Προς το περιεχόμενο

Χρήστες αναφέρουν ότι το Windows 10 October 2018 Update διέγραψε αρχεία τους ή ακόμα και ολόκληρα προφίλ χρηστών (Ενημέρωση)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, panoskatos είπε

Κάνεις λάθος, το λειτουργικό όπως έγραψα και πιο πριν μεταλλάσσεται. Άλλο να υπάρχουν ενημερώσεις ασφαλείας και υποστήριξη hardware και άλλο να αλλάζει το λειτουργικό. Να αφαιρούνται στοιχεία που ήξερες ότι υπάρχουν με την εγκατάσταση γιατί στην ουσία μόνο αυτό γίνεται. Μην αναφέρω τα προβλήματα που αναφέρονται. Εδώ ο άλλος έγραψε ότι έχασε εργασίες 6 χρόνων! 

Τα δεκαρια είναι για πέταμα, τώρα αν εσύ είσαι ερωτευμένος με αυτά είναι δικαίωμα σου και κράτα τα άλλα μην βγάζεις τους υπόλοιπους τρελούς. 

Εγώ τι είπα, το ίδιο πράγμα δεν είπα ; Από RS1 έως RS5 το λειτουργικό έχει μεταλλαχθεί , πέστο όπως θες. Έχει υπάρξει διαφορετική υλοποιήση - βελτίωση. Τι να το κάνεις άμα τα RS6 που πάλι θα είναι διαφορετικά (θα αλλάξουν το file explorer π.χ. να υποστηρίζει καρτέλες) τα πουν Windows 11 ; 7 , 8, 8.1 , 10. Είναι ονομασίες φτιαχμένες για τους απλούς χρήστες ονομασίες marketing για να καταλαβαίνουν ότι υπήρξαν διαφορές.

Αυτό που χαρακτηρίζεις "μετάλλαξη" είνα απλά Upgrade όχι Update. Όταν κάνει Upgrade είναι όπως όταν πηγαίναμε παλιά και παιρνούσαμε τα 7 πάνω από τα Vista με το ISO και κρατούσε τα παλιά αρχεία/drivers. Τώρα στην συγκεκριμένη περίπτωση έκανα 3 upgrades σε 3 διαφορετικά PC και δεν είχα θέμα γιατί ήταν PC φτιαχμένα από εμένα, έχω την εντύπωση οτί μπορεί να φταίει το online acc και άμα έχεις local είσαι κομπλέ.

Μόνο ένας τεχνολογικά αναλφαβητος ή απλά ένας που έχει το PC ως Facebook machine θα υποστήριζε τα υποδεέστερα και γερασμένα 7 πλέον που δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω σε σχέση με 10. Από εμφάνιση έως απόδοση τα 10 είναι ανώτερα. Δεν έχεις καν ούτε usb 3.0 gen1/nvme native support. watafak. Πως μπορείς να υποστηρίζεις κάτι τέτοιο. Πρέπει να είστε τα ίδια άτομα που είχαν βγει τα 7 και είχατε τις παρωπίδες και αγαπούσατε τα ΧΡ, ΧΡ και μόνο ΧΡ που ήταν κολλημένα στα 32bit.

5 ώρες πριν, panoskatos είπε

άλλα μην βγάζεις τους υπόλοιπους τρελούς. 

https://www.google.com/search?q=windows+7+problems&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab

Fixing Windows 7 Start-up Problems

How To Fix Windows 7 Start Up/Boot Up Problem

22 common Windows 7 problems solved

Οι υπόλοιποι είναι τρελοί !!11!!!!11!!1 ρε μίλα με επιχειρήματα και άσε τους συναισθηματισμούς.Έχω φτιάξει εκατοντάδες προβλήματα και στα 2 λειτουργικά και παρουσιάζεις τα 7 σα να μην είχαν/έχουν προβλήματα. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα πως απαντάμε με δεδομένα.

