έχω κουραστεί πια να διαβάζω "με 200 ευρώ παραπάνω παίρνεις Dell laptop με i9" και τα σχετικά. Για μερικούς τα 200 ευρώ αυτά δεν υπάρχουν οπότε προσφορές σαν και αυτή είναι ότι πρέπει. Οι γονείς μου πάντως μια χαρά χρησιμοποιούν τα laptops τους με Intel n2840, 4GB RAM και 128GB SSD για Internet Browsing, Netflix και κάνα Office αραιά και που. Μήπως να τους πάρω κανένα laptop των 600 ευρώ αντί για των 250 που έχουν τώρα?

edit #1: @jgeorgiou το παραπάνω δεν στοχεύει εσένα. Το σχόλιο σου ήταν απλά το έναυσμα για να πω ότι κουράστηκα με τέτοιου τύπου σχόλια.

edit #2: Για να προλάβω κάποιον που θα πει "αν δεν σου αρέσει να πας αλλού", δέχομαι προτάσεις.

Επεξ/σία από katsikoula
  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, katsikoula είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Όπως το βλέπω εγώ, το forum των προσφορών δεν είναι για να κρίνουμε πόσο καλό είναι ένα laptop ή για να κάνουμε PS4 VS XBOX αλλά για να κρίνουμε πόσο Value For Money είναι μία προσφορά. Έχω κουραστεί πια να διαβάζω "με 200 ευρώ παραπάνω παίρνεις Dell laptop με i9" και τα σχετικά. Για μερικούς τα 200 ευρώ αυτά δεν υπάρχουν οπότε προσφορές σαν και αυτή είναι ότι πρέπει. Οι γονείς μου πάντως μια χαρά χρησιμοποιούν τα laptops τους με Intel n2840, 4GB RAM και 128GB SSD για Internet Browsing, Netflix και κάνα Office αραιά και που. Μήπως να τους πάρω κανένα laptop των 600 ευρώ αντί για των 250 που έχουν τώρα?

edit #1: @jgeorgiou το παραπάνω δεν στοχεύει εσένα. Το σχόλιο σου ήταν απλά το έναυσμα για να πω ότι κουράστηκα με τέτοιου τύπου σχόλια.

edit #2: Για να προλάβω κάποιον που θα πει "αν δεν σου αρέσει να πας αλλού", δέχομαι προτάσεις.

Ok , 

1) το LENOVOexclusive έχει ακριβώς το ίδιο με τον λίγο μικρότερο cpu 40ευρώ φθηνότερα 

2) έτσι και αλλιώς με 4GB & 128GB SSD - 1TB/5400 ότι cpu και να βάλεις σαν celeron θα τρέχει το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι υπερ-λαπτοπ εχεις αλλα ο δικος μου εχει 4gb και 128 ssd και μαλιστα απο τους φθηνους και για τις περισσοτερες δουλειες μου τρεχει μια χαρα. Το 1 ερχεται σε αντιφαση με το 2, επισης μνημη μπορεις να βαλεις σε ενα λαπτοπ, επεξεργαστη ομως οχι. Αυτη η συζητηση μπορει να κρατησει για παντα διχως να καταληξει καπου. Νομιζω, η μαλλον ειμαι 100% με αυτο που ειπε η katsikoula για το τι μπορει να θεωρηθει προσφορα και τι οχι.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, jgeorgiou said:

2) έτσι και αλλιώς με 4GB & 128GB SSD - 1TB/5400 ότι cpu και να βάλεις σαν celeron θα τρέχει το μηχάνημα.

δηλαδη η κοπελα μου που εχει λαπτοπ με i5 5200u ssd και 4gb ram να το πεταξει το μηχανημα ε?
πληροφοριακα το μηχανημα οχι απλα παει σφαιρα, "πεταει" για την δουλεια που το θελει (chrome και ταινιες), μαλιστα θα μπορουσα να της εχω διαλεξει και χειροτερο απλα ειπα να ειμαστε ανετοι για καμια 7ετια.

