Προς το περιεχόμενο

Ειδική αγωγή


nataligk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/3/2022 στις 10:20 ΠΜ, Ghjiklmnop είπε

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο,όλοι όσοι κάνουν μεταπτυχιακό η σεμινάριο στην ειδική αγωγη δεν δουλεύουν κανονικά 7-8ωρο κάνοντας μάθημα στην τάξη? Πχ. Μαθηματικος που έκανε μεταπτυχιακό στη ειδική αγωγη θα διδάσκει μαθηματικά σε ολόκληρο την τάξη η θα ασχοληθεί μόνο με τα απίδια που έχουν κάποιο νοητικό πρόβλημα? Δηλαδή η ειδική αγωγη ως μετάτυχιακο/σεμινάριο για κατοχους μαθηματικουσ,φυσικούς,φιλολόγους κλπ. Είναι να Για δουλεύουν αποκλειστικά και μόνο παράλληλη στήριξη? Και όχι ως καθηγητες ολοκλήρου τμήματος?

 

Οι δομές που μπορεί να δουλέψει κάποιος που θα προσληφθεί στην ειδική αγωγή είναι τα ΚΕΔΑΣΥ, τα ειδικά σχολεία, τα τμήματα ένταξης και η παράλληλη στήριξη.

Τα ΚΕΔΑΣΥ είναι κέντρα τα οποία είναι υπεύθυνα για την διάγνωση των μαθητών μαθητών, την συμβουλευτική των γονέων κτλ. Στα ειδικά σχολεία φοιτούν αποκλειστικά μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οπότε εκεί ένας εκπαιδευτικός διδάσκει σε ολόκληρο το τμήμα. Τα τμήματα ένταξης και η παράλληλη στήριξη εντάσσονται στα γενικά σχολεία. Εκεί οι μαθητές παρακολουθούν το τμήμα τους, στο οποίο διδάσκει εκπαιδευτικός γενικής αγωγής, και κάποιες ώρες τους αναλαμβάνει σε άλλη τάξη ο εκπαιδευτικός του τμήματος ένταξης για περαιτέρω ενίσχυση. Η παράλληλη στήριξη βρίσκεται μαζί με τους μαθητες εντός της τάξης τους, καθώς και την ώρα των διαλειμμάτων, και βοηθάει στην ομαλή ένταξη τους.

Όταν γίνονται οι προσλήψεις των αναπληρωτών, το σύστημα πρώτα "τρέχει" από τον κύριο πίνακα και τοποθετεί κυρίως σε ΚΕΔΑΣΥ, ειδικά σχολεία και τμήματα ένταξης. Οπότε όσοι είναι στον επικουρικό πίνακα τοποθετούνται στην παράλληλη στήριξη, εκτός αν σε επόμενη φάση προσλήψεων υπάρξει κάποιο κενό στις τρεις πρώτες δομές και έχει εξαντληθεί ο κύριος πίνακας. 

Επίσης, στην περίπτωση μόνιμων διορισμών, κάποιος μπορεί να διοριστεί στην ειδική αγωγή μόνο από τον κύριο πίνακα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lilith19 είπε

 

Οι δομές που μπορεί να δουλέψει κάποιος που θα προσληφθεί στην ειδική αγωγή είναι τα ΚΕΔΑΣΥ, τα ειδικά σχολεία, τα τμήματα ένταξης και η παράλληλη στήριξη.

Τα ΚΕΔΑΣΥ είναι κέντρα τα οποία είναι υπεύθυνα για την διάγνωση των μαθητών μαθητών, την συμβουλευτική των γονέων κτλ. Στα ειδικά σχολεία φοιτούν αποκλειστικά μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οπότε εκεί ένας εκπαιδευτικός διδάσκει σε ολόκληρο το τμήμα. Τα τμήματα ένταξης και η παράλληλη στήριξη εντάσσονται στα γενικά σχολεία. Εκεί οι μαθητές παρακολουθούν το τμήμα τους, στο οποίο διδάσκει εκπαιδευτικός γενικής αγωγής, και κάποιες ώρες τους αναλαμβάνει σε άλλη τάξη ο εκπαιδευτικός του τμήματος ένταξης για περαιτέρω ενίσχυση. Η παράλληλη στήριξη βρίσκεται μαζί με τους μαθητες εντός της τάξης τους, καθώς και την ώρα των διαλειμμάτων, και βοηθάει στην ομαλή ένταξη τους.

