Προς το περιεχόμενο

Το 15% του Internet bandwidth παγκοσμίως καταναλώνει το Netflix


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, DrFreeman said:

Δεν αντιλαμβάνομαι με ποιο τρόπο είναι παράνομη η τοπική αποθήκευση ενός video. Ίσως αγνοώ την σχετική γερμανική νομοθεσία, ωστόσο αν δεν πρόκειται για μετέπειτα διανομή χωρίς άδεια ή οικειοποίηση των δικαιωμάτων του δημιουργού, το θεωρώ υπερβολικό.

Είναι εναντια στους κανονισμου του youtube. Επισης μιλησε για youtube converter. Αλλα παλί αν μιλαμε για non-copyrighted video ισως να μην εχεις προβλημα. Το θεμα ειναι με τα copyrighted videos (π.χ τραγουδια). Εκει ναι ειναι παρανομο να προσπαθησεις να κρατησεις ενα mp3 αντιγραφο απο το συγκεκριμενο βιντεο στον υπολογιστη σου.(https://www.digitalmusicnews.com/2016/10/10/youtube-to-mp3-sites-illegal/)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξερω πως παρακολουθει ο καθενας Netflix αλλα απο τους browsers υπραχουν ορια.
Εγω βλεπω απο την εφαρμογη της TV αλλα εκει που τα σπαει ειναι απο το PS pro  4κ με HDR. (το Sense 8 αφηνει φιλους και γνωστους με το στομα ανοιχτο στο θεμα εικονα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Ghost.Dog είπε

Netflix= ό,τι πιο vfm έχω αγοράσει τα τελευταία χρόνια. ΚΟΡΥΦΗ. Απλότης, αμεσότης, ποικιλία, τέλειο interface, αλγόριθμος που σου βρισκει "matches" σε περιεχόμενο, τεράστια γκάμα, μηδέν lags. Αλλαξε πραγματικά το τοπίο, και ειδικά στην ελλάδα με το σκουπίδι-broadcast, και τις συνεχείς, απαράδεκτες, ανελέητες, και πάνω και πέρα από κάθε λογική χρονου / αναλογίας προγράμματος, διαφημίσεις. 
Μακαρι να έρθει η μέρα, που το ίδιο το Netflix θα είναι ένα media outlet το ίδιο, όπου θα μπορείς να νοικιάσεις / ψωνίσεις και άλλων - (3rd party content), δηλ πχ απόψε να δω πρεμιέρα Walking Dead κ.α.

Αυτά. Netflix Rulez, λέμε, κι ασε τα Ηουλου Μουλου Ζουλου Κοντι, Φοντι, Πλεξ, Φλεξ να παιδευονται και να συγχρονιζεις υποτιτλους σαν τον αρρωστο. 

Για μένα ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ, τέλος.

Με το διαθέσιμο περιεχόμενο στην Ελλάδα, οποιαδήποτε σύγκριση με free λύσεις που αναφέρεις είναι απλά αστεία, μιας και φυσικά οι free λύσεις υπερτερούν μακράν.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικα οι μεγαλοι παικτες (Netflix) δημιουργουν μια τεραστια πελατειακη βαση γεματη με ανω του μετριου σειρες (εως εξαιρετικες) και οι αλλοι μικροι παικτες ειτε προσπαθουν να το μιμηθουν (Amazon Prime, Hulu) ειτε να το χτυπησουν με prime tv περιεχομενο (Disney, HBO-->Game of Thrones, FOX). Την ιδια στιγμη, τα πακετα δορυφορικης ψηφιοποιουνται με on the go πακετα, πχ SKY, COSMOTE κτλ Στο τελος θα δημιουργηθουν μειζονες συνασπισμοι που θα εχουν τρομερα ανταγωνιστικα και πλουραλιστικα προϊοντα για τον τηλεθεατη/αγοραστη. Η παραδοδιακη τηλεοραση με τις Τατιανες κτλ θα τελειωσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, koftis650 είπε

