Προς το περιεχόμενο

Udemy ή προγραμματιστής από ΙΕΚ?


lifelong

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. είμαι άνεργος πρώην εργαζόμενος σε χρηματιστηριακή. θέλω να κάνω career change στο προγραμματισμό.

Το background μου είναι Msc Finance.

ρώτησα σε ΙΕΚ και μου είπαν 2 χιλιάρικα το έτος, το UDEMY από την άλλη έχει 10 ευρώ το κάθε course.

σκέφτομαι αρχικά αυτό το χρόνο να τον αφιερώσω σε προγραμματισμό, sql και μαθηματικά. Θα ξεκινήσω με Python.

Mε ενδιαφέρει επίσης και το data science μιας και ξέρω καλή βασική στατιστική. Στο ΙΕΚ μαθαίνεις τίποτα ως τεχνικός λογισμικού ή 

θα σκάσω τσάμπα 2 χιλιάρικα; στο udemy θα ξεκινήσω με αυτά 

Complete Python Masterclass
The Complete Web Developer Course 2.0
The Complete MySQL Developer Course
Complete Excel 2016 - Microsoft Excel Beginner to Advanced
Excel VBA Programming - The Complete Guide
Learning Visual Basic .NET - A Guide To VB.NET Programming
Python for Data Science and Machine Learning Bootcamp
Become an Algebra Master
Become a Calculus 1 Master
Become a Calculus 2 Master
Become a Calculus 3 Master

Complete linear algebra: theory and implementation

σύνολο 130 ευρώ και 260 ώρες. δεν περιμένω να μου πάει συνολικά πάνω 350 ευρώ. επίσης δεν ξέρω αν θα μπορέσω να παρακολουθήσω ΙΕΚ με κάποια μερικής μορφής απασχόληση..  Θα ήθελα τη συμβουλή σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, lifelong είπε

σκέφτομαι αρχικά αυτό το χρόνο να τον αφιερώσω σε προγραμματισμό, sql και μαθηματικά. Θα ξεκινήσω με Python.

Από αυτή την πρόταση και μόνο, φαίνεται ότι δεν ξέρεις τι θέλεις να κάνεις. Ξεκαθάρισε που ακριβώς θέλεις να εστιάσεις. Μην δώσεις πουθενά χρήματα ακόμα. Δες κανένα free tutorial και ΕΑΝ δεν σε καλύψει τότε πας στα επί πληρωμή. Α. Και να ξέρεις. Προγραμματιστής δεν γίνεσαι ούτε σε τρεις μήνες, ούτε σε έναν χρόνο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κοιτάς για MSc in Data Science που έχει το ΕΚΠΑ ή σε κάποια άλλη σχολή που έχει; Σίγουρα θα δώσεις και εκεί 2000 (ή δεν ξέρω μήπως είναι παραπάνω) αλλά σίγουρα θα έχεις παραπάνω πράγματα να μάθεις απ' ότι σε ΙΕΚ. Και υποθέτω για να μπορείς να κάνεις το master ίσως να έχεις την δυνατότητα να πάρεις κάποια προπτυχιακά μαθήματα που θα σου υποδείξουν οι υπεύθυνοι του προγράμματος (ξέρω από γνωστό ότι στο master πληροφορικής ότι είχε πάρει μαθήματα προπτυχιακού για να μπορέσει να συνεχίσει στο master, λογικά θα ισχύει το ίδιο και στο data science)

Πριν όμως το αποφασίσεις ψάχνεις αρχικά με free tutorial ή και paid αν δεν σου αρκούν τα free που θα βρεις όπως είπε και ο φίλος παραπάνω.

Έχεις βάλει πάρα πολλά από courses και δεν ξέρω αν τα χρειάζεσαι όλα αυτά τώρα που ξεκινάς.

Γνώμη  μου, ξεκίνα με python, έχει αρκετά πράγματα να δεις και σιγά σιγά θα βρεις τι άλλα courses θα χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. μπορώ να ξεκινήσω για μαθηματικά και προγραμματισμό στο khanacademy και στο codeacademy για python που είναι δωρεάν.