εχετε μαθει μερικοι σε nvme, ryzen 2700x, 3200mhz 32gb ram  και 2080ti (και φυσικα ολα σε υδροψυξεις) κλπ κλπ και δεν μπορειτε σε κατι τοσο "ποταπο" ε?
πληροφοριακα επισης, δεν εχει και καμια σοβαρη διαφορα στις δουλειες που ανεφερα απο τετοιο μηχανημα...
οποτε παρε εσυ ferrari για να πηγαινεις με 80 και με ρυθμο γιαγιας ενω θα σε ειχε βολεψει και ενα fiestaκι πχ και με τα ρεστα δεν θα χρειαζοταν να ξαναδουλεψεις ξερω εγω 😛

Επεξ/σία από iakoboss7
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Ok , 

1) το LENOVOexclusive έχει ακριβώς το ίδιο με τον λίγο μικρότερο cpu 40ευρώ φθηνότερα 

2) έτσι και αλλιώς με 4GB & 128GB SSD - 1TB/5400 ότι cpu και να βάλεις σαν celeron θα τρέχει το μηχάνημα.

1) Καταλαβαίνεις οτι το "λιγο μικρότερος" =  μείον 2cores , μείον 4 threads , και απο vega 8 σε vega 3 γραφικα ; 
2) Αναβαθμίζονται και τα 2(ram&ssd) ,όταν ο χρήστης κρίνει ότι δεν του φτάνουν. 

Το μεγάλο μείον είναι η υλοποίηση της lenovo(μάλλον) : 
Bάσει του review για το  ideapad 330 στο notebookcheck.com υπάρχει throttling και τον πετσοκόβει τον 2500u. 
 Δε νομίζω εσωτερικά να ειναι διαφορετικό το 330S ,αλλα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. 
Ξερει κανείς τίποτα παραπάνω; 
 

 

Επεξ/σία από johnpopexi
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol για το θα πηγαίνει σαν Celeron με 4GB RAM και 128GB SSD. Δηλαδή πως το κρίνουμε αυτό; Φάση το 38ο πρόγραμμα που θα πάει στον σκληρό δίσκο και θα κάνει αιώνες να φορτώσει στη RAM που καθαρίζει για να κάνει χώρο από τα 40 tabs στον Chrome, όταν το pagefile επίσης πήγε στον σκληρό λόγο γεμάτου SSD?

Λίγο να ηρεμήσουμε. Ο μέσος χρήστης αλλά και πολλοί business (όχι devs όχι gamers, όχι designers) έχει προγράμματα που είναι τα περισσότερα κάτω από 1GB και μερικά με 5-10GB που χωράνε κομπλέ στον SSD. Επίσης 1 Browser με 10-20 tabs γεμίζει με 2GB άντε 3GB αν το χάσαμε με Flash (2008 is calling). Αλλά ακόμα και έτσι θα δει ίσως αστάθεια όταν ανοίξει το 31ο tab που θα κρασάρει εκείνο το Flash game που έφαγε το έξτρα 1GB ή όταν θα θέλει να γεμίσει κάποιο κακογραμμένο app ένα temp file και φουλάραμε τον σκληρό. Αλλά έχει και 1TB HDD. Αρκετό για ταινίες και μεγάλα αρχεία (που στον SSD δεν θα είχα διαφορά ταχύτητας εκτός και αν θέλουμε πολύ εκείνο το ms που έκανε να ανοίξει) και πες τις 5000 photo που έβγαλε RAW στην παραλία γιατί είχε τη δυνατότητα το κινητό που οκ εκεί θα δει κάτι.

Όμως Celeron? Really? Συγνώμη αλλά έχω Ryzen 1700X και δεν βλέπω διαφορά στο i3  της γενιάς 4GB RAM Laptop μου όταν το Windows update δεν προσπαθεί να κάνει update και το μόνο θέμα που έχω είναι πως δεν μπορώ να ανοίξω 3 Browsers me 20 tab το καθένα που είναι μέρος της δουλειάς μου αλλά εκεί σταματάει. Και νομίζω πιο πολύ το θέμα ταχύτητας ήταν επειδή πήρε τον παλιό SSD από το Ryzen και τα Windows έχουν συνηθίσει τα 32GB RAM κτλ (και σιγά μη κάθομαι να κλείνω starting programs στα 32GB RAM) αλλά μπορούμε να σταματήσουμε να κρύβουμε τις βλακείες που έχουν τα λογισμικά ως 'το hardware είναι αργό;' Εντάξει λίγο με τα spec wars. 4GB RAΜ είναι υπέρ αρκετά για σήμερα για τους περισσότερους χρήστες στο μεγαλύτερο μέρος της μέρας. Αντικειμενικά και για μένα πχ  αυτή τη στιγμή φτάνουν 2 πυρήνες και 4GB RAM απλά δεν με φτάνουν πάντα. 128GB σκληρός δεν φτάνει με τπτ αλλά λόγο αρχείων όχι προγραμμάτων. Αφού έχει σκληρό επίσης δεν έχει διαφορά απλά θέλει λίγο ρύθμιση που θα αποθηκεύει.