Το netflix (όπως και άλλοι, πχ Google) αν διαβάσεις κάνει συμφωνίες με διάφορους ISPs ανά τον κόσμο (και peerings αν ξέρεις τι σημαίνει αυτό). To τι εξυπηρετούν αυτά αν δεν καταλαβαίνεις τεχνικά (δικτυακά δλδ), ψάξτο προτού αρχίσεις να λές ότι θές. Κάθε ISP προφανώς αναβαθμίζει και το εσωτερικό του backbone (για πολλούς λόγους) αλλά και τις εξωτερικές του διασυνδέσεις πρός άλλους ISPs (για Internet traffic, φθηνότερο κόστος και χαμηλότερο delay σε IX points για κίνηση μεταξύ ISPs eg). Σίγουρα όμως δεν το κάνει για να σου δώσει Netflix, πληροφορία υπάρχει και στο ίδιο το site του Netflix (ενδεικτικά):

--  https://openconnect.netflix.com/en/delivery-options/

-- https://openconnect.netflix.com/en/faq/

Δεν έχω να ψάξω τίποτα, τα ξέρω όλα απέξω και ανακατωτά. Εσύ προφανώς διαβάζεις κανένα άρθρο και νομίζεις ότι τα έμαθες. Παρά παραπέρα. Αυτό που κάνει το Netflix είναι αυτό που λέω εγώ ως ένα βαθμό. Πληρώνει τους isps για να συνδεθεί μαζί τους με μεγάλες ταχύτητες και να παρέχει υπηρεσία επιπέδου, οι isps όμως θέλουν και άλλα, δεν βγαίνουν με αυτά. Γι αυτό ή θα πληρώσει το Netflix αρκετά περισσότερα ή το κόστος θα μετακυλιστεί στους τελικούς καταναλωτές της υπηρεσίας. Το Netflix κρυβόταν πίσω από το Net neutrality μέχρι τώρα. Από εδώ και πέρα ή θα πληρώσει ή θα πληρώσουμε (στο USA τουλάχιστον, εδώ σιγά μην σου δώσουν άπειρες ταχύτητες οι isps, best effort και πολύ σου είναι, δεν σου εγγυώνται τίποτα). Να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, μην λες αερολογίες επειδή έτυχε και διάβασες 2 άρθρα. 

12 ώρες πριν, foniki_melitzana είπε

Ο χρήστης πληρώνει το bandwidth, και το αξιοποιεί όπως θέλει. Αυτό είναι το net neutrality. Τώρα θέλω να δω netflix, μπορώ, μετά θέλω να τσεκάρω τα καινούρια έγγραφα του wikileaks, μπορώ, στη συνέχεια θέλω να δω τσόντα, μπορώ, και στη συνέχεια να ανοίξω το σπορ24 να δω τι έκανε η αεκάρα.

Επενδύσεις επιπλέον κάνουν για να καλύψουν τις απαιτήσεις των χρηστών. Οι χρήστες ζητάνε μεγαλύτερο bandwidth. Το ότι δημιουργούνται αυτές από την παροχή περιεχομένου είναι αυτονόητο.

Οι κολοσσοί  έχουν υποδομές από πίσω που ούτε ως υγρό τεχνολογικό όνειρο δεν τις έχεις δει. Για το δικό τους κομμάτι (την παροχή των πόρων τους στο διαδίκτυο) πληρώνουν τη δική τους υποδομή. Εσύ πληρώνεις τον ISP σου για να έχεις ανεμπόδιστη πρόσβαση σε αυτούς τους πόρους, και συνδρομή στο Netflix για να ανακτήσεις τους πόρους αυτούς.

Τις γραμμές τους, οι ISP, θα τις αναβαθμίζουν ανάλογα με τις ανάγκες των πελατών τους, και τον ανταγωνισμό από τις άλλες εταιρίες.

Το ότι είσαι τεχνολογικά αναλφάβητος δεν είναι κακό. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι έχεις απόλυτη άποψη σε κάτι που εμφανώς δεν κατανοείς. Δεν πειράζει, για αυτό υπάρχουν τα forums, για να σας παρέχεται η ευκαιρία να μάθετε κάτι.

Τεχνολογικά αναλφάβητος δυστυχως είσαι εσύ και φαινεται. Φέρε μας ένα πχ ελληνικό isp που σου εγγυάται τις ταχύτητες με sla. Διαβάζετε μια μπούρδα και νομίζετε ότι γίνατε ειδήμονες. 

9 ώρες πριν, Jimmy08 είπε

Το πρόβλημα με το net neutrality είναι ότι θα επιβαρυνθείς εσύ το κόστος για να μπορείς να βλέπεις netflix ή άλλη παρόμοια υπηρεσία.