Σαπίλα πια. Σιχάματα δεν μπορείτε να κάνετε ένα σωστό update. Ζώα

Πριν κριτικάρεις μία εταιρεία μάθε την διαφορά μεταξύ update και upgrade, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αρκετά

Google it

Το market share δεν είναι σοβαρό επιχείρημα εάν σκεφτείς ποιοι το διαμορφώνουν, κινέζοι και ινδοί λόγο του πληθυσμού τους. Άτομα που μέχρι πριν από λίγα χρόνια είχαν nokia 3310. Για κάθε έναν από εμάς που τρέχουμε 10 έχει 10 αυτούς με 7. Το market share σχεδόν πάντα πέφτει εκτός και φαίνεται από τα κινητά π.χ. ή τα laptops, alienware = καλό αναγκαστικά ;

Πριν 12 ώρες από ZDnet:

However, there is a chance that early Windows 10 upgraders who encountered this problem might be able to recover lost files by using the free version of Avast-owned Recuva recovery software.

As spotted by Woody Leonhard, a Spiceworks user found that the files had been deleted rather than moved or overwritten, and thus was able to recover deleted files.

Leonhard's advice: "DON'T DO ANYTHING until you download and run Recuva. Anything you do to your machine may disrupt the deleted files, and make parts of some of them unrecoverable."σ

Και γενικά με οποιοδήποτε recovery program αρκεί να μην έχεις SSD και έχει κάνει TRIM λογικά. Paragon, Minitool κτλπ.

Μετά από τρεις σερί φόλες που έφαγα οι οποίες σήμαιναν format και στήσιμο από την αρχή,

Όρισα τα παρακάτω παντού και για την ώρα ηρέμισα.

1. Semi Annual Channel,

2. 365 μέρες καθυστέριση για τα Feature Updates,

3. 30 μέρες καθυστέριση για τα security.

Ή απλά βάζεις τα LTSB και τέλος (;)

εγώ δεν ξέρω έμεινα στα 7 τα 10 μου ήταν δυσχρηστα  γιαυτό μια χαρά είμαι

κάθε πέρυσι και καλύτερα  

Εάν έχεις θέμα με την έναρξη, την γραμμή εργασιών ή τον file explorer υπάρχουν εφαρμογές οι οποίες αλλάζουν την εμφάνιση σε αυτή των 7. Το notification center μπορεί να το εξαφανίσεις. Το Aero να το επαναφέρεις. Το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις είναι να αντικαταστήσεις το νέο control panel aka Settings δυστυχώς, αλλά μαθένεται πιστεύω και δεν έχει αντικαταστήσει πλήρως το CP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 minutes ago, eliasjuve said:

Όντως δεν έφτιαξε, συνεχίζει το πρόβλημα. Η πλάκα είναι ότι στον edge δεν συμβαίνει.

Είχα ένα παρόμοιο θέμα πριν το καλοκαίρι. Όταν επέστρεψα απ’ τις διακοπές, είχε φτιάξει μόνο του!

Chrome και Opera, σερνόντουσαν σχεδόν σε κάθε αλλαγή σελίδας, ακόμα και σε ένα απλό refresh του Gmail. Τη στιγμή που σερνόταν, το CPU τού Windows Explorer ήταν στο 50%. Του Windows Explorer, ξαναλέω! Τώρα, τι σχέση είχε δεν ξέρω. Στον Firefox δεν είχα πρόβλημα. Μετά τις διακοπές ξαναδοκίμασα chrome και πήγαινε σφαίρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Misokatsu64 είπε

Μηπως η MS πρεπει να βαλει Ελληνες Beta testers να τελειωνει ολη φαση; :P

Γιαυτό υπάρχουν και οι insiders :P

 

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Είχα ένα παρόμοιο θέμα πριν το καλοκαίρι. Όταν επέστρεψα απ’ τις διακοπές, είχε φτιάξει μόνο του!

Chrome και Opera, σερνόντουσαν σχεδόν σε κάθε αλλαγή σελίδας, ακόμα και σε ένα απλό refresh του Gmail. Τη στιγμή που σερνόταν, το CPU τού Windows Explorer ήταν στο 50%. Του Windows Explorer, ξαναλέω! Τώρα, τι σχέση είχε δεν ξέρω. Στον Firefox δεν είχα πρόβλημα. Μετά τις διακοπές ξαναδοκίμασα chrome και πήγαινε σφαίρα. 