Ο λόγος που λέμε πάτε σε 8GB+ RAΜ και 256GB+ SSD είναι 1) για το μέλλον γιατί θα θέλεις λίγο παραπάνω σύντομα και 2) Αν δεν έχεις άλλο σκληρό, 1-2 ταινίες να βάλεις κανά αρχείο κανά temp και γέμισε. Αλλά αφού αυτά αλλάζουν ποιο είναι το θέμα. FHD οθόνη σπάνια βλέπουμε κάτω από 400€ και η CPU είναι καινούρια και αρκετά δυνατή. Ε τα άλλα όταν πέσουν οι τιμές άλλαξε τα. 

Δεν είναι δυνατόν να προτείνουμε πολύ χειρότερη CPU/VGA επειδή μας φαίνονται λίγη η RAM/HDD όταν το πρώτο δεν αλλάζει και το δεύτερο αλλάζει εκτός και αν είναι όλα κολλημένα. Εκεί οκ να το δεχτούμε 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος θέλει να δώσει 480ευρώ για 4GB RAM & 120GB SSD - 1TB/5400 να τα δώσει

εγώ επιμένω ότι τέτοιες επιδόσεις παίρνεις με φθηνότερα μηχανήματα , στο επίπεδο των 500ευρώ πρέπει να έχουμε απαιτήσεις.

Γεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, johnpopexi είπε

1) Καταλαβαίνεις οτι το "λιγο μικρότερος" =  μείον 2cores , μείον 4 threads , και απο vega 8 σε vega 3 γραφικα ; 
2) Αναβαθμίζονται και τα 2(ram&ssd) ,όταν ο χρήστης κρίνει ότι δεν του φτάνουν. 

Το μεγάλο μείον είναι η υλοποίηση της lenovo(μάλλον) : 
Bάσει του review για το  ideapad 330 στο notebookcheck.com υπάρχει throttling και τον πετσοκόβει τον 2500u. 
 Δε νομίζω εσωτερικά να ειναι διαφορετικό το 330S ,αλλα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. 
Ξερει κανείς τίποτα παραπάνω; 
 

Τωρα θα έμπαινα να δω το λίγο μικρότερο που λεει για να του γράψω πόσο άκυρο είναι αυτο που λέει λέγοντας αυτα που λες στην αρχή.

θα πηγαίνει σαν celeron... ίδιες οι vega.. ξεχνάμε τα cores και τα threads κλπ.

Κάνεις λάθος jgeorgiou και δημιουργείς λάθος εντυπώσεις για τους ενδιαφερόμενους.

Αν δεν γνωρίζεις μην ποστάρεις άκυρα πράγματα και μας μπερδεύεις.

Σε γενικές γραμμές θα σκεφτόμουν το throttling και την μπαταρία για το συγκεκριμένο.

 

6 ώρες πριν, s1verw0lf είπε

Δεν είναι δυνατόν να προτείνουμε πολύ χειρότερη CPU/VGA επειδή μας φαίνονται λίγη η RAM/HDD όταν το πρώτο δεν αλλάζει και το δεύτερο αλλάζει εκτός και αν είναι όλα κολλημένα. Εκεί οκ να το δεχτούμε 

πολυ σωστός

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

όποιος θέλει να δώσει 480ευρώ για 4GB RAM & 120GB SSD - 1TB/5400 να τα δώσει

εγώ επιμένω ότι τέτοιες επιδόσεις παίρνεις με φθηνότερα μηχανήματα , στο επίπεδο των 500ευρώ πρέπει να έχουμε απαιτήσεις.

Γεια σας!

Θα σε απογοητευσω αλλα δεν ξερεις τη τυφλα σου.

Μετα απο ψαξιμο το πηρα για την αδερφη μου αυτο, και ειναι πολυ ευχαριστημενη

Το μηχανημα πεταει, και εχει τρομερη κατασκευη, και μαλιστα εχει και IPS οθονη, παρ ολο που δεν το γραφει στο σκρουτζ. Με αλλα 30 ευρω θα βαλουμε μια δευτερη ram για να παει dual channel 8gb.

Το μονο αρνητικο που ειδα, ειναι οτι δεν εχει ethernet port και βασιζεται αναγκαστικα στο wifi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 x USB 3.1 Type C (Gen 1) καλό είναι αυτό;  Ο SSD του είναι σφαιρατος; Για Netflix και office και το θέλω. Ελπίζω να έχει ethernet; 

Επεξ/σία από Κάβουρας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...