Προς το περιεχόμενο

Αφυγραντηρας Morris MDE 2417 199€ @ kotsovolos


ptsoros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, zio10 είπε

Τον έχω εγώ. Καλός είναι όπως έγραψα (αν και δεν τον έχω δοκιμάσει σε μεγάλο χώρο για να τσεκάρω ότι όντως τα καταφέρνει στα τετραγωνικά που λέει) αλλά το μειονέκτημα ότι δεν σταματάει να δουλεύει το θεωρώ ψιλοσοβαρό...

Εργοστασιο και ετσι..,,γρρρρρ γρρρρ ολη την ωρα :) παντως και στους υπολοιπους δυσκολα πιανει το 50% που βαζουμε και οταν το πιασει το κλεινουμε παμε για νανι :) εσενα το πιανει γιατι εχεις βαλει 24αρι και δεν εχεις τρελη υγρασια λογικα, σε μικρο χωρο κιολας. Ε και το πιανεις.

Ποσα λιτρα νερο μαζευει μετα απο ποσες ωρες; Πανω κατω. Και απο ποση υγρασια ξεκινας και που φτανεις;

56 λεπτά πριν, phanispal είπε

O zio έχει μωρό όμως, οπότε μπορεί να τον δουλεύει όλη μέρα.

Προσωπικά δε βρίσκω το λόγο να τον έχεις ανοιχτό 24/7, αν και ο zio δε νομίζω πως εννοεί απαραίτητα αυτό, μάλλον εννοεί ότι είναι έτσι ρυθμισμένος ώστε για όση ώρα τον έχεις ανοιχτό, λειτουργεί συνεχώς.

Στο νήμα με τους αφυγραντήρες στο Μπλα Μπλα, εξηγούν ότι κάποιοι ανοιγοκλείνουν όλη την ώρα, ενώ άλλοι λειτουργούν συνεχώς, και αναλύουν τα υπέρ και τα κατά της κάθε κατηγορίας.

Για μωρο, ή κουφο μωρο :)  μαλλον ενα delonghi dex 16 θα επαιρνα για μωρο. Οσο για τον ανεμιστηρα και αν πρεπει να λειτουργει συνεχεια, ειναι μεγαλη συζητηση. 

Σε 24αρη κομπρεσορα δεν βρισκετε με 205ευρω παντως...και δεν υπολογισα και τους πολλους ποντους που δεν θυμαμαι ποσους δινει ακριβως. Η ποιοτητα των πλαστικων του και των κουμπιων του δεν ειναι καλη, ο κομπρεσορας καλος μοιαζει.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, paragontikos είπε

αν δουλευει ολη την ωρα δεν ανεβαζει αρκετα το λογαριασμο ρευματος;

 

1 ώρα πριν, phanispal είπε

O zio έχει μωρό όμως, οπότε μπορεί να τον δουλεύει όλη μέρα.

Προσωπικά δε βρίσκω το λόγο να τον έχεις ανοιχτό 24/7, αν και ο zio δε νομίζω πως εννοεί απαραίτητα αυτό, μάλλον εννοεί ότι είναι έτσι ρυθμισμένος ώστε για όση ώρα τον έχεις ανοιχτό, λειτουργεί συνεχώς.

Στο νήμα με τους αφυγραντήρες στο Μπλα Μπλα, εξηγούν ότι κάποιοι ανοιγοκλείνουν όλη την ώρα, ενώ άλλοι λειτουργούν συνεχώς, και αναλύουν τα υπέρ και τα κατά της κάθε κατηγορίας.

 

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Εργοστασιο και ετσι..,,γρρρρρ γρρρρ ολη την ωρα :) παντως και στους υπολοιπους δυσκολα πιανει το 50% που βαζουμε και οταν το πιασει το κλεινουμε παμε για νανι :) εσενα το πιανει γιατι εχεις βαλει 24αρι και δεν εχεις τρελη υγρασια λογικα, σε μικρο χωρο κιολας. Ε και το πιανεις.

Ποσα λιτρα νερο μαζευει μετα απο ποσες ωρες; Πανω κατω. Και απο ποση υγρασια ξεκινας και που φτανεις;

Για μωρο, ή κουφο μωρο :)  μαλλον ενα delonghi dex 16 θα επαιρνα για μωρο. Οσο για τον ανεμιστηρα και αν πρεπει να λειτουργει συνεχεια, ειναι μεγαλη συζητηση. 

Σε 24αρη κομπρεσορα δεν βρισκετε με 205ευρω παντως...και δεν υπολογισα και τους πολλους ποντους που δεν θυμαμαι ποσους δινει ακριβως. Η ποιοτητα των πλαστικων του και των κουμπιων του δεν ειναι καλη, ο κομπρεσορας καλος μοιαζει.

 

Ίσως δεν το έγραψα κατανοητά, εννοώ ότι δεν κλείνει ο ανεμιστήρας του όταν πιάσει το ποσοστό υγρασίας που του έχεις ορίσει. Θα το θεωρούσα πιο λογικό να κλείνει, δεν ήξερα ότι γενικά είναι τρόπος λειτουργίας. 

@paragontikos δεν έχω προσέξει κάτι ιδιαίτερο στο λογαριασμό του ρεύματος.

@phanispal όχι δεν τον δουλεύω όλη μέρα, τον ανάβω και στον σβήνω ανάλογα τον καιρό ή αν θέλω να στεγνώσω κανένα ρούχο χωρίς στεγνωτήριο. Αλλά θα προτιμούσα να σβήνει μόνος του. 

Ο θόρυβος που κάνει στο low είναι ανεκτός, αλλά παραμένει θόρυβος. 

@Zerg13 θέλω να το ξαναδώ τώρα που θα πιάσουν οι υγρασίες στο νέο σπίτι που είμαστε. Στο προηγούμενο μπορεί να γέμιζε και μέρα παρά μέρα. Υγρασία το βάζουμε γύρω στο 50-55.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@zio10Καταλαβαμε τι λες, βασικα ξεραμε απο πριν τι παιζει. Ο ανεμιστηρας σου ειναι ολη μερα on και σταματαει μονο ο κομπρεσορας. Κανει καθαρισμο αερα και κατακρατηση σκονης. Επισης διαφυλασει την σωστη ενδειξη του υγρομετρου με τον ανεμιστηρα. 

Υπαρχουν αρκετοι αφυγραντηρες που κλεινει ο ανεμιστηρας παντως με οτι αρνητικο συνεπαγεται. Ποσα κιλα ρουχα εχεις, σε ποσα rpm τα στιβεις και σε ποση ωρα τα στεγνωνεις με τον αφυγραντηρα; Θα με ενδιεφεραν αυτες οι πληροφοριες εστω και περιπου.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...