Προς το περιεχόμενο

[UPS] Legrand Keor Multiplug 600VA ~60€ @ kafkas.gr


xristoslet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, kormos είπε

Μικρό δεν είναι σε ισχύ; (360watt).

Να υποθέσω είναι για μικρές συσκευές;

Μπα ικανοποιητικά είναι, εντάξει δεν είναι για να βάλεις κανένα θηρίο πάνω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xristoslet είπε

Μπα ικανοποιητικά είναι, εντάξει δεν είναι για να βάλεις κανένα θηρίο πάνω... 

Για τηλεόραση το σκεφτόμουν κυρίως...και αν μπορεί και ένα λαπτοπ παρέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω δεν συνεργαζονται ολες οι συσκευες με ups

1 λεπτό πριν, kormos είπε

Για τηλεόραση το σκεφτόμουν κυρίως...και αν μπορεί και ένα λαπτοπ παρέα...

για να βλεπεις τηλεοραση αμα πεσει το ρευμα? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xristoslet είπε

Ανετα τα σηκώνει αυτά τα 2...

Θα κάνω μια βόλτα σε ένα κατάστημα τους το πρωί...

Ευχαριστώ.

5 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Νομιζω δεν συνεργαζονται ολες οι συσκευες με ups

για να βλεπεις τηλεοραση αμα πεσει το ρευμα? :P

Για να την κάψω ;)  Όταν κοπεί απότομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kormos είπε

Θα κάνω μια βόλτα σε ένα κατάστημα τους το πρωί...

Ευχαριστώ.

Για να την κάψω ;)  Όταν κοπεί απότομα.

Γιατί τότε να πάρεις UPS ;  Σταθεροποιητή τάσης χρειάζεσαι με τα μισά λεφτά .   Συνεχώς βλέπω να μπερδεύετε την ουσία . Το UPS είναι μονάδα αδιάλειπτης παροχής ρεύματος όπου περιλαμβάνει και σταθεροποίηση τάσης . Ο μόνος λόγος για να πάρεις UPS είναι αν έχεις ανάγκη απο ηλεκτρική ισχύ όταν κοπεί το ρεύμα . 

Αν σε ενδιαφέρει μόνο η προστασία των συσκευών τότε παίρνεις σταθεροποιητή τάσης  ή το πας και ένα βήμα παραπέρα και κουμπώνεις έναν επιτηρητή τάσης στο κεντρικό πίνακα και πιάνει όλη την οικία . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

εγώ που θέλω ένα UPS πάνω στο οποίο θα είναι αποκλειστικά και μόνο το modem έτσι ώστε να έχω internet στο ultrabook και στο κινητό

για όσες ώρες όσο δεν έχω ρεύμα, τι πρέπει να πάρω?

Επεξ/σία από katsikoula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Γιατί τότε να πάρεις UPS ;  Σταθεροποιητή τάσης χρειάζεσαι με τα μισά λεφτά .   Συνεχώς βλέπω να μπερδεύετε την ουσία . Το UPS είναι μονάδα αδιάλειπτης παροχής ρεύματος όπου περιλαμβάνει και σταθεροποίηση τάσης . Ο μόνος λόγος για να πάρεις UPS είναι αν έχεις ανάγκη απο ηλεκτρική ισχύ όταν κοπεί το ρεύμα . 

Αν σε ενδιαφέρει μόνο η προστασία των συσκευών τότε παίρνεις σταθεροποιητή τάσης  ή το πας και ένα βήμα παραπέρα και κουμπώνεις έναν επιτηρητή τάσης στο κεντρικό πίνακα και πιάνει όλη την οικία . 
 

και εγώ βλέπω να μπερδεύστε συνεχώς. Οι σταθεροποιητές κρατούν σχετικά σταθερή μια μεταβαλλόμενη τάση όταν οι μεταβολές είναι αργές, αν οι μεταβολές οι γρήγορες οι σταθεροποιητές δεν προλαβαίνουν να αντιδράσουν και οι υπερτάσεις περνούν στα  φορτία. Οι επιτηρητές τάσης διακόπτουν την παροχή αν η τάση ξεπεράσει τα άνω-κάτω όρια αλλά και αυτοί είναι για αργές μεταβολές, σε γρήγορες μεταβολές δεν διακόπτουν.

Στις εγκαταστάσεις που θέλουμε προστασία από ταχέως μεταβατικά φαινόμενα όπως οι υπερτάσεις από χειρισμούς διακοπτών στην διανομή, τοποθετούνται απαγωγείς υπερτάσεων και UPS όχι σταθεροποιητές και επιτηρητές

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Γιατί τότε να πάρεις UPS ;  Σταθεροποιητή τάσης χρειάζεσαι με τα μισά λεφτά .   Συνεχώς βλέπω να μπερδεύετε την ουσία . Το UPS είναι μονάδα αδιάλειπτης παροχής ρεύματος όπου περιλαμβάνει και σταθεροποίηση τάσης . Ο μόνος λόγος για να πάρεις UPS είναι αν έχεις ανάγκη απο ηλεκτρική ισχύ όταν κοπεί το ρεύμα . 

Αν σε ενδιαφέρει μόνο η προστασία των συσκευών τότε παίρνεις σταθεροποιητή τάσης  ή το πας και ένα βήμα παραπέρα και κουμπώνεις έναν επιτηρητή τάσης στο κεντρικό πίνακα και πιάνει όλη την οικία . 

 

Ο σταθεροποιητής τάσης σε διακοπή δεν θα κρατάει το λαπτοπ και την τηλεόραση αλλά θα κάνει στιγμιαίο (εξαναγκαστικό) κλείσιμο με κίνδυνο να κάψει πλακέτες...

