Προς το περιεχόμενο

Ομάδα αίματος, Αιμοδοσία ?

blueangel3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως μπορω να μαθω την ομαδα αιματος μου ? Πρέπει να δωσω κανονικά αιμα (κλασσικη αιμοδοσία) ή γινεται καποια ειδικη εξέταση αιματος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου παίρνουν λίγο αίμα, τρύπημα δακτύλου με καρφάκι συνήθως, βάζουν κάποια αντιδραστήρια σταγόνες στο δείγμα και βλέπουν από κει αμέσως σε ποια ομάδα ανήκεις και τι rhesus έχεις.  

• Like 1
  • Thanks 1

Στην αιμοδοσία πάντως όταν σου έρθει το sms για εγγραφή στο ηλεκτρονικό σύστημα που βγάζεις την κάρτα αιμοδότη μπορείς να δεις την ομάδα αίματος και αναγράφεται επίσης και στην κάρτα εθελοντή αιμοδότη 

Εγω για την ακριβεια θελω ενα χαρτι-πιστοποιητικο(απο Δημόσιο Νοσοκομείο) που να γραφει πανω την ομαδα αιματος μου.Για αυτο ρώτησα,αρα δεν χρειάζεται αιμοδοσία.Δεν θα αργησει πολυ η ολη διαδικασία εε ?

Αν το πας μέσω αιμοδοσίας η έκδοση της κάρτας αιμοδότη κάνει κανα μήνα. Τώρα από την άλλη αν τους πάρεις ένα τηλέφωνο και τους εξηγήσεις σίγουρα κάποιος τρόπος θα υπάρχει. Άτυπα την ομάδα την βλέπεις on-line σε 48 περίπου ώρες από την αιμοδοσία 

• Like 1

7 λεπτά πριν, blueangel3 είπε

Εγω για την ακριβεια θελω ενα χαρτι-πιστοποιητικο(απο Δημόσιο Νοσοκομείο) που να γραφει πανω την ομαδα αιματος μου.Για αυτο ρώτησα,αρα δεν χρειάζεται αιμοδοσία.Δεν θα αργησει πολυ η ολη διαδικασία εε ?

Μπορεί να αργήσεις στην αναμονή, η διαδικασία είναι γρήγορη. Αλλα αφου θα πας που θα πας, γιατι δεν δοκιμαζεις και να δωσεις αιμα; 20 λεπτά υποθεση είναι, δεν έχει παρενέργειες και αποθηκεύεις αιμα στο ονομά σου για οταν και αμα το χρειαστεις.

• Like 2

Η όλη διαδικασία δεν κρατά ώρα (το περίμενε πριν δεν το γνωρίζω). Ουσιαστικά σου τρυπάνε το δάκτυλο με μια βελονίτσα από αυτή που κάνουν test γλυκόζης οι διαβητικοί, βάζεις 3 σταγόνες αίματος σε 1 γυαλάκι, βάζουν μια σταγόνα αντισώματα στο καθένα και από τα αποτελέσματα (εάν κάνει μέσα σαν κόκκους) βλέπουν τι ομάδα είσαι. Λιγότερο από 5λεπτό κρατά η διαδικασία

11 λεπτά πριν, blueangel3 είπε

[..]Δεν θα αργησει πολυ η ολη διαδικασία εε ?

• Thanks 1

Σε 5 λεπτα στο λενε εαν πας να δωσεις αιμα.

Δε χανεις τιποτα να πας να δωσεις,θα μαθεις και τι ομαδα εισαι και θα κανεις και καλη πραξη,να εχεις να λες.

Λοιπον πηγα στο Νοσοκομείο και μου πηραν λίγο αίμα,μια πολυ μικρη φιάλη,οπως γινεται στις εξετασεις αίματος.Τα αποτελέσματα μου ειπαν να παω να τα παρω την Δευτέρα.Γενικα δεν ηταν και πολυ πρόθυμοι,αλλα τελοσσπαντων.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Χρησιμοποιούμε  cookies για να απολαμβάνεις το insomnia προσωποποιημένο στις ανάγκες σου αλλά και για την παροχή στοιχείων επισκεψιμότητας για να βελτιώσουμε την ποιότητα των υπηρεσιών μας

Χρησιμοποιούμε  cookies για να απολαμβάνεις το insomnia προσωποποιημένο στις ανάγκες σου αλλά και για την παροχή στοιχείων επισκεψιμότητας για να βελτιώσουμε την ποιότητα των υπηρεσιών μας