Προς το περιεχόμενο

Δάγκωμα απο σκύλο


stefa_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν υπάρχει λόγος να γίνει καθώς η λύσσα έχει πάψει να υπάρχει πολύ καιρό τώρα στην Ελλάδα, πλέον κάποια εξαιρετικά σπάνια κρούσματα υπήρξαν μόνο σε αλεπούδες και γιαυτό υπάρχουν μεν αλλά δεν χορηγούνται δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ny_ είπε

Εξ αρχής τον ορό δεν τον δίνουν όπως σου είπαν με το κάθε δάγκωμα σκύλου, είναι ανούσιο, ιδίως αν ο σκύλος αυτός είναι μέσα σε πόλη και όχι σε κάποιο ξεχασμένο βουνό/χωρίο, λόγοι : Είναι ακριβός 2. υπάρχει μεγάλο  έλλειμμα και δίνετε με το σταγονόμετρο 3. είναι μόνο άμεσο διαθέσιμο προς τους κτηνιάτρους που έρχονται σε άμεση επαφή με τα ζώα(2 δόσεις αρχικά μέσα σε 2 μήνες και ύστερα 1 αναμνηστική/χρόνο )

Ένας καλός καθαρισμός όπως σου έκαναν είναι ότι πρέπει, μην φοβάσαι , ανέπνευσε και ξέχνα το ..  τπτ😛

 

Γιατρός δεν είμαι αλλά αυτοί δεν είναι ιατρικοί λόγοι για να μην του/της κάνουν την αντιλυσσική θεραπεία/ορό. Πρόκειται καθαρά για περίπτωση που τα οικονομικά μεγέθη καθορίζουν τη θεραπεία (έστω και προληπτική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kng είπε

Γιατρός δεν είμαι αλλά αυτοί δεν είναι ιατρικοί λόγοι για να μην του/της κάνουν την αντιλυσσική θεραπεία/ορό. Πρόκειται καθαρά για περίπτωση που τα οικονομικά μεγέθη καθορίζουν τη θεραπεία (έστω και προληπτική).

Με την ίδια λογική δίναν/δίνουν τα αντιβιοτικά με τη σέσουλα (μην πω και για τα CT scans), και το μελλοντικό αποτέλεσμα αυτής της πρακτικής φαίνεται να είναι αρκετά δυσοίωνο. Όλα αυτά πρέπει να δίνονται όταν υπάρχει πραγματική ανάγκη και όχι για να καλύψει τις φοβίες του ο κάθε υποχόνδριος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παει στο δημο και μιλησαν με το κυνοκομειο, με διαβεβαιωσαν πως πρωι πρωι θα ερχοταν ο κυνοκομος να το βρουμε γιατι ξερω που καθεται μαζι με την υπολοιπη αγελη μιας και η περιοχη ειναι ερημικη, αλλα ο κυνοκομος ποτε δεν εμφανιστηκε. Παντως αφου εψαξα σχετικα, ισχυει οτι για να δωσουν ορο/εμβολιο πρεπει να υπαρχει κρουσμα στο νομο ή καπου πολυ κοντα σε ζωο ή ανθρωπο. Εγω θα παω ξανα στο νοσοκομειο αργοτερα γιατι η πληγη φαινεται να εχει χειροτερεψει και ανεβαζω πυρετο να δουμε τι θα μου πουνε. Οποτε με το σταυρο στο χερι απο δω και μπρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2018 στις 1:17 ΠΜ, stefa_1 είπε