Όταν γίνονται οι προσλήψεις των αναπληρωτών, το σύστημα πρώτα "τρέχει" από τον κύριο πίνακα και τοποθετεί κυρίως σε ΚΕΔΑΣΥ, ειδικά σχολεία και τμήματα ένταξης. Οπότε όσοι είναι στον επικουρικό πίνακα τοποθετούνται στην παράλληλη στήριξη, εκτός αν σε επόμενη φάση προσλήψεων υπάρξει κάποιο κενό στις τρεις πρώτες δομές και έχει εξαντληθεί ο κύριος πίνακας. 

Επίσης, στην περίπτωση μόνιμων διορισμών, κάποιος μπορεί να διοριστεί στην ειδική αγωγή μόνο από τον κύριο πίνακα. 

Ναι καταλαβα γενικα αν κανεις μεταπτυχιακό στήνε οδική αγωγη υπάρχει απορρόφηση η δεν είναι σιγουρο? Επίσης αν προσληφθείς ως αναπληρωματικός μετά κάθε χρόνο δεν θα έχεις δουλειά? Εννοω η αρχη είναι δύσκολη αλλά «αν πιάσεις την θέση»μετά είναι δύσκολο να Μην δουλεψεις έτσι έχω καταλαβει τουλάχιστον εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ghjiklmnop είπε

Ναι καταλαβα γενικα αν κανεις μεταπτυχιακό στήνε οδική αγωγη υπάρχει απορρόφηση η δεν είναι σιγουρο? Επίσης αν προσληφθείς ως αναπληρωματικός μετά κάθε χρόνο δεν θα έχεις δουλειά? Εννοω η αρχη είναι δύσκολη αλλά «αν πιάσεις την θέση»μετά είναι δύσκολο να Μην δουλεψεις έτσι έχω καταλαβει τουλάχιστον εγώ

Δεν έχουν όλοι οι κλάδοι την ίδια απορρόφηση, οπότε αρχικά εξαρτάται από αυτό. Στον δικό μου (δασκάλων) με ένα μεταπτυχιακό που θα σου εξασφαλίσει την ένταξη στον κύριο πίνακα, θα δουλέψεις και κατά πάσα πιθανότητα από την πρώτη φάση αναπληρωτών και ίσως και στην περιοχή της πρώτης σου επιλογής. Το δύσκολο και πιο απρόβλεπτο, είναι το πότε θα μπορέσεις να ενταχθείς διότι οι πίνακες πλέον παραμένουν κλειστοί για δύο τουλάχιστον χρόνια. Μέσα σε αυτό το διάστημα, μπορεί να αλλάξει η κατάταξη των υποψηφίων, καθώς μοριοδοτουνται διάφορα προσόντα (2ο πτυχίο, διδακτορικό, προϋπηρεσία, ξένες γλώσσες κ.α.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lilith19 είπε

Δεν έχουν όλοι οι κλάδοι την ίδια απορρόφηση, οπότε αρχικά εξαρτάται από αυτό. Στον δικό μου (δασκάλων) με ένα μεταπτυχιακό που θα σου εξασφαλίσει την ένταξη στον κύριο πίνακα, θα δουλέψεις και κατά πάσα πιθανότητα από την πρώτη φάση αναπληρωτών και ίσως και στην περιοχή της πρώτης σου επιλογής. Το δύσκολο και πιο απρόβλεπτο, είναι το πότε θα μπορέσεις να ενταχθείς διότι οι πίνακες πλέον παραμένουν κλειστοί για δύο τουλάχιστον χρόνια. Μέσα σε αυτό το διάστημα, μπορεί να αλλάξει η κατάταξη των υποψηφίων, καθώς μοριοδοτουνται διάφορα προσόντα (2ο πτυχίο, διδακτορικό, προϋπηρεσία, ξένες γλώσσες κ.α.)

