Προς το περιεχόμενο

[UPS] Legrand Keor Multiplug 600VA ~60€ @ kafkas.gr


xristoslet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fredd0 είπε

αυτό δίνει έξοδο μεχρι 1Α και το δικό μου που εχω πανω στο μοντεμ εχει ηδη κιτρινίσει σε ένα σημείο που το καθιστά ύποπτο

οπότε δεν ξέρω αν αξίζει κατι τέτοιο

Επεξ/σία από deenoo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, deenoo είπε

αυτο δινει εξοδο μεχρι 1Α και το δικο μου που εχω πανω στο μοντεμ εχει ηδη κιτρινισει σε ενα σημειο που το καθηστα υποπτο

οποτε δεν ξερω αν αξιζει κατι τετοιο

εμενα αυτο μου εχει δωσει ο οτε 2 χρονια τωρα και μια χαρα δουλευει ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

εμενα αυτο μου εχει δωσει ο οτε 2 χρονια τωρα και μια χαρα δουλευει ...

εκτος των αλλων μεσα εχει μπαταριες λιθιου που ειναι κολλημενες στην πλακετα οποτε κανει πολυ δυσκολη την αντικατασταση του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, katsikoula είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

εγώ που θέλω ένα UPS πάνω στο οποίο θα είναι αποκλειστικά και μόνο το modem έτσι ώστε να έχω internet στο ultrabook και στο κινητό

για όσες ώρες όσο δεν έχω ρεύμα, τι πρέπει να πάρω? 

μονάδα ηλεκτροπαραγωγής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για να πουμε και κατι στα σοβαρα, να προσθεσω το εξης:

Ειχα ενα παρομοιο, αλλης μαρκας. Αν ειχες πανω μονο το ρουτερ θα εσβηνε μετα απο 5 λεπτα. Οχι επειδη δεν ειχε μπαταρια το ups, αλλα επειδη για να μεινει ανοικτο επρεπε να βλεπει ενα φορτιο πανω απο ενα οριο. Με 2-3-4 W δεν εμενε ανοικτο. Δεν ξερω τι κανει το συγκεκριμενο, αλλα πριν το παρει κανεις, ας τσεκαρει στο user manual αν ισχυει κατι τετοιο στο συγκεκριμενο και αν ναι, ποσο ειναι το threshold.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμαμαι παλιοτερα που λεγανε οτι τροφοδοτικα με active pfc (όπως έχουν τα περισσότερα) δεν πρεπει να τα συνδεεις με τα standby ή line interactive ups (όπως φαίνεται να είναι του θέματος).  Θέλουν ups με pure sinewave και οχι simulated sinewave.

Επεξ/σία από runner69
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, runner69 είπε

Θυμαμαι παλιοτερα που λεγανε οτι τροφοδοτικα με active pfc (όπως έχουν τα περισσότερα) δεν πρεπει να τα συνδεεις με τα standby ή line interactive ups (όπως φαίνεται να είναι του θέματος).  Θέλουν ups με pure sinewave και οχι simulated sinewave.

Στα  ελληνικά επεξήγηση παίζει; 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

Στα  ελληνικά επεξήγηση παίζει; 😁

Θέλουν το ups να βγάζει ταση που θα είναι καθαρό ημίτονο και οχι παλμοί που προσομοιώνουν το ημιτονο. Εχουν περάσει χρονια και δεν ειμαι σε θέση(γνωση) να το κάνω τάληρακια.

 

modified-sine-wave-vs-pure-sine-wave.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, drdedus είπε

Σε επίπεδο πίνακα σπιτιού πόσο περίπου στοιχίζει η μια λύση με σταθεροποιητές και επιτηρητές και πόσο η λύση με απαγωγείς υπερτάσεων αν κάποιος μπορεί να προχωρήσει σε μια από τις δυο ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτει ..?

Ακόμα είναι καλύτερο να συνδυαστούν σταθεροποιητές και επιτηρητές συγχρόνως με απαγωγείς υπερτάσεων?

Δεν αναφέρω ups γιατί κάποιον μπορεί να μην τον ενδιαφέρει το να έχει συνεχώς ρεύμα, εκτός αν χρειάζεται στο πακέτο που περιγράφεις.

Συγνώμη και μια τελευταία ερώτηση που νομίζω θα ενδιέφερε αρκετούς.

Αν κάποιος νοικιάζει αξίζει μια τέτοια λύση αν σκεφτούμε το πόσο περίπου μπορεί να στοιχίζει η μεταφορά των συστημάτων στο επόμενο σπίτι?

Πόσο μπορεί να στοιχιζει μια τέτοια μεταφορά?

πως ορίζεις το σπίτι; γιατί υπάρχουν με μικρή ισχύ (8kVA) έως κάποια με υποσταθμό (>630kVA). Οι σταθεροποιητές μπαίνουν σε περιοχές που έχουν προβληματικό δίκτυο με μόνιμες υποτάσεις και υπερτάσεις και έχουν από αρκετές εκατοντάδες έως χιλιάδες ευρώ. Αν έχεις μόνο στιγμιαίες υπερτάσεις με λίγες εκατοντάδες ευρώ βάζεις απαγωγείς στο πίνακα με την προϋπόθεση να έχεις σωστή γείωση. Αν έχεις και τα δυο βάζεις και τα δυο.

