Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, metalmike είπε

Φίλε μου άσχετος δεν είμαι. Άλλο ρώτησα και άλλο απάντησες, με μπόλικη δόση ειρωνίας κιόλας. Άστο...

Ισα ισα που σου απαντησα..αν κρατας το alt πατημενο και παιζεις με το shift...ναι το εμφανιζει...αλλα συνηθως ΔΕΝ το κραταμε πατημενο παρατεταμενα..τοτε σε αυτην την περιπτωση λοιπον δεν το εμφανιζει.
Τι δεν καταλαβες?Ποια αγνωστη λεξη εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, mphxths είπε

Ισα ισα που σου απαντησα..αν κρατας το alt πατημενο και παιζεις με το shift...ναι το εμφανιζει...αλλα συνηθως ΔΕΝ το κραταμε πατημενο παρατεταμενα..τοτε σε αυτην την περιπτωση λοιπον δεν το εμφανιζει.
Τι δεν καταλαβες?Ποια αγνωστη λεξη εχεις?

Αυτό που λες δε συνέβαινε ποτέ πριν, είτε πατούσες αργά είτε γρήγορα ALT+SHIFT ή SHIFT+ALT, εσυ τι δεν καταλαβαινεις; Τώρα και στα 2 pc που ανέφερα αν πατησω SHIFT+ALT γρήγορα ή ALT+SHIFT αργά μου εμφανίζει στη μεση της οθόνης δεξια το popup με τις 2 γλώσσες (το οποίο έμφανιζόταν μόνο με WIN+SPACE), ενώ αν πατήσω SHIFT+ALT αργά ή ALT+SHIFT γρήγορα απλά αλλάζει η γλώσσα χωρίς να εμφανίζει κάτι. Και απλά ρώτησα αν είναι normal συμπεριφορά και αν θα έπρεπε να εμφανίζει το popup στη μεση δεξια. Προσωπικά δε μου φαίνεται normal συμπεριφορά.

9 λεπτά πριν, M@dB0x είπε

Εσυ φταις που του απαντας φιλε μπηχτη. 

Ε ναι, ξεκάθαρα, γιατί το να απαντάμε με ειρωνία είναι το ιδανικό. Ντροπή μου κιόλας που έχω τρόπους.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, metalmike είπε

Όταν αλλάζετε γλώσσα με το SHIFT+ALT σας εμφανίζει κι εσάς το popup στη μέση δεξία στην οθόνη; Το έβαλαν όντως εκεί ή είναι bug; Το κάνει στο δικό μου το pc μετά από upgrade και σε ενα άλλο μετά από καθαρή εγκατάσταση.

Με Shift + Alt δεν εμφανίζει κανένα popup. Με Win Key + Space το εμφανίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, bromiaris είπε

Μετά την αναβάθμιση των windows 10 1903, σταμάτησε να λειτουργεί ο «νυχτερινός φωτισμός»…

Συνέβη και σε εσάς που αναβαθμίσατε?

το εχω αναφερει και σε προηγουμενο ποστ το προβλημα  διορθωνετε παντως ετσι μεχρι να λυθει οριστικα !!;)

Known Issues

 We’re investigating reports that on certain devices if fast startup is enabled night light doesn’t turn on until after a restart. (Note: The problem will occur on a “cold” reboot or power off / power on. To work around if night light doesn’t turn on, use Start > Power > Restart.)

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Και με το shift-alt το εμφανιζει.

Σ' εμένα δεν εμφανίζει το εικονίδιο, με αυτό το συνδυασμό, αλλά το εμφανίζει με το Win+Space, όπως λέει ο Alejandro.

Διευκρινίζω ότι εξακολουθώ να είμαι στην 1809.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έκανα το upgrade στην 1903 και μου το κάνει κι εμένα αυτό με το popup στην αλλαγή γλώσσας. Επίσης με το ανοιχτόχρωμο θέμα, όλα στη γραμμή εργασιών (εικονίδια, γράμματα κτλ) γίνονται μαύρα ενώ έχω διαλέξει σκούρο χρώμα με αποτέλεσμα να μην φαίνεται τίποτα.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

το εχω αναφερει και σε προηγουμενο ποστ το προβλημα  διορθωνετε παντως ετσι μεχρι να λυθει οριστικα !!;)

Known Issues

 We’re investigating reports that on certain devices if fast startup is enabled night light doesn’t turn on until after a restart. (Note: The problem will occur on a “cold” reboot or power off / power on. To work around if night light doesn’t turn on, use Start > Power > Restart.)

Δηλαδή ή απενεργοποιούμαι το fast boot…;

Ή κάνουμε αμέσως επανεκκίνηση το μηχάνημα…;

Ή απλά περιμένουμε πότε θα δοθεί λύση χωρίς να απενεργοποιήσουμε το fast boot...;

Μάλιστα...

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, metalmike said:

Αυτό που λες δε συνέβαινε ποτέ πριν, είτε πατούσες αργά είτε γρήγορα ALT+SHIFT ή SHIFT+ALT, εσυ τι δεν καταλαβαινεις; Τώρα και στα 2 pc που ανέφερα αν πατησω SHIFT+ALT γρήγορα ή ALT+SHIFT αργά μου εμφανίζει στη μεση της οθόνης δεξια το popup με τις 2 γλώσσες (το οποίο έμφανιζόταν μόνο με WIN+SPACE), ενώ αν πατήσω SHIFT+ALT αργά ή ALT+SHIFT γρήγορα απλά αλλάζει η γλώσσα χωρίς να εμφανίζει κάτι. Και απλά ρώτησα αν είναι normal συμπεριφορά και αν θα έπρεπε να εμφανίζει το popup στη μεση δεξια. Προσωπικά δε μου φαίνεται normal συμπεριφορά.

Ε ναι, ξεκάθαρα, γιατί το να απαντάμε με ειρωνία είναι το ιδανικό. Ντροπή μου κιόλας που έχω τρόπους.

normal, νέο feature, με την προϋπόθεση ότι αν το κρατάς αρκετά πάει να πει ότι δεν αντιλαμβάνεσαι την αλλαγή και στο πετάει σε popup σαν υπενθύμιση "φίλε η γλώσσα άλλαξε, δεν αφήνεις τα πλήκτρα τώρα;"

Google is your friend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανω την εγκατασταση (update) της 1903, ξεκινησε στις 20:50 και μεχρι στιγμης (22:55) εφτασε στο 94% της ολοκληρωσης. Συνολικα κατα μεσο ορο, ποσο διαρκει ολη η διαδικασια;

Επεξ/σία από christos1414
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η 1903 δεν έχει ολοκληρωθεί  ακόμα. 

Για τη Microsoft  μιλάμε. 1 φτιάχνει  100 χαλάει.  Δείξτε κατανόηση.

Τέλη Ιουνίου περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή: και επειδή πολλά μπορούμε να βρούμε στο μέλλον από τα 100 που χάλασε ...κρατάμε 1 στάνταρ image backup ΠΡΙΝ προχωρήσουμε σε αναβάθμιση(1809-->1903) 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...