 

Στους φιλολόγους τι συμβαίνει ? Εννοω με μεταπτυχιακό παντα?
πχ. δηλαδή αν έχει κάποιος μεταπτυχιακό και μπορεσει να μπει ως αναπληρωτής μετά τα επόμενα χρόνια θα έχει δουλειά ως αναπληρωτής? Η θα είναι παλι αβέβαιο? εννοω αν μπορεσει και πιάσει μια θέση ως αναπληρωτής μετά από εκεί και πέρα θα είναι ευκολο να βρει δουλειά ως αναπληρωτής δηλαδή είναι δύσκολη μόνο η αρχη για αναπληρωτής μετά αφού μπεις θα έχεις κάθε χρόνο δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ghjiklmnop είπε

Στους φιλολόγους τι συμβαίνει ? Εννοω με μεταπτυχιακό παντα?
πχ. δηλαδή αν έχει κάποιος μεταπτυχιακό και μπορεσει να μπει ως αναπληρωτής μετά τα επόμενα χρόνια θα έχει δουλειά ως αναπληρωτής? Η θα είναι παλι αβέβαιο? εννοω αν μπορεσει και πιάσει μια θέση ως αναπληρωτής μετά από εκεί και πέρα θα είναι ευκολο να βρει δουλειά ως αναπληρωτής δηλαδή είναι δύσκολη μόνο η αρχη για αναπληρωτής μετά αφού μπεις θα έχεις κάθε χρόνο δουλειά?

Δεν γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται με τους φιλολόγους. Θα πρέπει να βρεις πόσα άτομα υπάρχουν στους τρέχοντες πίνακες και πόσα προσλήφθηκαν φέτος σε όλες τις φάσεις. 

Δεν είναι δεδομένο ότι αν δουλέψεις μια χρονιά θα δουλεύεις και τις επόμενες. Εξαρτάται από την θέση που θα έχεις στον πίνακα, τις περιοχές που θα δηλώνεις, τις αλλαγές που θα προκύπτουν ανά 2-3 χρόνια με την κατάρτιση των νέων πινάκων, την ενδεχόμενη αλλαγή σε μοριοδοτηση προσόντων και βέβαια τον αριθμό των προσλήψεων κάθε χρόνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2022 στις 10:20 ΠΜ, Ghjiklmnop είπε

Νομίζω οι δάσκαλοι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα σε σχέση με φιλολόγους και μαθηματικούς αυτές οι δυο ειδικότητες αυτή την στιγμη έχουν τόσους αποφοίτους..δεν ξέρω βέβαια  τι γίνεται με την φιλολογία ακριβώς διότι από ότι έχω καταλαβει φιλόλογος θεωρειτε στο πίνακα και ένας που τελείωσε ιστορία και αρχαιολογία το ίδιο και κάποιος από το τμήμα φιλοσοφίας δηλαδή 3 κατευθύνσεις είναι φιλολογοι(ιστοριας&αρχαιολογιας,φιλόλογοι και φιλόσοφοι) σωστα?

 

Που πέτυχες ποστ 4 χρόνια πριν? :P :P

Άλλα τα δεδομένα τοτε. Ουτε καν ξέραμε για διορισμούς εκεινη τη περίοδο.

Απο τότε ως τωρα έχουν προσληφθει μονιμα 15000 άτομα και περιμένουμε ακομα 10.000 προσλήψεις τουλάχιστον.

Ναι και οι δάσκαλοι και οι φιλόλογοι ειναι ακομα κορεσμένες ειδικότητες, ομως εχουν ελπιδες ως αναπληρωτές βάζοντας ολη την Ελλάδα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Που πέτυχες ποστ 4 χρόνια πριν? :P :P

Άλλα τα δεδομένα τοτε. Ουτε καν ξέραμε για διορισμούς εκεινη τη περίοδο.

