Προς το περιεχόμενο

Χρήστες αναφέρουν ότι το Windows 10 October 2018 Update διέγραψε αρχεία τους ή ακόμα και ολόκληρα προφίλ χρηστών (Ενημέρωση)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, leonidas_ είπε

Όλοι εσείς που χαίρεστε που έκατσε σε εσάς καλά το update όποτε "όλα καλά κ στα παπάκια μου για τους άλλους", ήθελα να ήξερα τι θα κάνατε αν καθόταν σε εσάς στραβά κ δεν είχατε backup, ξεχωριστό partition με τα αρχεία κτλ. Κ μην διαβάσω εξυπνάδες του στυλ "που πας να κάνεις update χωρίς backup, όλοι ξέρουμε ότι πρέπει να κρατάς backup" κτλ. Ακόμα κ ο πιο έμπειρος θα μπορούσε να την πατήσει καθώς υποτίθεται ότι όλα θα βρίσκονται στη θέση τους μετά την ενημέρωση. Το συμβάν αυτό είναι απλά τραγικό κ πολύ σοβαρό. Δε μιλάμε για ένα σύστημα που έσπασε κ απλά δεν bootαρει (που ακόμα κ αυτό αν συνέβαινε η αυτόματη επιδιόρθωση των windows ΠΟΤΕ δεν καταφέρνει να λύσει κανένα ζήτημα εκκίνησης, κ το κάνουν άλλα αυτοματοποιημένα εργαλεία βασισμένα στο Linux. Σκεφτείτε πόσο τραγικό είναι τα ίδια τα windows να μη μπορούν να λύσουν προβλήματα τους κ να τους τα λύνει το Linux), εδώ μιλάμε για απώλεια δεδομένων, για διαγραφή δεδομένων. Αίσχος απλά, από μια εταιρία που υποτίθεται έχεις πληρώσει το λειτουργικό κ θα έπρεπε να δουλεύουν όλα αψεγάδιαστα. Και κερατάς κ γδαρμένος. Aνθρώπινο δυναμικό πληρώθηκε κ ασχολήθηκε 6 ολόκληρους μήνες κ αυτό είναι το αποτέλεσμα; Με γεια σας το October Update.

 

Φιλε συμφωνω σε ολα οσα λες αλλα backup καλο ειναι να εχεις παντα για αυτα που εχουν αξια για σενα. Γιατι αν γινει στραβη, σημασια δεν εχει ποιος φταιει αλλα οτι εχασες τα αρχεια σου.

 

Στο λεω γιατι και εγω το εχω παθει πιο παλια. Ασχολουμαι με υπολογιστες 20+ χρονια (ο πρωτος μου ηταν ενας 286). Παντα εκανα backup. Μια περιοδο μονο πριν ~5 χρονια, οταν εβαλα τον πρωτο μου SSD το αφησα πιο χαλαρα μετα απο τοσα χρονια γιατι λεω "τοσα χρονια με μηχανικους δισκους και κακομεταχειριση δεν επαθε κανεις τιποτα, ε τωρα πια με τον ssd δεν νομιζω να συμβει κατι."... ε μετα απο ενα χρονο παει ο ssd (και αργοτερα νομιζω βγηκε και ειδηση οτι εκεινη η πρωτη σειρα ssd απο samsung ειχε θεμα) και εχασα δουλεια σχεδον μισου χρονου απο την τελευταια φορα που ειχα κανει backup. Οποτε το θεμα στην τελικη δεν ηταν αν εφταιγε η samsung, εγω ή τωρα η microsoft. Το θεμα ειναι τι τραβηξα μετα. Απο τοτε ολα οσα με ενδιαφερουν OneDrive και cloud γενικα να υπαρχουν και ευκαιρα απο οποια συσκευη θελεις.

Επεξ/σία από KraLL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γράψτε " gpedit.msc "  ρε παιδιά, άντε ο άλλος να ψάχνει το «Πρόγραμμα επεξεργασίας πολιτικής τοπικής ομάδας»

Επεξ/σία από Bi2Lmet1234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Human Soul είπε

Έτσι είναι όταν βάζεις Ινδούς πρακτηκάριους να σου κάνουν τα update σου φαίνεται περίεργο όταν καταρρέει όλο το σύστημα.

Φίλε το dual booting σε windows 10 είναι απλά εφιάλτης.

,,,για να δουλεύει το dual boot σωστά ,κάνεις πρώτο λειτουργικό σύστημα στο grub τα win10 και οκ όλα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Human Soul είπε

Έτσι είναι όταν βάζεις Ινδούς πρακτηκάριους να σου κάνουν τα update σου φαίνεται περίεργο όταν καταρρέει όλο το σύστημα.

Φίλε το dual booting σε windows 10 είναι απλά εφιάλτης.