Αν σου αρέσει να δίνεις κερατιάτικα για κάτι που τώρα το έχεις χωρίς κόστος, ή αν είσαι ιδιοκτήτης ISP, δε βρίσκω το λόγο να το υποστηρίζεις.

Και εσύ λάθος. Αυτό που λέω εγώ είναι να πληρώσει το Netflix. Το bandwidth δεν είναι άπειρο, κατάλαβετέ το. Τα 25Mbs, 100Mbs, κλπ που μας δίνουν δεν σημαίνει ότι τα έχουν. Βασίζονται σε μοντέλα πρόσβασης. Αν όλοι τα ζητήσουμε ταυτόχρονα θα πάρουμε ξέρεις τι. Και ούτε σου τα εγγυάται κανένας. 

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, possiz είπε

 

Και εσύ λάθος. Αυτό που λέω εγώ είναι να πληρώσει το Netflix. Το bandwidth δεν είναι άπειρο, κατάλαβετέ το. Τα 25Mbs, 100Mbs, κλπ που μας δίνουν δεν σημαίνει ότι τα έχουν. Βασίζονται σε μοντέλα πρόσβασης. Αν όλοι τα ζητήσουμε ταυτόχρονα θα πάρουμε ξέρεις τι. Και ούτε σου τα εγγυάται κανένας. 

Αν πληρώσει το Netflix, θα πληρώσεις και εσύ σαν πελάτης μετά. 

Γιατί μας ενοχλούν τα πράγματα όπως είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jimmy08 είπε

Αν πληρώσει το Netflix, θα πληρώσεις και εσύ σαν πελάτης μετά. 

Γιατί μας ενοχλούν τα πράγματα όπως είναι;

Eιτε το netflix πληρωσει ειτε ο isp παλι ο τελικος πελατης θα πληρωσει το κοστος με αυξηση τιμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναρωτιέμαι τα αρνητική σχόλια αν έχουν μπερδέψει τη ***τσα με το νέτφλιξ. Τι λέτε για bitrate ωρέ; αν κλέβετε από το wifi του οδοντίατρου απέναντι τι περιμένετε; Έχει απίστευτη εικόνα, το μοιράζονται 4 άτομα (όπου και να βρίσκονται αυτά) οπότε βγαίνει τζάμπα, έχει καταπληκτικές σειρές και κάτι περίεργα ντοκιμαντέρ, stand up comedy ατελείωτα (για κάποιους που τα γουστάρουν), buffering ποτέ, εφαρμογή κινητού/laptop με δυνατότητα  download αν θες να δεις κάτι στο αεροπλάνο  πχ πολύ βολικό. Από τότε που έβαλα δεν έχω ανοίξει νόβα και τηλεόραση γενικότερα. Ισχύει ότι έχει διαφορετικό υλικό πάντως, στον Καναδά που πήγα καλοκαίρι μου πρότεινε ταινία ΑΝΟΝ παραγωγής νετφλιξ,  που Ελλάδα δεν μου την βγάζει. Τώρα αν περιμένετε με 4€ το μήνα να έρχετε η Μάρβελ στο σπίτι σας για 1η προβολή τότε ναι μάπα το νετφλιξ παιδιά.

Επεξ/σία από sakatema
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, primeragt said:

Eιτε το netflix πληρωσει ειτε ο isp παλι ο τελικος πελατης θα πληρωσει το κοστος με αυξηση τιμων.

Ακριβώς - και συν τοις αλλοις καθιερώνεται μια κατάσταση τεμαχισμού της ελευθερίας πρόσβασης στην πληροφορία, μια οργάνωση καθ' ύψος, ανάλογα με την οικονομική επιφάνεια κάθε προσώπου/εταιρίας. Πηγαίνουμε στο: "όποιος έχει να πληρώσει παίρνει προτεραιότητα". Αυτό είναι και το βασικό πρόβλημα με την κατάργηση του net neutrality. 

Θα πει κάποιος θιασώτης του σημερινού οικονομικού συστήματος: "μα έτσι γίνεται πάντού! Γιατί όχι και στο internet; Ολα έχουν κόστος."