Απο τότε ως τωρα έχουν προσληφθει μονιμα 15000 άτομα και περιμένουμε ακομα 10.000 προσλήψεις τουλάχιστον.

Ναι και οι δάσκαλοι και οι φιλόλογοι ειναι ακομα κορεσμένες ειδικότητες, ομως εχουν ελπιδες ως αναπληρωτές βάζοντας ολη την Ελλάδα βέβαια.

Χαχαχα τώρα το είδα😂τέλος παντων ευς εννοεις ότι έχουν γίνει μόνιμες προσλήψεις για καθηγητες που διδάσκουν σε δημοτικό έτσι? Γιατί για δευτεροβάθμια εκπαίδευση νομίζω τα πράγματα έχουν παραμείνει το ίδιο καλα για φιλολόγους δεν ξέρω αληθεια πλέον πια τι γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ghjiklmnop είπε

Χαχαχα τώρα το είδα😂τέλος παντων ευς εννοεις ότι έχουν γίνει μόνιμες προσλήψεις για καθηγητες που διδάσκουν σε δημοτικό έτσι? Γιατί για δευτεροβάθμια εκπαίδευση νομίζω τα πράγματα έχουν παραμείνει το ίδιο καλα για φιλολόγους δεν ξέρω αληθεια πλέον πια τι γίνεται 

Και στις 2 βαθμίδες έχουν γινει.

Το θέμα ειναι οτι πλέον έχουμε μπει σε μια σειρά και θεωρητικά αν 2-3 χρονια θα υπάρχουν προσλήψεις. Ο λόγος ειναι οτι υπάρχουν εκατοντάδες αιτήσεις συνταξιοδότησης. Δηλαδή βρισκομαστε σε φάση που εργάζεσαι σαν εκπαιδευτικός 15 χρόνια και έχεις συνάδελφο τον δάσκαλό σου στο δημοτικό :P :P 

Για την ειδική πάντως έχει γινει προσπάθεια να λιγοστέψουν οι υποψήφιοι. 500 ώρες πρακτική!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pontez2 είπε

Που πέτυχες ποστ 4 χρόνια πριν? :P :P

Άλλα τα δεδομένα τοτε. Ουτε καν ξέραμε για διορισμούς εκεινη τη περίοδο.

Απο τότε ως τωρα έχουν προσληφθει μονιμα 15000 άτομα και περιμένουμε ακομα 10.000 προσλήψεις τουλάχιστον.

Ναι και οι δάσκαλοι και οι φιλόλογοι ειναι ακομα κορεσμένες ειδικότητες, ομως εχουν ελπιδες ως αναπληρωτές βάζοντας ολη την Ελλάδα βέβαια.

Πού τις περιμένουμε τις 10.000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Lilith19 είπε

Πού τις περιμένουμε τις 10.000;

6000 μπερδεύτηκα.

Και στη γενική και στην ειδική.

https://www.esos.gr/arthra/77186/meta-pasha-i-anakoinosi-6000-theseon-gia-diorismo-monimon-ekpaideytikon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pontez2 είπε

6000 μπερδεύτηκα.

Και στη γενική και στην ειδική.

https://www.esos.gr/arthra/77186/meta-pasha-i-anakoinosi-6000-theseon-gia-diorismo-monimon-ekpaideytikon

Ωστόσο δεν έχει αποφασιστεί αν αυτό θα γίνει μέσα στο '23 όπως λέει το άρθρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lilith19 είπε

Ωστόσο δεν έχει αποφασιστεί αν αυτό θα γίνει μέσα στο '23 όπως λέει το άρθρο. 

