Προς το περιεχόμενο

Iphone 7 microphone problem/προβλημα μικροφωνο


Jayang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες του ξαναεκανα ρισετ απο itunes, και για καποιον λογο αποφασισε να δουλεψει. Αν ξαναχαλασει ξαναχαλασε.

 

οσο για την αππλ που σχολιαζετε, ολα μου τα χρονια αππλ ειχα εχω και θα εχω. Μακ πολλα αιφον αιπαντς κλπ κλπ, και ειμαι ευχαριστημενος. Οταν ομως χαλαει το μικροφωνακι και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην δουλευει η καμερα ναι θα το πω και θα κραξω και θα μου φταιξει η αππλ.

 

αυτα απο μενα και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω ότι δεν έχεις καταλάβει καν το πρόβλημα που έχει το κινητό σου απλά έχεις κρατήσει αυτό που θέλεις εσυ δλδ το μικρόφωνο. Κάποια στιγμή που θα σταματήσει να έχει ήχους τελείως και θα σου κάνει 15 λεπτά να ανοίξει,  και ξέρεις τι θα φταίει;;;; το μικρόφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη στιγμή που δεν λειτουργεί το μικρόφωνο ξαφνικά και τυχαία μαζί του δεν δουλεύει το app της κάμερας αλλά το vsco δουλεύει τι θα μπορούσε να φταίει; Η μπαταρία; 

(Μπορεί να φταίει κατι άλλο, δεν είναι ειδικός στα iPhone ούτε τεχνικός είμαι. Μια λογική παρατήρηση κάνω) 

Btw ξανά χάλασε μετά από λίγο όποτε ούτε το restore αυτό έκανε δουλειά :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jayang είπε

Παιδες του ξαναεκανα ρισετ απο itunes, και για καποιον λογο αποφασισε να δουλεψει. Αν ξαναχαλασει ξαναχαλασε.

οσο για την αππλ που σχολιαζετε, ολα μου τα χρονια αππλ ειχα εχω και θα εχω. Μακ πολλα αιφον αιπαντς κλπ κλπ, και ειμαι ευχαριστημενος. Οταν ομως χαλαει το μικροφωνακι και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην δουλευει η καμερα ναι θα το πω και θα κραξω και θα μου φταιξει η αππλ.

αυτα απο μενα και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! 

Κοίτα φίλε μου μιλάμε για μητρική πλακέτα που δουλέυει με ρέυματα 3,3volt,1,5volt,5volt κ.τ.λ εαν η γραμμή που δουλέυει το μικρόφωνο δίνει ρέυμα και στην κάμερα τότε είναι λογικό να μην δουλέυει οτάν υπάρχει βραχυκύκλωμα στην γραμμή,όπως και οποιαδήποτε άλλη συσκευή που παίρνει ρεύμα απο την ίδια γραμμη.

Και όπως λέει και ο φίλος simon2006 πιο πάνω κάποια στιγμή το πρόβλημα θα προχωρήσει και το τηλέφωνο θα είναι μη λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου λογικό είναι.... και στο αυτοκίνητο αν πάθει ζημιά ο εγκέφαλος δεν θα σου ανοίγει ούτε το παράθυρο αλλά δεν φταίει το γυαλί του παραθύρου! Το audio ic είναι και χωρις ρητίνη όποτε στις τούμπες έχει ευαισθησία. Σταματα να κανείς restore τσάμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκτιμω αυτα που λετε και προσπαθω να τα καταλαβω, αλλα δεν μπορω και τον λογο για τον οποιον δεν μπορω τον εχω εξηγησει. Αν ειχε θεμα και η καμερα με το βραχυκυκλωμα δεν θα εβγαζε φωτογραφιες ουτε με αλλο αππ. Καταλαβαινετε; Αν βραχυκυκλωνε και η καμερα (αρα hardware problem της καμερας) δεν θα εβγαζε φωτογραφιες καθολου. Εγω βγαζω φωτογραφιες με το vsco κανονικοτατα. Συμφωνουμε σε αυτο; Η βραχυκυκλωνει η μητρικη το app της apple για την καμερα; (Δεν γινεται αυτο σωστα; Σωστα) 

 

Επισης εξακολουθειτε και μιλατε για τουμπες και πεσιματα κλπ. Απο την πρωτη μερα το εχω σε lifeproof θηκη, και απο οσο θυμαμαι το κινητο εχει πεσει κατω μια φορα και μαλιστα απο πολυ χαμηλο υψος. Δεν επεφτε το κινητο κατω ποτε. Και τελος οπως ξαναειπα, δεχομαι οτι το κινητο χαλασε οτι φταιω εγω κλπ κλπ ρωτησα αν υπαρχει τροπος να παρακαμψω το μικροφωνο ετσι ωστε να μην βραχυκυκλωνει και να μπορεσω να χρησιμοποιησω την καμερα μου. Αποτι φαινεται (απο τις μεχρι τωρα απαντησεις) αυτο δεν γινεται  . 

