Προς το περιεχόμενο

Quest 386 SX


dime100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και πολύ καιρό αναζητώ τους δύο πρώτους μου υπολογιστές που είχα στα παιδικά-εφηβικά μου χρόνια.Να πω την αλήθεια δεν πολυπίστευα να βρω κάποιον , αλλά ξαφνικά πριν λίγες μέρες εμφανίστηκε μπροστά μου ο δεύτερος κατά σειρά που είχα μικρός. Ο Quest 386 SX , φυσικά πήδηξα στο ταβάνι από την χαρά μου και με συνοπτικές διαδικασίες τον αγόρασα. Κατευθείαν πήγε στο ''εργαστήριο'' μου και με μεγάλη χαρά ανακαλύπτω την άριστη λειτουργική του κατάσταση. Ανεβάζω τις πρώτες φωτογραφίες από το ''εργαστήριο'' και αφού γίνει και καλός καθαρισμός (μόνο λίγη σκόνη είχε μέσα) και βρω και ένα μικρό monitor 14αρι γιατί το sony το 17αρι είναι ασήκωτο για να το τοποθετήσω πάνω στο κουτί , θα βρει περίοπτη θέση και θα το φωτογραφήσω πάλι.

Specs

CPU : AMD386SX SXL-33

Ram : 4 Mb

GPU : Macronix MX 86010F (άριστη)

FDD : 5 1/4 1,2 Mb   , 3 1/2 1,44Mb (σε άριστη κατάσταση και τα δύο)

HDD : Quantum ELS prodrive 85Mb ( δυστυχώς σε κακή κατάσταση θα αντικατασταθεί)

Riser card με 5 16bit isa 

 

20181012_190653_481_d6a8bff9-2fd5-4f78-9ef9-ef508950b21e.png.b6d27f41b6def903246d8631fb9a5bcc.pngHsj06Jr.pngt3uI7Er.png

knGS3aN.png5v0WM4p.png2TxxnUf.pngbOhGmHD.png

Επεξ/σία από dime100
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω είχα Quest κάποια εποχή ήταν αγαπημένη μάρκα για αρκετά χρόνια και απο όσο θυμάμαι αρκετά αξιόπιστα και καλά μηχανήματα,είχα παίξει ένα σωρό αγαπημένα παιχνίδια ιδίως της Sierra και αρκετά άλλα καθώς και κάποια προγράμματα που μάθαινα και έκανα σε Basic Cobol (πολύ δύσκολη η άτιμη..) Pascal και λίγο Dbase 3 για βάσεις δεδομένων :)

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρα πολύ ωραίο και η GPU φαίνεται να έχει εξαιρετική εικόνα. Αν και δεν τα έχω προλάβει αυτά τα μηχανήματα, πρέπει να ήμουν 5-6 ετών όταν μεσουρανούσαν, μου αρέσουν και θα ήθελα να έχω ένα στη συλλογή μου. Έχω βρεί ένα 386 SX 16, αλλά δεν μου φαίνεται καλή επιλογή γιατί η CPU είναι ενσωματωμένη στη μητρική και έχω διαβάσει ότι δεν είναι πολύ γρήγορη (O intel 80286 16 MHz είναι 15% γρηγορότερος).  

Επεξ/σία από Rendar
Συμπλήρωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2018 στις 4:02 ΜΜ, Rendar είπε

Πάρα πολύ ωραίο και η GPU φαίνεται να έχει εξαιρετική εικόνα. Αν και δεν τα έχω προλάβει αυτά τα μηχανήματα, πρέπει να ήμουν 5-6 ετών όταν μεσουρανούσαν, μου αρέσουν και θα ήθελα να έχω ένα στη συλλογή μου. Έχω βρεί ένα 386 SX 16, αλλά δεν μου φαίνεται καλή επιλογή γιατί η CPU είναι ενσωματωμένη στη μητρική και έχω διαβάσει ότι δεν είναι πολύ γρήγορη (O intel 80286 16 MHz είναι 15% γρηγορότερος).  

Απ΄ο,τι θυμάμαι, οι SX ηταν τα celeron της εποχης και νομιζω οτι δεν παίρνανε και μαθηματικο συνεπεξεργαστη(387 κτλ)

Στις 13/10/2018 στις 12:23 ΠΜ, ELMastas είπε

Και γω είχα Quest κάποια εποχή ήταν αγαπημένη μάρκα για αρκετά χρόνια και απο όσο θυμάμαι αρκετά αξιόπιστα και καλά μηχανήματα,είχα παίξει ένα σωρό αγαπημένα παιχνίδια ιδίως της Sierra και αρκετά άλλα καθώς και κάποια προγράμματα που μάθαινα και έκανα σε Basic Cobol (πολύ δύσκολη η άτιμη..) Pascal και λίγο Dbase 3 για βάσεις δεδομένων :)

Παλια θυμαμαι τα plato, quest και τα turbo -x να παιζουν πολυ και αρκετα ποιοτικα...