Οι απαγωγείς μπαίνουν στο πίνακα και θέλουν αποξήλωση και επανεγκατάσταση για μεταφορά, οι σταθεροποιητές είναι βαριοί τοποθετούνται στο δάπεδο  συνδέονται στον πίνακα και θέλουν την ίδια διαδικασία με τους απαγωγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Spoiler

Ένα παράδειγμα συσκευών που δεν ενδείκνυται να μπαίνουν πάνω σε ups με προσομοιωμένο ημίτονο (simulated sinewave) είναι οι ενισχυτές ήχου...έχω διαβάσει ότι υποβαθμίζεται η ποιότητα ήχου.

Από την άλλη δεν υπάρχει λόγος να συνδέσεις ups σε ενισχυτή, ένα απλό προστατευτικό υπέρτασης στο πολύμπριζο ή στην μπρίζα αρκεί...Τις μικρές αυξομειώσεις τάσης τις διαχειρίζεται το ίδιο το μηχάνημα, τις ξαφνικές τύπου κεραυνών δυστυχώς τα ups (back up και line interactive) δεν τις πιάνουν

 

Επεξ/σία από pntzamilis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με λίγα λόγια για να προστατέψουμε έναν υπολογιστή από τις διακοπές τις επαναφορες και τις διακυμάνσεις στη τάση τι πρέπει να αγοράσουμε κι αν μπορείτε να προτείνετε κάτι. Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, runner69 είπε

Θυμαμαι παλιοτερα που λεγανε οτι τροφοδοτικα με active pfc (όπως έχουν τα περισσότερα) δεν πρεπει να τα συνδεεις με τα standby ή line interactive ups (όπως φαίνεται να είναι του θέματος).  Θέλουν ups με pure sinewave και οχι simulated sinewave.

Ναι το εχω διαβασει και εγω. 

Εδω και καμποσα χρονια εχω active pfc τροφοδοτικο πάνω σε ups που δε παιζει να ειναι pure και ολα λειρουργουν μια χαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimips είπε

Παιδιά με λίγα λόγια για να προστατέψουμε έναν υπολογιστή από τις διακοπές τις επαναφορες και τις διακυμάνσεις στη τάση τι πρέπει να αγοράσουμε κι αν μπορείτε να προτείνετε κάτι. Ευχαριστώ !

με λίγα λόγια , με ενα on-line UPS το λιγοτερο 1000 VA εισαι απολυτα προστατευμενος , Μόνο που  ειναι καπως ακριβα τα on-line

https://www.skroutz.gr/c/41/ups.html?keyphrase=ups+online+1000va&order_by=pricevat&order_dir=asc

Αυτο του θεματος ειναι μια οικονομικη λυση αναγκης .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nvel είπε

πως ορίζεις το σπίτι; γιατί υπάρχουν με μικρή ισχύ (8kVA) έως κάποια με υποσταθμό (>630kVA). Οι σταθεροποιητές μπαίνουν σε περιοχές που έχουν προβληματικό δίκτυο με μόνιμες υποτάσεις και υπερτάσεις και έχουν από αρκετές εκατοντάδες έως χιλιάδες ευρώ. Αν έχεις μόνο στιγμιαίες υπερτάσεις με λίγες εκατοντάδες ευρώ βάζεις απαγωγείς στο πίνακα με την προϋπόθεση να έχεις σωστή γείωση. Αν έχεις και τα δυο βάζεις και τα δυο.

Οι απαγωγείς μπαίνουν στο πίνακα και θέλουν αποξήλωση και επανεγκατάσταση για μεταφορά, οι σταθεροποιητές είναι βαριοί τοποθετούνται στο δάπεδο  συνδέονται στον πίνακα και θέλουν την ίδια διαδικασία με τους απαγωγείς.

 Ενα συνηθισμένο σπίτι ας πούμε 90 τετραγωνικά.

Επειδή μιλάω για ενοίκιο δεν μπορείς να ξέρεις τι θα συναντήσεις με τα ρεύματα και αν έχεις σωστή γείωση που λες κλπ.

Μια δυο τιμές αν γίνεται να πεις για να ξέρουμε πανω κάτω με λύσεις απο το φτηνό προς το ακριβό αλλά και ενα ενδεικτικό κόστος βάλε βγάλε των μηχανημάτων σε περίπτωση μετακόμισης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα

γιατι δινει 4 σουκο με ups αλλα και 2 χωρις ups

δε θα επρεπε να εχουν ολες προστασια ups?

https://www.legrand.gr/images/pdfs/pdfs_entypon/2016/KEOR_02_16.pdf

KEOR_02_16.pdf

Επεξ/σία από leon00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...