Και απαντώ πως ακριβώς εδώ είναι η ομορφιά του διαδικτύου - πως αποτελεί τον μοναδικό ίσως "χώρο" στον πλανήτη σήμερα όπου δεν υφίσταται προτεραιότητα με βάση το χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, possiz είπε

Δεν έχω να ψάξω τίποτα, τα ξέρω όλα απέξω και ανακατωτά. Εσύ προφανώς διαβάζεις κανένα άρθρο και νομίζεις ότι τα έμαθες. Παρά παραπέρα. Αυτό που κάνει το Netflix είναι αυτό που λέω εγώ ως ένα βαθμό. Πληρώνει τους isps για να συνδεθεί μαζί τους με μεγάλες ταχύτητες και να παρέχει υπηρεσία επιπέδου, οι isps όμως θέλουν και άλλα, δεν βγαίνουν με αυτά. Γι αυτό ή θα πληρώσει το Netflix αρκετά περισσότερα ή το κόστος θα μετακυλιστεί στους τελικούς καταναλωτές της υπηρεσίας. Το Netflix κρυβόταν πίσω από το Net neutrality μέχρι τώρα. Από εδώ και πέρα ή θα πληρώσει ή θα πληρώσουμε (στο USA τουλάχιστον, εδώ σιγά μην σου δώσουν άπειρες ταχύτητες οι isps, best effort και πολύ σου είναι, δεν σου εγγυώνται τίποτα). Να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, μην λες αερολογίες επειδή έτυχε και διάβασες 2 άρθρα. 

Τεχνολογικά αναλφάβητος δυστυχως είσαι εσύ και φαινεται. Φέρε μας ένα πχ ελληνικό isp που σου εγγυάται τις ταχύτητες με sla. Διαβάζετε μια μπούρδα και νομίζετε ότι γίνατε ειδήμονες. 

Και εσύ λάθος. Αυτό που λέω εγώ είναι να πληρώσει το Netflix. Το bandwidth δεν είναι άπειρο, κατάλαβετέ το. Τα 25Mbs, 100Mbs, κλπ που μας δίνουν δεν σημαίνει ότι τα έχουν. Βασίζονται σε μοντέλα πρόσβασης. Αν όλοι τα ζητήσουμε ταυτόχρονα θα πάρουμε ξέρεις τι. Και ούτε σου τα εγγυάται κανένας. 

Το μοντέλο πρόσβασης (παρεπιπτόντως δεν συναντάται μόνο σε διάφορες δικτυακές υποδομές (ISPs, DCs, Enterpises, etc) και υπηρεσίες που δίνονται απ´ αυτές) πάντα λειτουργεί με κάποιο ratio oversubscription (ας πούμε δλδ οτι πάμε να σηκώσουμε όλα τα λεφτά μας ταυτόχρονα απο μια τράπεζα...). Τα δε sla  υπηρεσίες τύπου internet traffic (browsing, youtube, skype, email, etc etc, δλδ over the top υπηρεσίες, ποτέ δεν έχουν sla και είναι ως πλευράς QoS πάντα Best effort στην υποδομή του παρόχου). Σε δεύτερη φάση ως προς την ίδια την υπηρεσία πρόσβασης που σου δίνει ένας πάροχος (σαν xDSL συνδρομητής) δεν υπάρχει εγγύηση ταχύτητας (τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα βέβαια με την vdsl περίπτωση). 

 Ως προς το netflix τώρα έχοντας το source/destination σε συνδιασμό με δικούς του players να αναπαράγουν το content το οποίο γίνετε adapt στην αναπαραγωγή βάση διαφόρων κριτηριών (speed, latency και κάποια αλλά κριτήρια των αλγορίθμων που χρησιμοποιούν για να το επιτύχουν) μπορεί κάποιος συνδομητής να δει VoD έχοντας διάφορες ταχύτητες πρόσβασης. Ο πάροχος δεν επεμβαίνει ως προς αυτό το adapt, ούτε και εξασφαλίζει δίνοντας sla σε καμία over the top υπηρεσία (youtube, skype, netflix eg), ενω φυσικά έχει το δικό του capacity planning βάση του οποίου θα προχωρήσει. Φυσικά μελέτες για την αύξηση της διακινούμενης κίνησης, τα είδη της, προβλέψεις για το μέλλον κλπ, γίνονται και απο διάφορους οργανισμούς, εταιρείες κλπ, έτσι ώστε να υπάρχει χρήσιμη πληροφορία που μπορεί να συνδιαστεί με το προηγούμενο.