Στο 22....Αλλά πίστεψέ με...θα γινει σύντομα. Έχουμε και εκλογές σε λιγο :P :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/9/2019 στις 11:40 ΠΜ, Lilith19 είπε

Καλημέρα! Πέρσι πήραν πολλούς αναπληρωτές στην ειδική αγωγή, μάλιστα εξαντλήθηκαν οι δυο πίνακες της ειδικής( κύριος και επικουρικος) και πήραν και από τον πίνακα της γενικής για παράλληλη στήριξη. Χθες που έγινε η πρωτη φαση προσλήψεων για τη φετινή χρονιά, πήραν μεγάλο αριθμό ατόμων και εικάζεται ότι θα εξαντληθούν και πάλι οι δύο πίνακες της ειδικής μέχρι το τέλος της χρονιάς. Επομένως, αν λειτουργήσουν έτσι και τα επόμενα χρόνια, έχει απορρόφηση. Ωστόσο, έχει ψηφιστεί ενα νομοσχέδιο το οποίο ακόμα δεν εχει τεθεί σε ισχύ, σύμφωνα με το οποίο θα αλλάξουν τα κριτήρια κατάταξης στους πίνακες και θα μετράνε και άλλα προσόντα όπως ξένες γλώσσες, μεταπτυχιακό, διδακτορικό κτλ. Επομένως, ενώ μέχρι τώρα υπήρχε μια άτυπη επετηρίδα και γνώριζε ο καθένας τη σειρά του στους πίνακες και τις πιθανότητες να προσληφθεί, αν το νεο νομοσχέδιο τεθεί σε ισχύ, θα ανατραπεί. 

Αν είναι κάτι που σου αρέσει, κάντο χωρίς να περιμένεις ότι θα εξασφαλιστείς όμως με αυτό. Προσφέρει γνώσεις τις οποίες θα τις χρειαστείς ακόμα και αν θα είσαι σε τάξη γενικής. Και βέβαια, το αν θα σε παίρνουν και πότε, εξαρτάται και απο το αν έχεις σκοπό να δηλώνεις όλη την Ελλάδα ή μονο συγκεκριμένα μέρη. 

Στις 6/9/2019 στις 11:40 ΠΜ, Lilith19 είπε

Καλημέρα! Πέρσι πήραν πολλούς αναπληρωτές στην ειδική αγωγή, μάλιστα εξαντλήθηκαν οι δυο πίνακες της ειδικής( κύριος και επικουρικος) και πήραν και από τον πίνακα της γενικής για παράλληλη στήριξη. Χθες που έγινε η πρωτη φαση προσλήψεων για τη φετινή χρονιά, πήραν μεγάλο αριθμό ατόμων και εικάζεται ότι θα εξαντληθούν και πάλι οι δύο πίνακες της ειδικής μέχρι το τέλος της χρονιάς. Επομένως, αν λειτουργήσουν έτσι και τα επόμενα χρόνια, έχει απορρόφηση. Ωστόσο, έχει ψηφιστεί ενα νομοσχέδιο το οποίο ακόμα δεν εχει τεθεί σε ισχύ, σύμφωνα με το οποίο θα αλλάξουν τα κριτήρια κατάταξης στους πίνακες και θα μετράνε και άλλα προσόντα όπως ξένες γλώσσες, μεταπτυχιακό, διδακτορικό κτλ. Επομένως, ενώ μέχρι τώρα υπήρχε μια άτυπη επετηρίδα και γνώριζε ο καθένας τη σειρά του στους πίνακες και τις πιθανότητες να προσληφθεί, αν το νεο νομοσχέδιο τεθεί σε ισχύ, θα ανατραπεί. 

Αν είναι κάτι που σου αρέσει, κάντο χωρίς να περιμένεις ότι θα εξασφαλιστείς όμως με αυτό. Προσφέρει γνώσεις τις οποίες θα τις χρειαστείς ακόμα και αν θα είσαι σε τάξη γενικής. Και βέβαια, το αν θα σε παίρνουν και πότε, εξαρτάται και απο το αν έχεις σκοπό να δηλώνεις όλη την Ελλάδα ή μονο συγκεκριμένα μέρη. 

