Προς το περιεχόμενο

[UPS] Legrand Keor Multiplug 600VA ~60€ @ kafkas.gr


xristoslet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, zalisleo είπε

Σε UPS καθαρου ημίτονου βαζουμε τα παντα .Εχω δυο αυτοματες συρομενες πορτες με AC κινητήρες πανω σε τετοια UPS 

Ηλεκτρολόγος είμαι, καραδικιο έχεις, απλά τέτοιες εφαρμογές δεν είναι συνήθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ερώτηση προς τους κατόχους.

Όταν τροφοδοτείται κανονικά με ρεύμα (δηλαδή δεν έχουμε διακοπή ρεύματος) κάνει κάποιο θόρυβο το UPS;

Θυμάμαι παλαιότερα είχα ένα άλλο UPS το οποίο έκανε ένα μικρό βουητό 24/7, κάτι το οποίο θα ήθελα να αποφύγω με το παραπάνω του Καυκά μιας και προορίζεται για δωμάτιο με σκοπό να συνδεθούν πάνω του ένα modem και έναν router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dantε είπε

Ναι. Μια φορα να γίνει κάτι τα έβγαλε τα λεφτά του. 

Εχω ένα εδω και 8 χρονια με εχει σωσει ποσες φορες. Και αλλαζω απλα μπαταρίες καθε 2 χρονια. 

Θεωρω πως ενα καλο τροφοδοτικο ειναι αρκετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/s/6230953/APC-PMF83VT-GR.html

Δεν προσφέρει προστασία από μεταβολές της τάσης, κτλ? Γιατί να πάρεις UPS (εννοείται αν δεν το χρειάζεσαι για να μην χάσεις δουλειά που έκανες, κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Desouler είπε

Κάτι τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/s/6230953/APC-PMF83VT-GR.html

Δεν προσφέρει προστασία από μεταβολές της τάσης, κτλ? Γιατί να πάρεις UPS (εννοείται αν δεν το χρειάζεσαι για να μην χάσεις δουλειά που έκανες, κτλ)

Το έχω, όμως το ups χρειάζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Θεωρω πως ενα καλο τροφοδοτικο ειναι αρκετο.

Ποσα να σωσει ενα καλο τροφοδοτικο?

Επισης εαν κοπει τελειως το ρευμα τι να κανει το τροφοδοτικο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θορυβο δεν κανει οταν δουλευει(αν εκανε θα τους το πηγαινα πισω)φαινεται ωραια κατασκευη κτλ,σιγουρα κανει μπιπ οταν κοπει το ρευμα,δεν βλεπω καπου να εχει επιλογη για να σταματει.Επισης το manual ειναι της πλακας,απλα δειχνει πως το ανοιγεις κ το συνδεεις κ τιποτα αλλο.

Επεξ/σία από nyne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dantε είπε

Ναι. Μια φορα να γίνει κάτι τα έβγαλε τα λεφτά του. 

Εχω ένα εδω και 8 χρονια με εχει σωσει ποσες φορες. Και αλλαζω απλα μπαταρίες καθε 2 χρονια. 

Να ρωτήσω πως έχεις καταλάβει ότι σε έχει σώσει; Δηλαδή πως είσαι σίγουρος ότι έχεις φάει τέτοια υπέρταση που κανονικά θα έψηνε το τροφοδοτικό σου, ενώ με το ups είναι όλα κομπλέ. Εκτός αν εννοείς ότι πρόλαβες να σώσεις ένα word πριν σβήσει ο υπολογιστής, που οκ, χρήσιμο μεν, ανούσιο δε για τόσα λεφτά. Γιατί εγώ έχω το πισί μου δέκα χρόνια χωρίς προστασία και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Ρωτάω για να καταλάβω αν τελικά κάνω λάθος τόσα χρόνια και τελικά αξίζει να επενδύσω σε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλε το οτι δεν εχεις παθει καποια ζημια απο ρευμα δεν παει να πει οτι δεν θα την παθεις.Ουτε εγω ειχα στο σπιτι ποτε ups,ομως παντα ειχα στο μυαλο μου οτι με μια υπερταση η ενα κεραυνο η ακομα κ ενα αποτομο πανω κατω του ρευματος(αυτο που δεν κοβεται αλλα πεφτει η ταση) θα τα επαιρνα ολα στο χερι.Οποτε καλο ειναι στις σημαντικες συσκευες να εχουμε ups.Πχ ενος φιλο μου του εχει χαλασει ενα ακριβο ψυγειο απο το ρευμα κ απο τοτε εχει ups στο ψυγειο,ναι στο ψυγειο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων φίλε. Αν δε σε νοιάζει να χάσεις δουλειά ή δε σε νοιάζει αν σου φάει το τροφοδοτικό η υπέρταση (και οτι άλλο πάρει μαζί του το τροφοδοτικό αν είσαι αρκετά άτυχος) και να μείνεις χωρίς πισί άστο έτσι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Ποσα να σωσει ενα καλο τροφοδοτικο?

Επισης εαν κοπει τελειως το ρευμα τι να κανει το τροφοδοτικο?

Το καλο τροφοδοτικο σε σωζει απο τα παντα.

τιποτα δεν κανει προφανως αμα κοπει το ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, andreasece είπε

Να ρωτήσω πως έχεις καταλάβει ότι σε έχει σώσει; Δηλαδή πως είσαι σίγουρος ότι έχεις φάει τέτοια υπέρταση που κανονικά θα έψηνε το τροφοδοτικό σου, ενώ με το ups είναι όλα κομπλέ. Εκτός αν εννοείς ότι πρόλαβες να σώσεις ένα word πριν σβήσει ο υπολογιστής, που οκ, χρήσιμο μεν, ανούσιο δε για τόσα λεφτά. Γιατί εγώ έχω το πισί μου δέκα χρόνια χωρίς προστασία και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Ρωτάω για να καταλάβω αν τελικά κάνω λάθος τόσα χρόνια και τελικά αξίζει να επενδύσω σε κάτι τέτοιο.

Ε αν εισαι της αποψης οτι περιμενεις να σου καει κατι για να παρεις μετρα,τοτε οκ.

Εγω παντως εδωσα ενα 100αρικο πριν 8 χρονια και εχει ξενοιασει το κεφαλι μου.

4 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Το καλο τροφοδοτικο σε σωζει απο τα παντα.

τιποτα δεν κανει προφανως αμα κοπει το ρευμα.

Θα διαφωνησω.Δεν ειναι σχεδιασμενο να αντεχει και τα παντα,ακομα και το καλυτερο τροφοδοτικο.Για αλλη δουλεια το ενα για αλλη το αλλο.Οπως και να εχει,ενα καλο τροφοδοτικο παει στα 100++.Ε δινεις μια 60αρα ακομα και εισαι σιγουρος.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...