[offtopic]Εμένα θα μου πεις; Συνέχεια χαλάω το mbr κ συνέχεια το ξανά φτιάχνω από την αρχή! Έχω εναν ssd με win 10 ο οποίος εδώ κ κάποιο καιρό είναι σε μόνιμη αχρηστία. Κ ο άλλος χωρισμένος σε part με win 7 κ Arch Linux. Στον Ssd έχω τον default boot manager ton 10 με mbr partition table. Τον έχω έτσι ώστε αν αποσυνδέσω τον hdd που έχω στο caddy (cd rom) να μπορεί να παίξει plug n play. Τώρα σαν primary δίσκο έχω τον hdd με το 7 κ το arch κ boot grub loader(Όπου μέσα από τον grub βλέπω κ επιλογή για τον ssd με τα 10 ώστε να μη χρειάζεται να βάζω πρώτο τον ssd από το bios αν θέλω να μπω σε 10). Οπότε αν γίνει λαλακία με τα 7 ξέρεις τι πρέπει να γίνει έτσι; Να ξανα γράψω τον mbr να μου κάνει overwrite τον grub κ μετά να ξανά εγκαταστήσω τον grub.

Στο laptop της φίλης μου εκεί γίνεται το έλα να δεις! (Arch κ win 10 dual boot) Αυτός ήταν σε gpt partition table αλλά δεν bootαρε την efi καταχώρηση του arch. Το bios του by default checkαρε στο EFI/Microsoft/Boot/ και αγνοεί ότι είναι από κάτω ότι κ αν κάνεις. Οπότε το γύρισα σε mbr χωρίς όμως να δημιουργήσω το απαιτούμενο part στην αρχή του δίσκου για το boot. Οπότε δεν bootαραν τα 10. Εγκατέστησα τον grub κ είδε κ τα 10 με os prober κ κατάφερε να τα bootαρει. Δεν έχω καταλάβει το πως. Γιατί στο δικό μου αν χαλούσαν τα 7 κ δεν έκαναν boot δε δούλευε εκεί με chainload που κάνει ο grub. Αυτό το διαπίστωσα εχθές που πήγα να το ξαναγυρίσω σε gpt καθώς εντελώς τυχαία έπεσα σε ένα forum όπου κάποιος πρότεινε απλά ένα τρόπο να μεταφέρεις το boot.efi αρχείο μία θέση πάνω, ώστε να αγνοεί την πρώτη επιλογή κ τελικά να μπαίνει στο Linux. Τέλος πάντων, συγνώμη για το offtopic αλλά καλό είναι να ανταλλάσσουμε προβλήματα κ τρόπους αντιμετώπισης, ώστε ο επόμενος που θα του συμβεί να παιδεύεται λιγότερο!![/offtopic]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακομα υπαρχουν αρκετοι που δεν εμαθαν ακομα . ενα μικρο ssd για το λειτουργικο (εδω ο 250Gb evo samsung εχει πεσει αρκετα κοντευει στο 50αρι ) και τα βασικα που πρεπει να ναι στο  C :  τα υπολοιπα σε αλλους σκληρους μαζι με ενα φακελο με τους βασικους driver (lan , γραφικον, ηχου ) + εκτυπωτον κλπ κι οποια αλλα προγραμματα εχετε αγορασει η δεν θελετε να ψαχνετε . και ενα καλο φλασακι με ετοιμη εικονα w10  για καθαρη εγκατασταση . 1-2 ωρες καθαρη εγκατασταση μαζι με τα υπολοπα κι ας κανει η microsoft τα δικα της κι οτι αλλο μπορει να παει στραβα . με clean install ανα 6-12 μηνες pc παντα σφερα να πηγαινει (οτι μπαινει Internet καθαρο δεν θα ειναι ποτε ). τωρα αν εχετε λαπτοπ με 1 μονο σκληρο περαστικα

Επεξ/σία από giorgos865
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, PeterMay είπε

Απο που να αρχισω

Προβλημα - κανει overwrite το MBR σε dual boot συστηματα, κανοντας το δευτερο λειτουργικο μη προσβασιμο

Αδυναμια αναγνωρισης συγκεκριμενων πληκτρολογιων/ποντικιων σε safe mode , αναγκαζοντας τον χρηστη να κανει fresh install καθως μπορει μονο να κλεισει και να ανοιξει τον PC

Αδυναμια εγκαταστασης bluetooth driver σε z68 z77 chipsets ιδιαιτερα με την ASUS - και γενικότερα το bluetooth

Αδυναμια αναγνωρισης controller sidewinder και joystick sidewinder - προιοντα της microsoft

Αδυναμια σωστης αναπαραγωγης εφαρμογων σε opengl πριν το 2000

Αδυναμια επικοινωνιας / ευρεση σωστων drivers - σε συσκευες retro και μη (pata controllers , hdmi switchers, tv tuners), με αποτελεσμα να εγκαθηστα universal drivers που κανουν την εν λογο συσκευη αχρησιμοποιητη