Θα μπορεί όμως ένας πάροχος να κάνει τον διαχωρισμό αυτό (ακόμα και στην Ελλάδα) με το net neutrality των διαφόρων over the top υπηρεσιών και να πουλάει πακέτα τύπου, social networks+mail μόνο με 5Ε, netflix 4κ+Youtube 4k 15E κλπ κλπ ; Φυσικά (και στην Ελλάδα πάροχοι έχουν σχετικό DPI εξοπλισμό πχ), οπότε ξερόλα σκέψου, αν φύγουμε απο flat rate σε net neutrality μοντέλο, χρείαζεται όλοι οι χDSL συνδομητές να έχουν τέτοιες ταχύτητες με τα πακέτα που δίνονται τώρα; Που (και αν) χρειάζονται αναβαθμίσεις σε capacity στην υποδομή? Oversubscription θα έχει; 

 Θα ήθελα να μου πείς έναν ISP που να δίνει sla σε broadband xDSL υπηρεσία....

Προφανώς δεν καταλαβαίνεις επίσης το θέμα peering σε κάποιο IX point eg....

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, sakatema said:

Αναρωτιέμαι τα αρνητική σχόλια αν έχουν μπερδέψει τη ***τσα με το νέτφλιξ. Τι λέτε για bitrate ωρέ; αν κλέβετε από το wifi του οδοντίατρου απέναντι τι περιμένετε; Έχει απίστευτη εικόνα, το μοιράζονται 4 άτομα (όπου και να βρίσκονται αυτά) οπότε βγαίνει τζάμπα, έχει καταπληκτικές σειρές και κάτι περίεργα ντοκιμαντέρ, stand up comedy ατελείωτα (για κάποιους που τα γουστάρουν), buffering ποτέ, εφαρμογή κινητού/laptop με δυνατότητα  download αν θες να δεις κάτι στο αεροπλάνο  πχ πολύ βολικό. Από τότε που έβαλα δεν έχω ανοίξει νόβα και τηλεόραση γενικότερα. Ισχύει ότι έχει διαφορετικό υλικό πάντως, στον Καναδά που πήγα καλοκαίρι μου πρότεινε ταινία ΑΝΟΝ παραγωγής νετφλιξ,  που Ελλάδα δεν μου την βγάζει. Τώρα αν περιμένετε με 4€ το μήνα να έρχετε η Μάρβελ στο σπίτι σας για 1η προβολή τότε ναι μάπα το νετφλιξ παιδιά.

Δεν είναι όμως απλώς  "διαφορετικό" το υλικό σε σχέση με το netflix άλλων χωρών. Τα βορειοαμερικάνικα (ειδικά των ΗΠΑ, αλλά και του Καναδά) είναι σαφέστατα ανώτερα εν σχέση με το ελληνικό σε ποικιλία - με το ίδιο κόστος πάντα.

Επεξ/σία από DrFreeman
damn typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη πρώτη μέρα που μπόρεσα να κάνω συνδρομή στο νετφλιξ έκανα. Πέρασε λίγος καιρός χωρίς υπότιτλους οπότε δε πολυεβλεπα γιατί μου τη σπάει.

Αυτά τα χρόνια λοιπόν βλέπω καθημερινά νετφλιξ τουλάχιστον 5 ώρες. Έτυχε να μην έχει ακόμα την 5η σεζόν από Brooklyn 9-9 και αναγκάστηκα να καταφύγω στο θείο.

 

Μετά από πολύωρη αναζήτηση για να βρω κάτι αξιόλογο, έβαλα ποποκορν μιας και ήταν ότι πιο κοντά στο νετφλιξ.

ΑΠΑΙΣΙΟ. Όσο χρόνο μου πήρε για να συγχρονισω σωστούς υπότιτλους θα είχα τελειώσει το επεισόδιο.

Ακόμα και τώρα το μέγεθος είναι λάθος, το ιντερφεις απαίσιο και αυτά πρέπει να τα ξανακάνω για κάθε επεισόδιο ξεχωριστά!! Για 20 λεπτά επεισόδια!!

 

Τόσα χρόνια τα εσκαγα για IPTV και δεν ήταν ούτε 1/10 τόσο καλές όσο το νετφλιξ. Και αυτά για ένα 10ρικο!!