έχουν σκουριάσει τα μαθηματικά μου και πιστεύω ότι χρειάζονται στο προγραμματισμό και στο data science. δεν έχω κάνει πανεπιστημιακά μαθηματικά και

δεν θα με δεχτούν στο ΕΚΠΑ. Ο διαφορικός λογισμός, η γραμμική άλγεβρα και η θεωρία πιθανοτήτων μαζί με βασική python είναι τα προαπαιτούμενα του data science. βλέπω όμως να τα διδάσκουν και στις σχολές πληροφορικής.

έχω βρει και δυο professional degree της microsoft για software development και data science που δεν πιστεύω ότι το βασικό περιεχόμενο αξίζει τα 1000 δολάρια έκαστο.

παραθέτω τα λινκ   https://www.edx.org/microsoft-professional-program-entry-level-software , https://www.edx.org/microsoft-professional-program-data-science

η python είναι ανερχόμενη γλώσσα και πιστεύω ότι αξίζει να τη μάθω. παρατήρησα ότι στα ιεκ τους μαθαίνουν pascal, C και visual basic, γλώσσες που δεν βλέπω να ζητάνε σε 

αγγελίες. όσο αφορά το udemy, προσφέρει certification που μπορώ να βάλω στο cv και το linkedin, και προσφέρει απεριόριστη πρόσβαση οπότε αξίζει με το παραπάνω τα 10 ευρω.

 

Επεξ/σία από lifelong
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες καπως να συνδιασεις το πρωτο σου πτυχιο καλυτερα πηγαινε στα data . οπως ειπε ο πιο πανω κανε μια αιτηση στο datascience  ποτε3 δεν ξερεις. απο εκει ακι περα θελει πολυ διαβασμα και προσωπικη προσπαθεια μην νομισεις με 5-6 τουτοριαλ θα  εισια ετοιμος για δουλεια. θελει πολυ προσπαθεια και πολυ διαβασμα. επισης καλη αρχη στην νεα καριερα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μακρια απο τα ιεκ πεταμενα χρηματα .. καλυτερα να δωσεις χρηματα σε online μαθηματα , ασε που υπαρχουν και τοσα που ειναι δωρεαν!

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεσαι προγραματιστής εάν το θέλεις και σε μερικούς μήνες, δεν έχει σχέση με το χρόνο όπως έγραψε κάποιος πιο πριν, αλλά θα σου πρότεινα να το δεις με διαφορετική οπτική γωνιά, για παράδειγμα προγραμματιστής σε τι? web? games? native apps? και δες τι γλώσσα χρειάζεται σε αυτό που θες. Ξεκίνα από την γλώσσα και ασε τα μαθηματικά και τα εξιδικευμένα για ποιο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το data science με τραβάει περισσότερο επειδή έχω κάποιο background στη βασική στατιστική και τις χρονολογικές σειρές. από την άλλη όμως βλέπω ότι ζητάνε πτυχία μαθηματικών και στατιστικής για αυτές τις θέσεις. ίσως θα μπορούσα να διεκδικήσω μια πιο απλή θέση τύπου data analyst.

όσο αναφορά τον καθαρό προγραμματισμό σίγουρα δεν με ενδιαφέρουν τα games. το web programming και το native apps με ενδιαφέρουν. Η Python χρειάζεται και στα 2. το βρίσκω πιο εύκολο να βρω μια απλή δουλειά σε σχέση με το data science. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2018 στις 7:31 ΠΜ, lifelong είπε

Γεια σας. είμαι άνεργος πρώην εργαζόμενος σε χρηματιστηριακή. θέλω να κάνω career change στο προγραμματισμό.

Το background μου είναι Msc Finance.

ρώτησα σε ΙΕΚ και μου είπαν 2 χιλιάρικα το έτος, το UDEMY από την άλλη έχει 10 ευρώ το κάθε course.

σκέφτομαι αρχικά αυτό το χρόνο να τον αφιερώσω σε προγραμματισμό, sql και μαθηματικά. Θα ξεκινήσω με Python.

