Προς το περιεχόμενο

Αποποιηση ποσοστου κληρονομιας


Ntemi Lampropoulou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν γνωρίζει  κάποιος  να με βοηθήσει. Λοιπον η μητερα μου πεθανε το 2006 οπου καναμε αποδοχη κληρονομιας.Δικαιουχοι ειμαστε 2αδερφια κ ο πατερας μας,το δικο μου ποσοστο δεν το χα δηλωσει ποτε στην εφορία.το πριβλημα μου ειναι οτι έχω 2 καταναλωτικα δανεια και δεν ειμαι σε ρυθμιση μπορω να αποποιηθω  απο  το ποσοστό  μου;

 

Επεξ/σία από Ntemi Lampropoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όχι, δεν μπορείς να αποποιηθείς τώρα το ποσοστό σου. Η αποποίηση έπρεπε να είχε γίνει ΠΡΙΝ την αποδοχή και εντός τεσσάρων μηνών από το θάνατο της μητέρας. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 χωρις να ειμαι 100% σιγουρος το γεγονος οτι δεν το εχεις δηλωσει στην εφορια εχει προστιμο το οποιο φυσικα αυξανεται συνεχως οποτε σου προτεινω να κινηθεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα και να το δηλωσεις,φυσικα το προστιμο για τα 12 χρονια που το εχεις αδηλωτο θα το πληρωσεις.

Επεξ/σία από keravnos21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε αλλά για κάτι τέτοιο σοβαρό θέμα θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιο δικηγόρο ώστε να πάρετε μια σοβαρή και τεκμηριωμένη απάντηση και να μην αρκεστείτε στις πληροφορίες που θα σας δώσουν κάποιοι σε ένα φόρουμ χωρίς εύθηνη για αυτές

καλύτερα να απευθυνθείτε στους ειδικούς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

31 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Με συγχωρείτε αλλά για κάτι τέτοιο σοβαρό θέμα θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιο δικηγόρο ώστε να πάρετε μια σοβαρή και τεκμηριωμένη απάντηση και να μην αρκεστείτε στις πληροφορίες που θα σας δώσουν κάποιοι σε ένα φόρουμ χωρίς εύθηνη για αυτές

καλύτερα να απευθυνθείτε στους ειδικούς

 

50 λεπτά πριν, paredwse είπε

Όχι, δεν μπορείς να αποποιηθείς τώρα το ποσοστό σου. Η αποποίηση έπρεπε να είχε γίνει ΠΡΙΝ την αποδοχή και εντός τεσσάρων μηνών από το θάνατο της μητέρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntemi Lampropoulou είπε

οπου καναμε αποδοχη κληρονομιας

,το δικο μου ποσοστο δεν το χα δηλωσει ποτε στην εφορία.το πριβλημα μου ειναι οτι έχω 2 καταναλωτικα δανεια και δεν ειμαι σε ρυθμιση μπορω να αποποιηθω  απο  το ποσοστό  μου;

Συγγνώμη αλλά πως θα μπορούσε να κάνεις αποποίηση (η άρνηση δικαιώματος, τίτλου, περιουσίας) σε μια κληρονομιά που εσύ παραδέχεσαι ότι αποδέχτηκες;;;;;;;;

Ετοιμάσου για έχτρα χρέη γιατί έχεις νέο μεγάλο πρόστιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakis81 είπε

Με συγχωρείτε αλλά για κάτι τέτοιο σοβαρό θέμα θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιο δικηγόρο ώστε να πάρετε μια σοβαρή και τεκμηριωμένη απάντηση και να μην αρκεστείτε στις πληροφορίες που θα σας δώσουν κάποιοι σε ένα φόρουμ χωρίς εύθηνη για αυτές

καλύτερα να απευθυνθείτε στους ειδικούς

Με τη σειρά μου επίσης θα σας συμβούλευα, πριν απαντήσετε και πάλι εν θερμώ, ότι καλόν θα ήτο να επανεξετάσετε τα κριτήριά σας περί του τι είναι και τι δεν είναι "σοβαρή και τεκμηριωμένη απάντηση".
Σε διαφορετική περίπτωση, θα κινδυνεύετε ανα πάσαν στιγμήν, να πέσετε θύμα της ειρωνίας των καταστάσεων (όρος της λογοτεχνικής και θεατρικής θεωρίας).