Με το ups υα έχω τη δυνατότητα να τα κλείσω «νορμαλ».

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει παλιότερα ότι αν έχεις παλιό ups (που έχει αδειάσει η μπαταρία του) μπορείς ακόμα να το χρησιμοποιείς σαν σταθεροποιητη τάσης. Ισχύει αυτό? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nvel είπε

και εγώ βλέπω να μπερδεύστε συνεχώς. Οι σταθεροποιητές κρατούν σχετικά σταθερή μια μεταβαλλόμενη τάση όταν οι μεταβολές είναι αργές, αν οι μεταβολές οι γρήγορες οι σταθεροποιητές δεν προλαβαίνουν να αντιδράσουν και οι υπερτάσεις περνούν στα  φορτία. Οι επιτηρητές τάσης διακόπτουν την παροχή αν η τάση ξεπεράσει τα άνω-κάτω όρια αλλά και αυτοί είναι για αργές μεταβολές, σε γρήγορες μεταβολές δεν διακόπτουν.

Στις εγκαταστάσεις που θέλουμε προστασία από ταχέως μεταβατικά φαινόμενα όπως οι υπερτάσεις από χειρισμούς διακοπτών στην διανομή, τοποθετούνται απαγωγείς υπερτάσεων και UPS όχι σταθεροποιητές και επιτηρητές

Σε επίπεδο πίνακα σπιτιού πόσο περίπου στοιχίζει η μια λύση με σταθεροποιητές και επιτηρητές και πόσο η λύση με απαγωγείς υπερτάσεων αν κάποιος μπορεί να προχωρήσει σε μια από τις δυο ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτει ..?

 

Ακόμα είναι καλύτερο να συνδυαστούν σταθεροποιητές και επιτηρητές συγχρόνως με απαγωγείς υπερτάσεων?

Δεν αναφέρω ups γιατί κάποιον μπορεί να μην τον ενδιαφέρει το να έχει συνεχώς ρεύμα, εκτός αν χρειάζεται στο πακέτο που περιγράφεις.

 

 

Συγνώμη και μια τελευταία ερώτηση που νομίζω θα ενδιέφερε αρκετούς..

Αν κάποιος νοικιάζει αξίζει μια τέτοια λύση αν σκεφτούμε το πόσο περίπου μπορεί να στοιχίζει η μεταφορά των συστημάτων στο επόμενο σπίτι?

Πόσο μπορεί να στοιχιζει μια τέτοια μεταφορά?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω την εντύπωση πως εάν στο λαπτοπ έχεις μπαταρία πάνω, δεν χρειάζεσαι UPS. μόνο εάν το δουλεύεις με την μπαταρία εκτός. τώρα για UPS και τηλεόραση, καλύτερα μια προστασία από την υπέρταση. δεν ξέρω εάν έχει νόημα να πάρεις ups για την τιβι

11 λεπτά πριν, drdedus είπε

Σε επίπεδο πίνακα σπιτιού πόσο περίπου στοιχίζει η μια λύση με σταθεροποιητές και επιτηρητές και πόσο η λύση με απαγωγείς υπερτάσεων αν κάποιος μπορεί να προχωρήσει σε μια από τις δυο ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτει ..?

Ακόμα είναι καλύτερο να συνδυαστούν σταθεροποιητές και επιτηρητές συγχρόνως με απαγωγείς υπερτάσεων?

Δεν αναφέρω ups γιατί κάποιον μπορεί να μην τον ενδιαφέρει το να έχει συνεχώς ρεύμα, εκτός αν χρειάζεται στο πακέτο που περιγράφεις.

Συγνώμη και μια τελευταία ερώτηση που νομίζω θα ενδιέφερε αρκετούς..

Αν κάποιος νοικιάζει αξίζει μια τέτοια λύση αν σκεφτούμε το πόσο περίπου μπορεί να στοιχίζει η μεταφορά των συστημάτων στο επόμενο σπίτι?

Πόσο μπορεί να στοιχιζει μια τέτοια μεταφορά?

εάν βάλεις και αντικεραυνικά και σταθεροποιητές και δεν βάλεις κινέζικα (μισή τιμή), παίζει να φτάσεις και το χιλιάρικο μαζί με τον ηλεκτρολόγο.

αυτό το κάνεις εάν έχεις κάποιες συγκεκριμένες συσκευές που έχεις συνδεδεμένες.

για την μεταφορά που ζητάς, πάρε τιμή από 2-3 ηλεκτρολόγους. αμφιβάλλω εάν θα σου ζητήσουν κάτω από 150-200 ευρώ. χρειάζεται να λυθούν 2 πίνακες, εάν δεν έχουν χώρο οι πίνακες για αυτό που θες μπορεί να χρειαστεί να βάλεις καινούργιους κτλ. τι ακριβώς έχεις στο σπίτι που θέλεις να βάλεις κάτι τέτοιο; μόνο εάν έχεις αντλία θερμότητας θα πρέπει να σκεφτείς να κάνεις κάτι τέτοιο ή εάν έχεις 2-3 τηλεοράσεις που η κάθεμία κοστίζει πάνω από 2-3 χιλιάρικα

Επεξ/σία από james01gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, katsikoula είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

εγώ που θέλω ένα UPS πάνω στο οποίο θα είναι αποκλειστικά και μόνο το modem έτσι ώστε να έχω internet στο ultrabook και στο κινητό

για όσες ώρες όσο δεν έχω ρεύμα, τι πρέπει να πάρω?

https://www.germanos.gr/product/conceptum-mrcable-mini-ups-dc-12v/20357122/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...