Αδυναμια system restore μετα απο προβληματικο update - βγαζοντας το γνωστο blue screen bug στην εκκινηση

Αδυναμια εκκινησης των windows ακομα και σε safe mode μετα απο πολλες διακοπες ρευματος - γνωστη black screen

Αδυναμια ευρεσης σκληρου δισκου επειτα απο διακοπες ρευματος

Καταστροφη του λειτουργικου (Win7) οταν ο δισκος των 10 συνδεεται με HOTSWAP για debugging, καταστρεφοντας αρχειο MBR (στον δισκο με 7αρια) - και επειτα εγκατασταση universal drivers για δευτερο μηχανημα στον σκληρο δισκο των 10, κάνοντας τα 7αρια αχρησιμοποίητα

Αλλαγη προεπιλεγμενων προγραμματων για ανοιγμα καποιον αρχειων , κανοντας reset στα αρχικα windows προγραμματα (groove - wmp - δες στο internet) μετα απο update

icacls "%programfiles%\Microsoft Office 15" /grant *S-1-15-2-1:(OI)(CI)RX  στο cmd καθως δεν ανοιγει για καποιο λογο παλιοτερα αρχεια office

Πρόβλημα με Wifi μετα από εγκατάσταση 1703 update

Πρόβλημα γενικά με Wifi

Πρόβλημα με black screen μετά απο C:\ hard drive cloning

Εξαφάνηση office μετά απο Windows 10 upgrade

Blue Screen μετα από clean install Nvidia drivers

Για εξαφανσμενα Wifi:

"reg delete HKCR\CLSID\{988248f3-a1ad-49bf-9170-676cbbc36ba3} /f



netcfg -v -u dni_dne" 

Δεν βάζω προβλήματα σε updates (bricked windows 10 installation on Intel SSDs πχ...)

Τέλος, το μόνο λειτουργικό που έχει πρόβλημα με τα Antivirus - κυρίως Norton, με αποτέλεσμα να υπάρχει flickering

Έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλαααααααα μηχανάκια με Windows 10. Χειρότερο λειτουργικό, τόσο για debugging οσο και για σταθερότητα και αξιοπστία, δεν έχω ξαναδεί. Ευτηχώς έχουμε 2-3 γνώσεις και βγάζουμε κανα φράγκο από χαζοπροβήματα... Ελπίζω να σε κάλυψα

 

Η ερώτηση μου ήταν στο ποια χαρακτηριστικά χάνει κάποιος που έχει 7αρια και δεν αναβαθμίζει .

Η από τα 10 γυρνά στα 7αρια.

 

Επισης τα 7αρια φυσικά και υποστηρίζουν usb 3. 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, voltmod είπε

 

Ενημέρωση: Στην επίσημη ιστοσελίδα υποστήριξης της, η Microsoft ανακοίνωσε ότι διερευνά τις αναφορές των χρηστών για το πρόβλημα και πως προσωρινά σταματάει την διανομή της αναβάθμισης Windows 10 October 2018 Update. Στο μήνυμα της η Microsoft λέει: "We have paused the rollout of the Windows 10 October 2018 Update (version 1809) for all users as we investigate isolated reports of users missing some files after updating".

 

 

Βασικά με απλά λόγια  έγινε το παρακάτω

a40.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έκανα νέο λογαριασμό παιδιά για να σας πω, ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! Αν & απ' ότι είδα δεν είναι τίποτα σοβαρό & έχει σταματήσει η διαδικασία, μπορεί να κάνω ένα μικρό buckup ξανά (κάνω κάθε 1-2-3 μήνες για σιγουριά - έτσι & αλλιώς, τα αρχεία μου είναι κάτω των 50gb, μόνο για τη δουλειά μου !) για σιγουριά γιατί είμαι μουσικός & έχω πολύ σημαντικά αρχεία-προγράμματα! Σας ευχαριστώ όπως & να 'χει..😅 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Λάθος του κινητού μου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ποιος κρατάει αρχεία που χρειάζεται στον ίδιο δίσκο με το λειτουργικό; LOL...

Όσοι έχουν desktop με 1 δίσκο και όσοι έχουν φορητό.  😎 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, eliasjuve said:

Κάποιο θέμα με το DNS πρέπει να είναι γιατί εκεί γίνεται όλη η καθυστέρηση. SKins κτλ δεν έχω σε κανέναν browser.

Είχα δοκιμάσει και άλλα DNS και λυνόταν το θέμα για λίγο. Μετά πάλι τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

- Microsoft".....και πως προσωρινά σταματάει την διανομή της αναβάθμισης Windows 10 October 2018 Update .."

- Πελατες :  '' Τελος(η αναβαθμηση) καλο , ολα καλα !"

Επεξ/σία από busellatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...