Mε ενδιαφέρει επίσης και το data science μιας και ξέρω καλή βασική στατιστική. Στο ΙΕΚ μαθαίνεις τίποτα ως τεχνικός λογισμικού ή 

θα σκάσω τσάμπα 2 χιλιάρικα; στο udemy θα ξεκινήσω με αυτά 

Complete Python Masterclass
The Complete Web Developer Course 2.0
The Complete MySQL Developer Course
Complete Excel 2016 - Microsoft Excel Beginner to Advanced
Excel VBA Programming - The Complete Guide
Learning Visual Basic .NET - A Guide To VB.NET Programming
Python for Data Science and Machine Learning Bootcamp
Become an Algebra Master
Become a Calculus 1 Master
Become a Calculus 2 Master
Become a Calculus 3 Master 

Complete linear algebra: theory and implementation

σύνολο 130 ευρώ και 260 ώρες. δεν περιμένω να μου πάει συνολικά πάνω 350 ευρώ. επίσης δεν ξέρω αν θα μπορέσω να παρακολουθήσω ΙΕΚ με κάποια μερικής μορφής απασχόληση..  Θα ήθελα τη συμβουλή σας

Με βίντεο και popcorn λίγο δύσκολο να μάθεις. Τι θα προλάβεις να αφομειώσεις από όλα αυτά τα βίντεο.  Και λοίπουν και κάποια πράγματα που είναι πιστεύω βασικά. Data structures και αλγορίθμοι. Το ιεκ εφόσον είναι καλό θα σε βάλει σε ένα μονοπάτι που θα μάθεις λιγότερα αλλά καλύτερα, θα κάνεις και κάποιες εργασίες που είναι βασικό και θα γνωρίσεις ίσως και κάποιους ανθρώπους που θα σε βοήθησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τη συμβουλή θα κοιτάξω και το algorithms and data structures. θα ξεκινήσω μόνο με Python για να δω αν έχω  τον προγραμματισμό,

αγόρασα και ένα βιβλίο για Python που περιέχει ασκήσεις προγραμματισμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα και γω για πολλούς λόγους να πας σε data science/machine learning, και όχι αμιγώς σε software development.

Χωρίς να έχω δει τι λένε στα ΙΕΚ, μόνο από αυτά που διαβάζω και έχοντας πολύ μεγάλη εμπειρία στον προγραμματισμό, είναι τελείως άχρηστα και πεταμένα λεφτά. Ειδικά για κάποιον όπως εσύ που έχει ήδη master επομένως μπορεί να μαθαίνει μόνος του χωρίς επιτήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε data science.. μπορώ όμως να παρακολουθήσω online courses. 

έχω ξεχωρίσει 2 micromasters του edx που έχουν μαθήματα μεταπτυχιακού επιπέδου.

το data science του πανεπιστημίου του san diego με κόστος 1400 usd. έχει 4 μαθήματα.

και το Big Data του πανεπιστημίου της adelaide με κόστος 1350 usd με 4 μαθήματα και ένα project.

θα μπορέσω να χτυπήσω μια junior θέση αν παρακολουθήσω ένα από αυτά ή και τα 2;;

εφόσον θα έχω περάσει τα courses θα έχω αποδείξει ότι ξέρω διαφορικό λογισμό και γραμμική άλγεβρα χωρίς να 

έχω μαθηματικό πτυχίο. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

γιατι δεν μπροεις να κανεις μεταπτυχιακο σε data science?

 δεν έχω διδαχτεί διαφορικό λογισμό και γραμμική άλγεβρα στο πανεπιστήμιο. 

Επεξ/σία από lifelong
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lifelong είπε

 δεν έχω διδαχτεί διαφορικό λογισμό και γραμμική άλγεβρα στο πανεπιστήμιο. 

κουλ μην μασας,γιατι νομιζεις  οτι ολοι οσοι ειναι εεκι εμσα θα ξερουν γραμμικη αλγεβρα και διαφορικο λογισμο?? :-P  και μονος σου μπορεις να διαβασεις αλλα και φυσικα με την καθοδηγηση καθηγητη κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...