Και παλι ευχαριστω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις μήπως με αφη εάν κάποιο σημείο του κινητού είναι πιο ζεστό όταν δουλεύει η κάμερα στο vsco η όταν το βάζεις στον φορτιστή ?

Δεν είναι ανάγκη να έχει πέσει για να βγάλει ζημιά πολλές φορές συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θερμαινεται πουθενα (η τουλαχιστον εγω δεν το βρισκω) 

 

Βρηκα ενα app λεγεται proshotcase, εχει music mode το οποιο και καλα σου επιτρεπει να ακους μουσικη καθως βγαζεις βιντεο αλλα απενεργοποιει το μικροφωνο ως αποτελεσμα. Με το music mode ενεργοποιημενο λοιπον (απενεργοποιημενο το μικροφωνο δηλαδη μεσω του αππ) απο αυτο το app βγαζω βιντεο πλεον κανονικα (χωρις ηχο ομως- οτι ηθελα δηλαδη) Και με το musecam βγαζω και φωτογραφιες κανονικοτατα. 

 

Πραγματικα θελω να καταλαβω ομως γιατι αλλιως θα σκασω, τι σχεση εχει το μικροφωνο με την καμερα και το ενα επηρρεαζει το αλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Jayang said:

Πραγματικα θελω να καταλαβω ομως γιατι αλλιως θα σκασω, τι σχεση εχει το μικροφωνο με την καμερα και το ενα επηρρεαζει το αλλο.

Μοιάζει ότι το "δέσιμο" Camera-Μικρόφωνο, είναι θέμα σχεδιασμού. Το συνδυάζω με το γεγονός ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να "κόψεις" το μικρόφωνο απ΄την Camera απ' τα Privacy Settings. Τον λόγο τού δεσίματος αυτού δεν τον ξέρω, ούτε αν είναι αρκετός για να δικαιολογήσει το γεγονός ότι χωρίς μικρόφωνο δεν έχεις κάμερα.
Το ότι όμως, ένα third party app, έχει "δικαίωμα" να απενεργοποιήσει το μικρόφωνο, δείχνει ότι θα μπορούσε και το iOS να σου δίνει αυτή τη δυνατότητα μέσω Privacy Settings. Βέβαια η λογική τής Apple είναι ότι όλα πρέπει να δουλεύουν σωστά, οπότε δεν έχει νόημα γι΄αυτούς να σου δώσουν τη δυνατότητα να δουλεύεις Camera χωρίς ήχο, όταν η συσκευή έχει πρόβλημα.
Υποθέσεις δικές μου είναι όλα αυτά, μπορεί και να πέφτω έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω εχω καταλαβει τι παιζει.

οι live photos βγαζουν και ηχο. Αρα ουσιαστικα οταν βγαζεις φωτογραφια δουλευουν η καμερα και το μικροφωνο μαζι ταυτοχρονα

Το βιντεο προφανως και βγαζει ηχο (αρα χρησιμοποιει το μικροφωνο) 

οταν απενεργοποιεις το live photo, η καμερα ομως (ετσι νομιζω εγω) δεν σταματαει να επικοινωνει με το μικροφωνο.  

Δεδομενου οτι ο η ληψη ηχου δεν μου δουλευει ουτε στα memos ουτε σε κανενα αππ αλλα η καμερα μου δουλευει κανονικοτατα χωρις κανενα προβλημα (ακομα και ολες οι manual ρυθμισεις της καμερας με third party app δουλευουν)  σε αλλα αππς (πχ μεσεντσερ ινσταγκραμ-οπου δεν απαιτειται ηχος με λιγα λογια) αυτο με κανει να καταληγω στο οτι το μικροφωνο και μονο το μικροφωνο εχει προβλημα. 

Δεδομενου λοιπον οτι το μικ εχει προβλημα αλλα η καμερα οχι, για το οτι το αππ της αππλ για φωτος δεν λειτουργει ευθυνεται αρα ΜΟΝΟ το μικροφωνο.

 

η αππλ οπως ειπε και ο φιλος απο πανω δεν σε αφηνει να απενεργοποιησεις το μικροφωνο. Και σε αυτο κατα τη γνωμη μου ευθυνεται και δεν το βρισκω σωστο. Γιατι πχ οπως στην δικη μου περιπτωση αν δεν υπηρχε αππ για το βιντεο πχ που να σβηνει το μικροφωνο θα ειχα ενα αχρηστο ουσιαστικα κινητο. 

 

Η λυση που βρηκα εγω (μετα απο παρα πολυ ψαξιμο ομως) ειναι απλα ενα τσιροτο. Γιατι λαιβ βιντεο πχ δεν μπορω να στειλω μεσεντζερ ινσταγκραμ κλπ. Πρεπει πρωτα να τα βγαλω απτο αππ και μετα να τα στειλω ανεβασω κλπ. Ενω αν υπηρχε τροπος να κανεις mute απλα το μικροφωνο οπως στις κλησεις πχ θα λυνοταν το προβλημα παρα πολυ ευκολα και γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...