 

Τόσα χρόνια δεν ίσχυε αυτός ο νομος? Εννοω για να διορστεις έστω ως αναπληρωτής έπρεπε να έχεις μαζέψει κάποια μόρια που φυσικά θα είναι από πτυχίο μεταπτυχιακό και γλώσσες κλπ. Όποτε δεν είναι καινούργιος νομος το να διαλέγουν αυτόν με τα περισσότερα πτυχία,και εκεί που γράφεις ότι καποτε ήξερες την σειρά σου τον πίνακα καη ποτέ θα σε πάρουν τι εννοει? Αφού ποτέ δεν δείχνουν ποσά μόρια έχει ο διπλανός η οποιοσδήποτε και κάτι τελευταίο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν για να σε προσλάβουν ως αναπληρωτή πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό? Διότι έχω ακούσει και ανθρωπους να λένε δίχως μεταπτυχιακό προσλήφθηκαν ως αναπληρωτές αυτό είναι συνηθισμένο η σπάνιο? Εννοω ότι για να μπεις αναπληρωτής δεν μπαινεις μόλις αποφοιτήσεις την σχολή σου αλλά συνηθως μετά από κάποιο μεταπτυχιακό που σημαίνει ότι θέλει χρόνια αυτό φανταζομαι εγώ,πχ. Για ελληνική/κλασσικη φιλολογία και μαθηματικά αυτοί οι 2 κλάδοι με έχουν μπερδέψει αρκετά διότι νομίζω είναι δυο κλάδοι που και με μεταπτυχιακό φανταζομαι πάλη δεν βρισκεις δουλειά η κανω λάθος?

Στις 8/3/2022 στις 7:33 ΜΜ, Lilith19 είπε

Πού τις περιμένουμε τις 10.000;

Τι εννοεις με το τις περιμένουμε? Δηλαδή περιμένουμε να διοριστούν Μόνιμα οι 10.000 αναπληρωτές που είναι τόσα χρόνια αναπληρωτές για να μπουν οι νέοι/ απόφοιτοι σχολών  ως αναπληρωτές τώρα μιας και οι «παλιοί» αναπληρωτές θα γίνουν μόνιμοι?επισης πάει με τα χρόνια? Διότι είναι σαν κάτι προκαθορισμένο πχ. Στα 40 σου γίνεσαι μόνιμος? η πχ.  μετά από 15 χρόνια αναπληρωτής γίνεσαι μόνιμος? Κάτι τέτοιο? Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνεις ποτέ μόνιμος αλλά να είσαι μέχρι να συνταξιοδοτηθεις αναπληρωτής? Είναι εφικτό? Διότι μπορεί κάποιος να έχει μόνο γλώσσα τα αγγλικά ως πτυχίο και το προπτυχιακό του και τίποτα άλλο δηλ. Μεταπτυχιακό κλπ. Τότε αφού δνε έχει μόρια μπορεί να παραμείνει και για παντα αναπληρωτής αφού δεν μπαινει σε ένα κύριο πίνακα?

Στις 9/3/2022 στις 10:32 ΠΜ, pontez2 είπε

Στο 22....Αλλά πίστεψέ με...θα γινει σύντομα. Έχουμε και εκλογές σε λιγο :P :P :P 