Εγω ειχα hyundai 286 plus  για αρχη και μετα 386dx 40 κτλ... Και οθονη goldstar 14'.. Πριν κανα 2 χρονια που το δοκιμασα, δουλευε κανονικα..

Επεξ/σία από ZELOMOTH
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update 

Έτοιμος ο 386sx , καθαρός και με τη προσθήκη κάρτας ήχου Aztech sound galaxy BXII ( sb 2.0 compatible). Με το μόνιτορ που έχει και φίλτρο !! και multimedia speakers 2.1 ρετρό και αυτά φυσικά.

 

 

 

oZG6mpT.png

 

 

 

 

1 ώρα πριν, ZELOMOTH είπε

Απ΄ο,τι θυμάμαι, οι SX ηταν τα celeron της εποχης και νομιζω οτι δεν παίρνανε και μαθηματικο συνεπεξεργαστη(387 κτλ)

Παλια θυμαμαι τα plato, quest και τα turbo -x να παιζουν πολυ και αρκετα ποιοτικα...

Εγω ειχα hyundai 286 plus  για αρχη και μετα 386dx 40 κτλ... Και οθονη goldstar 14'.. Πριν κανα 2 χρονια που το δοκιμασα, δουλευε κανονικα..

Συνεπεξεργαστή παίρνανε οι SX. Η διαφορά μεταξύ Sx και Dx είναι ότι  ο πρώτος έχει 16bit external data bus και 32bit internal data bus ενώ ο DX έχει 32bit και external. Επίσης ο Sx είχε περιορισμό μνήμης στα 16MB.

Βγάλε καμιά φωτογραφία από τα παλιά σου να εμπλουτίσουμε την gallery.

Επεξ/σία από dime100
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα χώρο γενικα και τα εχω όλα στην αποθηκη και με τετοια σειρά που ειναι πολλά άλλα απο πανω να βγουν πρωτα..

Αλλά επειδή εχω δρομολογημενη κάθαρση, για να δημιουργησω χώρο, πιθανο καποια στιγμη αργοτερα να τα ξεθάψω.. Και να ασχοληθώ ωστε να ανεβασω και τα σκηνικά του εγκλήματος... Η οθόνη μου ομως εχει δωθει εδω και χρόνια κι εχω μια 12΄μονόχρωμη(πορτοκαλί)..

Δεν θυμόμουν καλα για τους SX το τι περιορισμούς είχανε απ΄ό,τι φαίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ω, ναι, ωραίο μηχάνημα. Αυτή η κιτρινίλα τι ωραία θα ήταν να μπορούσαμε να την βγάλουμε χωρις να μπλέξουμε με οξυζενέ και άλλα ματζούνια... 🙃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα στο Chat

Θα ήθελα να κάνω μια σειρά ερωτήσεων. Ως ''ΝΕΟΣ'' στο χώρο του retro pc και στο forum αυτό θέλω να μάθω τα παρελκόμενα ( καλώδια, τροφοδοτικά, Floppy disk κτλ. ) για να βαλω σε λειτουργία το Quest 386 sx διότι οι πληροφορίες που βρήκα online είναι πολύ περιορισμένες και εγώ δεν διαθέτω γενικές γνώσεις (είμαι 21) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την μονάδα Quest 386 sx Θα ήθελα να ξερω πως να το ξεκινήσω, δλδ τι υλικα πρέπει να εχω όπως καλώδια, οθόνη, δισκέτες, πληκτρολόγιο και αν είναι εύκολο την διαδικασία εκκίνησης.

Επίσης θα ήθελα να μαθω για τα χαρακτηριστικά του pc και αν είναι δυνατόν κάποιο site με το owners manual 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώδιο τροφοδοσίας είναι το κλασικό που παιρνουν και τα σύγχρονα πισι. Καλώδιο επίσης κλασικό VGA. Δισκετα εκκίνησης θα χρειαστείς το dos 6.22  και ανάλογα τι μέγεθος ντραιβ έχει. Πληκτρολόγιο χρειάζεσαι 5 πινο για ΑΤ. Manual  δεν υπάρχει για κανένα μηχάνημα της εποχής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dime100

 Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση

Επίσης δεν ξερω πως αλλά κάποια στιγμή θα ήθελα να βρω ένα IBM 5170 με μόνιτορ 5153 και κατά προτίμηση model M πληκτρολόγιο. Εχω που ψαχνω για το συγκεκριμένο πισι πάνω απο 3 μήνες. Το ήθελα σαν μια εισαγωγή στον κοσμο του retro pc οπότε οποιαδήποτε πληροφορία θα εκτιμηθεί απειρα.......

Επεξ/σία από Dimitris_Tsar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...