Με εκτίμηση
filipN

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filipN είπε

Με τη σειρά μου επίσης θα σας συμβούλευα, πριν απαντήσετε και πάλι εν θερμώ, ότι καλόν θα ήτο να επανεξετάσετε τα κριτήριά σας περί του τι είναι και τι δεν είναι "σοβαρή και τεκμηριωμένη απάντηση".
Σε διαφορετική περίπτωση, θα κινδυνεύετε ανα πάσαν στιγμήν, να πέσετε θύμα της ειρωνίας των καταστάσεων (όρος της λογοτεχνικής και θεατρικής θεωρίας).

Με εκτίμηση
filipN

 

Καταλαβαίνω τον υπαινιγμό σας αλλά είναι ξεκάθαρο ότι για να δοθούν τέτοιες απαντήσεις θα πρέπει να υπάρχει η υπογραφή αυτουνου που τις δίνει υπό την προϋπόθεση ότι είναι ειδικός (δικηγόρος κλπ)

 

Όντος μπορεί να είναι ορθές οι απαντήσεις αλλά οφείλεις να κρατήσεις επιφύλαξη εφόσον είναι ανυπόγραφες από ειδικούς που σημαίνει ότι δεν παίρνουν ουδεμία εύθηνη για αυτές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Καταλαβαίνω τον υπαινιγμό σας αλλά είναι ξεκάθαρο ότι για να δοθούν τέτοιες απαντήσεις θα πρέπει να υπάρχει η υπογραφή αυτουνου που τις δίνει υπό την προϋπόθεση ότι είναι ειδικός (δικηγόρος κλπ)

Όντος μπορεί να είναι ορθές οι απαντήσεις αλλά οφείλεις να κρατήσεις επιφύλαξη εφόσον είναι ανυπόγραφες από ειδικούς που σημαίνει ότι δεν παίρνουν ουδεμία εύθηνη για αυτές

το τι ισχύει σχετικά με την αποποίηση είναι διαθέσιμο σε όποιον θέλει να το ψάξει  (ας παραβλέψουμε ότι είναι κάτι ευρέως γνωστό για αρκετό κόσμο, δεν είναι κάποιος περίεργος και μυστηριώδης νόμος που ξέρουν λίγοι) , από κει και πέρα ο,τι και να του πει κάποιος οπουδήποτε άμα πάει να κάνει θα το δει και στη  πράξη τι ισχύει

 

τέλος όποιος θέλει επαγγελματική συμβουλή και υπεύθυνα πάει και πληρώνει να ρωτήσει, σε φόρουμ νομίζω ότι η τζάμπα παροχή είναι παραπάνω από ικανοποιητική 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Λοιπον η μητερα μου πεθανε το 2006 οπου καναμε αποδοχη κληρονομιας

Τα οποια σχολια απο εκει κει περα ειναι περιττά,δεν υφισταται καν ερωτημα 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο εγω καταλαβαινω οτι με τη λεξη αποποιηση δεν εννοει αποποιηση;

Αυτο που καταλαβαινω, ειναι οτι εχει 2 πιστολιασμενα καταναλωτικα δανεια και ρωταει αν μπορει να χρησιμοποιησει το ποσοστο της αδηλωτης επι 12ετια κληρονομιας που της ανηκει για να ξεφορτωθει τα δανεια. Παει δηλαδη με μια τρυπα να κλεισει αλλη τρυπα, γελαει ο κοσμος... (επισης κοβω οτι θελετε, οτι η κληρονομια αυτη ΣΤΑΝΤΑΡ δεν ειναι εκμεταλλευσιμη με κανενα τροπο και κοιταζει να την ξεφορτωσει για να κανει win-win απο τα lidl, λες και οι τραπεζες ειναι κοροιδα).