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο? Αν πχ. Κάποιος προσληφθεί ως αναπληρωτής τότε κάθε χρόνο έχει δουλειά? Γιατί πχ. Λένε Αα εγώ ήμουν 15 χρόνια αναπληρωτής? Αφού ακούγεται πως δεν έχουν κάθε χρόνο δουλειά πχ. Μπορεί να έχεις αυτην την χρόνια και την επόμενη καθόλου κλπ. Τι εννοουν λοιπόν με τόσα χρονια προϋπηρεσίας? Εννοω πως βρίσκουν κάθε χρόνο δουλειά αφού είναι τόσο δύσκολο? Μήπως αν προσληφθείς ως αναπληρωτής την πρώτη φορά μετά από εκεί και πέρα προσλαμβάνεται και για τις επόμενες χρονιές?εννοω είναι αυτό που λεμε «η αρχη είναι δύσκολη μετά όλα πάνε ρολοι»? Δηλαδή είναι μέχρι να σε πάρουν ως αναπληρωτή μετά θα έχεις κάθε χρόνο δουλειά? Και τέλος μια άλλη ερώτηση διότι ούτε αυτό έχω καταλαβει,λένε πως οι πινακες ανοίγουν κάθε 2 χρόνια για διορισμούς αυτό ομως τι σημαίνει? Δηλαδή αν εγώ βρήκα δουλειά το 2010 ως αναπληρωτής μετά τελειώνει η χρόνια δεν θα περιμένω για την επόμενη χρόνια να ξανά δουλεψω ? Δηλαδή για το 2011? Η θα πρέπει να περιμένω μέχρι το 2012 που θα έχουν περάσει δυο χρόνια έτσι ώστε να δουλεψω ξανά μετά από δυο χρόνια? Δηαλδη κάθε δυο χρόνια θα δουλεύει κάποιος? Και αυτά τα δυο χρόνια που υπάρχει «κενό»είναι δηλαδη κλειστοί αυτοί οι πινακες εγώ ως αναπληρωτής τι κανω? Δεν δουλεύω για δυο χρονιά μέχρι να περιμένω να ανοίξει ο πίνακας μετά από δυο χρόνια για να δουλεψω? Και είμαι στην ουσία άνεργος-η για δυο χρόνια? Αυτό με τους πινακες που κλείνουν ανοίγουν δεν το έχω καταλαβει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που ρωτάς εξαρτώνται από διάφορες παραμέτρους, όπως τα κενά κάθε κλάδου, το σύστημα προσλήψεων/διορισμών, η πολιτική βούληση κ.α.

Ως προς το σύστημα των προσλήψεων για παράδειγμα, μέχρι πριν λίγα χρόνια η κατάταξη των υποψηφίων γινόταν με βάση την ημερομηνία κτήσης πτυχίου και την προϋπηρεσία. Οπότε, εφόσον κάποιος είχε κάνει την αρχή όπως λες και τον προσλάμβαναν για πρώτη φορά, αποκτούσε σιγα-σιγα μόρια κι έτσι κάθε επόμενο χρόνο ήταν σχεδόν σίγουρο ότι θα δούλευε. Τώρα η κατάταξη γίνεται με βάση την προϋπηρεσία αλλά και επιπλέον προσόντα όπως μεταπτυχιακό, διδακτορικό, ξένες γλώσσες, ecdl και κάποια κοινωνικά κριτήρια. Όσο οι πίνακες μένουν κλειδωμένοι, οι υποψήφιοι δεν προσθέτουν κάτι καινούριο και διατηρούν τις θέσεις τους. Σε κάθε επόμενο άνοιγμα, (κάθε 2-3 χρόνια) γίνεται ξανά κατάθεση των προσόντων κι έτσι συμβαίνουν ανακατατάξεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2022 στις 6:43 ΜΜ, Ghjiklmnop είπε