Χρησιμοποιώ chrome,firefox,opera και vivaldi που και που και δεν έχω δει το παραμικρό εδώ και μήνες. Με clean install όλα αυτά; 

Το μόνο που παρατήρησα είναι το οτι ο edge ανοίγει όπως ανοίγει ο file explorer, τόσο γρήγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Είχα ένα παρόμοιο θέμα πριν το καλοκαίρι. Όταν επέστρεψα απ’ τις διακοπές, είχε φτιάξει μόνο του!

Chrome και Opera, σερνόντουσαν σχεδόν σε κάθε αλλαγή σελίδας, ακόμα και σε ένα απλό refresh του Gmail. Τη στιγμή που σερνόταν, το CPU τού Windows Explorer ήταν στο 50%. Του Windows Explorer, ξαναλέω! Τώρα, τι σχέση είχε δεν ξέρω. Στον Firefox δεν είχα πρόβλημα. Μετά τις διακοπές ξαναδοκίμασα chrome και πήγαινε σφαίρα. 

Τι να πω...Έχω φάει το κεφάλι μου ψάχνοντας και δοκιμάζοντας διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, eliasjuve said:

Τι να πω...Έχω φάει το κεφάλι μου ψάχνοντας και δοκιμάζοντας διάφορα.

Σε μενα σε κάποια φάση "laggαρε" ο Chrome λόγω "skin" που του είχα φορέσει. Μόλις το έβγαλα και έμεινε με την κλασική του εμφάνιση έτρεχε νερό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Το ίδιο πράγμα λέμε. Στο custom install φτιάχνει το φάκελο. Αν κάνεις το update με τη χρήση του εργαλείου που έχει στο site των windows 10 φτιάχνει το φάκελο windows.old κ εμπεριέχει κάποια προγράμματα microsoft αλλά τα προγράμματα σου είναι εκεί που πρέπει για να δουλέψουν όπως πρέπει. Το ίδιο κ τα αρχεία χρήστη αν κ φτιάχνεται ο χρήστης κ μέσα στο windows.old με κενούς φακέλους music, documents κτλ. Δε γνωρίζω με ποιο τρόπο εγκατέστησαν οι χρήστες που έχουν το πρόβλημα. Αν δλδ έκαναν εγκατάσταση "από πάνω" (Custom) ή αν έκαναν χρήση του tool της microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Το ίδιο πράγμα λέμε. Στο custom install φτιάχνει το φάκελο. Αν κάνεις το update με τη χρήση του εργαλείου που έχει στο site των windows 10 φτιάχνει το φάκελο windows.old κ εμπεριέχει κάποια προγράμματα microsoft αλλά τα προγράμματα σου είναι εκεί που πρέπει για να δουλέψουν όπως πρέπει. Το ίδιο κ τα αρχεία χρήστη αν κ φτιάχνεται ο χρήστης κ μέσα στο windows.old με κενούς φακέλους music, documents κτλ. Δε γνωρίζω με ποιο τρόπο εγκατέστησαν οι χρήστες που έχουν το πρόβλημα. Αν δλδ έκαναν εγκατάσταση "από πάνω" (Custom) ή αν έκαναν χρήση του tool της microsoft.

Εμένα με το update από το windows update το windows.old ήταν 30gb και είχε όλο το προφίλ μου. Είδα κανονικά κάτι φωτογραφίες Viber που είχα και τα downloads μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάλι όχι. Ότι σου είπα. Αν χρησιμοποιήσω το tool κ επιλέξω αναβάθμιση ή μέσα από το windows update τα αρχεία μου κ τα προγράμματα μένουν στον c έτοιμα για χρήση. Αν κάνω δημιουργία μέσου για εγκατάσταση κ το πάω έτσι κ τα περάσω από πάνω χωρίς να κάνω format μόνο τότε μου πετάει τα πάντα μέσα στον old. Κ συγκεκριμένα τελευταία φορά αυτό ο φάκελος άδειασε "μόνος" του μετά από λίγες μέρες κ έχασα πολύ πράγμα στο λάτοπ της φίλης μου. Ευτυχώς που είχα βγάλει από μέσα τα αρχεία κ χάθηκαν μόνο τα προγράμματα. Δεν ξέρω αν αδειάζει μόνος του μετά από κάποιο διάστημα ακόμα κ αν δεν κάνεις εκκαθάριση. Σε άλλο πισί που έχει περασμένα 10 που περάστηκαν πάνω από 8.1 που περάστηκαν πάνω από 8 που περάστηκαν πάνω από 7 που περάστηκαν πάνω απο xp δεν είχα ποτέ θέμα. Είμαι πολύ περίεργος να δω από τι προκλήθηκε το πρόβλημα κ κάτω από ποιες συνθήκες.