 

Και τι καλύτερο; Είσαι δουλειά βλέπεις στο πισι το επεισοδιακι σου πας σπίτι συνεχίζεις από εκεί που ήσουν στην τιβι κατευθείαν. Θες να χέσεις πας μπανακιε το κινητό συνεχίσεις ον δε γκοου γκρινιάζει η γυναίκα την αφήνεις σαλόνι πας δωμάτιο με το λαπτοπακι ούτε να σκεφτείς να φτιάξεις κάτι πατάς και παίζει.

 

Αυτά πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2018 στις 7:51 ΠΜ, tiniakos είπε

O ένας έχει κόψει 3 καφέδες για το netflix, ο άλλος 3 καφέδες για vdsl, o άλλος 3 καφέδες για megabytes στο κινητό. Απορώ πως ακόμη δεν έχουν κλείσει οι καφετέριες. 

Εγώ που δεν πίνω καφέ που θα βρω λεφτά? 

Δύο μήνες που το είχα μια σειρά μόνο βρήκα που μου άρεσε και καμία ταινία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2018 στις 8:11 ΠΜ, koftis650 είπε

Το μοντέλο πρόσβασης (παρεπιπτόντως δεν συναντάται μόνο σε διάφορες δικτυακές υποδομές (ISPs, DCs, Enterpises, etc) και υπηρεσίες που δίνονται απ´ αυτές) πάντα λειτουργεί με κάποιο ratio oversubscription (ας πούμε δλδ οτι πάμε να σηκώσουμε όλα τα λεφτά μας ταυτόχρονα απο μια τράπεζα...). Τα δε sla  υπηρεσίες τύπου internet traffic (browsing, youtube, skype, email, etc etc, δλδ over the top υπηρεσίες, ποτέ δεν έχουν sla και είναι ως πλευράς QoS πάντα Best effort στην υποδομή του παρόχου). Σε δεύτερη φάση ως προς την ίδια την υπηρεσία πρόσβασης που σου δίνει ένας πάροχος (σαν xDSL συνδρομητής) δεν υπάρχει εγγύηση ταχύτητας (τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα βέβαια με την vdsl περίπτωση). 

 Ως προς το netflix τώρα έχοντας το source/destination σε συνδιασμό με δικούς του players να αναπαράγουν το content το οποίο γίνετε adapt στην αναπαραγωγή βάση διαφόρων κριτηριών (speed, latency και κάποια αλλά κριτήρια των αλγορίθμων που χρησιμοποιούν για να το επιτύχουν) μπορεί κάποιος συνδομητής να δει VoD έχοντας διάφορες ταχύτητες πρόσβασης. Ο πάροχος δεν επεμβαίνει ως προς αυτό το adapt, ούτε και εξασφαλίζει δίνοντας sla σε καμία over the top υπηρεσία (youtube, skype, netflix eg), ενω φυσικά έχει το δικό του capacity planning βάση του οποίου θα προχωρήσει. Φυσικά μελέτες για την αύξηση της διακινούμενης κίνησης, τα είδη της, προβλέψεις για το μέλλον κλπ, γίνονται και απο διάφορους οργανισμούς, εταιρείες κλπ, έτσι ώστε να υπάρχει χρήσιμη πληροφορία που μπορεί να συνδιαστεί με το προηγούμενο.

Θα μπορεί όμως ένας πάροχος να κάνει τον διαχωρισμό αυτό (ακόμα και στην Ελλάδα) με το net neutrality των διαφόρων over the top υπηρεσιών και να πουλάει πακέτα τύπου, social networks+mail μόνο με 5Ε, netflix 4κ+Youtube 4k 15E κλπ κλπ ; Φυσικά (και στην Ελλάδα πάροχοι έχουν σχετικό DPI εξοπλισμό πχ), οπότε ξερόλα σκέψου, αν φύγουμε απο flat rate σε net neutrality μοντέλο, χρείαζεται όλοι οι χDSL συνδομητές να έχουν τέτοιες ταχύτητες με τα πακέτα που δίνονται τώρα; Που (και αν) χρειάζονται αναβαθμίσεις σε capacity στην υποδομή? Oversubscription θα έχει; 

 Θα ήθελα να μου πείς έναν ISP που να δίνει sla σε broadband xDSL υπηρεσία....

Προφανώς δεν καταλαβαίνεις επίσης το θέμα peering σε κάποιο IX point eg....

Λες ότι λέω. Ας λόγια να αγαπιόμαστε, δεν καταλαβαίνεις από business τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...