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο? Αν πχ. Κάποιος προσληφθεί ως αναπληρωτής τότε κάθε χρόνο έχει δουλειά? Δεν ειναι δεδομένο. Γιατί πχ. Λένε Αα εγώ ήμουν 15 χρόνια αναπληρωτής? Αφού ακούγεται πως δεν έχουν κάθε χρόνο δουλειά πχ. Μπορεί να έχεις αυτην την χρόνια και την επόμενη καθόλου κλπ. Ναι. Μπορει φέτος να σε πάρουν στον Εβρο και του χρόνου να μη σε πάρουν. Η απλά του χρόνου να μη μπορεις εσυ να δηλωσεις επαρχία, οποτε να μην υπάρχουν στη πόλη σου θέσεις. Τι εννοουν λοιπόν με τόσα χρονια προϋπηρεσίας? Εννοω πως βρίσκουν κάθε χρόνο δουλειά αφού είναι τόσο δύσκολο? Μήπως αν προσληφθείς ως αναπληρωτής την πρώτη φορά μετά από εκεί και πέρα προσλαμβάνεται και για τις επόμενες χρονιές?εννοω είναι αυτό που λεμε «η αρχη είναι δύσκολη μετά όλα πάνε ρολοι»? Δηλαδή είναι μέχρι να σε πάρουν ως αναπληρωτή μετά θα έχεις κάθε χρόνο δουλειά? Όπως έγραψα και παραπάνω, δεν ειναι τόσο απλό. Ειναι το που δηλώνεις να πας. Αν δηλώνεις πάντα σε ολη την Ελλάδα, το πιθανότερο και ανάλογα την ειδικότητα ειναι να σε παίρνουν. Αυτό έκαναν κάποτε οι περισσότεροι και βρέθηκαν ψηλά στους πίνακες. Πλέον ομως τα ενοίκια ειναι πανάκριβα. Ενας αναπληρωτης παιρνει 800-900 ευρω. Αν δινει τα 500 σε ενοικιο σε κάποιο νησί, δε συμφέρει  Και τέλος μια άλλη ερώτηση διότι ούτε αυτό έχω καταλαβει,λένε πως οι πινακες ανοίγουν κάθε 2 χρόνια για διορισμούς αυτό ομως τι σημαίνει? Δηλαδή αν εγώ βρήκα δουλειά το 2010 ως αναπληρωτής μετά τελειώνει η χρόνια δεν θα περιμένω για την επόμενη χρόνια να ξανά δουλεψω ? .Δηλαδή για το 2011? Η θα πρέπει να περιμένω μέχρι το 2012 που θα έχουν περάσει δυο χρόνια έτσι ώστε να δουλεψω ξανά μετά από δυο χρόνια? Δηαλδη κάθε δυο χρόνια θα δουλεύει κάποιος? Και αυτά τα δυο χρόνια που υπάρχει «κενό»είναι δηλαδη κλειστοί αυτοί οι πινακες εγώ ως αναπληρωτής τι κανω? Δεν δουλεύω για δυο χρονιά μέχρι να περιμένω να ανοίξει ο πίνακας μετά από δυο χρόνια για να δουλεψω? Και είμαι στην ουσία άνεργος-η για δυο χρόνια? Αυτό με τους πινακες που κλείνουν ανοίγουν δεν το έχω καταλαβει Μπορεις να δουλέψεις ως αναπληρωτής. Οι πινακες κλειδωσαν για τους μονιμους διορισμούς και δεν μπορεις να προσθέσεις κάποιο νέο προσόν. Πχ ένα νέο πτυχίο/σεμινάριο κτλ κτλ

Τέλος, το αν θα δουλέψεις εξαρτάται και απο την ειδικότητα. Πχ αν εισαι φιλόλογος με μεταπτυχιακό (χωρις δεν έχεις ελπίδες), μπορει να σε πάρουν τη 2η ή τη 3η χρονιά με τρίωρα, μετά μειωμένου ωραρίου, αργοτερα στην επαρχια σε κάποιο νησι που δεν δηλώνουν πολλοί και όοοοταν διοριστοί αρκετός κόσμος, θα έχεις την ευκαιρία να εργάζεσαι κοντά στο σπίτι του. Για διορισμό νωρίτερα απο 10ετία, έτσι οπως ειναι η κατάσταση τωρα, χλωμο το κόβω. Ακομα και αν έχεις διδακτορικό στην ειδική αγωγή που θεωρητικά ειναι λιγότεροι οι υποψήφιοι.

Αν ομως ειναι πχ τεχνολόγος γεωπόνος με μεταπτυχιακό στην ειδική, τα πράγματα ειναι διαφορετικά. Φίλος μου διοριστηκε μονιμος (σε νησι βέβαια), με μολις 3 έτη αναπληρωτής

Πολλά ερωτήματα μαζί, απαντάω μέσα στο ποστ σου με κοκκινο.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...