Επεξ/σία από leonidas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 10 October 2018 Update: Η Microsoft απέσυρε την έκδοση που διέγραφε αρχεία μετά την αναβάθμιση.

Οι αναφορές ορισμένων χρηστών ότι το Windows 10 October 2018 Update διέγραψε τα αρχεία τους θορύβησε τη Microsoft, η οποία αποφάσισε να αποσύρει το συγκεκριμένο αρχείο από τα downloads στην ιστοσελίδα της. Αυτή τη στιγμή είναι διαθέσιμη μόνο η παλαιότερη έκδοση του October Update (version 1803) και συνοδεύεται από το μήνυμα που ακολουθεί:

"Σταματήσαμε τη διανομή του Windows 10 October 2018 Update (version 1809) για όλους τους χρήστες έως ότου διερευνήσουμε τις αναφορές ορισμένων χρηστών που έχασαν κάποια από τα αρχεία τους μετά την αναβάθμιση."

Εάν δεν έχετε εγκαταστήσει τη συγκεκριμένη έκδοση θα χρειαστεί να κάνετε υπομονή μερικές ημέρες έως ότου λυθεί το πρόβλημα. Στην περίπτωση που προλάβατε να την εγκαταστήσετε, καλό θα είναι να ρίξετε μια πιο προσεκτική ματιά στα αρχεία σας και να βεβαιωθείτε ότι παρέμειναν στη θέση τους.

https://www.engadget.com/2018/10/06/windows-10-october-update-delete-pulled/?guccounter=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Sasuke_Uchiha είπε

Γιαυτό υπάρχουν και οι insiders :P

Χρησιμοποιώ chrome,firefox,opera και vivaldi που και που και δεν έχω δει το παραμικρό εδώ και μήνες. Με clean install όλα αυτά; 

Το μόνο που παρατήρησα είναι το οτι ο edge ανοίγει όπως ανοίγει ο file explorer, τόσο γρήγορα. 

Στην περίπτωση μου ναι,clean install .Διάβασα στο opera forum ότι ο firefox δεν χρησιμοποιεί το σύστημα όπως o chrome και opera και δεν έχει πρόβλημα .Πάντως αν γυρίσω σε πριν 1803 build δεν έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Θα ήθελα να σχολιάσω το ότι ακόμη δεν έχει ξεκινήσει το αυτόματο Upgrade. Άρα πως θα σας βοηθούσε το Defer Updates;

Μα και τα τρια προηγούμενα updates, από μόνα τους εγίναν και όχι χεράτα.
Παρ' όλα αυτά, μια χαρά το έσκισαν το μηχάνημα και καθόμουν 2 μέρες να
στήνω προγράμματα από την αρχή (επί τρια).

Με το defer updates, αυτή τη στιγμή είμαι στη 1709 και είμαι 99% σίγουρος
ότι όποτε και όταν μπει η όποια έκδοση, θα παίξει κανονικά.
 

 

1 ώρα πριν, Phoenix4 είπε

Ή απλά βάζεις τα LTSB και τέλος (;)

Δεν έχω λόγο να το κάνω. Δεν με πειράζουν τα Feature updates, απλά δεν
θέλω να τα τρώω στη μάπα από Day 1 και να μου διαλύουν το μηχάνημα.

Όταν θα πάω σε Zen2 ή αν τύχει και σκάσει ο δίσκος και δεν έχω κλώνο,
 LTSB θα βάλω.


 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Talepwros είπε

ακομα ενα απροβληματιστο update σε δυο υπολογιστές 

και εδώ τα ίδια, κατευθείαν με το που βγήκαν έκανα τον σταθερό (pro, 64x, eng) και το λαπτοπ της γυναίκας μου (home, 64x, gr) κανένα πρόβλημα απολύτως, μπορώ να πω οτι ίσως ειναι και η πρώτη φορά που έκανα update χωρίς το παραμικρό πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...