Ενω περπατουσα σε παραλια περιοχη ερχεται ενας αδεσποτος σκυλος απο την αντιθετη κατευθυνση και φαινεται φιλικοτατος, περναει απο διπλα και μολις τον χανω απο το οπτικο μου πεδιο μου επιτιθεται απο πισω στο γοφο μου και μολις γυρισα ετρεξε. Οχι πολυ βαθυ τραυμα, πηρε κανα λεπτο πριν αρχισε να αιμορραγει. Πηγα στο νοσοκομειο φυσικα, μου το καθαρισαν, μου εδωσαν αντιτετανικο ορο και αντιβιωση, αλλα οταν τους ρωτησα για τον αντιλλυσικο ορο ειπανε οτι δεν δινουν γιατι εχει παρενεργειες. Ο σκυλος που με δαγκωσε φαινοταν υγιης στη μουρη, δεν ειχε κατι δλδ που να υποδηλωνει οτι ηταν μολυσμενος.  Αλλα ως αγχωδης ανθρωπος με επιασε απιστευτος πανικος και πηρα τηλ. στο ΚΕΕΛΠΝΟ, στο αντιστοιχο τμημα. Οταν τους ειπα οτι γιατι δεν μου εδωσαν απο το νοσοκομειο μου ειπαν οτι δεν δινουν ορο, χωρις καποια σαφη απαντηση για ποιο λογο, απλα να παω στην κτηνιατρικη διευθυνση για να καταγραφει το περιστατικο και ρωταω ξερεις κανενας γιατι δεν το δινουν ? Διαβασα οτι ο ορος κυκλοφορει κανονικα (οχι σε φαρμακεια) και γινεται στα κεντρα υγιεινης της κατα τοπους νομαρχιας ή στο νοσοκομειο. Εχω χασει τον υπνο μου, νιωθω πως αν δεν παρω τον ορο θα πεθανω απο το αγχος.

Αν φαινόταν φιλικότατος μου φαίνεται δύσκολο να έχει λύσσα . Εχω ει ζώω με λύσσα και είναι σαν δαιμονισμένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stefa_1 είπε

Ειχα παει στο δημο και μιλησαν με το κυνοκομειο, με διαβεβαιωσαν πως πρωι πρωι θα ερχοταν ο κυνοκομος να το βρουμε γιατι ξερω που καθεται μαζι με την υπολοιπη αγελη μιας και η περιοχη ειναι ερημικη, αλλα ο κυνοκομος ποτε δεν εμφανιστηκε. Παντως αφου εψαξα σχετικα, ισχυει οτι για να δωσουν ορο/εμβολιο πρεπει να υπαρχει κρουσμα στο νομο ή καπου πολυ κοντα σε ζωο ή ανθρωπο. Εγω θα παω ξανα στο νοσοκομειο αργοτερα γιατι η πληγη φαινεται να εχει χειροτερεψει και ανεβαζω πυρετο να δουμε τι θα μου πουνε. Οποτε με το σταυρο στο χερι απο δω και μπρος.

Αν ξέρεις αγγλικά (ή έστω κάποιος δικός σου) πρέπει να το διαβάσεις αυτό 

https://np.reddit.com/r/AskReddit/comments/48ujhq/whats_the_scariest_real_thing_on_our_earth/d0mz5uq/?context=3&st=jnhpudu8&sh=b2a684fa

 

Με λίγα λόγια η λύσσα είναι 100% θανατηφόρα και από τη στιγμή που θα εμφανίσεις συμπτώματα είναι ήδη αργά.

Στην Ελλάδα πάντως το τελευταίο περιστατικό ήταν εδώ και χρόνια σε αλεπού  και έκτοτε δεν έχουμε κάποιο κρούσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατα 95% θανατηφορα, που και που καποιοι εχουν επιβιωσει, πηγα στο νοσοκομειο, ο ιατρος μου ειπε χθες ηρθε και ο αλλος απο την ιδια περιοχη με δαγκωμα, περασα πριν απο την περιοχη που εγινε το συμβαν, τα μαζεψαν ολα τα αδεσποτα σημερα, μου ειπε οτι γινομαι παρανοικος γτ δεν υπαρχει κανενα κρουσμα, αλλα αν ντε και καλα θελω να κανω ορο, υπαρχει στο παπανικολαου ιατρειο για τη λυσσα που εχει και εμβολιο και ορο και θα με κατευθυνουν αυτοι, γιατι ειναι το μονο νοσοκομειο που λειτουργει με αυτο το θεμα.

Μόλις τώρα, stefa_1 είπε

 

 

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρενεργεια της λυσσας ειναι οτι δημιουργει τασεις παρανοιας,  οποτε πολυ καλα κανεις και επιμενεις να τον κανεις τον ορο. Μην τρελλαθουμε κιολας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, stefa_1 είπε

Κατα 95% θανατηφορα, που και που καποιοι εχουν επιβιωσει, πηγα στο νοσοκομειο, ο ιατρος μου ειπε χθες ηρθε και ο αλλος απο την ιδια περιοχη με δαγκωμα, περασα πριν απο την περιοχη που εγινε το συμβαν, τα μαζεψαν ολα τα αδεσποτα σημερα, μου ειπε οτι γινομαι παρανοικος γτ δεν υπαρχει κανενα κρουσμα, αλλα αν ντε και καλα θελω να κανω ορο, υπαρχει στο παπανικολαου ιατρειο για τη λυσσα που εχει και εμβολιο και ορο και θα με κατευθυνουν αυτοι, γιατι ειναι το μονο νοσοκομειο που λειτουργει με αυτο το θεμα.