Τωρα κι εσυ τι να απευθυνθεις σε δικηγορο...Κρυμμενες κληρονομιες για 12 χρονια απο τη μια, πιστολιασμενα καταναλωτικα απο την αλλη, τι τους περασες τους δικηγορους, μαγικα τζίνια; Εγω και δικηγορος να ημουνα παντως, θα σου ζητουσα πληρωμη πριν σου πω καλημερα, αμα μου παρουσιαζες τετοιο ιστορικο. Με το συμπαθειο δηλαδη...

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια κλασική ελληνικοτατη ιστορία με άτομα που πήραν χρήματα,έκαναν την ζωαρα τους και τώρα θέλουν να μην πληρώσουν γιατί έτσι έμαθαν να ζουν δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Μονο εγω καταλαβαινω οτι με τη λεξη αποποιηση δεν εννοει αποποιηση;

Αυτο που καταλαβαινω, ειναι οτι εχει 2 πιστολιασμενα καταναλωτικα δανεια και ρωταει αν μπορει να χρησιμοποιησει το ποσοστο της (αδηλωτης επι 12ετια) κληρονομιας που της ανηκει για να ξεφορτωθει τα δανεια. Παει δηλαδη με μια τρυπα να κλεισει αλλη τρυπα, γελαει ο κοσμος...

Τωρα κι εσυ τι να απευθυνθεις σε δικηγορο...Κρυμμενες κληρονομιες για 12 χρονια απο τη μια, πιστολιασμενα καταναλωτικα απο την αλλη, τι τους περασες τους δικηγορους, μαγικα τζίνια; Εγω και δικηγορος να ημουνα παντως, θα σου ζητουσα πληρωμη πριν σου πω καλημερα, αμα μου παρουσιαζες τετοιο ιστορικο. Με το συμπαθειο δηλαδη...

Better call Saul :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Μονο εγω καταλαβαινω οτι με τη λεξη αποποιηση δεν εννοει αποποιηση;

Αυτο που καταλαβαινω, ειναι οτι εχει 2 πιστολιασμενα καταναλωτικα δανεια και ρωταει αν μπορει να χρησιμοποιησει το ποσοστο της αδηλωτης επι 12ετια κληρονομιας που της ανηκει για να ξεφορτωθει τα δανεια. Παει δηλαδη με μια τρυπα να κλεισει αλλη τρυπα, γελαει ο κοσμος... (επισης κοβω οτι θελετε, οτι η κληρονομια αυτη ΣΤΑΝΤΑΡ δεν ειναι εκμεταλλευσιμη με κανενα τροπο και κοιταζει να την ξεφορτωσει για να κανει win-win απο τα lidl, λες και οι τραπεζες ειναι κοροιδα).

Τωρα κι εσυ τι να απευθυνθεις σε δικηγορο...Κρυμμενες κληρονομιες για 12 χρονια απο τη μια, πιστολιασμενα καταναλωτικα απο την αλλη, τι τους περασες τους δικηγορους, μαγικα τζίνια; Εγω και δικηγορος να ημουνα παντως, θα σου ζητουσα πληρωμη πριν σου πω καλημερα, αμα μου παρουσιαζες τετοιο ιστορικο. Με το συμπαθειο δηλαδη...

δεν καταλαβαίνω τι λες, ότι θα πάει στην τράπεζα και θα τους πει πάρτε τα ποσοστά μου και μειώστε μου το χρέος; δε νομίζω ότι γίνεται έτσι η δουλειά

 

το να θέλει να μπει σε κάποιου είδους ρύθμιση και να μην θέλει να παρουσιάσει περιουσία είναι ίσως πιο ρεαλιστικό, αλλά κανονικά όλα αυτά θα έπρεπε ήδη να είναι στο ε9 , πέρα από το όποιο θέμα με την τράπεζα τίθεται ζήτημα με εφορία για εκπρόθεσμες δηλώσεις και ενφια που θα έπρεπε να έχει βεβαιωθεί τόσα χρόνια 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...