Υπάρχουν παρενέργειες αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί φοβούνται τόσο να πάρουν την ευθύνη. Εσύ διακαώς άλλωστε το επιθυμείς οπότε δεν τίθεται καν θέμα από τη στιγμή που γνωρίζεις και τι παρενέργειες έχει το εμβόλιο.

Στην Αμερική ότι και να σε δαγκώσει θα σε εμβολιάσουν θες δεν θες. Εδώ πραγματικά με εκνευρίζει που όλοι λένε ''σιγά μωρέ πως κάνεις έτσι'' ή ''είναι απειροελάχιστη η πιθανότητα να πάθεις κάτι''.

 

Όσοι έχουνε σκύλο πάντως είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο να κάνουν αντιλυσσικό και μάλιστα σε ετήσια βάση. Αν στο νοσοκομείο σου πουν και πάλι όχι δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις τον κτηνίατρο της γειτονιάς σου να σου ρίξει μια ένεση :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Vasivouzoukos είπε

Υπάρχουν παρενέργειες αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί φοβούνται τόσο να πάρουν την ευθύνη. Εσύ διακαώς άλλωστε το επιθυμείς οπότε δεν τίθεται καν θέμα από τη στιγμή που γνωρίζεις και τι παρενέργειες έχει το εμβόλιο.

Στην Αμερική ότι και να σε δαγκώσει θα σε εμβολιάσουν θες δεν θες. Εδώ πραγματικά με εκνευρίζει που όλοι λένε ''σιγά μωρέ πως κάνεις έτσι'' ή ''είναι απειροελάχιστη η πιθανότητα να πάθεις κάτι''.

Όσοι έχουνε σκύλο πάντως είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο να κάνουν αντιλυσσικό και μάλιστα σε ετήσια βάση. Αν στο νοσοκομείο σου πουν και πάλι όχι δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις τον κτηνίατρο της γειτονιάς σου να σου ρίξει μια ένεση :D 

Καλα τα λες αλλα αυτα προοριζονται για κτηνιατρικη χρηση, και αυτοι συνηθως εμβολια εχουνε, οχι ορο, αν βρεθει σκυλος θετικος δεν θα του δωσουν ορο θα παει κατευθειαν για ευθανασια. Δεν ξερω παντως γιατι φοβουνται τοσο, το tetagam που ειναι αντιτετανικος ορος το δινουν αβερτα αν εχει περασει καιρος, αυτο γιατι οχι δεν ξερω. Ισως εχει δυσκολια στην παρασκευη, αν και σε ξενα σαιτ, συγκεκριμενα ινδιας βρηκα τον ορο για 40€, οχι γεννοσημα, το beribab.

Στο σαιτ του galinos γραφει συγκεκριμενα :

Προφύλαξη από τη λύσσα κάθε μη ανοσοποιημένου ατόμου την προηγούμενη 5ετία, για το οποίο υπάρχουν υποψίες έκθεσης στον ιό στις ακόλουθες συνθήκες: λείξη βλεννογόνων, βαθειά δήγματα (πολλαπλά ή στο πρόσωπο, στο κεφάλι, στο λαιμό ή στα δάκτυλα) από οικόσιτα ή άγρια ζώα, για τα οποία δεν υπάρχει δυνατότητα παρακολούθησης, είτε είναι ύποπτα για λύσσα, είτε έχει επιβεβαιωθεί ότι πάσχουν από λύσσα.

Οποτε αφου ειναι κατω απο το γοφο αρα μακρια απο τον εγκεφαλο ισως κατα την κριση τους ακομα και να υπαρχει υποψια λυσσας και οτι το καθαρισαν να μην το θεωρουν απειλη. Εν παση περιπτωση αυριο τηλεφωνο στο παπανικολαου.

 

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...